Jak długo myć zęby? Poznaj techniki prawidłowego szczotkowania

Aby czuć się dobrze, należy… myć zęby! Choć może to się wydawać dziwne, to tak, zadbana jama ustna ma duży wpływ na nasze dobre samopoczucie. Musimy więc pamiętać, aby każdego dnia dokładnie szczotkować zęby, dzięki czemu nie dopuścimy do powstania płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Częste i solidne mycie zębów zapobiega również próchnicy i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób dziąseł i innych. Zastanawiasz się, jak długo myć zęby? Eksperci twierdzą, że optymalny czas mycia zębów to 2 minuty, ale jak wiadomo – u każdego wygląda to inaczej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat mycia zębów? Sprawdź to w naszym artykule!

Zgodnie z tym, co mówią stomatolodzy, każdy z nas powinien szczotkować zęby przez dwie minuty dwa razy w ciągu dnia. Niestety wiele osób myje zęby zbyt krótko, czego skutkiem jest nieusunięta płytka nazębna i zębów. Dlatego właśnie warto kupić szczoteczkę soniczną Oclean, która ma wbudowany timer, informujący nas o długości szczotkowania, a więc już nigdy więcej nie będziemy mieli wątpliwości, czy na pewno możemy już skończyć myć zęby. Przeprowadzono mnóstwo badań, z których wynika, że średnia czasu szczotkowania zębów u ludzi wynosi zaledwie 45 sekund – to nawet nie połowa zalecanego czasu! Już dziś poprawnie zadbaj o swoje zęby i wydłuż czas mycia zębów!

Jak poprawnie myć zęby?

Istotne jest to, jak długo myjemy zęby, ale niemniej ważna jest technika ich mycia. Powinna być ona zgodna z wytycznymi, które zostały opracowane przez specjalistów. Oto one:

Podczas szczotkowania zębów należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł.
Mycie zębów powinno opierać się na krótkich pociągnięciach na szerokość jednego zęba.
Myjąc zęby, nie wolno używać zbyt dużej siły - ruchy powinny być delikatne.
Należy pamiętać również o czyszczeniu języka - ruchami od tyłu do przodu, dzięki czemu usuniemy wszelkie bakterie.
Aby dokładnie wyczyścić wewnętrzne powierzchnie zębów, należy trzymać szczoteczkę pionowo i szczotkować w górę i w dół wzdłuż wnętrza zębów.
Gdy skończymy myć zęby, należy dokładnie wypłukać szczoteczkę.

Kiedy najlepiej myć zęby?

Wielu dentystów zaleca, aby myć zęby po każdym posiłku. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego też czy na pewno jest to takie niezbędne? Nie do końca. Niektórzy eksperci twierdzą, że wystarczy myć zęby dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem, dzięki czemu nie powinniśmy zmagać się z żadnymi problemami wynikającymi z zaniedbania jamy ustnej.

Należy jednak wiedzieć, aby nie myć zębów od razu po posiłku. Trzeba poczekać przynajmniej godzinę, bowiem zbyt wczesne szczotkowania – zwłaszcza po kwaśnych produktach – może doprowadzić do usunięcia lub osłabienia szkliwa.

Na śniadania często jadasz kanapki, a do tego cytrusy np. pomarańcze? Do tego zapewne wypijasz szklankę soku pomarańczowego. W takiej sytuacji koniecznie odczekaj z myciem zębów, ponieważ inaczej jedynie możesz sobie zaszkodzić. W tym czasie możesz sięgnąć po gumę do żucia oraz wypłukać usta i czekać aż upłynie 60 minut. Dopiero gdy minie ten określony czas, powinieneś umyć zęby.

Nadmierne szczotkowanie zębów

Niektórzy niezbyt dokładnie dbają o zęby, a inni robią to wręcz zbyt dokładnie. Jak to możliwe? Czy to oznacza, że zbyt częste mycie zębów może uszkodzić zęby? Nie do końca. Nie chodzi tutaj o częstotliwość, a o siłę używaną podczas szczotkowania. Wiele osób szczotkuje zbyt mocno zęby, przez co później mogą pojawić się poważne problemy. Należy pamiętać, że powinniśmy delikatnie szczotkować zęby!

Jak rozpoznać, że zbyt mocno szczotkujemy zęby? Jest to bardzo łatwe – wystarczy spojrzeć na szczoteczkę do zębów. Jeśli jej włosie nie wygląda zbyt dobrze – np. jest spłaszczone, to oznacza, że używamy zbyt dużej siły podczas mycia zębów. W takim wypadku należy ją wymienić na nową, a także kontrolować siłę nacisku podczas wykonywania tej czynności.

Zobacz też:  Jaką pastę do zębów dla dziecka i dorosłego wybrać? Rodzaje past do zębów

Wybór szczoteczki do mycia zębów

Producenci szczoteczek do mycia zębów oferują nam szczoteczki manualne, elektryczne, a także szczoteczki soniczne. Którą z nich wybrać? Najważniejsze jest to, aby miała ona miękkie włosie – a nie twarde, jak to zazwyczaj bywa. Wynika to z tego, że używanie szczoteczki z twardym włosiem ma negatywny wpływ na stan naszych zębów i dziąseł – może doprowadzić nawet do cofnięcia się dziąseł! Trzeba również pamiętać o tym, że szczoteczkę trzeba regularnie wymieniać – najlepiej wtedy, gdy zauważymy, że stan włosia nie jest już najlepszy.

Zdecydowana większość ekspertów jest zdania, że elektryczne i soniczne szczoteczki do mycia zębów są skuteczniejsze aniżeli te klasyczne. Dobrym przykładem jest tutaj szczoteczka soniczna od Oclean, dzięki której poprawne mycie zębów jest dużo łatwiejsze! A to wszystko za sprawą wbudowanego timera, który dostarcza nam informacji, jak długo myjemy już zęby. Jej zaletą jest również wbudowany żyroskop, dzięki któremu wiemy, jaka jest efektywność szczotkowania. Jeśli zależy Ci na wygodzie, a także dokładnym myciu zębów, to postaw na szczoteczkę soniczną. Na pewno będziesz zadowolony!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook