Co wyciąga ropę z zęba?

kobieta uśmiecha się

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów chorobowych, pojawiających się w jamie ustnej jest ropa w zębie. Kiedy się pojawia, należy jak najszybciej wybrać się do stomatologa. Brak reakcji na ropień może doprowadzić nie tylko do poważnych powikłań chorobowych związanych z zębami i dziąsłami, lecz także do chorób całego organizmu.

Ropa w zębie – skąd się bierze?

Formujący się w okolicy zęba ropień to objaw stanu zapalnego kości. Najczęściej powstaje w okolicy martwego zęba lub zęba leczonego kanałowo, którego leczenie nie powiodło się. W pustych kanałach zębowych pojawiają się bakterie, które prowadzą do powstawania zmian zapalnych i tworzenia się ropa pod zębem. Działanie bakterii powoduje rozpuszczanie kości i zbieranie się treści ropnej. Kiedy zmiany są duże, ropa przebija kość dziąsła i wydostaje się na zewnątrz. Jeśli powstanie przetoka ropna, zbierający się płyn wycieka do ust, nie powodując bólu ani innych objawów. W innym wypadku ropa zbiera się pod śluzówką, tworząc bolesny ropień.

Ropa w zębie – wpływ na organizm

Stan zapalny, tworzący się w jamie ustnej oraz powstająca tam ropa zagrażają nie tylko zdrowiu jamy ustnej, ale także całemu organizmowi. Ropa, a wraz z nią bakterie, przedostając się do organizmu wraz z krwią, mogą powodować różne schorzenia. Wśród najgroźniejszych z nich wyliczane są zapalenie wsierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy choroby serca. Schorzenia te niosą ze sobą wysokie ryzyko powikłań, które pozostają z pacjentem na całe życie. Dlatego należy jak najbardziej ograniczyć możliwość zachorowania i w przypadku pojawienia się zmian ropnych na dziąsłach, zgłosić się do stomatologa.

Zobacz też:  Zęby trzonowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Ropa w zębie – leczenie stomatologiczne

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że ropień na dziąśle jest objawem, a nie chorobą. Przyczyną jego powstawania jest stan zapalny w przyzębiu. Dlatego samo pozbycie się domowymi sposobami ropy z zęba nie wystarczy i konieczna jest wizyta u stomatologa. Lekarz przeprowadzi dokładną diagnostykę poszczególnych zębów i określi, który z nich jest przyczyną zmian chorobowych. Następnie odbarczy ropień i rozpocznie leczenie stanu zapalnego. W zależności od zmian chorobowych może być konieczne leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Niezależnie od wybranego sposobu leczenia konieczne jest podanie antybiotyku, który zahamuje rozwój stanu zapalnego. Leczenie chorego zęba związane jest zazwyczaj z kilkoma wizytami u dentysty.

Co wyciąga ropę z zęba – domowe sposoby

Kiedy pojawia się bolący ropień, ale nie można natychmiast iść do dentysty, wówczas pozostają domowe sposoby na zmniejszenie obrzęku i bólu:

  • Zimne okłady – chłodzenie obrzękniętej okolicy działa kojąco, delikatnie zmniejsza obrzęk oraz ból.
  • Płukanka solna – płukanie jamy ustnej wodą z solą ogranicza rozwój bakterii. Aby taki zabieg przyniósł rezultaty, należy płukać usta kilka razy dziennie.
  • Roztwór sody oczyszczonej – podobnie jak sól, soda oczyszczona działa bakteriostatycznie. Należy płukać jamę ustną kilka razy dziennie.
  • Napar z rumianku – płukanie jamy ustnej chłodnym naparem łagodzi dolegliwości bólowe.
  • Wywar z szałwii – szałwia posiada właściwości przeciwzapalne i odkażające. Płukanie jamy ustnej wywarem z szałwii łagodzi objawy ropnia. Płukankę należy stosować 3-5 razy na dobę.
  • Gotowe płukanki ziołowe – w aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe płukanki ziołowe działające łagodząco i przeciwzapalnie. Najczęściej w ich skład wchodzą szałwia, rumianek, kora dębu, rozmaryn, arnika oraz siemię lniane.
  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – płukanki, napary i wywary mogą złagodzić dolegliwości związane z ropą w zębie, ale nie zadziałają na silny ból. Jeśli taki wystąpi, warto skorzystać z leków przeciwbólowych na bazie paracetamolu lub przeciwzapalnych np. opartych na ibuprofenie.
Zobacz też:  Opuchlizna od zęba - przyczyny i sposoby łagodzenia

Przebijanie ropnia igłą

Zdarza się, że ropień jest tak nabrzmiały, że samoczynnie pęka i ropa powoli schodzi do jamy ustnej. W następstwie pęknięcia ropnia zmniejsza się obrzęk i dolegliwości bólowe. Niekiedy pacjenci chcą samodzielnie przebić ropień w warunkach domowych. Należy wyraźnie podkreślić, że stomatolodzy nie zalecają wykonywania takich zabiegów w domu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia. 

Ropień na dziąśle – domowe sposoby zapobiegania

Ropień w jamie ustnej to nic przyjemnego, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu obrzęk i ból. Niekiedy pojawienie się ropy w zębie wiąże się także ze złym samopoczuciem, stanem podgorączkowym lub powikłaniami w postaci ciężkich chorób. Dlatego warto zrobić wszystko, aby uniknąć tego problemu. Najważniejszym elementem profilaktyki chorób zębów i przyzębia jest utrzymanie jamy ustnej w czystości. Stomatolodzy zwracają uwagę na szczoteczkę soniczną Oclean, która nie tylko pięknie się prezentuje, ale także doskonale czyści zęby. Użytkownik może się o tym przekonać po myciu zębów, kiedy to na korpusie szczoteczki pojawia się natychmiastowy raport efektywności mycia. Dzięki temu od razu wiadomo, które obszary zostały wyszczotkowane, a które nie. Dla osób chcących jeszcze dokładniej wiedzieć, jak dbają o zęby, udostępniono specjalną aplikację, która pomaga w skutecznej pielęgnacji jamy ustnej. Poza szczoteczką czyszczącą zęby należy zadbać również o szczeliny między zębami. Do tego celu można wykorzystać irygator i nić dentystyczną, w zależności od własnych preferencji. Na koniec warto użyć płynu do płukania ust, który nie tylko odświeży oddech, ale również usunie pozostałe bakterie.

Codzienna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona profilaktycznymi wizytami u stomatologa. Podczas takiej wizyty dentysta sprawdza stan uzębienia, a w razie konieczności leczy zęby. Dobrze prowadzona profilaktyka znacznie ogranicza możliwość wystąpienia stanu zapalnego zębów i problemów z tym związanych.

Materiały źródłowe:

https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,co-wyciaga-rope-z-zeba–dentystka-wyjasnia,porada,00076942.html

Zobacz też:  Jak myć zęby poprawnie? Jakich błędów unikać w codziennej higienie jamy ustnej?
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook