Wiele słyszy się dziś o cywilizacyjnych problemach zdrowotnych, do których zalicza się przede wszystkim cukrzycę oraz nowotwory. Bardzo mało mówi się natomiast o próchnicy która, jak się okazuje, jest w naszym kraju wyjątkowo powszechna. Okazuje się bowiem, że w Polsce praktycznie każdy styka się z tym problemem – aż 98% osób dorosłych! Statystyki są drastyczne również dla dzieci w wieku 6 lat. W tak młodym wieku aż 88% najmłodszych ma zepsute zęby. Skąd bierze się próchnica zębów w jamie ustnej i jak skutecznie zapobiegać jej powstawaniu? Na te pytania odpowiemy w dalszej części – zapraszamy!
Zła higiena jamy ustnej to główna przyczyna próchnicy
- 1 Zła higiena jamy ustnej to główna przyczyna próchnicy
- 2 Czy próchnica zębów jest niebezpieczna?
- 3 Czy można zarazić się próchnicą?
- 3.1 Pamiętaj o regularnej zmianie końcówek
- 4 Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej?
- 4.1 Obsesyjne mycie zębów nie jest dobrym rozwiązaniem
- 5 Szczoteczki do zębów – czy ich wybór ma znaczenie?
- 5.1 Szczoteczki manualne
- 5.2 Szczoteczki elektryczne
- 5.3 Szczoteczki soniczne
- 6 Szczoteczki soniczne to najlepszy sposób na prawidłową higienę jamy ustnej
- 6.1 Jak zapobiegać próchnicy za pomocą szczoteczki sonicznej
- 7 Próchnica zęba – leczenie
Nie ma co ukrywać, zdecydowana większość zmian próchniczych w uzębieniu jest związana z brakiem lub nieprawidłową higieną jamy ustnej. Największym wrogiem są tutaj oczywiście bakterie, a wspomaga je cukier znajdujący się w wielu produktach spożywczych.
Naturalnie są osoby, których podatność zębów na próchnicę jest większa i jest to genetycznie uwarunkowane. Obecność próchnicy może być również następstwem leczenia farmakologicznego, które doprowadziło do osłabienia szkliwa.
Skoro wspomnieliśmy już o szkliwie, to warto dodać, że właśnie ono jest naturalną barierą ochronną zębów. Za obecność cieniutkiej warstwy szkliwa odpowiedzialny jest proces mineralizacji. U niektórych osób przebiega on niezbyt intensywnie, przez co delikatna powłoka ochronna jest bardzo narażona na uszkodzenia. Cukry oraz bakterie wywołują natomiast proces odwrotny – demineralizację.
Gdy szkliwo zostanie uszkodzone, w miejscu tym jest już otwarta przestrzeń do rozwoju bakterii i, w konsekwencji próchnicy.
Jaką rolę odgrywają w tym same cukry? W zasadzie największą. Po pierwsze stanowią główny składnik odżywczy bakterii. Problem polega na tym, że cukier świetnie przylepia się do zębów i na długo tam pozostaje. Tworzy się szczelna powłoka, pod którą bez problemów mogą rozwijać się bakterie. Dlatego bardzo ważne jest skuteczne usuwanie płytki nazębnej, na której gromadzą się szkodliwe bakterie.
Czy próchnica zębów jest niebezpieczna?
Na pewno każdy wie, do czego ostatecznie prowadzi nieleczona próchnica. Ból zęba to dopiero początek. Stopniowe uszkadzanie jego struktury prowadzi do pogłębiających się ubytków. Utrudnia to spożywanie posiłków, a w ostateczności prowadzi do całkowitej utraty zęba.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica nie jest tylko problemem samych zębów. Może ona przyczyniać się do rozwoju wielu chorób samego organizmu. Choroba reumatyczna, zapalenie kłębuszkowe nerek czy zapalenie tęczówki…to tylko przykłady możliwych powikłań nieleczonych zębów.
Dziś mamy jeszcze ważny aspekt społeczny. Współcześnie pełne, zdrowe i białe uzębienie ma bezpośredni wpływ na dobry wizerunek człowieka. Osoby z próchnicą lub brakami w uzębieniu mogą być gorzej odbierane przez społeczeństwo. To rodzi natomiast poczucie wstydu, stopniowe wycofywanie się z życia społecznego, czego konsekwencją może być nawet depresja! Na pewno zepsute zęby bardzo negatywnie wpływają na samopoczucie i energię witalną.
Czy można zarazić się próchnicą?
Jeśli choć trochę interesowałeś się tym tematem, to na pewno nie raz natrafiłeś na informacje o tym, że próchnica jest…chorobą zakaźną.
Wydaje Ci się, że to bajka wymyślona na potrzeby marketingowe producentów past i szczoteczek? Nic bardziej mylnego, próchnica faktycznie jest zaraźliwa!
Problem zaczyna się tak naprawdę już pod początku naszego życia. Groźne bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy można łatwo przenieść do jamy ustnej drugiego człowieka. Rodzice małych dzieci nagminnie oblizują łyżeczki maluchów i całują swoje bobasy w usta. Nie ma w tym nic złego, ale osoby z zepsutymi zębami mogą narobić dziecku kłopotów. To najlepszy sposób na „transport” groźnych bakterii.
Również w świecie dorosłych sytuacja jest poważna. Całowanie się z osobą, która niezbyt dobrze dba o higienę jamy ustnej, jest dużym zagrożeniem. Nagminne jest również wspólne korzystanie z kubeczka do płukania ust po myciu zębów. To bardzo zła praktyka, której najlepiej zaniechać.
Pamiętaj o regularnej zmianie końcówek
Co gorsza, wiele osób zapomina o jeszcze jednej rzeczy – regularna wymiana szczoteczek. 2-3 miesiące to maksymalny czas ich używania. W przypadku szczoteczek klasycznych trzeba wyrzucić starą i kupić nową. W urządzeniach elektrycznych oraz sonicznych wymienia się same główki. Bakterie rozwijają się we włosiu i żadne mycie nie spowoduje całkowitej ich eliminacji.
Szczoteczki soniczne Xiaomi same powiadomią Cię, kiedy końcówki należy wymienić. Szczoteczka monitoruje zużycie główki szczoteczki i dostaniesz specjalne powiadomienie w aplikacji, kiedy główka zostanie już zużyta na dobre.
Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej?
Co zatrważające, stomatolodzy alarmują, że ogromna część osób nieprawidłowo dba o higienę jamy ustnej. Nie chodzi tutaj o przypadki, w których ktoś w ogóle nie myje zębów. Ich czyszczenie często wykonywane jest nieprawidłowo. Jak powinna wyglądać prawidłowa procedura? Dokładnie prezentują ją grafiki przygotowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Należy to robić w następujący sposób:
1. Włosie szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni względem linii zębów i dziąseł. Prawidłowe mycie to wymiatanie lub okrężne ruchy szczoteczką (szorowanie lewo-prawo to bardzo nagminny błąd!)
2. Dzięki okrężnym ruchom możesz wykorzystać specjalne, wydłużone włosia na bokach szczoteczki. Tylko wtedy docierają one do tylnych części zębów i usuwają zanieczyszczenia.
3. Ruchem przód-tył powinno się czyścić zęby odpowiedzialne za życie, znajdujące się w tylnej części jamy ustnej.
4. Nigdy nie można zapominać o myciu języka, czego wiele osób nie robi. Większość szczoteczek na górnej części główki wypustki przeznaczone właśnie do tego celu. Język czyści się przesuwają szczoteczkę od strony gardła do zębów. Często brak higieny języka jest przyczyną próchnicy. Gromadzi się na nim mnóstwo groźnych bakterii.
5. W przypadku używanie szczoteczek ręcznych lub elektrycznych, powinno się również stosować nić dentystyczną na koniec. Służy ona do usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych.
Obsesyjne mycie zębów nie jest dobrym rozwiązaniem
Od razu odpowiemy na pytanie, które zadaje wiele osób – czy warto myć zęby po każdym posiłku? Są osoby, które nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia potrafią myć swoje zęby, obawiając się próchnicy. Pomimo usilnych starań najczęściej i tak muszę je później leczyć…skąd ten problem?
Groźny jest niedosyt w myciu, ale także jego nadmiar. Jeśli ktoś obsesyjnie myje zęby po każdym posiłku robi sobie jeszcze więcej problemów. Jeśli jedzenie ma kwaśny odczyn, powoduje natychmiastowe zmiękczanie szkliwa. Gdy umyjesz zęby od razu po posiłku, dosłownie zdzierasz z zębów tę jakże cenną warstwę ochronną. 3 razy dziennie to najlepsze optimum i zawsze powinno się odczekać minimum pół godziny od zjedzenia posiłków.
Zamiast za każdym razem myć po jedzeniu, lepiej wykorzystać czystą wodę. Stomatolodzy polecają płukanie jamy ustnej czystą wodą po posiłkach. To skuteczny i bezpieczny dla szkliwa sposób, na pozbycie się wielu zanieczyszczeń i resztek pokarmów.
Szczoteczki do zębów – czy ich wybór ma znaczenie?
Wiesz już co powoduje próchnicę i jakie konsekwencje niesie za sobą jej nieleczenie. Znasz już także prawidłową procedurę mycia zębów, zalecaną przez PTS. Pozostaje więc jeszcze kwestia „narzędzia”, czyli akcesorium, z którego korzystasz każdego dnia, aby zadbać o higienę jamy ustnej. Czy jego wybór ma znaczenie? Okazuje się, że tak i to nawet bardzo duże!
Szczoteczki manualne
Klasyczne, znane od zarania dziejów rozwiązanie, które oczywiście przechodziło liczne modyfikacje. Dziś szczoteczki ręczne najczęściej wyposażone są w elastyczne główki oraz włosia o różnych długościach. Projektuje się je w taki sposób po to, aby zwiększyć efektywność docierania do najgłębszych zakamarków uzębienia. Niestety żadną szczoteczką manualną nie da się wyczyścić przestrzeni między zębami. Dodatkowo mało skuteczne jest usuwanie zanieczyszczeń z najdalej położonych zębów.
Szczoteczki elektryczne
Unowocześniona wersja produktu manualnego. Przede wszystkim szczoteczka wykonuje ruchy rotacyjne za użytkownika. Wystarczy docisnąć główkę do zębów, a następnie wymiatać nią zanieczyszczenia. Silniczek sam generuje ruchy rotacyjne. Cechują się one wysoką intensywnością, której nie da się osiągnąć ręcznie.
Urządzenia mają odmienną główkę, najczęściej okrągłą i element ten jest wymienny. Niestety urządzenia elektryczne dalej nie rozwiązują problemu bakterii w szczelinach między zębami. Wciąż nie są również skuteczne w czyszczeniu najdalej położonych zębów, a i usuwanie płytki nazębnej również nie jest zbyt efektywne.
Szczoteczki soniczne
Choć nie jest to nowy wynalazek, to jednak dopiero teraz bardzo zyskuje na popularności. Ruchy główki powodują fale ultradźwiękowe. Włosie drga z ogromną częstotliwością, dużo wyższą, niż przy szczoteczkach elektrycznych.
Szczoteczki soniczne, jako jedyne, czyszczą jamę ustną kompleksowo. Fale ultradźwiękowe wprawiają w drgania nie tylko główkę, ale także pastę do zębów pomieszaną ze śliną. Powoduje to powstawanie mikropęcherzyków, które dosłownie wytwarzają się w całej jamie ustnej.
Szczoteczka ta czyści przestrzenie międzyzębowe i najodleglejsze nawet zęby. Szczoteczki soniczne według wielu badań najlepiej usuwają płytkę nazębną. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów może zahamować lub też powstrzymać rozwój próchnicy.
Sprawdź też: Szczoteczka soniczna czy elektryczna
Szczoteczki soniczne to najlepszy sposób na prawidłową higienę jamy ustnej
Nowoczesne szczoteczki soniczne mogą rozwiązać wiele problemów związanych z chorobami zębów. Ilość ruchów pulsacyjnych jest nawet 4-krotnie większa, niż przy szczoteczkach elektrycznych. Co jednak najważniejsze, szczoteczki te dosłownie edukują ludzi!
Producenci przygotowują specjalne aplikacje mobilne, które łączą się z elektroniką w urządzeniu najeżoną wieloma czujnikami. Szczoteczka sprawdza, czy kąt ustawienia główki względem zębów i nacisk są prawidłowe. Oprogramowanie kontroluje czas mycia, oferuje różne tryby czyszczenia i gromadzi dane ułatwiające kontrolę higieny jamy ustnej.
Najważniejsza jest jednak skuteczność. Szczoteczka soniczna czyści zęby tak dokładnie, jak żadna inna. Jest przy tym urządzeniem poręcznym, bardzo wytrzymałym i mogącym pracować o wiele dłużej na jednym ładowaniu, niż produkt elektryczny.
Jak zapobiegać próchnicy za pomocą szczoteczki sonicznej
Jeśli szukasz dobrej jakości szczoteczki sonicznej w przystępnej cenie, polecamy zainteresować się produktami Xiaomi. Modele Oclean to nowoczesne technologie, najlepsze materiały i przede wszystkim gwarancja efektywnego czyszczenia. Zajrzyj do naszego sklepu już dziś – mamy szeroki wybór wyłącznie oryginalnych szczoteczek Oclean w konkurencyjnych cenach. Znajdziesz u nas również wszystkie akcesoria dodatkowe! Warto zapobiegać rozwoju próchnicy, niż później zapisywać się na leczenie próchnicy u stomatologa.
Próchnica zęba – leczenie
Regularne kontrolowanie uzębienia w gabinetach stomatologicznych to absolutna podstawa. Wcześnie zauważona próchnica początkowa może być wyleczona szybko i praktycznie bezboleśnie.
W początkowej fazie bardzo często stosuje się bowiem technikę fluoryzacji. Uzupełnia się braki fluoru, dzięki czemu organizm może niejako samodzielnie zwalczyć problem.
Gdy próchnica zębów jest zaawansowana, konieczna jest bardziej poważna ingerencja. Stomatolog musi usunąć wszystkie zainfekowane elementy zęba. Wykorzystuje się do tego celu wiertła, lasery lub czasem specjalny żel rozpuszczający tkanki ze zmianami. Po oczyszczeniu zęba ubytek wypełnia się plombą. Niestety, jeśli stan jest już bardzo poważny, często jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba. Jego odbudowa polega na wstawieniu implantu, sztucznej imitacji zęba naturalnego.
Pamiętaj, że zawsze najlepiej mieć własne, naturalne uzębienie. Prawidłowo myjąc zęby, używając dobrych szczoteczek oraz past ograniczysz ryzyko rozwoju próchnicy do minimum i unikniesz nieprzyjemnych zabiegów u stomatologa!