Usuwanie kamienia nazębnego – cena, efekty

Strona główna » Blog » Usuwanie kamienia nazębnego – cena, efekty

Kamień na zębach wygląda nieestetycznie i może wywoływać przykry oddech. Sprzyja również powstawaniu próchnicy, a więc i psuciu się zębów. Ogromną rolę w profilaktyce odgrywa właściwa higiena jamy ustnej. Co jednak zrobić, gdy kamień już się pojawił? Poznaj najpopularniejsze sposoby na usuwanie kamienia nazębnego!

Usuwanie kamienia nazębnego – co to za zabieg?

Kamień nazębny to twardy osad, który zbiera się nad dziąsłami i pod nimi w formie złogów. Szczególnie często znajduje się w przestrzeniach międzyzębowych oraz tuż przy dziąsłach od strony języka.

Powstaje wtedy, gdy płytka nazębna (osad miękki, który składa się głównie z bakterii, grzybów i resztek pokarmowych) nie jest regularnie usuwana i twardnieje. Specjaliści wskazują, że wystarczą tylko 3–4 dni, by płytka zaczęła wapnieć i zamieniać się w kamień.

Kamień nazębny jest twardszy i cięższy, niż dziąsło, dlatego gdy zalega i nie jest regularnie eliminowany sunie wzdłuż korzenia zęba separując go od dziąsła, które jest obniżane. Najpierw tworzy się kamień naddziąsłowy, a w następstwie poddziąsłowy. Ten drugi należy szybko wyeliminować, ponieważ czyni on potem większe szkody jakimi są ból, chwianie zęba, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Zobacz też:  Polerowanie zębów (polishing) – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg przeprowadzany u dentysty: szybko, bezpiecznie i bezboleśnie. Specjalista wybraną metodą usuwa twarde złogi. Dzięki temu zęby stają się wolne od tego szkodliwego osadu.

Jakie są metody usuwania kamienia nazębnego?

Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyjają niepoprawna higiena jamy ustnej, palenie papierosów, picie kawy i herbaty, dieta bogata w cukry oraz indywidualne uwarunkowania.

Standardowo zabieg usuwania kamienia nazębnego wykonuje się przynajmniej raz w roku. U niektórych osób może być konieczny nawet co 36 miesięcy. Dentysta i higieniści podaldzą Ci dokładne wskazania podczas kontroli.

Poznaj najpopularniejsze zabiegi profilaktyczne.

Usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami (skaling)

Skaling zębów to najpopularniejsza metoda usuwania kamienia. Przy pomocy ultradźwięków i wody specjalista likwiduje nagromadzone złogi (pod dziąsłami i nad dziąsłami, w zależności od potrzeb). Wykorzystuje urządzenie o specjalnej końcówce, które przykłada do powierzchni zębów. 

Skaling to szybka, nieinwazyjna i bezbolesna metoda. W niektórych przypadkach może powodować lekki dyskomfort, jednak wtedy dentysta wykorzystuje znieczulenie miejscowe.

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego

Mniej popularną metodą od zabiegu skalingu ultradźwiękami jest usuwanie kamienia nazębnego laserem. Zabieg jest bardzo precyzyjny i szybki, jednak trochę droższy i nie wszystkie gabinety go wykonują. Także w tym przypadku do powierzchni zębów przykłada się specjalną końcówkę (która emituje wiązkę lasera).

Usuwanie kamienia nazębnego w domu

Regularne usuwanie kamienia nazębnego najlepiej przeprowadzać u dentysty (minimum raz w roku lub częściej, jeśli jest taka potrzeba). Tylko specjalista dokładnie czyści wszystkie powierzchnie, w tym trudno dostępne miejsca. Nie należy usuwać samodzielnie kamienia w domu.Poprzez odpowiednią higienę usuwamy osady, aby nie dopuścić do ich zmineralizowania.

Aby zmniejszyć odkładanie osadu, dbaj o poprawną higienę jamy ustnej. Obejmuje:

  • szczotkowanie zębów odpowiednio dobraną szczoteczką, np. soniczną z natychmiastowym raportem po szczotkowaniu, który każdorazowo pomoże poprawiać higienę, oraz pastą;
  • dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub irygatorem, który ma takie funkcje;
  • mycie powierzchni języka;
  • płukanie jamy ustnej płynem do płukania.
Zobacz też:  Sposoby na kamień nazębny - jak się go pozbyć?

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

To, ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego, zależy od takich czynników jak metoda zabiegu, ilość kamienia oraz indywidualny cennik stomatologa. Zwykle cena zaczyna się od ok. 150 zł. Często dostępne są również korzystne pakiety zabiegów higienizacyjnych (skaling, piaskowanie, fluoryzacja).

Jakie są efekty usuwania kamienia nazębnego?

Co zyskasz dzięki usuwaniu kamienia nazębnego? Efekty są widoczne od razu. Złogi (zwykle w ciemnym kolorze) zostają usunięte, także z trudno dostępnych miejsc, m.in. przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu spada ryzyko m.in. pojawienia się próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. W ten sposób dbasz o jamę ustną i stan całego organizmu.

Zęby mogą stać się również minimalnie jaśniejsze. Znika także nieprzyjemny zapach z ust (jeśli odpowiadał za niego kamień). 

Usuwanie kamienia nazębnego w ciąży – czy są jakieś przeciwwskazania?

Poprawna higiena jamy ustnej na etapie ciąży jest niezwykle ważna. Jeśli ciąża przebiega poprawnie, zabiegi higienizacyjne w gabinecie można wykonywać także w tym czasie. Zawsze skonsultuj się jednak ze swoim lekarzem, który dobrze zna Twój przypadek.

Usuwanie kamienia nazębnego. Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego?

Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju skalingu (ultradźwiękowy lub laserowy) oraz ilości kamienia. Zwykle całość trwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut.

Czy po usunięciu kamienia nazębnego zęby stają się bielsze?

Po zabiegu usunięcia kamienia uzębienie może stać się minimalnie jaśniejsze, jednak nie jest to zabieg wybielający. Efekt może być związany z usunięciem osadów oraz złogów, które mają zwykle ciemny kolor i mogą być widoczne na zębach.

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

W standardowych przypadkach higienizację wykonuje się 12 razy w roku. Czasami odkładanie się kamienia postępuje szybciej, a wtedy zabiegi są potrzebne częściej. Decyzję podejmuje jednak specjalista w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz też:  Piękny uśmiech – zyskaj pewność siebie na nowo

Czy usuwanie kamienia z zębów boli?

Skaling jest nieinwazyjnym zabiegiem, który raczej nie boli. W określonych przypadkach (szczególnie skalingu poddziąsłowego) dyskomfort może być większy, jednak wtedy specjalista wykorzysta znieczulenie miejscowe.

Źródła:

http://www.jchc.eu/numery/2017_1/201713.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/293854,higienizacja-zebow

http://www.protetstomatol.pl/pdf-100291-32287?filename=Professional+hygiene.pdf

http://www.allecoudent.pl/blog/168-sposoby-na-usuwanie-kamienia-nazebnego

https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/art-0316-opieka-w-ci%C4%85%C5%BCy.pdf

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook