fbpx

Opuchnięte dziąsła – przyczyny i domowe sposoby leczenia

opuchniete dziąsło obraz 2

Już od małego uczono nas, że należy dbać o zęby. Mało jednak kto pamięta o dziąsłach. One również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ w innym wypadku najpewniej prędzej czy później staną się opuchnięte lub mocno czerwone. To natomiast oznacza, że dzieje się coś złego – może to sygnalizować i prowadzić do choroby dziąseł

Naczynia krwionośne, które znajdują się w dziąsłach, są odpowiedzialne za przenoszenie tlenu oraz jedzenia do korzeni zębów i innych części jamy ustnej. Mają niezwykle ważne zadania, dlatego dbałość o nie to obowiązek każdego z nas! Gdy natomiast powstanie obrzęk i zauważymy opuchnięte dziąsła, to powinniśmy szybko zareagować, ponieważ jeśli to zignorujemy, to może to doprowadzić do dużo poważniejszych chorób, wskutek których może dojść nawet do utraty zębów!

Zdrowe dziąsła:

Zapalenie dziąseł:

Zła technika mycia zębów

Czy wiedziałeś, że nieprawidłowe szczotkowanie lub nitkowanie zębów także może doprowadzić do obrzęku dziąseł? Mimo tego że każdego dnia, dwa razy myjesz zęby i korzystasz z nici dentystycznej, to i tak możesz zmagać się z zapaleniem dziąseł, jeśli nie stosujesz odpowiedniej techniki. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, by nie szczotkować zbyt mocno zębów, czy delikatnie nitkować zęby.

Infekcje jamy ustnej

Infekcje jamy ustnej to kolejna możliwa przyczyna opuchniętych dziąseł. W naszej jamie ustnej znajduje się mnóstwo wirusów i grzybów, które mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i mogą być sprawcami podrażnień dziąseł. Co więcej, takie choroby jak opryszczka czy pleśniawki także mogą być przyczyną obrzęku dziąseł, jeśli w porę nie wdrożymy odpowiedniego leczenia.

Zmiany hormonalne

Z opuchniętymi dziąsłami często zmagają się również osoby podczas zmian hormonalnych. Będąc w ciąży, podczas menstruacji, czy w okresie dojrzewania zachodzi ogromna zmiana poziomu hormonów, która może być odpowiedzialna za obrzęk dziąseł.

Owrzodzenia jamy ustnej

U osób cierpiących na nowotwory jamy ustnej lub owrzodzenia również można zaobserwować ból dziąseł. Występują u nich plamy z białym środkiem oraz czerwonymi krawędziami. Na owrzodzenia narażone są szczególnie osoby z chorobami autoimmunologicznymi.

Nieodpowiednie odżywianie

W dzisiejszych czasach żyjemy w pośpiechu i nie zwracamy szczególnej uwagi na to, co i ile jemy. Fast foody, gotowe obiady ze sklepu, niezdrowe słodycze i tym podobne produkty nie zawierają praktycznie żadnych witamin i minerałów, a nasz organizm je potrzebuje! Gdy poziom witaminy C drastycznie spada, to często pojawia się choroba szkorbut, która prowadzi do anemii oraz chorób dziąseł. Dlatego tak ważne jest, aby sięgać po zdrowe jedzenie oraz w odpowiednich ilościach.

Reakcje alergiczne

Ludzie zmagają się z różnymi alergiami. Wiele osób ma uczulenie na poszczególne składniki np. pasty do zębów, konkretne produkty żywieniowe, czy chociażby lekarstwa. To niestety również może prowadzić do powstania podrażnień, zaczerwienień oraz opuchniętych dziąseł.

Jedzenie

Opuchlizna dziąseł może być spowodowana także pokarmem, który utknął między zębami lub pod dziąsłami. Często jest on trudny do usunięcia lub nie mamy możliwości, by go na bieżąco usunąć, a to niestety prowadzi do obrzęku.

Aparat ortodontyczny lub nieodpowiednie uzupełnienie dentystyczne

Osoby, które chcą cieszyć się prostymi zębami, najczęściej decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Niestety często wiąże się to również z występowaniem obrzęku dziąseł. Podobnie jest w przypadku odbudowy zębów - jeśli uzupełnienie dentystyczne jest wadliwe, to może się gromadzić więcej płytki nazębnej, która jest niezwykle trudna do usunięcia. To natomiast prowadzi do zakażenia i późniejszej opuchlizny. Opuchlizna dziąseł może pojawić się także na skutek źle dopasowanej protezy. Może ona ocierać tkanki, przez co tworzą się rany lub bolesne obrzęki.

Opuchnięte dziąsła – leczenie

Leczenie opuchniętych dziąseł wbrew pozorom nie jest trudne. Zazwyczaj wystarczy usunąć osad i kamień nazębny

Warto również pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym w celu wykonaniu skalingu czy wygładzenia korzeni. Są one bardzo skuteczne i mogą one powstrzymać zapalenie dziąseł.

opuchlizna od zębów obraz 1

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Na obrzęk dziąseł skuteczne są też domowe sposoby. Prawie każdy ma w domu rumianek czy szałwie, a to właśnie one działają przeciwzapalnie, ściągająco i antyseptycznie. Trzy razy w ciągu dnia należy płukać jamę ustną przygotowanym chłodnym naparem. Pomocny może być też aloes, roztwór wody utlenionej, czy chociażby olej z goździków.

Jak można zapobiegać obrzękom dziąseł?

Zapalenie dziąseł to dość często występujący problem. Można jednak się przed nim uchronić. Wystarczy wdrożyć kilka kroków, by uniknąć bolesnych obrzęków dziąseł.

check

Pamiętaj o codziennej pielęgnacji

By zapobiegać obrzękom dziąseł, to trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby dwa razy dziennie szczotkować i nitkować zęby. Jest to najlepszy sposób na to, aby cieszyć się zdrową jamą ustną i nie musieć zmagać się z obrzękami dziąseł.

Zadbaj o swoją dietę

Niemniej ważne jest dbanie o to, co spożywasz. Dieta musi być zdrowa i dobrze zbilansowana. W pożywieniu powinna znajdować się dużą ilość witamin B i C, kwasu foliowego oraz wapnia. Do codziennej diety warto też włączyć pyszne owoce i warzywa, a w razie dużych niedoborów witamin - przyjmować suplementy, dzięki czemu dziąsła i zęby będą zdrowe!

Pij dużo wody

Dużo osób ma problem z przyjmowaniem odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Każdy z nas powinien wypijać minimum 2 litry codziennie. Istotne jest też, aby pić dużo wody także po jedzeniu w celu wypłukania resztek jedzenia i bakterii. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju płytki nazębnej.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Nawet jeśli nie nie występują żadne dolegliwości bólowe i uważasz, że masz zdrowe zęby, to i tak musisz pamiętać, by wykonywać przeglądy stomatologiczne. Powinieneś je robić przynajmniej raz na pół roku. Jeśli jednak występują problemy z dziąsłami, a ból jest już nie do wytrzymania, to oczywiście musimy jak najszybciej umówić się na wizytę. Stomatolog skontroluje nasze uzębienie, postawi diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie, które przyniesie ulgę w bólu.

Dodatkowo warto ograniczyć produkty, które źle wpływają na zęby. Mianowicie chodzi tutaj o słodkie potrawy i napoje, produkty takie jak chipsy czy popcorn (trudno je usunąć z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, płyny do płukania jamy ustnej, napoje alkoholowe, czy papierosy. To wszystko może powodować powstanie obrzęku dziąseł, dlatego warto je wyeliminować.

Kiedy skontaktować się ze stomatologiem?

Masz opuchnięte dziąsła i zastanawiasz się, czy to już ten czas, by wybrać się do stomatologa? Jeśli objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie, to odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! W gabinecie stomatologicznym lekarz zbada Twoje zęby i dziąsła, a także przeprowadzi krótki wywiad. Najpewniej zada Ci takie pytania jak:

Stomatolodzy bardzo często decydują się także na zlecenie pacjentom badań krwi. Zazwyczaj jednak po krótkim przeglądzie oraz wywiadzie specjalista jest w stanie postawić rozpoznanie i zaproponować właściwe leczenie. Nie warto lekceważyć problemów z dziąsłami ani zębami, ponieważ do niczego dobrego to nie prowadzi!

Wybierz szczoteczkę dla siebie
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook