Jak dbać o szczoteczkę soniczną?

jak dbać o szczoteczkę soniczną

Szczoteczka do zębów to podstawowy artykuł higieniczny. Dzięki niej możemy zachować zdrowie i estetykę jamy ustnej. Aby skutecznie usuwała płytkę bakteryjną i nadawała się do użytku przez długi czas, musimy o nią dbać. Nieprawidłowo używana lub źle dobrana szczoteczka szybko ulegnie zniszczeniu lub zaszkodzi dziąsłom. Jak dbać o szczoteczkę soniczną, aby służyła nam najlepiej? Dowiesz się tego w naszym artykule, zapraszamy do czytania. 

Twardość szczoteczki i technika mycia

Przede wszystkim szczoteczka musi być dobrana odpowiednio do potrzeb. Tylko wtedy zapewni nam zdrowy uśmiech, a włosie będzie wytrzymałe i nie straci na skuteczności. W przypadku szczoteczek sonicznych kluczowy jest wybór końcówki, którą należy wymieniać co 3 miesiące. Poza tym, należy stosować się do zaleceń producenta w sprawie techniki szczotkowania.

Jeśli chodzi o dobór końcówki szczoteczki sonicznej, bardzo ważna jest twardość włosia. Od niej zależy stan dziąseł po szczotkowaniu i komfort czyszczenia zębów. Wiele osób wybiera końcówki o zbyt twardym włosiu.

Wydaje im się, że miękkie szczoteczki nie czyszczą zębów wystarczająco dokładnie. Skutkiem jest podrażnienie dziąseł, które prowadzi do krwawienia, a z czasem nawet do odsłonięcia szyjek zębowych. Recesja dziąseł jest nieodwracalna i niebezpieczna – zmniejsza się stabilność osadzenia zębów, a zwiększa ich wrażliwość. Jeżeli szczotkowanie zębów powoduje ból lub krwawienie dziąseł, należy wymienić końcówkę na miększą.

jak dbać o szczoteczkę soniczną
czyszczenie zębów oclean

Odpowiednia technika mycia zębów

Nie bez znaczenia jest sposób czyszczenia zębów. W przypadku szczoteczek sonicznych nie należy energicznie szorować ich powierzchni, lecz lekko przykładać główkę do szkliwa. Niezależnie od tego, czy używamy szczoteczki manualnej, czy automatycznej, trzeba także unikać mocnego dociskania włosia.

Zobacz też:  Porównanie Oclean X i Oclean X Pro

Wbrew pozorom dociskanie szczoteczki zmniejsza wydajność czyszczenia, zamiast ją zwiększać. Włoski rozchodzą się, a ich końcówki (odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń) nie mają kontaktu z powierzchnią zęba. Włosie ślizga się po zębach i może ulegać trwałym odkształceniom.

Konserwacja szczoteczki sonicznej

Szczoteczka do zębów to podstawowy artykuł higieniczny. Dzięki niej możemy zachować zdrowie i estetykę jamy ustnej. Aby skutecznie usuwała płytkę bakteryjną i nadawała się do użytku przez długi czas, musimy o nią dbać. Nieprawidłowo używana lub źle dobrana szczoteczka szybko ulegnie zniszczeniu lub zaszkodzi dziąsłom. Jak dbać o szczoteczkę soniczną, aby służyła nam najlepiej? Dowiesz się tego w naszym artykule, zapraszamy do czytania. 

Regularnie czyścić i wycierać rękojeść do sucha – długotrwały kontakt z wilgocią może spowodować, że silikonowa uszczelka w trzpieniu stwardnieje i ukruszy się. Uszczelka przy nasadzie końcówki służy temu, aby wilgoć nie dostawała się do wnętrza szczoteczki i nie uszkodziła jej napędu. Jeśli jest wykonana z silikonu, należy zwracać uwagę na to, by była sucha. Najlepiej nie chwytać rękojeści mokrymi dłońmi, a w razie potrzeby osuszyć ręcznikiem lub chusteczką.
Jeśli zamiast silikonowej uszczelki szczoteczka ma plastikową zaślepkę, ważna jest ostrożność podczas szczotkowania. Mocne dociskanie końcówki może spowodować jej poluzowanie, a więc rozszczelnienie połączenia między końcówką a częścią z napędem. Wtedy również do wnętrza szczoteczki może dostać się wilgoć
Ważne, aby utrzymywać odpowiedni poziom naładowania. Litowo-jonowy akumulator szczoteczki wymaga przestrzegania pewnych zasad, aby jego żywotność nie była skracana. Szczoteczka soniczna nigdy nie powinna być rozładowana – grozi to uszkodzeniem zasilania. Nie oznacza to, że akumulator powinien być ładowany często. Najlepiej robić to, kiedy wskaźnik naładowania poinformuje o niskim poziomie energii. Ładowanie szczoteczki powinno trwać kilka godzin.

Instrukcja czyszczenia szczoteczki Oclean

Po zakupie dowolnego modelu szczoteczki sonicznej Oclean warto zapoznać się z instrukcją jej czyszczenia. Dzięki temu skorzystamy z maksimum jej możliwości. Dobrze umyta główka działa wydajniej i wolniej się niszczy. Nie należy dopuszczać, by we włosiu szczoteczki gromadziły się bakterie. Czysta rączka z kolei jest ważna dla komfortu użytkowania. Jak czyścić szczoteczkę soniczną codziennie, a jakie zasady stosować rzadziej?

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Podobieństwa i różnice

Czyszczenie szczoteczki po każdym użyciu

Aby przy kolejnym użyciu szczoteczka była czysta i pozbawiona drobnoustrojów, należy:

1.

Wypłukać całą główkę szczoteczki, szczególnie dokładnie przepłukując włosie. Resztki pasty do zębów i pokarmu powinny zostać usunięte.

2.

Wytrzeć rączkę za pomocą wilgotnej szmatki. Rękojeść także musi być wolna od pozostałości pasty, które mogłyby dostać się do szczelin i uszkodzić wnętrze szczoteczki. Przed odstawieniem rączka powinna być sucha.

3.

Zdezynfekować główkę szczoteczki w specjalnej stacji dezynfekującej, wykorzystującej promieniowanie UV do zabicia 99% bakterii (opcjonalnie).

Cotygodniowe mycie szczoteczki

Raz w tygodniu należy wyczyścić szczoteczkę nieco dokładniej. Dzięki temu upewnimy się, że miejsce łączenia główki z rączką jest czyste.

1.

Zdejmujemy główkę szczoteczki i płuczemy jej dolną część w ciepłej wodzie.

2.

Płuczemy w ciepłej wodzie także okolice metalowego trzonka.

3.

Wycieramy elementy do sucha i ponownie łączymy główkę z rączką szczoteczki.

4.

Całą powierzchnię rączki wycieramy przy pomocy wilgotnej szmatki.

Nie wolno myć żadnego z elementów szczoteczki sonicznej w zmywarce. Dotyczy to nie tylko rączki z akumulatorem i ładowarki, ale także główki. Ręczne czyszczenie urządzenia wystarczy, aby utrzymać je w idealnym stanie. Intensywne mycie doprowadziłoby do uszkodzenia części szczoteczki sonicznej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Postępujmy ze szczoteczką soniczną tak ostrożnie, jak z innymi urządzeniami elektrycznymi. Nie pozwalajmy, by szczoteczka leżała w kałuży wody na umywalce, lecz suchą odkładajmy na stojak. Unikajmy zbyt częstego ładowania akumulatora, aby nie zmniejszyła się jego żywotność. Nie warto także próbować zaoszczędzić, rezygnując z wymiany główki co 3 miesiące. Ryzykujemy wtedy znaczne zmniejszenie wydajności, a w rezultacie niedokładne mycie zębów i narażenie ich na próchnicę. Końcówki do szczoteczek Oclean są niedrogie – zestaw 2 sztuk kosztuje jedynie 49 zł. Oznacza to, że za jeden dzień użytkowania zapłacimy niecałe 30 groszy!

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna - sposób na nieprzyjemny zapach z ust

Szczoteczki soniczne Oclean

A może szukasz odpowiedniej dla siebie szczoteczki sonicznej? Sprawdź nasze szczoteczki soniczne Oclean, które rekomendowane są przez wielu specjalistów i dentystów, a co najważniejsze – są skuteczne i polecane przez swoich użytkowników.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook