Metaliczny posmak w ustach – co to jest?

Metaliczny posmak w ustach to dość często występująca dolegliwość. Niestety jej występowanie może mieć związek z wieloma nieprawidłowościami, dlatego ciężko jest stwierdzić, jaka może być konkretna przyczyna metalicznego posmaku w ustach. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jakie mogą być przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości, a także jak się jej pozbyć. Życzymy miłej lektury!

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny

Metaliczny posmak w ustach to niespecyficzny objaw. Co to oznacza? Nic innego jak to, że nie jest on powiązany z żadną konkretną chorobą. 

Zazwyczaj jest to niegroźna dolegliwość, którą bardzo łatwo możemy usunąć. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach, porozmawiajmy o najczęstszych przyczynach tej dolegliwości – jest ich sporo!

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn metalicznego posmaku w ustach jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. W takiej sytuacji wystarczy, że zadbamy o dokładniejsze mycie zęby, a także o zwiększenie częstotliwości. Mimo że mówi się, że powinniśmy myć zęby 2 razy dziennie, to osoby, które odczuwają metaliczny posmak w ustach powinny szczotkować zęby po każdym posiłku.

Jednak to nie wszystko. Bardzo ważne jest także używanie dwóch innych produktów. Mianowicie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Dobrym pomysłem będzie również wizyta u stomatologa, podczas której specjalista sprawdzi, czy stan zębów i dziąseł jest w porządku. Nierzadko okazuje się, że przyczyną nieprzyjemnych smaków w jamie ustnej jest zapalenie dziąseł, czy też inne choroby, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u dentysty.

Zobacz też:  Tych objawów nie warto lekceważyć – zapalenie dziąseł u dziecka

Ciąża

Inną przyczyną nieprzyjemnego posmaku w ustach może być ciąża. Choć nadal nie wiadomo, dlaczego ta dolegliwość występuje u kobiet ciężarnych, to jednak wiele kobiet się z nią zmaga. Eksperci twierdzą, że za metaliczny posmak w ustach najprawdopodobniej odpowiedzialne są zmiany hormonalne, dlatego też możemy stwierdzić, że nie jest to groźny objaw, aczkolwiek jeśli występuje, to pamiętajmy, aby poinformować o tym lekarza, który prowadzi ciążę.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Metaliczny posmak w ustach to objaw, który towarzyszy również infekcjom górnych dróg oddechowych. Wystarczy, że zmagamy się z kaszlem lub katarem - w takiej sytuacji może dołączyć również ta nieprzyjemna dolegliwość. Nie jest to nic niebezpiecznego. Zazwyczaj nie ma po nim śladu, kiedy ustąpi infekcja.

Grzybica jamy ustnej

Kiedy jeszcze może występować metaliczny posmak w ustach? Wtedy, gdy zmagamy się z grzybicą jamy ustnej. Jest to choroba, którą dość łatwo możemy rozpoznać, gdyż zazwyczaj pojawia się biały nalot na języku, czy błonie śluzowej wewnętrznej części policzków. W takiej sytuacji warto udać się na wymaz z jamy ustnej i gardła, dzięki któremu dowiemy się, czy jest to na pewno grzybica jamy ustnej Jeśli okaże się, że tak, to po prostu musimy ją wyleczyć - a wraz z grzybicą jamy ustnej zniknie również metaliczny posmak w ustach.

Zażywanie niektórych leków

Metaliczny posmak w ustach nierzadko pojawia się w trakcie przyjmowania niektórych leków. Najczęściej występuje w przypadku antybiotyków, leków przeciwhistaminowych, przeciwnadciśnieniowych, a także u tych osób, które są trakcie chemioterapii lub radioterapii.

Zatrucie chromem

Kolejną przyczyną nieprzyjemnego smaku w ustach może być zatrucie chromem. Jeszcze niedawno zdarzało się to bardzo rzadko, lecz teraz zdarza się znacznie częściej, a to wszystko dlatego, że chrom znajduje się w wielu suplementach diety, które przyjmuje dużo osób chcących schudnąć. Najczęstszą przyczyną zatrucia chromem jest po prostu przekroczenie zalecanej dawki, czy też zbyt długie przyjmowanie tego typu suplementów. Dlatego też tak ważne jest, aby czytać ulotki produktów i stosować się do wszystkich zaleceń. W innym przypadku możemy się zmagać np. z metalicznym posmakiem w ustach.

Zobacz też:  8 przepisów na naturalny, domowy płyn do płukania ust

Inne choroby

Z metalicznym posmakiem w ustach mogą zmagać się także osoby, które cierpią na choroby upośledzające prawidłowe funkcjonowanie kubków smakowych i włókien nerwowych odpowiedzialnych za przekazywanie informacji na temat smaku z jamy ustnej do mózgu. Metaliczny smak w ustach może więc pojawić się osób cierpiących na choroby neurologiczne, czy cukrzycę.

Inne częste przyczyny

Do innych często przyczyn występowania metalicznego posmaku w ustach zaliczamy: ● palenie papierosów, ● picie zbyt dużych ilości kawy, ● picie mocnych herbat, ● grzybica układu pokarmowego.

Jak pozbyć się metalicznego smaku?

Jeśli zauważyliśmy u siebie metaliczny posmak w ustach, to trzeba jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy ustalić przyczynę – w tym celu warto udać się do lekarza i dentysty. Jak już zdążyliśmy wspomnieć: najczęstszą przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej – w takiej sytuacji wystarczy, że lepiej zadbamy o nasze zęby i dziąsła. Czasem jednak reagujemy zbyt późno, czego konsekwencją są choroby jamy ustnej – wtedy należy udać się do stomatologa, który wdroży odpowiednie leczenie, dzięki czemu pozbędziemy się metalicznego posmaku w ustach.

Istnieje również kilka domowych sposobów na pozbycie się lub przynajmniej złagodzenie tego nieprzyjemnego objawu. Jednym z nich jest picie kwaśnych soków, a także spożywanie kwaśnych owoców. Ważne jest także dbanie o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o szczotkowaniu zębów po każdym posiłku, myciu języka, stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej, a także o wizytach w gabinecie stomatologicznym. Dzięki tym sposobom na pewno pozbędziemy się metalicznego posmaku.

Sprawdź produkty dedykowane do higieny jamy ustnej od Oclean

Przeczytaj też:
Zobacz też:  Recesja dziąseł – czym jest i jak ją leczyć?

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook