Kiedy iść do dentysty?

Każdy z nas powinien regularnie odwiedzać dentystę. Najlepiej odwiedzać go raz na pół roku. Taka częstotliwość wizyt w gabinecie stomatologicznych pozwala na systematyczne czyszczenie zębów, ale przede wszystkim na wczesne wykrycie problemów związanych z jamą ustną. Im szybciej zostaną one wykryte, tym lepiej. Jednak, czy wiesz, w jakich sytuacjach koniecznie powinieneś udać się na wizytę do stomatologa? Przeczytaj nasz artykuł, z którego wiesz się o wszystkich sygnałach ostrzegawczych, które powinny Cię skłonić do odwiedzenia stomatologa.

Odczuwasz ból zęba

Ból zęba zdaniem wielu osób jest najgorszy - potrafi bardzo mocno przybierać na sile. Kiedy czujemy, że coś jest nie tak, pobolewa nas czasem ząb, to nie ma na co zwlekać, należy jak najszybciej znaleźć dobrego stomatologa, który zajmie się usunięciem problemu. Jeśli będziemy jak najdłużej unikali wizyty w gabinecie stomatologicznym, to najprawdopodobniej infekcja będzie postępować, co będzie skutkowało jeszcze mocniejszymi bólami.

Twoje dziąsła bolą i krwawią

Jeśli odczuwasz ból dziąseł lub są one opuchnięte to znak, że powinieneś jak najszybciej odwiedzić stomatologa. Zarówno ból, jak i obrzęk świadczą o chorobie dziąseł. Zazwyczaj jest ona prosta w leczeniu, lecz trzeba w porę zareagować oraz dbać o higienę jamy ustnej. Większość chorób dziąseł nie jest ciężka, lecz warto tutaj podkreślić, że zdarzają się również ciężkie przypadki, w których konieczne jest odpowiednie leczenie stomatologiczne.

Zobacz też:  Ból zęba po leczeniu kanałowym. Jak sobie z nim radzić?

Masz dolegliwości jamy ustnej

Do urazów w obrębie jamy ustnej wbrew pozorom dochodzi bardzo często. Najczęściej zmagają się z nimi osoby noszące aparaty ortodontyczne, lecz nie tylko. Urazy jamy ustnej czasem powstają w wyniku nagłych wypadków. Niezależnie od tego, jak one powstały, zawsze warto skonsultować to z dentystą.

Odczuwasz ból szczęki

Ból szczęki to objaw, który jest często ignorowany. Wiele osób zmagających się z bólem szczęki sięga po prostu po tabletkę przeciwbólową, nie zagłębiając się, jakie są przyczyny tego bólu. To duży błąd, gdyż bardzo często przyczyną jest zapalenie dziąseł, ropienie zębów, próchnica, dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, czy urazy szczęki. W przypadku bólu szczęki nie ma żartów - trzeba jak najszybciej znaleźć dobrego stomatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Masz białe kropki na zębach

Białe kropki na zębach zazwyczaj oznaczają próchnicę. Dlatego, jeśli zauważyliśmy, że nasze zęby są przyozdobione przez białe plamy, to należy skontaktować się ze stomatologiem. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec rozwijaniu się próchnicy, więc nie warto zwlekać. Do wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny skłonić nas także owrzodzenia jamy ustnej.

Masz nieświeży oddech

Kolejnym sygnałem, który powinien nas skłonić do odwiedzenia dentysty, jest nieprzyjemny zapach z ust. Mimo że może mieć wiele przyczyn, to najczęściej wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, czy infekcji bakteryjnej. Z tego powodu warto znaleźć dobrego specjalistę i udać na wizytę, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się nieprzyjemnego oddechu.

Twoje zęby są wrażliwe na gorące i zimne napoje

Wrażliwość na ciepło i zimno to dość powszechna dolegliwość. Skarżą się na nią osoby w różnym wieku. Bardzo często wynika z naturalnej wrażliwości zębów - w takim wypadku wystarczy zakupić specjalistą pastę do zębów na nadwrażliwości. Jeśli jednak odczuwamy znaczącą wrażliwość, to być może jest to sygnał, że zmagamy się z jakimś poważniejszym problemem. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa.

Zobacz też:  Endodoncja – wskazania i leczenie krok po kroku

Masz problem z suchością w jamie ustnej

Chyba każdy z nas choć raz zetknąć się z tym objawem. Najczęściej nie jest on groźny - często to jedynie sygnał, że powinniśmy przyjmować więcej płynów. Ten problem dotyka też osoby, które przyjmują duże ilości antybiotyków. Warto jednak wiedzieć, że długotrwała suchość w ustach może być przyczyną wielu chorób w obrębie jamy ustnej, dlatego nie należy ignorować tego objawu.

Miewasz częste bóle głowy

Mimo że bóle głowy mogą mieć wiele różnych przyczyn, to należy tutaj zaznaczyć, że mogą one wynikać ze zgrzytania zębami. Jest to dość powszechne. Wiele osób zgrzyta zębami w ciągu snu i zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Z tego powodu warto rozważyć wizytę u specjalisty, aby sprawdzić, czy być może nie mamy jakichś problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Dawno nie byłeś u dentysty

Jeśli nie widziałeś dentysty od ponad sześciu miesięcy to sygnał, że czas najwyższy go odwiedzić. Żaden produkt stomatologiczny nie zastąpi profesjonalnej pomocy dentystycznej.

Kiedy iść do dentysty – podsumowanie

Do dentysty najlepiej się wybierać w momencie, kiedy ząb nas nie boli – czyli na tzw. okresowe przeglądy. Najlepiej zapobiegać, niż leczyć. Potem, kiedy np. pojawi się już ból zęba, czasem jest za późno i pozostaje nam jedynie leczenie kanałowe, a nierzadko też wyłącznie ekstrakcja zęba. Konsekwencje tego zabiegu bywają bolesne i niestety kosztowne (bo nikt z nas nie chce mieć oczywiście braków w uzębieniu).

Jeśli nie lubisz chodzić do dentysty, dobrym pomysłem jest np. korzystanie z profesjonalnych urządzeń do pielęgnacji jamy ustnej, które pozwolą nam, nasze zęby utrzymywać w czystości. Jeśli będziesz dbał o swoją higienę jamy ustnej, możesz być pewny, że wizyty okresowe będą krótkie i całkowicie bezbolesne. 

Zobacz też:  Gaz rozweselający – jakie ma właściwości?

Sprawdź ofertę Oclean

W naszym sklepie internetowym znajdziesz produkty, które pomogą Ci utrzymać zdrowie jamy ustnej. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook