fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Szczoteczki elektryczne a aparat ortodontyczny – jaką wybrać i czy można ich bezpiecznie używać?

Założenie aparatu ortodontycznego niesie za sobą wiele zmian w kwestii codziennej higieny jamy ustnej dla Ciebie czy dla Twojego dziecka. Decydując się na aparat ortodontyczny, musimy być gotowi na wprowadzenie pewnych zmian, aby nasze zęby pozostały zdrowe.

Dbanie o nasze zęby w czasie leczenia ortodontycznego jest szczególnie ważne, bez względu na to czy jest to tradycyjny aparat, czy jeden z tych „niewidocznych” umieszczonych od strony języka lub w formie nakładek. 

Wiele osób szuka w Internecie zapytania “szczoteczki elektryczne a aparat ortodontyczny”, szukając najlepszej szczoteczki elektrycznej oraz odpowiedzi na to, czy można ich bezpiecznie używać. W większości przypadków – nie ma żadnych przeciwskazań. Sprawdź, jakie szczoteczki elektryczne dostępne są na rynku i jaka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.  

Co zmienia się po nałożeniu aparatu ortodontycznego?

W każdym przypadku resztki jedzenia i płytka nazębna mają tendencję do gromadzenia się w okolicy aparatu, dlatego też dokładne szczotkowanie jest niezbędne. W przeciwnym wypadku płytka może zamienić się w trudny do usunięcia kamień nazębny, a co gorsza może rozwinąć się próchnica. W takim wypadku po zakończeniu leczenia ortodontycznego zamiast cieszyć się pięknym uśmiechem, będziemy musieli szybko wrócić na fotel dentystyczny.

Aby tego uniknąć, musimy dostosować nasze codzienne nawyki do naszych nowych potrzeb. Czy pomoże nam w tym nowa szczoteczka do zębów?

Czy nosząc aparat na zęby można używać szczoteczki elektrycznej?

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze stomatolodzy i ortodonci zgadzają się co do tego, że elektryczne szczoteczki do zębów są bardziej efektywne niż tradycyjne manualne, zwłaszcza w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby używać szczoteczek elektrycznych, tym samym nosząc aparat ortodontyczny. Są w stanie wykonać o dziesiątki tysięcy ruchów więcej w ciągu minuty niż zwykłe szczoteczki, przez co są o wiele dokładniejsze.

Zobacz też:  Rodzaje szczoteczek do zębów – która będzie najlepsza?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele szczoteczek elektrycznych różnych marek i w różnych przedziałach cenowych. Dostępne są zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i popularnych marketach z elektroniką czy nawet drogeriach. Wybór zatem może być dość trudny – na pewno będziemy chcieli wziąć pod uwagę cenę, ale także efektywność każdej takiej szczoteczki.

Najlepsza szczoteczka dla aparatu ortodontycznego

Nie wszystkie szczoteczki elektryczne są sobie równe i działają podobnie. Różnice głównie polegają na sposobie, w jaki pracują i czyszczą nasze zęby. Niektóre z nich pracują dzięki sonicznym wibracjom, inne wykonują ruchy oscylacyjne w przód i w tył, które czyszczą nasze zęby.

Oba rodzaje mają swoje zalety i wady – oscylacyjne szczoteczki elektryczne są na rynku znacznie dłużej, podczas gdy szczoteczki soniczne wykorzystują najnowocześniejsze technologie.

KTÓRĄ SZCZOTECZKĘ WYBRAĆ PODCZAS NOSZENIA APARATU ORTODONTYCZNEGO?

Szczoteczki soniczne – ogromna przewaga

Szczoteczki soniczne używają fal dźwiękowych, które wprawiają główkę szczoteczki w wibracje i pozwalają na bardzo dużą prędkość ruchów. Ich przewaga polega na dużo dokładniejszym czyszczeniu zębów – poza mechanicznym usuwaniem płytki nazębnej za pomocą ruchów główki, szczoteczka soniczna zamienia pastę do zębów w mikrobąbelki, które łatwiej docierają w przestrzenie międzyzębowe i inne, trudno dostępne miejsca. Połączenie tych dwóch możliwości pozwala na bardzo dokładne czyszczenie także okolic elementów aparatu ortodontycznego i pozbycie się płytki nazębnej czy resztek jedzenia.

Szczoteczki soniczne są co do zasady droższe niż szczoteczki wykorzystujące technologie oscylacyjne, jednak nie bez powodu: są po prostu o wiele skuteczniejsze. Wymagają od użytkownika również o wiele mniej zaangażowania i siły nacisku ze względu na swoje możliwości, co ma szczególne znaczenie gdy wybieramy szczoteczkę dla dziecka.

Szczoteczki oscylacyjne – wysoka jakość za dobrą cenę?

Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, instynktownie możemy zwracać się ku elektrycznym szczoteczkom oscylacyjnym. Ponieważ są na rynku już od wielu lat, ich ceny stopniowo się obniżają i najprostsze modele mało znanych marek można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Pytanie jednak brzmi: czy za taką cenę dostaniemy przyzwoitej jakości sprzęt?

Zobacz też:  Jak czyścić i dezynfekować szczoteczki do zębów?

Praca szczoteczki oscylacyjnej polega na ruchach główki w przód i w tył, które usuwają płytkę nazębną szybciej i skuteczniej, niż szczoteczka poruszana wyłącznie siłą nadgarstka. Taka szczoteczka usunie nawet o 300% więcej płytki niż możemy osiągnąć podczas manualnego szczotkowania.

Dokładne oczyszczanie wokół elementów aparatu jest również łatwiejsze przy takich szczoteczkach – główka szczoteczki obraca się i oscyluje, a jej niewielki rozmiar pozwala na dotarcie w trudniej dostępne miejsca i pozbycie się płytki nazębnej.

Elektryczne szczoteczki oscylacyjne służą nam już od wielu lat, jednak nowoczesne technologie pozwoliły na spory krok naprzód także w tej dziedzinie.

Szczoteczki ultradźwiękowe – nowość wśród szczoteczek

Najświeższe postępy w rozwoju technologii sonicznych przyniosły konsumentom nowość w postaci ultrasonicznych szczoteczek do zębów. Ich praca jest tak skuteczna i silna, że są w stanie zniszczyć nawet łańcuchy, których bakterie używają aby utrzymać się na naszych zębach. Dzięki temu zapobieganie powstawania płytki nazębnej i próchnicy ma miejsce jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu szczotkowania.

Jednak jak w wypadku wszystkich najnowocześniejszych technologii, szczoteczki ultrasoniczne są najdroższym ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Dopóki nie staną się bardziej powszechne i produkowane przez mniejszych graczy na rynku, nie możemy liczyć na zmianę tej sytuacji.

Szczoteczki elektryczne a aparat ortodontyczny – podsumowanie

Podsumujmy zatem, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i czym się charakteryzują:

  • oscylacyjne szczoteczki elektryczne: zwykle to ten typ mamy na myśli, mówiąc o szczoteczce elektrycznej; oferują dobrą jakość i siłę czyszczenia za rozsądną cenę;
  • szczoteczki soniczne: nowoczesne technologie soniczne oferują skuteczniejsze czyszczenie także trudno dostępnych miejsc za nieco wyższą cenę;
  • szczoteczki ultrasoniczne – supernowoczesne, niesamowicie skuteczne, lecz niestety także drogie.

Jak w wielu innych wypadkach, i tutaj może sprawdzić się zasada złotego środka: przy aparacie ortodontycznym powinniśmy zadbać o możliwie najdokładniejsze szczotkowanie i docieranie także w trudno dostępne miejsca, do których nie dotrze manualna szczoteczka. Warto tutaj skłonić się ku szczoteczkom sonicznym – wraz ze wzrostem popularności tej technologii, granice cenowe między nimi a szczoteczkami oscylacyjnymi zacierają się i nie jest już rzadkością znalezienie szczoteczki sonicznej tańszej, niż zwykła szczoteczka oscylacyjna.

Zobacz też:  Co ile należy wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej?

Marka Xiaomi, znana ze swojej szerokiej oferty urządzeń łączących nowoczesne technologie, modny design i niewysokie ceny, ma również swoją linię szczoteczek sonicznych, na rynku znanych pod marką Oclean. Szczoteczki Oclean są sprzętem wysokiej jakości, nierzadko przebijającym szczoteczki znanych marek, który możemy kupić znacznie taniej niż najpopularniejsze modele.

Szczoteczka soniczna dla osób z aparatem ortodontycznym

Bez względu na to, czy Ty lub Twoje dziecko dopiero zaczynacie przygodę z aparatem czy leczenie trwa już jakiś czas, dobra szczoteczka soniczna pomoże Ci w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i konieczności leczenia stomatologicznego.

Wspomniane przez nas w artykule szczoteczki soniczne Oclean możesz obejrzeć i kupić w naszym sklepie. Dostępne są różne modele w wielu wersjach kolorystycznych, o rozmaitych funkcjach i możliwościach, ale wszystkie łączy wysoka jakość wykonania, duża moc czyszczenia i niewysoka cena. Kupisz u nas również irygator do zębów, który jest bardzo pomocny dla użytkowników z aparatem.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook