Krosty mogą pojawiać się w różnych miejscach na skórze, w tym również na języku. Gdy zauważamy krosty na języku to najczęściej zaczynamy się niepokoić. Zazwyczaj krosty pojawiające się na języku są wynikiem infekcji bądź też uczulenia, choć należy pamiętać, że mogą też być oznaką poważnego schorzenia. Dlatego, gdy pojawiają się często, to warto udać się do lekarza na konsultację. Czym są krosty na języku i jak skutecznie się ich pozbyć? Dowiedz się!
Jakie formy mogą przebierać krosty na języku?
Krosty na języku to problem, który dotyczy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przyczyń powstawania krost na języku jest wiele – omówimy je w dalszej części artykułu. Mogą pojawić się na skutek oparzenia (np. po spożyciu zbyt gorącego dania) lub świadczyć o reakcji alergicznej. Nierzadko jednak występują, gdy nasz organizm jest bardzo osłabiony. Są niewielkie, lecz widoczne i przyjmują kształt kuleczek. Mogą pojawić się na całym języku albo jedynie w niektórych jego miejscach.

Najczęściej występujące krosty na języku:
Czerwone krosty na języku
Zazwyczaj możemy je zaobserwować, gdy dopadło nas przeziębienie. Jest to właściwie jeden z objawów przeziębienia, natomiast tego typu krostki zawsze znikają, gdy już dojdziemy do siebie po chorobie. Należy jednak wiedzieć, że czerwone krostki na języki mogą świadczyć również o stanie zapalnym ślinianek oraz grzybicy jamy ustnej.
Białe krosty na języku
najczęściej odpowiedzialny za nie jest drożdżak Candida. Krostki zazwyczaj pojawiają się na języku, ale mogą obejmować także resztę jamy ustnej. Przyczyną bywa spożywanie nieumytych owoców i warzyw, czy wkładanie brudnych przedmiotów do ust. Mogą one również świadczyć o leukoplakii, która pojawia się często u palaczy, alkoholików, ale również u tych, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej czy niezdrowo się odżywiają (w ich diecie brakuje witamin).
Żółte krosty na języku
Bardzo często występują także żółte krosty na języku i zazwyczaj świadczą one o problemach ze strony układu pokarmowego – np. refluksie żołądkowo-przełykowym czy chorobie wrzodowej żołądka. W takim wypadku niezbędny jest kontakt ze specjalistą.
Sprawdź też: Nalot na języku – czym świadczą jego kolory?

Krosty na języku – przyczyny powstawania
Krosty na języku mogą pojawić się z bardzo wielu przyczyn. Często świadczą one o niedoborach witaminy B12, czy składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, czy kwas foliowy.
Należy jednak pamiętać, że to nie jedyne możliwości. Sprawdź poniższą listę reszty przyczyn.
Najpopularniejsze przyczyny powstawania krost na języku:
- zespół jelita drażliwego,
- uraz mechaniczny języka,
- infekcje wirusowe,
- stan zapalny w jamie ustnej,
- choroba refluksowa,
- jedzenie ostrych dań,
- przyjmowanie niektórych leków,
- cukrzyca,
- grzybica,
- alergie,
- miesiączka.
Jak leczyć krosty na języku?
Krosty pojawiające się na języku najczęściej samoistnie znikają po 2-3 dniach.
Jeśli jednak zależy nam na tym, aby szybko i skutecznie się ich pozbyć, to warto stosować się do poniższych wskazówek:
- nie jedz pikantnych i kwaśnych dań,
- myj zęby po każdym posiłku,
- płucz usta słoną wodą,
- przyłóż plasterek cytryny do krosty na języku,
- używaj płynu do płukania jamy ustnej,
- stosuj leki dostępne bez recepty (np. po konsultacji z farmaceutą).
Krosty na języku – kiedy udać się do lekarza?
Mimo że krosty na języku często nie są groźne, to jednak gdy często powracają, to trzeba odwiedzić lekarza i skonsultować tę kwestię.
Do specjalisty z krostami na języku warto się udać zwłaszcza gdy:
- krostki na języku nie znikają po tygodniu,
- często powracają,
- są bardzo bolesne,
- krwawią, gdy je się dotknie.
Lekarz po obejrzeniu krostek na języku będzie mógł postawić diagnozę, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to wykona inne testy diagnostyczne.
Sprawdź też: Kiedy iść do dentysty?
Czy krosty na języku są niebezpieczne dla zdrowia?
Gdy zauważymy u siebie krosty na języku, to pojawiają się nerwy, stres i niepokój. Niepotrzebnie, bowiem krostki na języku najczęściej nie są powodem do niepokoju i same znikają po upływie od 48 do 72 godzin. Jeśli jednak tak się nie dzieje i po upływie tygodnia, krostki nadal są obecne na języku bądź często nawracają, krwawią lub bardzo bolą, to warto odwiedzić lekarza, który ustali przyczyny krostek i jeśli zajdzie taka potrzeba to zasugeruje właściwe leczenie.
Jak zapobiegać powstawaniu krostek na języku?
Bolące krosty na języku to z pewnością duży problem, aczkolwiek warto wiedzieć, że można się przed nimi uchronić! Przede wszystkim najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny. Głównie chodzi tutaj o czystość jamy ustnej – czyli dokładne i skuteczne mycie zębów, ale nie tylko – powinniśmy także często myć dłonie i nie dotykać nimi ust, bowiem w taki sposób przenosimy florę bakteryjną. Wiele osób ma również zły nawyk wkładania różnych przedmiotów do buzi – np. długopisu czy ołówka, należy postarać się wyeliminować to przyzwyczajenie. Trzeba także pamiętać, aby jeść jedynie świeże owoce i warzywa, które zostały wcześniej umyte.