Pieczenie języka – przyczyny i sposoby leczenia

Porady
pieczenie języka obraz 5

Pieczenie języka to jeden z nieprzyjemnych objawów, który może świadczyć o wielu schorzeniach. Często jednak przyczyny bywają błahe takie jak np. błędy higieniczne. Warto też wiedzieć, że pieczenie języka często rozszerza się i może być odczuwalne nawet w całej jamie ustnej! U niektórych może występować jedynie pieczenie czubka języka, zaś u innych – pieczenie języka i ust. Czasem może temu towarzyszyć także biały nalot lub suchość w jamie ustnej. Czym pieczenia języka może być spowodowane? Sprawdź!

Pieczenie języka – przyczyny

Pieczenie języka zazwyczaj występuje, gdy zjemy pikantną potrawę czy niektóre owoce takie jak np. ananas. To zupełnie normalne i wtedy nie ma o co się martwić. Czasem jednak przyczyny pieczenia języka bywają o wiele poważniejsze! Nie każdy bowiem wie, że jest to jeden z objawów cukrzycy, czy nawet chorób wenerycznych!

Pieczenie języka jest uciążliwą dolegliwością i często świadczy o chorobie dotyczącej języka, choć czasem może wskazywać również na nerwice, czy niedoczynność tarczycy. 

pieczenie języka obraz 7

Najprawdopodobniej u każdego z nas choć raz wystąpiło pieczenie języka. Może ono dotyczyć jedynie części języka lub jego całości. Może być to lekkie uczucie pieczenia lub bardzo nasilone, powodujące dysfagię. U niektórych może pojawiać się także np. jedynie podczas mówienia, zaś u innych pieczenie języka występuje cały czas. Co więcej, może być ono połączone z pieczeniem ust, gardła, przełyku, czy nawet zaburzeniami smaku! Naszą uwagę szczególnie powinny przykuć ewentualne możliwe zmiany w jamie ustnej takie jak np. owrzodzenia.

Pieczenie języka a zakażenia

Często pieczenie języka jest spowodowane zakażeniem. Zazwyczaj jest to zakażenie grzybicze. Grzybica jamy ustnej, inaczej nazywana kandydozą, występuje nierzadko. Jej charakterystycznym objawem jest biały nalot znajdujący się na podniebieniu i języku, owrzodzenia i pęknięcia w kącikach ust. Często towarzyszy temu również ból w obrębie jamy ustnej. 

Pieczenie języka to także możliwy skutek zakażenia wirusowego. Może pojawić się u osób zakażonym np. wirusem HIV, wirusem opryszczki zwykłej HSV, wirusem półpaśca, czy adenowirusem. Inną możliwością jest zakażenie bakteryjne – np. kiła, którą wywołują bakterie krętki białe. Na początku pojawia się jedynie niebolesna grudka, która po pewnym czasie wrzodzieje. Może być ona zlokalizowana właśnie w jamie ustnej – np. w przypadku kontaktu oralnego z zakażoną osobą i powodować uciążliwe objawy takie jak m.in. pieczenie języka. 

Pieczenie języka a uraz

Do urazu języka może dojść bardzo łatwo – np. podczas spożywania bardzo gorących potraw. Uraz może być spowodowany również nieprawidłowo dopasowaną protezą zębową, przekłuciem języka czy atakiem padaczkowym, w którego trakcie chora osoba może przygryźć sobie język.

Pieczenie języka a alergie 

U niektórych osób pieczenie języka może być powiązane z alergią kontaktową np. związaną ze stosowaniem leków stomatologicznych lub różnych materiałów takich jak nikiel. Zdaniem wielu specjalistów pieczenie języka może być wywołane także alergiami pokarmowymi.

Pieczenie języka a spożywanie niektórych pokarmów

Spożywanie niektórych owoców takich jak ananas czy kiwi może również wiązać się z wystąpieniem tego uciążliwego objawu. To jednak normalne i odpowiedzialne za to są kwasy owocowe w nich zawarte, które mają drażniący wpływ na błony śluzowe jamy ustnej i język. Do pokarmów, które mogą powodować pieczenie języka, zaliczamy również czekoladę, orzechy, kawę oraz ostre przyprawy. 

Pieczenie języka a spożywanie glutenu 

Pieczenie języka u niektórych może świadczyć o nadwrażliwości na gluten. Nie jest to jednak alergia na gluten. Oprócz pieczenia języka mogą występować inne objawy takie jak bóle brzucha, egzema, zmęczenie, czy nawet wymioty.

Pieczenie języka a nerwica

Niektórzy zastanawiają się, czy pieczenie języka ma związek z nerwicą. Według przeprowadzonych badań zespół pieczenia jamy ustnej może być wynikiem obwodowych zaburzeń nerwowych i zmian w mózgu. Nie ma jednak informacji o tym, aby pieczenie języka było powiązane ze stresem czy zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, stany lękowe czy hipochondria. Warto wiedzieć jednak, że naukowcy dopatrują się przyczyn zmian w obrębie jamy ustnej w zmianach hormonalnych, ponieważ pieczenie języka i inne podobne objawy częściej diagnozuje się u kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Pieczenie języka a spożywanie alkoholu i palenie papierosów

W papierosach znajduje się mnóstwo substancji takich jak tytoń, tlenek węgla i substancje smoliste, a te mogą powodować właśnie pieczenie i suchość języka oraz nieprzyjemny zapach z ust. Pieczenie języka nierzadko pojawia się również po alkoholu, który ma drażniący wpływ na błony śluzowe jamy ustnej i niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Pieczenie języka a nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Bardzo często okazuje się, że pieczenie języka w jamie ustnej jest spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. Duże ilości kamienia nazębnego niekorzystnie wpływają na nasilenie dolegliwości ze strony języka, ponieważ go podrażniają. Zapominanie o regularnym myciu zębów, krótkie szczotkowanie, niekorzystanie z nici dentystycznej to jedynie kilka czynników, które mogą przyczyniać się do dyskomfortu w jamie ustnej. 

W codziennej pielęgnacji jamy ustnej szczególnie ważne jest też czyszczenie języka. Na nim również bowiem gromadzi się osad, który sprzyja występowaniu dyskomfortu i może powodować nieprzyjemny oddech. 

Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej

Pieczenie języka a choroby w jamie ustnej

Zły stan zębów czy kiepska kondycja dziąseł również mogą być przyczyną piekącego języka. Niestety wielu z nas zapomina o tym, jak ważne jest leczenie zmian próchniczych, które mogą powodować ból zębów i być odpowiedzialne za piekący język. 

Dodatkowo jeśli w naszej jamie ustnej mają miejsce stany zapalne takie jak zapalenie miazgi zęba czy choroby przyzębia, to możemy mieć pewność, że to one powodują nieprzyjemne pieczenie w jamie ustnej. Po ekstrakcji zęba czasem dochodzi także do powikłania w postaci suchego zębodołu, który też może powodować pieczenie języka. 

O jakich chorobach może świadczyć pieczenie języka?

Bardzo często pieczenie języka świadczy o refluksie żołądkowo-przełykowym. Na tę chorobę składa się mnóstwo objawów, które są spowodowane uszkodzeniami błony śluzowej przełyku, a te zaś są wynikiem zarzucania treści żołądkowej. Głównym objawem tej choroby jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem i ból w klatce piersiowej. U chorych może występować także puste odbijanie się, cofanie się pokarmu, chrypka, czy nieprzyjemny zapach z ust. Z czasem przełykanie pokarmów staje się bolesne, jak i może dojść nawet do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Pieczenie języka to czasem także objaw choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Tutaj dominuje również zgaga. Do innych objawów zaliczamy nudności, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu, niesmak w ustach oraz oczywiście palenie i pieczenie w żołądku, przełyku, jak i w jamie ustnej. Czasami pieczenie języka jest wynikiem awitaminozy, czyli sytuacji niedoboru witamin, w szczególności z grupy B, kwasu foliowego, cynku i żelaza. Może również wskazywać na choroby skóry takie jak rumień wielopostaciowy, liszaj płaski. 

Należy również wiedzieć, że niedokrwistość złośliwa i spowodowana niedoborem żelaza także może powodować pieczenie języka. Do innych objawów tej choroby możemy zaliczyć przyspieszony oddech, bladość, afty, zapalenie kątów ust, zawroty głowy, czy trudności w chodzeniu. Poza tym pieczenie języka może świadczyć o cukrzycy lub niedoczynności tarczycy

Co więcej, warto wiedzieć, że piekący ból języka nierzadko świadczy o menopauzie, zaburzeniach psychicznych, hormonalnych i neurologicznych oraz bywa skutkiem chemioterapii.

Pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej – czym jest?

Gdy występuje u nas pieczenie języka, które nie jest spowodowane zjedzeniem pokarmu i innych substancji wywołującego chwilowe podrażnienie błony śluzowej, a w dodatku nie występują żadne inne widoczne objawy, to najprawdopodobniej jest to pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej, znany również pod nazwą: zespół piekących ust czy stomatodynia.

Nazywamy tak przewlekłe schorzenie, w którym występują dolegliwości bólowe jamy ustnej bez zmian chorobowych w jej obrębie. 

Pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj obejmuje głównie język – zwłaszcza 2/3 przedniej jego części, ale objawy bólowe mogą dotyczyć także podniebienia czy gardła. Co więcej, często wraz z zespołem pieczenia jamy ustnej występują inne objawy takie jak suchość jamy ustnej, parestezje i drętwienie jamy ustnej oraz języka. Co ważne: wszystkie te nieprzyjemności często znikają lub przynajmniej zmniejszają się podczas jedzenia. 

Jak zdiagnozować pieczenie języka?

Trudno stwierdzić, jaka jest przyczyna pierwotnego zespołu pieczenia jamy ustnej. Najczęściej jego diagnostyka polega na wykluczeniu obecności wszelkich możliwych czynników drażniących, wykonaniu badania krwi, zbadaniu poziomu witamin, glikemii i poziomu hormonów u kobiet, wykonaniu testów alergicznych oraz skontrolowaniu układu odpornościowego. Niemniej ważnym elementem jest zebranie informacji na temat diety pacjenta, leczenia stomatologicznego, zaburzeń nastrojów, jak i rodzaju przyjmowanych leków. Najczęściej pacjenci zgłaszają takie objawy jak: uczucie poparzonego języka, pieczenie końcówki języka, czy też pieczenie całego języka. 

Poza tym w przypadku, gdy oprócz pieczenia języka występuje również biały nalot, to wykonuje się badanie mikrobiologiczne, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że piekący język jest wynikiem zakażenia drobnoustrojami. Po postawieniu diagnozy przynajmniej jednej choroby wdrażane jest odpowiednie leczenie, zaś zniwelowanie bólu dzięki wdrożonemu leczeniu kwalifikuje to schorzenie jako wtórny zespół pieczenia jamy ustnej.

Jak wygląda leczenie pieczenia języka?

Leczenie pieczenia języka jest uzależnione od typu zespołu pieczenia jamy ustnej.

1) W przypadku zespołu pierwotnego zastosowanie znajdują m.in. leki uspokajające, antydepresanty, hormonalna terapia zastępcza (u pań), leki przeciwdrgawkowe, czy kwas liponowy. Trudno jednak stwierdzić, jakie są wyniki takiego leczenia, ponieważ bywają one różne. Bardzo często stosuje się farmakoterapię skojarzoną, która polega na wykorzystaniu leków z różnych grup, połączonych we właściwych dawkach. Dobre efekty jednak zawsze daje leczenie psychoterapeutyczne – godzinna sesja co tydzień przez kilka miesięcy może znacząco ograniczyć ból!

2) Jeśli chodzi o leczenie wtórnego syndromu pieczenia jamy ustnej, to polega ono na terapii schorzenia powodującego pieczenie języka, ust, gardła, czy nawet całej jamy ustnej.

Jak złagodzić pieczenie języka domowe sposoby

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna pieczenia języka i podniebienia, warto wiedzieć, że można go złagodzić. Należy zacząć przede wszystkim od wprowadzenia zmian w nawykach higienicznych. Warto pamiętać o regularnym myciu zębów za pomocą szczoteczki do zębów z włosiem o odpowiedniej twardości oraz używaniu właściwie dobranej pasty do zębów. Najlepiej korzystać ze szczoteczek, które skutecznie usuwają płytkę bakteryjną i są łagodne na podrażnione dziąsła (czyli szczoteczki soniczne). 

Na rynku dostępne są również specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia języka, których zdecydowanie warto używać do usuwania osadu, by cieszyć się świeżym oddechem. Bardzo ważne jest także pamiętanie o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Najlepiej nadaje się do tego nić dentystyczną i irygatory do zębów. Co więcej, warto używać płynu do płukania ust o działaniu antybakteryjnym – to skuteczny środek w walce z pieczeniem języka. 

Domowe sposoby na pieczenie języka obejmują również wprowadzenie zmian w diecie i ograniczenie lub całkowitą redukcję złych nawyków. Należy rzucić palenie tytoniu, ograniczyć mocną herbatę, kawę oraz zrezygnować z alkoholu. Zdecydowanie warto też usunąć wybrane składniki z diety takie jak np. ananas, kiwi, orzechy, ostre przyprawy czy czekolada.

Ponadto koniecznie trzeba regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, zaś w przypadku, gdy okaże się, że pieczenie języka jest objawem np. refluksu żołądkowo-przełykowego, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Poza tym chwilową ulgę mogą płukanki z wody utlenionej, szałwii i rumianku.