fbpx

8 przepisów na naturalny, domowy płyn do płukania ust

8 przepisów na naturalny, domowy płyn do płukania ust

By cieszyć się zdrowym uśmiechem, musimy każdego dnia pamiętać o skutecznym szczotkowaniu i korzystaniu z nici dentystycznej – to chyba każdy wie, lecz co z płynem do płukania ust? Czy jest niezbędny? Udowodniono, że jego używanie zmniejsza płytkę nazębną, chroni przed zapaleniem dziąseł i próchnicą oraz eliminuje nieświeży oddech. Warto więc zawsze mieć go w łazience, aczkolwiek płyny do płukania jamy ustnej dostępne w drogeriach nie zawsze mają najlepszy skład. Z tego względu warto rozważyć stworzenie własnego, naturalnego i domowego płynu. Poniżej prezentujemy zestawienie ośmiu przepisów na najlepsze, domowe płyny do płukania ust. Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Domowe płyny do płukania ust

To opcja, dzięki której możemy dodać bądź usunąć konkretne składniki i rozwiązać dane problemy z jamą ustną. Mamy również możliwość dostosowania smaku. Co niemniej ważne domowe płyny do płukania ust są niedrogie i przyjazne dla środowiska, ponieważ nie muszą być przechowywane w plastiku, a np. w szklanych butelkach wielokrotnego użytku. 

Stosując płyn do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu, możemy bez problemu dotrzeć do tych wszystkich obszarów jamy ustnej, które są trudno dostępne za pomocą szczoteczki do zębów. Co więcej – używanie takiego płynu jest banalnie proste! Taką płukanką należy przepłukiwać jamę ustną przez około 30 sekund do 1 minuty, a następnie wypluć do umywalki.

8 przepisów na naturalny, domowy płyn do płukania ust
1. przepis

Przepis na płyn do płukania jamy ustnej z kurkumą

kurkuma

Jeśli chcemy zmniejszyć stan zapalny i podrażnienia w jamie ustnej, jednocześnie zapobiegać powstawaniu próchnicy, to zdecydowanie warto wypróbować płyn do płukania jamy ustnej z kurkumą. Jest to przyprawa, która jest niezwykle pomocna w zmniejszaniu stanu zapalnego i minimalizowaniu przebarwień na zębach. Zapobiega również gromadzeniu się płytki nazębnej i chroni przed chorobami dziąseł, w tym zapaleniem dziąseł.

Jak przygotować?

Zacznijmy od namoczenia goździków w jednej szklance wody – przez minimum 1 godzinę do 24 godzin. Po tym czasie należy je wyjąć i dodać wszystkie składniki, wraz ze szklanką wody, do szklanego słoika wielokrotnego użytku. Teraz wystarczy połączyć wszystkie składniki ze sobą i dobrze wstrząsnąć. Tak przygotowaną miksturę powinno się trzymać w lodówce.

2. przepis

Przepis na płyn do płukania jamy ustnej równoważący pH

Polecany jest głównie osobom, które często sięgają po kwaśne jedzenie i napoje – przykładowo kawę, czy czerwone wino. Jest to grupa produktów, która ma niekorzystny wpływ na zęby ze względu na wysoką zawartość kwasów, powodujących pękanie szkliwa zębów, nieświeży oddech, czy zapalenie dziąseł. Płukanka z tego przepisu umożliwia neutralizację kwasów i bakterii, które powodują płytkę nazębną i próchnicę. 

Lista składników:

Składniki potrzebne do przygotowania płynu:

  • – 1 szklanka wody,
  • – ½ łyżeczka spiruliny,
  • – ¼ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • – ½ łyżeczki węglanu wapnia,
  • – ¼ łyżeczki ksylitolu.

Jak przygotować?

Wszystkie składniki dodaj do szklanego słoika bądź blendera szybkoobrotowego. Zmiksuj je i płukanka gotowa! Powinna wystarczyć na okres dwóch tygodni i należy ją przechowywać w lodówce. Co ważne: przed każdym użyciem delikatnie wstrząśnij płyn.

3. przepis

Płyn do płukania jamy ustnej z goździkami i olejkiem miętowym

gozdzik i olejek mietowy

Idealny dla osób zmagających się z nieświeżym oddechem. Z tą płukanką walka z brzydkim zapachem z ust jest bardzo skuteczna. To rewelacyjne trio goździków, cynamonu i mięty, które może być stosowane każdego dnia, ponieważ nie zawiera żadnych ostrych chemikaliów. 

Lista składników:

Do stworzenia tego płynu potrzebne są następujące składniki:

  • – 1 łyżeczka całych goździków,
  • – 1 szklanka wody;
  • – 4 krople olejku miętowego,
  • – 1 łyżeczka mielonego cynamonu.

Jak przygotować?

Mieszaninę tych składników należy przecedzić x2 za pomocą sitka o małych oczkach, a następnie przelać do butelki z przykrywką. Co ważne: tę płukankę trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 14 dni.

4. przepis

Przepis na płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem miętowym i z drzewa herbacianego

drzewo herbaciane

Lista składników:

Oto potrzebne składniki:

  • – 1 szklanka wody oczyszczonej lub destylowanej,
  • – 10 kropli olejku miętowego,
  • – 6 kropli olejku z drzewa herbacianego.
  •  

Jak przygotować?

Składniki należy umieścić w szklanej butelce, a następnie nią wstrząsnąć, aby dokładnie wymieszać. Taką miksturą przepłukujemy usta przez minimum 30 sekund i następnie wypluwamy. Nie wolno jej połykać. Dodatkowo: przed każdym użyciem produktu należy go wstrząsnąć i zużyć w ciągu dwóch tygodni.

5. przepis

Przepis na płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem aloesu

Zapalenie dziąseł? Najlepiej z tym problemem poradzi sobie domowy płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem aloesu. Jest to składnik znany głównie z tego, że pomaga na oparzenia słoneczne i łagodzi stany zapalne związane z jamą ustną. Jest więc rewelacyjnym dodatkiem do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, choć nie każdy może po niego sięgnąć. Nie zaleca się tego osobom przyjmującym leki kontrolujące poziom cukru we krwi – przed użyciem należy skontaktować się z lekarzem. 

Lista składników:

Oto potrzebne składniki:

  • – ½ szklanki soku z aloesu,
  • – ½ szklanki wody destylowanej,
  • – 1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • – 3 krople olejku eterycznego do wyboru (nieobowiązkowe).

Jak przygotować?

Wszystkie składniki należy dodać do szklanej butelki i zabezpieczyć ją pokrywką, a następnie wstrząsnąć, by soda oczyszczona mogła się rozpuścić i wszystkie składniki razem połączyć. Jeśli chcemy, to możemy dodać olejek eteryczny według uznania. Tak przygotowana mieszanka powinna być przechowywana w lodówce i zostać zużyta w ciągu 2 tygodni.

6. przepis

Przepis na płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem octu

To domowy płyn do płukania jamy ustnej, który sprawdza się zwłaszcza osobom zmagającym się z nieświeżym oddechem. Jego głównym składnikiem jest ocet jabłkowy, który jest bogaty w wapń, potas, magnez, czy sód – czyli składniki, które mają dobroczynny wpływ na stan zdrowia zębów.

Lista składników:

Oto potrzebne składniki:

  • – 2 łyżki octu jabłkowego lub białego,
  • – 1 szklanka wody.

Jak przygotować?

Oba składniki należy ze sobą połączyć i dodać do słoika wielokrotnego użytku. Płyn ten może być przechowywany w lodówce lub na blacie do 14 dni.

7. przepis

Przepis na płyn do płukania ust z szałwią i solą

szałwia

Szałwia ma dobroczynny wpływ na zdrowie jamy ustnej i zębów, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Istnieje wiele preparatów z szałwią, które są skuteczne w leczeniu różnych chorób jamy ustnej i zębów. 

Jak przygotować?

Do przygotowania tej mikstury potrzebujemy butelkę, w której należy rozpuścić ok. 6 listków szałwi. Sól natomiast trzeba rozpuścić w ok. 150 ml wrzącej wody. Gdy się rozpuści, to tę wodę powinno się wlać do butelki. I już – płyn do płukania ust każdego dnia gotowy!

8. przepis

Przepis na słony płyn do płukania ust

sol morska

Jeśli zmagamy się ze stanami zapalnymi i problemami z dziąsłami, to ta płukanka z soli morskiej na pewno nam się sprawdzi! Sól morska od lat znana jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Poza tym jest pomocna jeśli chodzi o usuwanie plam na zębach. Co więcej – do tej mieszanki dodajemy sodę oczyszczoną, która może nieco wybielić nasze zęby.

Lista składników:

  • – 1 szklanka wody destylowanej,
  • – 1 łyżeczka soli morskiej,
  • – 2 łyżeczki sody oczyszczonej.

Jak przygotować?

Wystarczy zagotować wodę, ostudzić ją, a gdy będzie już ciepła – dodać sól morską i sodę oczyszczoną. Tak przygotowaną miksturę należy dokładnie zamieszać, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Gdy już ostygnie, to najlepiej wlać ją do szklanej butelki, przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 2 tygodni.

Podsumowując, płyn do płukania jamy ustnej zrobiony własnoręcznie w domu jest doskonałym dodatkiem do rutynowej higieny jamy ustnej. Tworząc samodzielnie taki płyn, mamy 100% pewność, co się w nim znajduje i możemy go dostosować do własnych potrzeb. Jeśli chcemy, możemy również dodać do niego olejek eteryczny, dzięki czemu smak zyska na atrakcyjności.

WAŻNE

Wszystkie przepisy wyżej wymienione na domowy płyn do płukania ust zostały zweryfikowane przez stomatologa i są całkowicie bezpieczne.

Podsumowanie

Podsumowując, płyn do płukania jamy ustnej zrobiony własnoręcznie w domu jest doskonałym dodatkiem do rutynowej higieny jamy ustnej. Tworząc samodzielnie taki płyn, mamy 100% pewność, co się w nim znajduje i możemy go dostosować do własnych potrzeb. Jeśli chcemy, możemy również dodać do niego olejek eteryczny, dzięki czemu smak zyska na atrakcyjności. 

Sprawdź nasze produkty, dzięki którym zadbasz o zdrowie jamy ustnej

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook