Elektryczna szczoteczka do zębów to świetny sposób na to, by przy mniejszym wysiłku utrzymać lepszą higienę jamy ustnej. Dzięki niej możemy wyczyścić zęby bardziej efektywnie i skuteczniej zapobiegać próchnicy, która może się pojawić przy niedokładnym myciu. Aby szczoteczka soniczna spełniała swoją funkcję i była komfortowa w użytkowaniu, należy jednak dobrać odpowiednią końcówkę. Nie każda sprawdzi się tak samo dobrze – nawet niewielkie różnice między modelami mają znaczenie. Jak zatem dopasować twardość, rodzaj i kształt włosia do stanu swoich zębów? Sprawdź, jak dobrać końcówki do szczoteczki sonicznej Oclean.
Dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych
- 1 Dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych
- 2 Prawidłowa technika mycia zębów
- 2.1 Mycie zębów szczoteczką soniczną
- 2.2 Mycie zębów szczoteczką elektryczną
- 3 Końcówki do szczoteczek – czym się różnią?
- 3.1 Aparat ortodontyczny
- 3.2 Końcówki dla mleczaków
- 3.3 Czyszczenie języka
- 4 Regularna wymiana końcówek
- 5 Dezynfekcja – klucz do skuteczności
Rosnąca popularność elektrycznych szczoteczek do zębów wynika z ich wygody i zauważalnych efektów. Powszechnie mówi się o szczoteczkach elektrycznych – nie są one jednak tym samym, co szczoteczki soniczne. Różnią się od nich przede wszystkim tym, że czyszczą zęby ruchami okrężnymi, soniczne zaś wymiatającymi. Grupa elektrycznych szczoteczek dzieli się dodatkowo na: rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne i rotacyjno-pulsacyjno-oscylacyjne.
Według stomatologicznych badań klinicznych stosowanie szczoteczek sonicznych zmniejsza nabudowywanie się kamienia nazębnego i ryzyko wystąpienia próchnicy. Ma także szansę wybielić zęby o dwa odcienie – jest to spowodowane lepszym usuwaniem płytki nazębnej. W połączeniu z tym, że takie szczoteczki łatwiej docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i skuteczniej likwidują drobnoustroje, możemy się spodziewać ogólnej poprawy higieny i rzadszego leczenia zębów. Tym samym koszty zakupu szczoteczki zwrócą się – tym bardziej, jeśli z jednej będzie korzystała para lub cała rodzina. Wystarczy, aby każda osoba posiadała własną końcówkę!
Prawidłowa technika mycia zębów
Zanim porównamy rodzaje końcówek do szczoteczek sonicznych, przyjrzyjmy się jeszcze technice mycia zębów poszczególnymi szczoteczkami. Sposób prawidłowego użytkowania szczoteczki sonicznej i elektrycznej jest bowiem różny – warto o tym wiedzieć przed zakupem.
Mycie zębów szczoteczką soniczną
Szczoteczką soniczną myjemy nasadę zębów, przykładając głowicę pod kątem 45°. Powinna więc być ułożona ukośnie w stosunku do dziąseł. Powierzchnię żującą zęba myjemy z kolei prosto – równolegle do niego. Od jakich zębów zacząć szczotkowanie? Najlepiej od trzonowych, a od nich płynnie przejść ku przodowi szczęki. Końcówkę wystarczy przesuwać po obu stronach zębów. Po wewnętrznej stronie siekaczy najlepiej wykonywać wymiatający ruch w górę. Jeśli będziemy w ten sposób myć zęby szczoteczką soniczną, uzyskamy najlepsze efekty – zęby będą doskonale wyczyszczone, a dziąsła nienaruszone.
Mycie zębów szczoteczką elektryczną
Szczoteczkę elektryczną przykładamy poziomo do powierzchni zębów. Końcówkę pochylamy na różne strony, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, przesuwając delikatnie po każdym zębie z osobna. Jeden ząb należy myć przez kilka sekund, a każdą część jamy ustnej łącznie przez pół minuty. Zaczynamy od zębów końcowych – tak jak w przypadku szczoteczki sonicznej. Elektryczna szczoteczka również zapewni nam zdrowy i piękny uśmiech, jeśli będziemy korzystać z niej zgodnie ze wszystkimi zaleceniami.
Końcówki do szczoteczek – czym się różnią?
Ponieważ każdy zestaw zębów różni się obecnymi lub przebytymi dolegliwościami, higiena jamy ustnej podlega różnym zasadom u każdego z nas. Dopasowanie końcówki do szczoteczki zależy od osobistych potrzeb – najczęstsze problemy z zębami obejmują przebarwienia, nadwrażliwość zębów, płytkę i kamień nazębny oraz zapalenie dziąseł.
Można także dobrać specjalną końcówkę do czyszczenia języka oraz przeznaczoną dla dzieci. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób szczoteczka soniczna będzie korzystna dla poszczególnych schorzeń i sytuacji oraz jaka końcówka jest im dedykowana.
Nieestetyczny uśmiech to problem, na który skarży się wiele osób. Przyczyną są ulubione napoje naszych rodaków – kawa, herbata i niektóre alkohole. Nie trzeba z nich rezygnować, aby cieszyć się bielszymi zębami o bardziej równomiernym kolorycie. Aby nasz uśmiech przywodził na myśl aktorów filmowych lub reklamowych, przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą higienę. Według badań wystarczą dwa tygodnie, aby pod wpływem szczoteczki sonicznej lub elektrycznej zęby stały się bielsze o dwa odcienie. Jeśli chcemy usunąć przebarwienia, powinniśmy wybrać końcówki z twardym włosiem.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym właściwie jest płytka nazębna. Odpowiedzią są bakterie – ich miękka, lepka warstwa gromadzi się na zębach, gdy drobnoustroje mnożą się na osadach z pożywienia i napojów. Dlatego ważne jest mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej dwa razy dziennie. Należy też robić to dokładnie, aby usunąć całą płytkę z powierzchni szkliwa. W innym wypadku przekształci się w nieestetyczny kamień nazębny – częstą przyczynę chorób dziąseł oraz próchnicy. Czy szczoteczka soniczna lepiej usuwa płytkę niż manualna? Tak – jej skuteczność jest nawet siedem razy większa.
Przeznaczenie: skuteczne szczotkowanie, usuwanie kamienia nazębnego, usunięcie przebarwień, skuteczne usuwanie płytki nazębnej.
P1
DEDYKOWANA
P3
P4
P5
Końcówki ze średnią twardością włosia, idealnie spiszą się dla osób, które nie mają problemów z kolorem zębów, dziąsłami, czy też nadwrażliwością. Krótko mówiąc – jest to typ końcówek uniwersalnych.
Przeznaczenie: idealna do codziennego szczotkowania i do zdrowych zębów.
P1S6
P1S1
OCLEAN SE BIAŁA
P1S2
P1S3
P1S5
PX01
PX03
PW01
Każdy, kto odczuwał kiedyś silny ból, spożywając zimny lub gorący posiłek, zdaje sobie sprawę z powagi nadwrażliwości zębów. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u stomatologa – nic nie motywuje do leczenia tak, jak silny dyskomfort przeżywany codziennie. Nadwrażliwość zębów może być długotrwała lub okresowa –występuje na przykład po zabiegach dentystycznych. Aby złagodzić ból lub zapobiec jego pojawianiu się, należy zadbać o prawidłową technikę szczotkowania oraz wybrać końcówkę do szczoteczki o miękkim włosiu i odpowiednim kształcie.
Jeśli nie przykładamy się do dokładnego, codziennego mycia zębów, może się rozwinąć zapalenie dziąseł. Bezpośrednio powodują je bakterie i wydzielane przez nie toksyny w przestrzeniach międzyzębowych – stan zapalny może z kolei wywołać paradontozę. Na etapie zapalenia dziąseł mamy do czynienia z krwawieniem i nadwrażliwością, zaś paradontoza skutkuje obsuwaniem się i zanikiem dziąseł, a przez to odsłonięciem szyjek zębowych. To zaś może prowadzić ostatecznie do rozchwiania i wypadania zębów. Zapaleniu dziąseł i parodontozie pomoże zapobiec szczoteczka soniczna, która dociera do najtrudniej dostępnych przestrzeni i dokładnie czyści wszystkie szczeliny między zębami i przy dziąsłach.
Przeznaczenie: dla zębów nadwrażliwych, dla delikatnych dziąseł, dla dzieci, polecane osobom szczotkującym zęby więcej niż dwa razy dziennie.
P1S4
P1S7
P1S8
Aparat ortodontyczny
Nie tylko choroby zębów i dziąseł oraz ich profilaktyka wymagają specjalnej końcówki szczoteczki. Włosie o odpowiednim kształcie pomoże także w codziennym czyszczeniu zębów, na których zamocowany jest aparat ortodontyczny. Dobra higiena jest kluczowa przy prostowaniu zębów – aparat stwarza więcej trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. W dodatku wymiana jego elementów często powoduje zwiększoną wrażliwość i dyskomfort, przez co szczotkowanie powinno odbywać się delikatniej. Końcówki szczoteczek, które odpowiadają na te potrzeby, sprawdzą się także w przypadku koron, licówek i wypełnień zębów. Pomogą dokładnie oczyścić szkliwo, nie powodując nieprzyjemnego uczucia.
Końcówki dla mleczaków
Warto wprowadzać zdrowe nawyki higieniczne jak najwcześniej, aby towarzyszyły dziecku od pojawienia się pierwszych zębów aż do dorosłości. Dobry stan zębów mlecznych przekłada się na zdrowie uzębienia stałego. Dzieci również mogą korzystać ze szczoteczki sonicznej – specjalnie dla nich powstają końcówki dostosowane do potrzeb najmłodszych. Szczoteczka soniczna pozwoli im utrzymać zdrowie zębów, aby uniknąć nieprzyjemnych wizyt u dentysty i cieszyć się pięknym uśmiechem. Końcówki dziecięcych szczoteczek zachęcają do użycia poprzez wprowadzenie bajkowych i kolorowych motywów, sygnałów dźwiękowych i aplikacji, które motywują do codziennego szczotkowania.
Czyszczenie języka
Czystość jamy ustnej opiera się nie tylko na wyszczotkowanych zębach. Ważnym elementem higieny jest także mycie języka, na którym licznie gromadzą się drobnoustroje. Skutkiem może być nieświeży oddech, który będzie równie zauważalny dla rozmówcy, co nieumyte zęby. Na szczęście dostępne są końcówki szczoteczek sonicznych przeznaczone właśnie do czyszczenia języka – warto z nich skorzystać!
Regularna wymiana końcówek
Każda część urządzenia ma swoją żywotność. Nie inaczej jest w przypadku końcówek do szczoteczki sonicznej lub elektrycznej – aby spełniała swoje zadanie, musimy je regularnie wymieniać. Najlepiej robić to raz na trzy miesiące, jeśli szczoteczka jest używana codziennie. W nowoczesnych modelach przypomni nam o tym samo włosie – zmieniając kolor na bledszy, informuje o stanie zużycia. Nie trzeba zatem pamiętać, kiedy kupiliśmy produkt. Szczoteczki od Oclean same Cię poinformują, kiedy należy zmienić końcówkę.
Dezynfekcja – klucz do skuteczności
Skoro szczoteczka do zębów ma za zadanie dokładnie je czyścić, sama musi być utrzymywana w czystości. Niezależnie od tego, czy stosujemy się do zalecenia co do częstotliwości wymiany końcówki, powinniśmy chronić głowicę przed pyłami i bakteriami znajdującymi się w powietrzu. Pomoże w tym plastikowa osłonka –uniemożliwi osadzanie się zanieczyszczeń na włosiu i ich przedostanie się do jamy ustnej.
- Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która będzie lepsza?
- 8 powodów, dla których warto kupić szczoteczkę soniczną Oclean
- Szczoteczka soniczna – jak działa i jak jej używać?
- Szczoteczka magnetyczna czy soniczna – która jest lepsza?
- Szczoteczka soniczna – jak wybrać właściwą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę