Ślinotok – możliwe przyczyny i metody leczenia

Ślinotok nie jest chorobą jamy ustnej. Bywa natomiast bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem, którego zwalczenie poprawiłoby komfort życia. Nadmierne wydzielanie śliny może mieć różne przyczyny, które należy określić, aby skutecznie eliminować problem. W pewnych sytuacjach wzmożone wydzielanie śliny jest naturalną reakcją fizjologiczną, kiedy indziej zaś może świadczyć o poważnej chorobie.

Na czym polega ślinotok?

Z definicji ślinotok jest tendencją do nadmiernego wydzielania śliny z ust. Dzieje się tak, ponieważ różne czynniki oddziałują na ślinianki, czyli gruczoły ślinowe, pobudzając ich aktywność. Czynniki te mogą być chemiczne, psychologiczne, hormonalne lub związane z chorobami. Przykładowo, zwiększone wydzielanie śliny może być spowodowane zjedzeniem kwaśnej potrawy lub widokiem smacznego jedzenia. Inną nazwą ślinotoku jest ptyalizm.

Czy ślinotok jest groźny?

Nadmierne wydzielanie śliny samo w sobie nie jest niebezpieczne. Nie przyczynia się do schorzeń jamy ustnej, lecz może świadczyć o ich występowaniu. Osoby, które doświadczają ślinotoku, pragną go zwalczyć ze względu na dyskomfort. Może bowiem powodować ból gardła, utrudniać połykanie, utrzymanie śliny w ustach lub zaburzenia mowy. Jeśli zauważamy u siebie wzmożoną produkcję śliny, należy zlikwidować przyczynę tego stanu lub przeczekać go, stosując środki doraźne.

Przyczyny ślinotoku – naturalne i chorobowe

Istnieje kilka naturalnych przyczyn ślinotoku, które nie powinny nas niepokoić. Wywołują reakcję tymczasową – wydzielanie nadmiaru śliny powinno samoistnie wrócić do normalnego stanu wraz z ustaniem działania czynnika.

Naturalne przyczyny ślinotoku:

wzmożony apetyt na potrawę, której nie możemy w danej chwili zjeść
spożycie alkoholu
ciąża
zjedzenie bardzo kwaśnej lub ostrej potrawy
ząbkowanie u dzieci
przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpsychotycznych).

Choroby związane ze ślinotokiem:

schorzenia jamy ustnej – np. afty lub opryszczka
stany zapalne w obrębie jamy ustnej – m.in. zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i języka, ropień zagardłowy lub okołomigdałkowy
nowotwory jamy ustnej – rak dna jamy ustnej, języka, policzka czy gardła
mononukleoza
nowotwory przełyku
refluks żołądkowo-przełykowy
zatrucie pokarmowe
ospa wietrzna
choroba lokomocyjna.

Rzadkie przyczyny ślinotoku:

choroba Wilsona
padaczka
stwardnienie zanikowe boczne
choroba Parkinsona
porażenie mózgowe
wścieklizna.

Wszystkim tym chorobom towarzyszą inne, poważniejsze od ślinotoku objawy. Jeśli ich doświadczamy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania problemu. W niektórych przypadkach, takich jak afty (bolesne owrzodzenia w jamie ustnej) stosuje się leczenie miejscowe i można poradzić sobie samodzielnie. W innych konieczne mogą być leki przepisane przez specjalistę.

Ślinotok u małych dzieci

Pierwsze zęby pojawiają się u niemowląt między 4 a 8 miesiącem życia. Wyrzynanie się zębów jest nieprzyjemne i bolesne, a dodatkowo towarzyszy mu ślinotok. Nadmierna aktywność ślinianek w okresie ząbkowania jest naturalna i przechodzi samoistnie. Objawem dziecięcego ślinotoku mogą być mokre plamy na pościeli, które nie powinny budzić niepokoju. W czasie ząbkowania dziecko często wkłada do ust różne przedmioty, co także może pobudzać produkcję śliny.

Ślinić się mogą także niemowlęta, u których ząbki jeszcze się nie wyrzynają. Gruczoły ślinowe pracują intensywniej od 3 miesiąca życia, a dziecko może mieć problem z  połykaniem i utrzymaniem śliny w buzi. Zaleca się stosowanie śliniaków, które zbierają ściekającą ślinę i pomagają ocenić jej ilość. Jeśli jest jej bardzo wiele, może niestety świadczyć o problemach zdrowotnych. Ślinotok występuje w przebiegu zapalenia nagłośni (jej inne objawy to niski kaszel oraz trudności z oddychaniem i połykaniem) lub obniżonego napięcia mięśniowego (schorzenia neurologicznego, które powoduje osłabienie mięśni ust i ułatwia wyciek śliny).

Zobacz też:  Grzybicze zapalenie gardła i migdałków – jakie są objawy i jak przebiega leczenie?

Ślinotok w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka może interesować przyczyna ślinotoku w tym przypadku. Nie jest ona dokładnie zbadana, lecz istnieje kilka możliwych powodów zwiększonego wydzielania śliny w okresie ciąży. Ślinotok pojawia się najczęściej u kobiet, które doświadczają w ciąży częstych, silnych nudności i wymiotów. Zdaniem niektórych, odruchowo starają się wtedy ograniczyć przełykanie, co prowadzi do nagromadzenia śliny w ustach

Mdłości i zgaga mogą także pobudzać pracę samych ślinianek, gdyż zwiększona ilość śliny może łagodzić lub zapobiegać podrażnieniu przełyku przez kwas żołądkowy. Niektórzy specjaliści uważają jednak, że nadmierne wydzielanie śliny jest przyczyną zmian hormonalnych w czasie ciąży.

Leczenie ślinotoku – czy jest możliwe?

Ponieważ nadmierne wydzielanie śliny jest tylko objawem, a nie schorzeniem, trudno leczyć je bez znajomości przyczyny. Nie istnieje także metoda, która całkowicie zapobiega ślinotokowi. Specjaliści wymieniają jednak kilka wskazówek, które pomagają uregulować wydzielanie śliny i zmniejszyć dyskomfort związany ze ślinotokiem. Oto najważniejsze:

Dokładne i regularne mycie zębów oraz używanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust. Dobra higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko schorzeń, które powodują zwiększone wydzielanie śliny. Czyste zęby i język zmniejszają ilość i gęstość śliny gromadzącej się w ustach i ułatwiają jej połykanie.

Żucie gumy. Jest to rozwiązanie doraźne, lecz bywa pomocne. Żucie co prawda zwiększa tymczasowo wydzielanie śliny, ale ułatwia połykanie jej nadmiaru i ma szansę uregulować pracę ślinianek.

Modyfikacja diety. Jeśli często jemy ostre lub kwaśne pokarmy, możemy mieć problem z nadmiernym wydzielaniem śliny. Zamiast nich zaleca się spożywanie owoców i suchych przekąsek, a także częste picie wody, które może regulować produkcję śliny.

Zadbaj o higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie

Odpowiednia higiena jamy ustnej wielokrotnie zmniejsza ryzyko schorzenia, jakim jest z pewnością ślinotok. Próchnica zębówdziura w zębie oraz inne choroby zębów to najczęstsze przyczyny nadmiernego ślinienia. Sprawdź szczoteczki soniczne, które dzięki technologii drgań dźwiękowych docierają skutecznie do przestrzeni międzyzębowych, czyniąc je najskuteczniejszymi szczoteczkami na rynku. Zaufaj najwyższej jakości produktom Xiaomi w świetnej cenie. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook