Czym są kieszonki dziąsłowe? Jak powstają i jak je czyścić?

kieszonki dziąsłowe

Kieszonki dziąsłowe to przestrzenie znajdujące się między zębami a dziąsłem. U osób ze zdrowym uzębieniem są one niewielkie i niegroźne. Jednak na skutek złej higieny jamy ustnej, czynników genetycznych lub chorób przestrzeń między zębami a dziąsłami może się pogłębić i spowodować choroby dziąseł i przyzębia. Podpowiadamy, jak dbać o kieszenie zębowe, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Jak wygląda kieszonka dziąsłowa?

Kieszonki dziąsłowe to przestrzenie powstające między dziąsłami a zębami. U zdrowych osób mają one glębokość 2-3 mm, ale mogą pogłębić się, co w ostateczności prowadzi do chorób zębów i dziąseł. Kieszonki dziąsłowe tworzą miejsce, w którym mogą znajdować się resztki pokarmów lub bakterie. Wynikiem tego może być nieprzyjemny zapach z ust lub rozwój chorób przyzębia i dziąseł. Aby zapobiec przykrym następstwom pogłębionych kieszonek, po zauważeniu ich należy wybrać się do lekarza, który zdiagnozuje schorzenie i rozpocznie leczenie.

Kieszonka dziąsłowa – jak powstaje?

Kieszonki dziąsłowe powstają na skutek wielu różnych czynników. Najczęściej są konsekwencją kamienia nazębnego, gromadzącego się między zębami a dziąsłem. Powoli przyrastający kamień niszczy tkankę nabłonkową odpowiedzialną za połączenie dziąsła z zewnętrzną częścią zęba. Narastający kamień stale pogłębia kieszonki dziąsłowe. Sytuacji takiej sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy długotrwałe palenie papierosów.

U młodych ludzi diagnozowana jest niekiedy agresywna postać choroby przyzębia, kiedy to dochodzi do szybkiej utraty kości i powstaje głęboka kieszonka dziąsłowa przy ósemce. W takim wypadku kieszonka przy zębie jest bardzo widoczna na zdjęciach rentgenowskich i nierzadko jest ona wskazaniem do ekstrakcji zęba.

Kolejną przyczyną powstawania kieszonek dziąsłowych jest zapalenie miazgi, podczas którego stan zapalny rozprzestrzenia się na sąsiadujące tkanki. Na powstawanie kieszonek zębowych ma także wpływ dieta bogata w cukry proste. Sprzyja ona powstawaniu i osadzaniu się kamienia w rowku dziąsłowym, w czego następstwie kieszonka zębowa się pogłębia. Stwarza też doskonałe warunki do kolonizacji bakterii, które pogarszają kondycję zębów i dziąseł.

Zobacz też:  Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – co warto o nim wiedzieć?

Jak dbać o kieszonki dziąsłowe w domu?

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania i pogłębiania kieszonek dziąsłowych należy usunąć przyczyny mogące do nich prowadzić. Pierwszym z powodów, który sprawia, że powstaje kieszonka w dziąśle, jest nagromadzenie się kamienia nazębnego. Aby ograniczyć ten proces, należy dbać o higienę jamy ustnej przede wszystkim w domu. W procesie oczyszczania zębów należy zwrócić uwagę na:

  1. Regularne szczotkowanie zębów – najlepiej z użyciem szczoteczki sonicznej Oclean, która po każdorazowym użyciu wyświetla raport o efektywności szczotkowania. Do mycia zębów można używać pasty z dodatkiem fluoru, który dodatkowo chroni zęby.
  2. Nitkowanie i irygacja – codzienna higiena jamy ustnej nie powinna kończyć oczyszczeniu głównych powierzchni zębów. Bardzo ważne jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, do czego należy używać nici dentystycznych i irygatorów czyszczących trudno dostępne miejsca wodą pod ciśnieniem.
  3. Używanie płynów do płukania jamy ustnej – ostatnim krokiem w procesie czyszczenia zębów jest płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami usuwającymi bakterie nie tylko z powierzchni zębów, ale także z dziąseł, języka i policzków. Jeśli mamy już problem z kieszeniami zębowymi zalecane jest płukanie kieszonki dziąsłowej w domu przy pomocy specjalistycznych płynów dostępnych w aptece.
  4. Regularne wizyty u dentysty – regularne wizyty u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dentysta może przeprowadzić profesjonalne czyszczenie zębów, płukanie kieszonki dziąsłowej oraz ocenić ogólny stan jamy ustnej.

Profilaktyka, leczenie i czyszczenie kieszonek dziąsłowych w gabinecie stomatologicznym

Poza dbaniem o odpowiednią higienę jamy ustnej w domu warto poszerzyć swoje działania także o profesjonalne zabiegi profilaktyczne i lecznicze wykonywane w gabinecie dentystycznym. Co najmniej raz do roku należy udać się na higienizację zębów. Usuwanie kamienia nazębnego podczas skalingu i piaskowania znacznie ogranicza ryzyko powstawania kieszonek zębowych.

Kiedy w naszych ustach pojawiają się zmiany w dziąsłach i zapalenie kieszonki dziąsłowej wówczas konieczne bywa wykonanie kiertażu – zabiegu mającego na celu usunięcie nadmiaru obumarłych tkanek z dna kieszonek zębowych. Przy okazji aplikowany jest lek na kieszonki dziąsłowe np. deksocyklina. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zobacz też:  Zapalenie okostnej – czym jest, z czym się wiąże i jak je wyleczyć?

W przypadku uogólnionej choroby przyzębia proces leczenia jest znacznie trudniejszy i bardziej czasochłonny. Kiedy występują znaczne ubytki kostne, pacjent zazwyczaj jest poddawany zabiegom chirurgii regeneracyjnej.

Kieszonki dziąsłowe najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Do ich tworzenia się przyczyniają się także palenie papierosów, niektóre choroby oraz dieta bogata w cukry proste. Pogłębione kieszonki zębowe mogą być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia zębów oraz dziąseł. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka zarówno domowa, jak i stomatologiczna.

Materiały źródłowe:

https://novaestetica.pl/poradnik/kieszenie-dziaslowe

https://declinic.pl/co-to-jest-kieszonka-dziaslowa-i-jak-ja-leczyc

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook