Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się zadbać o doskonały wygląd swojego uzębienia. To nie tylko troska o prawidłową higienę jamy ustnej, która zdecydowanie jest najważniejsza. Sporo ludzi zmaga się z problemem krzywych zębów, co można oczywiście korygować, stosując specjalne aparaty ortodontyczne. Nosi się je przez dłuższy czas i nie da się ich zdejmować. To sprawia, że pojawia się trudność w myciu zębów. Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, tak aby zadbać o higienę jamy ustnej i jednocześnie nie uszkodzić aparatu?

Zadbaj o swój aparat ortodontyczny

Zacznijmy od tego, że aparaty tego typu wymagają odpowiedniego traktowania. Podczas wizyty u ortodonty na pewno dostaniesz dokładne wytyczne dotyczące tego, jak należy go traktować. Musisz także być gotowym na czasową rezygnację ze spożywania niektórych produktów spożywczych. Zalicza się do nich m.in. twarde warzywa oraz owoce. Istnieje szansa, że podczas ich nagryzania dojdzie do uszkodzenia dość delikatnego elementu. Oczywiście wszystkie takie informacje na pewno zostaną Ci przekazane.

Z drugiej strony osoby noszące aparat ortodontyczny muszą szczególnie zadbać o higienę swojej jamy ustnej. W jego okolicach zbierają się różne zanieczyszczenia, resztki pokarmów, które muszą być bardzo dokładnie usuwane.

Akcesoria przydatne przy czyszczeniu aparatu ortodontycznego

Musisz pamiętać o tym, że absolutnie powinieneś odstawić na jakiś czas używanie tradycyjnych szczoteczek. Osoby noszące takie aparaty powinny korzystać ze specjalnych miękkich końcówek. Różnią się one od klasycznych kształtem włosia główki, które ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Nasze szczoteczki soniczne dedykowane są dla osób z aparatem ortodontycznym, należy jedynie dobrać odpowiednią, miękką końcówkę szczoteczki. 

Zobacz też:  Co jeść po założeniu aparatu ortodontycznego?

Oprócz tego ortodonci zalecają stosowanie tzw. irygatorów. Irygatory do zębów skutecznie usuną resztki pokarmów, które weszły w szczeliny aparatu. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w specjalistyczną pastę ortodontyczną. Jest stosunkowo droga, ale warto w nią zainwestować. Ma inną, odpowiednio przygotowaną konsystencję, a do tego zawiera składniki zmniejszające problem nadwrażliwości zębów, typowe u osób decydujących się na ich prostowanie.

Stosowanie tych dodatków jest istotne, gdyż pozwalają one dotrzeć do najdrobniejszych zakamarków, usuwając  z nich zanieczyszczenia. Pamiętaj, że w miejscach tych może pojawiać się płytka nazębna, a później kamień. To już niestety krótka droga do rozwoju próchnicy. Oprócz tego zmniejszają one ryzyko uszkodzenia aparatu ortodontycznego.

Sprawdź produkty Oclean

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Nie da się ukryć, że mając aparat, musisz poświęcić nieco więcej czasu na higienę jamy ustnej, myjąc odpowiednio zarówno zęby, jak i aparat. Ortodonci zalecają, aby czyszczenie tego elementu wyglądało następująco:

przed czyszczeniem należy usunąć ruchome elementy,
czyszczenie należy zacząć od punktów mocowań na zębach trzonowych, stopniowo przesuwając się dalej,
główka szczoteczki powinna być nachylona do aparatu pod kątem około 45 stopni,
zalecane jest stosowanie ruchów wymiatających przy czyszczeniu, od góry do dołu,
przy używaniu ręcznej szczoteczki zęby trzeba czyścić w miarę delikatnie, bez mocnego dociskania,
koniecznie trzeba używać nici dentystycznej do wyciągania resztek pokarmów z przestrzeni między zębami.

Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym i szczoteczką soniczną

Chcesz, aby mycie zębów z takim aparatem było możliwie najprostsze, a przy tym bezpieczne i skuteczne? W takim razie doskonałym pomysłem może być zakup szczoteczki sonicznej – polecają ją nawet sami ortodonci! 

Dobrym wyborem może być np. szczoteczka soniczna Oclean. Wbudowane inteligentne oprogramowanie oferuje gotowe, predefiniowane ustawienia mycia dedykowane osobom z aparatem ortodontycznym.

Zobacz też:  Retainer na zęby (aparat retencyjny) – co to, dla kogo, jak długo nosić?
oclean f1 obraz 1

Szczoteczki soniczne wykorzystują fale dźwiękowe do czyszczenia. To właśnie one wprawiają w bardzo intensywne ruchy oscylacyjne włosie. Główka jest miękka i nie trzeba mocno dociskać jej do zębów. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia aparatu jest niewielkie.

Co więcej, szczoteczka soniczna czyści nawet poza bezpośrednim miejscem styku włosia z zębami czy aparatem ortodontycznym. Fale dźwiękowe rozchodzą się w jej obrębie, wprawiając w ruch cząsteczki śliny wymieszanej z pastą. Dzięki temu akcesorium to doskonale usuwa zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejscy.

Warto dodać jeszcze, że szczoteczki soniczne są skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Produkty Oclean wyposażone w są żyroskop, który kontroluje sposób mycia zębów. Wyniki są widoczne na wyświetlaczu szczoteczki oraz w specjalnej aplikacji, dostępnej na urządzenia mobilnej. Tym samym szczoteczka niejako uczy prawidłowego szczotkowania i dba o to, aby zęby, jak i aparat ortodontyczny były idealnie czyste.

Ile czasu powinno się poświęcić na czyszczenie aparatu ortodontycznego?

Zasada jest tutaj dokładnie taka sama, jak przy myciu zębów – zaleca się robienie tego przynajmniej 2 razy dziennie. Przy aparatach ortodontycznych trzeba oczywiście wykazać się większą delikatnością.

Na początku musisz być gotowy na to, że jego czyszczenie zajmie Ci trochę czasu. Ortodonci szacują, że dla osoby wprawionej usunięcie zanieczyszczeń z każdego zęba zajmuje około 10 sekund. To długo, ale zdecydowanie warto podchodzić do tego z należytą starannością. Aparaty tworzą wręcz idealne środowisko do rozwoju bakterii, dlatego nie można dopuszczać do pojawiania się płytki i kamienia nazębnego.

5 reguł jak dbać o zęby nosząc aparat ortodontyczny

zajmować się higieną jamy ustnej przynajmniej 2 razy dziennie, choć zaleca się robić to częściej,
myć zęby dłużej, dokładniej i delikatnie, a do tego z odpowiednią precyzją, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia,
używać specjalistycznych szczoteczek ortodontycznych lub, co może być lepszym wyborem, sonicznych,
często stosować nici dentystyczne do usuwania brudu spomiędzy zębów,
zaopatrzyć się w irygator oraz specjalną pastę do zębów dla osób z aparatami ortodontycznymi.

Do tego polecamy stosowanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej. Jeśli często jesz poza domem, zabieraj ze sobą małe lusterko. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci usunąć resztki pokarmu wchodzące pod aparat – niestety zdarza się to dość często.

Zadbaj o higienę jamy ustnej i aparat ortodontyczny dzięki Oclean

Naturalnie polecamy wybór urządzeń Oclean. Są niedrogie i wyjątkowo skuteczne w swoim działaniu i bardzo nowoczesne. Korzystając z irygatora lub szczoteczki sonicznej, zadbasz o idealną czystość aparatu ortodontycznego, jak i zębów. Do tego na pewno szybko dowiesz się, jak wiele błędów popełniałeś do tej pory przy myciu zębów! Inteligentne oprogramowanie krok po kroku pokaże Ci, jak należy to robić. Sprawdź już teraz nasze urządzenia!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook