Leczenie próchnicy – jak leczyć próchnicę?

leczenie próchnicy obraz 1

Próchnica to choroba zębów, która może doprowadzić nawet do utraty zębów. Mówi się, że nawet 80% Polaków się z nią boryka! Za jej powstawanie bezpośrednio odpowiadają bakterie w naszej jamie ustnej, a dokładniej: te nagromadzone w płytce nazębnej. Metabolizują cukier, produkując kwasy, natomiast one “rozpuszczają” szkliwo, co prowadzi do powstawania ubytku. Próchnica zębów przebiega w kilku etapach, lecz dobra wiadomość jest taka, że można jej zapobiegać. W tym celu musimy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej.  Jak rozwija się próchnica, jak wygląda leczenie próchnicy i jak jej zapobiegać? Sprawdź!

Rozwój próchnicy – etapy 

Przed tym, jak napiszemy nieco o leczeniu próchnicy, warto wspomnieć o tym, jak do niej dochodzi. Proces próchnicy jest wywoływany przez kwasy, które wytwarzają bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Uszkadzają one strukturę zęba. Natomiast płytka nazębna jest bezbarwną i lepką warstwą, która obecna jest na powierzchni zębów. Złożona jest z bakterii, cząstek jedzenia oraz śliny. Należy ją regularnie usuwać – w innym przypadku płytka nazębna zacznie się odkładać. Może także stwardnieć, a wtedy będziemy mówili już o kamieniu nazębnym, który sprzyja ochronie bakterii, przez co jeszcze trudniej je usunąć. Jakie są etapy próchnicy? Przyjrzyjmy się im bliżej!

leczenie próchnicy obraz 2

Białe przebarwienia na zębach

Na początku rozwoju próchnicy na naszych zębach pojawiają się małe i często ignorowane białe przebarwienia. Są one spowodowane brakiem wapnia i tworzeniem się płytki nazębnej. Później bakterie zawarte w płytce nazębnej przekształcają cukry ze spożywanych pokarmów, czego efektem są kwasy przyczyniające się do osłabienia szkliwa, co prowadzi do demineralizacji szkliwa.

Zobacz też:  Odporność na próchnicę zębów - czy to możliwe?


To etap, na którym możemy powstrzymać rozwój próchnicy. Wystarczy zadbać o wprowadzenie do codziennej higieny jamy ustnej dobrych nawyków. Bardzo ważna jest tutaj właściwa technika mycia zębów i dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych (np. za pomocą irygatora - urządzenia, które skutecznie walczy z płytką nazębną i dociera do miejsc, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczoteczką). Co więcej: należy również stosować pastę z fluorkiem.

Rozpad szkliwa

W następnym etapie rozwoju próchnicy dochodzi do rozpadu szkliwa pod powierzchnią zęba. W takiej sytuacji nie ma już możliwości, że szkliwo odbuduje się w procesie remineralizacji, co powoduje uszkodzenia zęba, a dokładniej do powstania ubytku. Na tym etapie może dojść również do ukruszenia się powierzchni zęba - wtedy zalecana jest szybka wizyta u stomatologa.

Rozpad zębiny

Trzeci etap rozwoju próchnicy to rozpad zębiny. W przypadku niepodjęcia leczenia, bakterie i kwasy nieprzerwanie mają destrukcyjny wpływ na szkliwo i wnikają coraz głębiej do szkliwa. Zaczynają pojawiać się ciemne plamy (czarne lub brązowe ubytki) na zębach. Zwykle nie powodują one żadnych dolegliwości bólowych, ale to nie zmienia faktu, że konieczne jest leczenie stomatologiczne, które polega na przeprowadzeniu zabiegu borowania i założeniu plomby.

Zajęcie miazgi zębowej

Ostatnim etapem rozwoju próchnicy jest jej dotarcie do miazgi zęba. Wtedy zawsze pojawia się silny ból, stan zapalny, a u niektórych nawet gorączka! Bakterie mają otwartą drogę do tkanek miękkich i krwioobiegu, więc może dojść także do powstania ropnia okołowierzchołkowego. W takiej sytuacji zwykle konieczne jest leczenie kanałowe. Jeśli natomiast nie podejmiemy się leczenia chorych zębów, to może dojść do ich utraty!

Leczenie próchnicy - jak przebiega?

leczenie próchnicy obraz 1

Remineralizacja

Remineralizacja - znajduje zastosowanie w początkowym etapie próchnicy, czyli wtedy, gdy zmagamy się z białymi lub ciemnymi plamami na powierzchni szkliwa. Nie wiąże się to z nieprzyjemnym borowaniem. Polega na pokryciu plam specjalnymi preparatami takimi jak np. preparaty fluorkowe (wymagają kilkukrotnej aplikacji) czy preparat ICON, który już po pierwszym nałożeniu m.in. zabiega dalszemu rozwojowi choroby.

Plombowanie

Plombowanie - zwykle jednak pacjenci zgłaszają się do stomatologów, gdy jest już dziura w zębie. W takiej sytuacji leczenie polega na oczyszczeniu ubytku z bakterii i chorej tkanki, a także jego odbudowaniu za pomocą specjalnych materiałów. To nieco nieprzyjemny zabieg, ale dzięki znieczuleniu może być całkowicie bezbolesny.

Czym wypełnia się ubytki próchnicze?

Odbudowa uszkodzonych zębów po próchnicy koniecznie musi być estetyczna i trwała. Dlatego dobre gabinety stomatologiczne korzystają jedynie z najlepszych materiałów. Można je właściwie podzielić na dwie grupy. Są to:

  • – Wypełnienia kompozytowe – często inaczej nazywane plombami światłoutwardzalnymi, które służą do bezpośredniej odbudowy tkanek zęba. Są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu tego typu wypełnienia są niewidoczne. Utwardza je się przy użyciu specjalnych lamp, dzięki czemu po wyjściu z gabinetu nie trzeba powstrzymywać się od picia i jedzenia przez określony czas.
  • – Wkłady i nakłady (Inlay, onlay) – to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które jest polecane szczególnie w przypadku dużych ubytków. Są one wykonywane w pracowniach po wykonaniu wycisków. Zwykle robi je się z porcelany, ale możliwości jest znacznie więcej – można je wykonać np. z materiałów kompozytowych. Tego rodzaju wypełnienia są bardzo trwałe i znaczniej bardziej odporne na ścieranie niż klasyczne wypełnienia.

Leczenie próchnicy - jak dbać o zęby?

oclean slider obraz 2-min
Aby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

Jeśli poszukujesz sprawdzonych produktów do higieny jamy ustnej, to koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu Oclean. Dostępne są między innymi szczoteczki soniczne i irygatory dentystyczne. Sprawdź!

Szczoteczki soniczne-1
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook