Jak zapobiegać próchnicy? 8 sprawdzonych sposobów

jak zapobiegać próchnicy obraz 4

Bazując na statystykach, możemy stwierdzić, że próchnica zębów dotyczy prawie 95% dorosłych Polaków! Leczenie próchnicy najczęściej wymaga wizyty u stomatologa. Nie każdy jednak wie, że istnieje mnóstwo sposobów na to, by zapobiec próchnicy. Wystarczy wdrożyć je w życie i uchronić swoje zęby przed niebezpiecznymi ubytkami! Sprawdź, jak zapobiegać próchnicy!

Czym jest próchnica?

Próchnica to zdecydowanie najpowszechniejsza choroba zębów. Wywołuje ją bakterie próchnicotwórcze żyjące na powierzchni zębów, w tzw. płytce nazębnej.

Próchnica następuje z czasem, a to oznacza, że najpierw pojawiają się często ignorowane objawy w postaci plamek próchnicowych o jasnym zabawieniu, które wraz z upływem czasu ciemnieją. 

Choć nasze zęby są chronione przez szkliwo – twardą i ochronną warstwę wierzchnią, to jednak może zostać ono osłabione przez kwasy wytwarzane przez bakterie, czego konsekwencją mogą być ubytki.

jak zapobiegać próchnicy obraz 3

Co powoduje próchnicę?

W sytuacji, kiedy niedokładnie usuwamy pokarmy zawierające węglowodany za pomocą szczotkowania zębów i nitkowania, może pojawić się próchnica. Bakterie w płytce nazębnej wytwarzają bowiem kwasowe produkty pośrednie, które odpowiedzialne są za niszczenie szkliwa i tworzenie ubytków w zębach. Z czasem, gdy nie są one leczone, to może dojść nawet do zniszczenia całego zęba!

Przyczyny próchnicy bywają różne, choć najczęściej odpowiedzialne za nią są słodkie i lepkie pokarmy. Podczas spożywania dużych ilości cukru, wytwarzane są ogromne ilości kwasów, które osłabiają szkliwo i prowadzą właśnie do powstania próchnicy.

Przyczyny próchnicy:

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

1. sposób

Zadbaj prawidłowo o higienę jamy ustnej

Szczoteczka soniczna do zębów - dlaczego warto i którą wybrać

Możemy zapobiec próchnicy, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej. W tym celu należy pamiętać, aby rano i wieczorem myć zęby przez minimum 2 minuty. Do tego powinniśmy używać dobrej pasty z fluorem, która zapobiegnie próchnicy. Niemniej ważne jest to, jakiej szczoteczki używamy. Znacznie lepsze od modeli klasycznych są szczoteczki soniczne, które dużo dokładniej czyszczą jamę ustną. Poza tym nie wolno zapominać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i używaniu płynu do płukania jamy ustnej, który ma działanie antybakteryjne i zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego.

Zobacz też:  Próchnica zębów - jak zapobiegać i dbać o zęby?
2. sposób

Regularne wizyty u stomatologa

Mimo że często mówi się, jak ważne są regularne wizyty u stomatologa, to większość z nas odwiedza dentystę dopiero wtedy, kiedy pojawia się bardzo uciążliwy ból zęba lub inne niepokojące objawy. To jednak bardzo duży błąd, ponieważ dzięki takim wizytom możemy m.in. zapobiec próchnicy. W tym celu w gabinetach stomatologicznych wykonuje się np. profesjonalną higienizację, którą zaleca się co najmniej raz na pół roku. To “zestaw” zabiegów, który obejmuje scaling, piaskowanie i fluoryzację. Bez obaw – wszystkie zabiegi są całkowicie bezbolesne!

3. sposób

Zdrowe odżywianie

pieczenie języka obraz 4

Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie próchnicy jest zadbanie o zdrową dietę. Nie oszukujmy się – żyjemy w czasach, w których większość żywi się fast foodami, wysoko przetworzoną żywnością i często sięga po słone przekąski, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zęby. Oblepiają je bowiem i przyczyniają się do namnażania ogromnych ilości bakterii! Należy zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć tego typu produkty i zadbać o to, by dieta była zdrowa, bogata w składniki odżywcze. Wskazane jest sięganie po świeże owoce i warzywa (bogactwo witamin), jajka, pieczywo pełnoziarniste, mleko oraz zieloną herbatę. To grupa produktów kariostatycznych, czyli takich, które chronią zęby przed próchnicą.

4. sposób

Unikanie kwasu fitynowego

kwas fitynowy

Aby zapobiegać próchnicy, warto również unikać kwasu fitynowego, który obecny jest przede wszystkim w zbożach i roślinach strączkowych. Dowiedziono bowiem, że może uszkadzać szkliwo zębów, zaś zdaniem niektórych ekspertów – jeśli wyeliminuje się go z diety, to można skutecznie zapobiec próchnicy! Według badania Trusted Source z lat 30. XX wieku istnieje pewien związek między ubytkami a dietą bogatą w kwas fitynowy. W 2004 roku natomiast inne badanie wykazało, że kwas fitynowy ma wpływ na wchłanianie minerałów z pożywienia. Zgodnie z ogólnodostępnymi informacjami istnieje spore prawdopodobieństwo, że kwas fitynowy rozkłada minerały w szkliwie i prowadzi do próchnicy zębów, aczkolwiek co istotne – w tym badaniu wzięło udział mniej niż 20 uczestników.

Zobacz też:  Nieleczona próchnica zębów - cichy zabójca całego organizmu

Kwas fitynowy głównie znajduje się w zbożach i roślinach strączkowych takich jak: kukurydza, pszenica, ryż, żyto,  fasola zwykła, fasola pinto, fasola szparagowa, siemię lniane, tofu, bób.

5. sposób

Witamina D

witamina d

Ogromny wpływ na zapobieganie próchnicy ma również witamina D. To witamina, która jest wytwarzana w skórze pod wpływem słońca, ale jej źródła możemy znaleźć też w pożywieniu. Pewne ilości tej witaminy zawierają między innymi jajka, produkty mleczne i pełne mleko, wątroba oraz oleje roślinne. Bardzo ważne jest to, że niedobór witaminy D może doprowadzić do osłabienia i odwapnienia zębów, zaś to wszystko może doprowadzić m.in. do próchnicy. Warto zatem pamiętać o tej cennej witaminie i w razie potrzeby sięgnąć po suplementy witaminy D, które wzmacniają szkliwo zębów.

6. sposób

Ograniczenie kawy i herbaty

wpływ kawy na zęby obraz 3

Większość z nas codziennie sięga po filiżankę kawy lub herbaty. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie życia bez kawy bądź herbaty, jednakże picie tych napojów ma niekorzystny wpływ na nasze zęby i może zwiększać ryzyko próchnicy. Niekoniecznie jednak musimy z nich rezygnować – wystarczy je ograniczyć i stosować się do kilku prostych zasad. 

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o umyciu zębów po wypiciu kawy lub herbaty, ale dopiero po minimum 30 minutach, aby nie osłabić bardziej szkliwa. Warto też stosować pasty z pirofosforanami, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Dobrym pomysłem może być również picie takiego napoju przez słomkę, dzięki czemu nasze zęby będą miały mniejszy kontakt z płynem.

Jako ciekawostkę warto również dodać, że gorzka kawa (bez dodatków) nie ma negatywnego wpływu na nasze zęby i co więcej: ma działanie przeciwpróchnicze, aczkolwiek jej częste spożywanie może przyczynić się do powstawania przebarwień.

7. sposób

Nitkowanie zębów

nić dentystyczna obraz 1

Skutecznym sposobem na zapobieganie próchnicy jest nitkowanie zębów. Mimo że mało kto lubi nitkować zęby, to jednak jest ono niezbędne! Samo szczotkowanie nie wystarcza, bowiem szczoteczką nie jesteśmy w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca w jamie ustnej. Unikając nitkowania zębów i jedynie je myjąc, tak naprawdę czyścimy zaledwie około połowy powierzchni zębów! Nitkowanie jest prostą czynnością, która zajmuje zaledwie kilka minut ciągu dnia, dlatego warto o niej pamiętać. Zaleca się nitkowanie przed szczotkowaniem zębów. Jak wyrobić w sobie nawyk? To proste! Na początku warto spróbować nitkować zęby podczas innej czynności np. oglądania telewizji. Gwarantujemy, że z czasem stanie się to podstawowym elementem higieny jamy ustnej i będzie tak samo ważne jak mycie zębów.

Zobacz też:  Próchnica u dzieci - przyczyny, objawy i leczenie
8. sposób

Rezygnacja z palenia papierosów

Palenie papierosów negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Może powodować mnóstwo problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu może powodować szkody również w jamie ustnej! Próchnica u osób palących rozwija się dużo szybciej niż u osób niepalących. Palenie papierosów często jest też przyczyną brzydkich przebarwień na zębach. Prowadzi także do chorób dziąseł i utraty zębów. Natomiast jednym z najpoważniejszych skutków palenia może być rak jamy ustnej, warto więc rzucić palenie jak najszybciej!

9.
sposób

Stosowanie irygatora do zębów

irygator oclean w10

Korzystanie z irygatora do zębów znacząco zmniejsza stan zapalny i krwawienie dziąseł. Zmniejsza także liczbę bakterii, które są odpowiedzialne za choroby przyzębia. Irygatory do zębów to bardzo pomocne urządzenia, które mają mnóstwo zalet, a jedną z nich jest banalnie łatwe dopasowanie siły strumienia do własnych potrzeb. Możemy wybrać wyższe ciśnienie, które dokładnie usunie płytkę nazębną nawet z bardzo ciasnych przestrzeni okołozębowych bądź niższe ciśnienie, by zapewnić masaż dziąsłom. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór irygatorów – m.in. modele stacjonarne, które doskonale nadają się dla rodzin oraz irygatory bezprzewodowe, które stanowią idealną opcję dla podróżników, czy osób mających niewiele miejsca w łazience.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook