Nieświeży oddech rano – jak się go pozbyć?

Nieświeży oddech to problem, który najbardziej dokucza nam o poranku. Zgodnie z tym, co mówią statystyki nawet 50% Polaków zmaga lub zmagało się z tym problemem. Całe szczęście istnieje wiele prostych sposobów, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź na najważniejsze pytania.

Nieprzyjemny zapach z ust z rana

Nieświeży oddech dzieli się na kilka rodzajów. Jednym z nich jest poranny oddech – problem, z których chyba każdy choć raz miał styczność. 

Bardzo często określa się go jako nieprzyjemny zapach z rana. Warto jednak wiedzieć, że w łatwy sposób możemy się przed nim uchronić – wystarczy, że będziemy dbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu rano?

Naukowcy ustalili, że nieświeży oddech o poranku wynika z nagrodzenia bakterii w jamie ustnej w ciągu nocy.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu rano jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Musimy pamiętać, że prawidłowe mycie zębów i nitkowanie jest  bardzo ważne – w końcu to dzięki tym czynnościom pozbywamy się bakterii oraz cząsteczek jedzenia, czyli tego, co powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Warto więc o to zadbać, aby cieszyć się świeżym oddechem o poranku.

Jedzenie

Noc to czas, kiedy enzymy w ślinie zajmują się rozkładem cząsteczek jedzenia, które pozostało w jamie ustnej. Jest to związane z uwolnieniem lotnych związków siarki (VSC) i to właśnie one są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Ponadto u osób, które spożywają specyficzne pokarmy, także możemy zaobserwować nieprzyjemny zapach z ust. Do takich produktów zaliczamy m.in. przyprawy, kawę, czy cebulę.

Zobacz też:  Co łączy zęby i pocałunki? Higiena jamy ustnej w relacjach damsko-męskich i nie tylko

Palenie papierosów

Inną przyczyną nieświeżego oddechu rano może być palenie papierosów. Co więcej: palacze bardzo często nie zauważają (a raczej nie czują) nieprzyjemnego zapachu z ust, co wynika z tego, że palenie ma osłabiający wpływ na zmysł węchu.

Suchość w ustach

Z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust mogą zmagać się również osoby, które cierpią na suchość z ustach. Trzeba tutaj podkreślić, że jednym z zadań śliny jest pomaganie ustom w usuwaniu bakterii nagromadzonych w ciągu całego dnia i nocy. Dlatego też, jeśli usta nie wytwarzają jej wystarczającej ilości, to bakterie mają większe pole do popisu – czyli gromadzenia. W takiej sytuacji także może występować poranny oddech.

O czym może świadczyć brzydki zapach z ust rano? 

Jeśli zauważyliśmy u siebie nieprzyjemny zapach z ust o poranku, to nie możemy tego zignorować. Na samym początku warto się zastanowić, czy na pewno dbamy właściwie o higienę jamy ustnej. Dlaczego? Bowiem nieodpowiednia dbałość o zęby i dziąsła jest najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jeśli jednak nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości, to powinniśmy udać się do dentysty – poranny oddech bardzo często występuje u osób mających próchnicę lub martwy ząb. Poranny oddech to dolegliwość, na którą cierpią również osoby z nieleczoną cukrzycą, a także zmagające się z różnymi infekcjami takimi jak np. zapalenie zatok, czy grzybica jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach z ust czasem występuje też u osób z chorobami wątroby lub nerek.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust rano?

Nieprzyjemny zapach z ust to nic przyjemnego – zwłaszcza rano. Nie ma więc co się dziwić, że osoby zmagające się z tą przypadłością szukają skutecznych sposobów na pozbycie się porannego oddechu. Całe szczęście jest ich kilka. Poznaj je!

Zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, to przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jest to najważniejsze! Trzeba koniecznie szczotkować zęby 2 razy w ciągu dnia, a także używać nici dentystycznej, aby móc pozbyć się resztek jedzenia. Zalecane jest również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na usunięcie wszelkich bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

Zobacz też:  Czyścik do języka czy irygator dentystyczny – zobacz, co sprawdza się lepiej

Nie możemy także zapomnieć o czyszczeniu języka. Aby dokładnie oczyścić język, możemy użyć zwykłej szczoteczki do zębów lub specjalnej skrobaczki do języka, dzięki której pozbędziemy się wszystkich bakterii. Ponadto osoby, które noszą wyjmowane protezy, koniecznie powinny pamiętać, aby je zdejmować na noc oraz dokładnie czyścić, zanim ponownie je założą.

Niemniej ważne są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto raz na jakiś czas odwiedzić dentystę, aby upewnić się, że nic złego się nie dzieje, a ponadto wykonać profesjonalne czyszczenie zębów.

Pij odpowiednią ilość wody

Przyjmowanie zbyt małej ilości wody ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka. Na nieprzyjemny zapach z ust rano cierpią właśnie także te osoby, które piją zbyt mało – dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, ile dziennie spożywamy wody – powinny to być minimum 2 litry.

Ogranicz spożywanie alkoholu

Jednym z powodów – choć banalnym, dla których warto ograniczyć spożywanie alkoholu jest to, że po wypiciu drinka mało kto pamięta o obowiązkowej czynności, czyli umyciu zębów. Jednak przechodząc do istotniejszych powodów: napoje alkoholowe mogą powodować suchość w ustach, tworząc pożywkę dla bakterii. Czy to oznacza, że nie powinniśmy w ogóle sięgać po alkohol? Niekoniecznie. Warto jednak zadbać również o nawilżenie napoju, aby uchronić się przed nieprzyjemnym zapachem z ust o poranku.

Odwiedź stomatologa

Mimo że poranny oddech zazwyczaj nie jest niebezpieczną dolegliwością, to jednak istnieje kilka sygnałów, które powinny nas skłonić do wizyty u stomatologa. Należą do nich:

  • nieprzyjemny smak lub zapach w ustach utrzymujący się przez dłuższy czas,
  • pojawienie się także innych niepokojących objawów,
  • występowanie krwawienia z dziąseł.

Nieświeży oddech z rana – podsumowanie

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, przyczyn występowania porannego oddechu jest naprawdę bardzo wiele. Jednak na szczęście jest to dolegliwość, której łatwo możemy się pozbyć – wystarczy stosować się do powyższych porad, a szczególnie powinniśmy położyć nacisk na odpowiednią higienę jamy ustnej. Zwykłą, manualną szczoteczką do zębów, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i usunąć resztek pokarmu. Jest to niemożliwe – włosie zwyczajnie nie sięga do szczelin. Rozwiązaniem są szczoteczki soniczne, irygator do zębów, czy też zwyczajne nitkowanie zębów. 

Zobacz też:  Mycie zębów po posiłku - dlaczego nie myć zębów od razu po jedzeniu?
Zadbaj o higienę jamy ustnej z Oclean
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook