Co łączy zęby i pocałunki? Higiena jamy ustnej w relacjach damsko-męskich i nie tylko

best kiss ever

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków zmaga się z poczuciem samotności? Coraz trudniej poznać kogoś, przy kim można być po prostu sobą. Nie pomaga też stres, który większość z nas odczuwa przed randką – dla 40% jest tak silny, że trudno poradzić sobie z jego rozładowaniem. Niska pewność siebie, kompleksy czy strach przed oceną to czynniki, które mogą zepsuć szansę na naprawdę fajny związek. Sprawdź, jak czuć się pewniej, żeby budować relacje damsko-męskie (i nie tylko) bez obaw!

best kiss ever

Pierwszy krok do udanego związku, czyli randka doskonała

Jak randkują Polacy? Według badań portalu sympatia.pl 37% chodzi na randki kilka razy w roku, 12% kilka razy w miesiącu, a 6% średnio raz w tygodniu. 

Ponad 3/4 osób chce, by spotkanie trwało odpowiednio długo (w 2021 r. było to średnio nieco ponad 2,5 godziny). W przeciwnym razie trudno nawiązać relację i dobrze się poznać. Rozmowie nie sprzyjają też głośne miejsca (takie jak klub) czy bardzo formalne okoliczności. 

Nic więc dziwnego, że dla wielu osób randka idealna to po prostu aktywne spotkanie, które odbywa się w dość spokojnym, ale jednocześnie luźnym miejscu. Spacer, kręgle, kawa… To tylko niektóre chętnie wybierane propozycje. Większość osób od relacji partnerskiej oczekuje szacunku, zrozumienia i wsparcia, a komfort podczas spotkania pomaga się otworzyć. 

Wcześniej jednak trzeba przełamać stres. A ten jest spory – i często trudny do wyeliminowania. Jak poprawić pewność siebie i czuć się lepiej? Jak pokazać swoje prawdziwe ja? Jak rozwijać relacje damsko-męskie (i nie tylko) bez niepotrzebnego stresu?

Zobacz też:  Mycie zębów po posiłku - dlaczego nie myć zębów od razu po jedzeniu?

Czyste i zdrowe zęby to poprawa pewności siebie

Perfekcyjnie proste i białe zęby? To wcale nie okaże się najważniejsze, bo nikt nie jest idealny! Piękny uśmiech jest po prostu zdrowy i zadbany. Klucz to poprawna higiena jamy ustnej, która sprzyja pogłębianiu relacji, również damsko-męskich. 

Gdy uzębienie jest czyste i wolne od kamienia nazębnego, spada ryzyko chorób zębów i dziąseł. W większości przypadków znika też problem nieświeżego oddechu czy nieprzyjemnego smaku śliny. Poprawia się również wygląd zębów – pięknie błyszczą i są wolne od przebarwień czy resztek pokarmowych. Aż chce się uśmiechać. I całować!

Całuj się na zdrowie, ale… pamiętaj o higienie jamy ustnej

Według badań Ipsos 64% osób w wieku 18–55 lat uwielbia się całować. To świetna wiadomość, bo pocałunki to doskonały sposób na zacieśnienie relacji. Dodatkowo całowanie pobudza wytwarzanie hormonów szczęścia i obniża stres. Badania wykazują też, że zwiększone wytwarzanie śliny przekłada się na szybsze pozbywanie się bakterii oraz zachowanie dziąseł i warg w dobrej kondycji. 

Jednocześnie poprzez całowanie partnerzy mogą przekazać między sobą… bakterie próchnicotwórcze. Całuj się więc bez obaw, ale dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej. I zachęć do tego bliską osobę. Pomoże Ci w tym kampania Oclean Best Kiss Ever.

Jak dbać o zęby i pocałunki? Szczotkowanie i nie tylko

Codzienne mycie zębów to czynność, której uczy się każde dziecko. Z czasem staje się nieodłączną częścią życia. I bardzo dobrze! Czy jednak wiesz, jak poprawnie dbać o zdrowie jamy ustnej w domu? Poznaj kroki, które warto wykonywać rano i wieczorem dla perfekcyjnej czystości i świeżego oddechu. Wystarczy kilka minut dziennie!

Szczotkuj zęby

Postaw na szczoteczkę do zębów i pastę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i problematyki. Zamiast wybierać manualne modele, zastanów się nad szczoteczką efektywnie usuwającą bakterie i resztki jedzenia. 

Zobacz też:  Nadmierne szczotkowanie zębów - nawyk, który rujnuje zęby

Przykładowo szczoteczki soniczne Oclean wykonują aż 80–84 tys. ruchów na minutę. Dzięki drganiom woda, pasta i ślina łączą się, tworząc mikrobąbelki. Docierają do trudno dostępnych miejsc i szczelin, skuteczniej wymiatając zanieczyszczenia.

Nowoczesne modele ułatwią Ci higienę również dzięki wbudowanemu timerowi, połączeniu z aplikacją czy raportom z mycia. Szczoteczka może być Twoim indywidualnym asystentem – po szczotkowaniu na ekranie zobaczysz model swoich zębów i dowiesz się, czy każda strefa została dobrze umyta. 

Czyść przestrzenie międzyzębowe

To właśnie między zębami, szczególnie tymi z tyłu, często zbierają się resztki jedzenia, a więc i bakterie. Pamiętaj więc, żeby oczyszczać te miejsca nicią dentystyczną. Perfekcyjną czystość zapewni Ci też irygator. Strumień wody pod ciśnieniem dokładnie wypłukuje wszystkie zanieczyszczenia, a przy tym pomaga dbać o dziąsła. 

Czyść język i płucz jamę ustną płynem

Nalot na języku może skutkować nieprzyjemnym oddechem. Nie pomijaj więc tego kroku. Język wyczyścisz główką szczoteczki lub specjalną końcówką do irygatora (Oclean zapewnia taką w zestawie). Na sam koniec skorzystaj z płukanki.

Dzięki profilaktyce i zdrowym nawykom zmniejszysz ryzyko próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Poprawisz też wygląd zębów, świeżość oddechu oraz smak i zapach śliny. A to wszystko zwiększy Twoją pewność siebie w każdej relacji damsko-męskiej i partnerskiej! To najlepszy sposób na to, by wszystkie Twoje pocałunki (i rozmowy) były udane!

Źródło danych: https://smigiel.net/poradnik/czy-prochnica-mozna-sie-zarazic/

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook