Jak zapobiegać próchnicy? 8 sprawdzonych sposobów

Porady
jak zapobiegać próchnicy obraz 4

Bazując na statystykach, możemy stwierdzić, że próchnica zębów dotyczy prawie 95% dorosłych Polaków! Leczenie próchnicy najczęściej wymaga wizyty u stomatologa. Nie każdy jednak wie, że istnieje mnóstwo sposobów na to, by zapobiec próchnicy. Wystarczy wdrożyć je w życie i uchronić swoje zęby przed niebezpiecznymi ubytkami! Sprawdź, jak zapobiegać próchnicy!

Czym jest próchnica?

Próchnica to zdecydowanie najpowszechniejsza choroba zębów. Wywołuje ją bakterie próchnicotwórcze żyjące na powierzchni zębów, w tzw. płytce nazębnej.

Próchnica następuje z czasem, a to oznacza, że najpierw pojawiają się często ignorowane objawy w postaci plamek próchnicowych o jasnym zabawieniu, które wraz z upływem czasu ciemnieją. 

Choć nasze zęby są chronione przez szkliwo – twardą i ochronną warstwę wierzchnią, to jednak może zostać ono osłabione przez kwasy wytwarzane przez bakterie, czego konsekwencją mogą być ubytki.

jak zapobiegać próchnicy obraz 3

Co powoduje próchnicę?

W sytuacji, kiedy niedokładnie usuwamy pokarmy zawierające węglowodany za pomocą szczotkowania zębów i nitkowania, może pojawić się próchnica. Bakterie w płytce nazębnej wytwarzają bowiem kwasowe produkty pośrednie, które odpowiedzialne są za niszczenie szkliwa i tworzenie ubytków w zębach. Z czasem, gdy nie są one leczone, to może dojść nawet do zniszczenia całego zęba!

Przyczyny próchnicy bywają różne, choć najczęściej odpowiedzialne za nią są słodkie i lepkie pokarmy. Podczas spożywania dużych ilości cukru, wytwarzane są ogromne ilości kwasów, które osłabiają szkliwo i prowadzą właśnie do powstania próchnicy.

Przyczyny próchnicy:

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

1. sposób

Zadbaj prawidłowo o higienę jamy ustnej

Szczoteczka soniczna do zębów - dlaczego warto i którą wybrać

Możemy zapobiec próchnicy, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej. W tym celu należy pamiętać, aby rano i wieczorem myć zęby przez minimum 2 minuty. Do tego powinniśmy używać dobrej pasty z fluorem, która zapobiegnie próchnicy. Niemniej ważne jest to, jakiej szczoteczki używamy. Znacznie lepsze od modeli klasycznych są szczoteczki soniczne, które dużo dokładniej czyszczą jamę ustną. Poza tym nie wolno zapominać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i używaniu płynu do płukania jamy ustnej, który ma działanie antybakteryjne i zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego.

Sprawdź szczoteczki soniczne marki Oclean i zapobiegnij próchnicy

Szczoteczki soniczne Oclean wyposażone są w liczne udogodnienia, takie jak ekran dotykowy, specjalna aplikacja, żyroskop i inne. Wykonane są również z wysokiej jakości materiału, a do tego możesz je kupić w świetnej cenie!

2. sposób

Regularne wizyty u stomatologa

strach przed dentystą obraz 2

Mimo że często mówi się, jak ważne są regularne wizyty u stomatologa, to większość z nas odwiedza dentystę dopiero wtedy, kiedy pojawia się bardzo uciążliwy ból zęba lub inne niepokojące objawy. To jednak bardzo duży błąd, ponieważ dzięki takim wizytom możemy m.in. zapobiec próchnicy. W tym celu w gabinetach stomatologicznych wykonuje się np. profesjonalną higienizację, którą zaleca się co najmniej raz na pół roku. To “zestaw” zabiegów, który obejmuje scaling, piaskowanie i fluoryzacje. Bez obaw – wszystkie zabiegi są całkowicie bezbolesne!

Sprawdź też: Strach przed dentystą – jak go pokonać i się nie bać?

3. sposób

Zdrowe odżywianie

pieczenie języka obraz 4

Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie próchnicy jest zadbanie o zdrową dietę. Nie oszukujmy się – żyjemy w czasach, w których większość żywi się fast foodami, wysoko przetworzoną żywnością i często sięga po słone przekąski, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zęby. Oblepiają je bowiem i przyczyniają się do namnażania ogromnych ilości bakterii! Należy zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć tego typu produkty i zadbać o to, by dieta była zdrowa, bogata w składniki odżywcze. Wskazane jest sięganie po świeże owoce i warzywa (bogactwo witamin), jajka, pieczywo pełnoziarniste, mleko oraz zieloną herbatę. To grupa produktów kariostatycznych, czyli takich, które chronią zęby przed próchnicą.

Sprawdź też: Jak wzmocnić swoje zęby? Sposoby na wzmocnienie zębów

4. sposób

Unikanie kwasu fitynowego

kwas fitynowy

Aby zapobiegać próchnicy, warto również unikać kwasu fitynowego, który obecny jest przede wszystkim w zbożach i roślinach strączkowych. Dowiedziono bowiem, że może uszkadzać szkliwo zębów, zaś zdaniem niektórych ekspertów – jeśli wyeliminuje się go z diety, to można skutecznie zapobiec próchnicy! Według badania Trusted Source z lat 30. XX wieku istnieje pewien związek między ubytkami a dietą bogatą w kwas fitynowy. W 2004 roku natomiast inne badanie wykazało, że kwas fitynowy ma wpływ na wchłanianie minerałów z pożywienia. Zgodnie z ogólnodostępnymi informacjami istnieje spore prawdopodobieństwo, że kwas fitynowy rozkłada minerały w szkliwie i prowadzi do próchnicy zębów, aczkolwiek co istotne – w tym badaniu wzięło udział mniej niż 20 uczestników.

Kwas fitynowy głównie znajduje się w zbożach i roślinach strączkowych takich jak: kukurydza, pszenica, ryż, żyto,  fasola zwykła, fasola pinto, fasola szparagowa, siemię lniane, tofu, bób.

Sprawdź też: Dobra dieta dla zębów – co jeść, aby mieć zdrowe zęby? 

5. sposób

Witamina D

witamina d

Ogromny wpływ na zapobieganie próchnicy ma również witamina D. To witamina, która jest wytwarzana w skórze pod wpływem słońca, ale jej źródła możemy znaleźć też w pożywieniu. Pewne ilości tej witaminy zawierają między innymi jajka, produkty mleczne i pełne mleko, wątroba oraz oleje roślinne. Bardzo ważne jest to, że niedobór witaminy D może doprowadzić do osłabienia i odwapnienia zębów, zaś to wszystko może doprowadzić m.in. do próchnicy. Warto zatem pamiętać o tej cennej witaminie i w razie potrzeby sięgnąć po suplementy witaminy D, które wzmacniają szkliwo zębów.

6. sposób

Ograniczenie kawy i herbaty

wpływ kawy na zęby obraz 3

Większość z nas codziennie sięga po filiżankę kawy lub herbaty. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie życia bez kawy bądź herbaty, jednakże picie tych napojów ma niekorzystny wpływ na nasze zęby i może zwiększać ryzyko próchnicy. Niekoniecznie jednak musimy z nich rezygnować – wystarczy je ograniczyć i stosować się do kilku prostych zasad. 

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o umyciu zębów po wypiciu kawy lub herbaty, ale dopiero po minimum 30 minutach, aby nie osłabić bardziej szkliwa. Warto też stosować pasty z pirofosforanami, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Dobrym pomysłem może być również picie takiego napoju przez słomkę, dzięki czemu nasze zęby będą miały mniejszy kontakt z płynem.

Jako ciekawostkę warto również dodać, że gorzka kawa (bez dodatków) nie ma negatywnego wpływu na nasze zęby i co więcej: ma działanie przeciwpróchnicze, aczkolwiek jej częste spożywanie może przyczynić się do powstawania przebarwień.

Sprawdź też: Wpływ kawy na zęby – czy jest szkodliwa?

7. sposób

Nitkowanie zębów

nić dentystyczna obraz 1

Skutecznym sposobem na zapobieganie próchnicy jest nitkowanie zębów. Mimo że mało kto lubi nitkować zęby, to jednak jest ono niezbędne! Samo szczotkowanie nie wystarcza, bowiem szczoteczką nie jesteśmy w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca w jamie ustnej. Unikając nitkowania zębów i jedynie je myjąc, tak naprawdę czyścimy zaledwie około połowy powierzchni zębów! Nitkowanie jest prostą czynnością, która zajmuje zaledwie kilka minut ciągu dnia, dlatego warto o niej pamiętać. Zaleca się nitkowanie przed szczotkowaniem zębów. Jak wyrobić w sobie nawyk? To proste! Na początku warto spróbować nitkować zęby podczas innej czynności np. oglądania telewizji. Gwarantujemy, że z czasem stanie się to podstawowym elementem higieny jamy ustnej i będzie tak samo ważne jak mycie zębów.

Sprawdź też: Nić dentystyczna – dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

8. sposób

Rezygnacja z palenia papierosów

palenie papierosów a zęby 5

Palenie papierosów negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Może powodować mnóstwo problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu może powodować szkody również w jamie ustnej! Próchnica u osób palących rozwija się dużo szybciej niż u osób niepalących. Palenie papierosów często jest też przyczyną brzydkich przebarwień na zębach. Prowadzi także do chorób dziąseł i utraty zębów. Natomiast jednym z najpoważniejszych skutków palenia może być rak jamy ustnej, warto więc rzucić palenie jak najszybciej!

9.
sposób

Stosowanie irygatora do zębów

irygator oclean w10

Korzystanie z irygatora do zębów znacząco zmniejsza stan zapalny i krwawienie dziąseł. Zmniejsza także liczbę bakterii, które są odpowiedzialne za choroby przyzębia. Irygatory do zębów to bardzo pomocne urządzenia, które mają mnóstwo zalet, a jedną z nich jest banalnie łatwe dopasowanie siły strumienia do własnych potrzeb. Możemy wybrać wyższe ciśnienie, które dokładnie usunie płytkę nazębną nawet z bardzo ciasnych przestrzeni okołozębowych bądź niższe ciśnienie, by zapewnić masaż dziąsłom. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór irygatorów – m.in. modele stacjonarne, które doskonale nadają się dla rodzin oraz irygatory bezprzewodowe, które stanowią idealną opcję dla podróżników, czy osób mających niewiele miejsca w łazience.