Szyna relaksacyjna – czym jest i ile kosztuje?

szyna releksacyjna obraz

Stres i szybkie tempo życia – tak w skrócie wygląda życie wielu z nas. Niestety to negatywnie wpływa na zdrowie i może być przyczyną wielu problemów stomatologicznych. Jednym z najpowszechniejszych jest bruksizmTo mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie. Schorzenie to wymaga odpowiedniego leczenia, a jednym ze sposobów jest szyna relaksacyjna. Czym ona jest i czy warto się na nią zdecydować?

Co to jest szyna releksacyjna? Nakładka pomagająca w leczeniu bruksizmu

Szyna relaksacyjna to po prostu przezroczysta nakładka na zęby. Jest całkowicie bezpieczna i wykonuje się ją ze specjalnego materiału w gabinecie stomatologicznym. Koniecznie musi być dopasowana do zgryzu pacjenta przez lekarza stomatologa

Dzięki niej możliwe jest rozluźnienie ucisku szczęki i ochrona zębów przed ścieraniem. Dedykowana jest osobyom które zgrzytają zębami, czy nieustannie zaciskają zęby szczęki i żuchwy.

Sprawdza się także u osób z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego.Opisywane nakładki są używane również przez osoby, które na co dzień zmagają się ze stresem, czy bólami głowy, które mogą być wynikiem zacisku szczęk. Szynę relaksacyjną zazwyczaj stosuje się jedynie w nocy, a czas jej noszenia często wynosi nawet kilka lat.

szyna relaksacyjna obraz 1

Szyna relaksacyjna na zęby - wskazania

Szyny relaksacyjne zostały stworzony dla osób zmagających się z bruksizmem, jak i dla tych, które są w trakcie leczenia ortodontycznego. Warto z nich korzystać, ponieważ zgrzytanie zębami, jak i nadmierne zaciskanie szczęk prowadzi do wielu problemów związanych z właściwą pracą całego stawu skroniowo-żuchwowego. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, to u pacjentów mogą występować bóle głowy, kręgosłupa, czy karku. 

Zobacz też:  Jak wzmocnić swoje zęby? Sposoby na wzmocnienie zębów

Wyróżnia się wiele przyczyn bruksizmu, choć jedną z najczęstszych bywa stres. To on bywa winowajcą zbyt mocnego zaciskania zębów, co prowadzi do występowania wspomnianych przykrych dolegliwości. Szyny relaksacyjne najlepiej sprawdzają się przede wszystkim, gdy są zakładane przed snem.

Rodzaje szyn releksacyjnych

Na rynku obecnie możemy znaleźć duży wybór szyn relaksacyjnych. Różnice między nimi są dość spore – nie tylko w zakresie materiału, z jakiego zostały zrobione, ale również przeznaczeniem! Najczęściej dzieli je się na szyny relaksacyjne twarde i miękkie.

Szyny relaksacyjne twarde

Twarde szyny relaksacyjne wykonuje się w gabinecie stomatologicznym przez specjalistę ortodontę. Cały proces rozpoczyna się od pobierania wycisku zębów górnych i dolnych i na ich podstawie później powstają idealnie dobrane do szczęki szyny w pracowni protetycznej. Zdaniem stomatologów najlepsze są szyny akrylowe, ponieważ są bardzo wytrzymałe i chronią zęby przed uszkodzeniami.

Szyny relaksacyjne miękkie

Innym rodzajem są szyny relaksacyjne miękkie. Dostępne są w aptekach i sklepach ze sprzętem stomatologiczno-dentystycznym. Mają one postać gotowych nakładek, które wystarczy zanurzyć w wodzie, umieścić w jamie ustnej i zacisnąć zęby. Szyny następnie sztywnieją po kilku minutach i są gotowe do użytku. Zdaniem ekspertów jednak miękkie szyny relaksacyjne są złym wyborem i często wyrządzają wiele szkód. Mają bowiem cienką formę, która nie sprawdza się, jeśli chodzi o zapewnienie ochrony przed ścieranie się zębów czy przegryzaniem szyn.

Gdzie można kupić szynę relaksacyjną?

Decyzja o konieczności korzystania z szyny relaksacyjnej powinna zawsze być podejmowana jedynie przez lekarza stomatologa. Gdy mamy podejrzenie, że potrzebna jest nam taka nakładka na zęby, to należy zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad lekarski, zbada stan jamy ustnej i uzębienia, a następnie zadecyduje, czy niezbędna jest szyna relaksacyjna. 

Zobacz też:  Ile zębów ma człowiek i jakie są ich nazwy?

Przezroczyste nakładki na zęby, czyli szyny relaksacyjne, zawsze wykonuje się na indywidualne zamówienie. Do tego niezbędne jest wykonanie wycisku całej szczęki przez lekarza, a następnie protetyk wykonuje idealnie dopasowaną nakładkę. Są one wykonywane jedynie z materiałów, które nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia i są odporne na uszkodzenia. Prawidłowo wykonana szyna relaksacyjna nie powinna być powodem żadnych bolesnych podrażnień, otarć czy dyskomfortu. Są to tak zwane szyny twarde, które są zalecane. 

Istnieje możliwość zakupienia szyn miękkich, ale jak już wspominaliśmy wcześniej – nie są one rekomendowane. 

Czy szyna relaksacyjna jest pomocna? Czy pomaga na bruksizm?

Jak najbardziej! Nie bez powodu nakładka relaksacyjna nazywana jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę zębów przed skutkami bruksizmu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że leczenie bruksizmu to bardzo złożony proces, na który składa się mnóstwo działań takich jak leczenie ortodontyczne, ćwiczenia relaksacyjne i wiele innych.

Użytkowanie szyny relaksacyjnej na zęby pomaga w zmniejszeniu częstotliwości występowania bólów głowy. Dzięki niej pacjenci mogą łatwiej zasypiać, zmniejsza się napięcie mięśni twarzy, jak i zęby są chronione przed uszkodzeniami – pękaniem czy ścieraniem.

szyna releksacyjna obraz

Ile kosztuje szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna, która jest wykorzystywana w leczeniu bruksizmu, wykonywana w gabinecie stomatologicznym, jest droższa niż nakładka, którą możemy kupić np. w aptece. 

Cena takiej szyny jest uzależniona od jej rodzaju oraz z materiału, z jakiego została wyprodukowana, choć zazwyczaj nie przekracza kwoty 800 złotych. W cenie wykonania szyny relaksacyjnej, powinniśmy dostać gratis jeszcze kilka wizyt kontrolnych. 

Jak należy dbać o szynę relaksacyjną?

Użytkowanie nakładki relaksacyjnej nie jest trudne. Jej posiadacze muszą jednak pamiętać, że wymaga ona właściwego przechowywania oraz regularnego czyszczenia. Po każdym jednorazowym jej zastosowaniu musimy ją dokładnie umyć za pomocą letniej lub zimnej wody. Można także stosować pastę do zębów. Później nakładka powinna trafić do pojemnika (który zawsze znajduje się w zestawie) z wentylacją. Natomiast jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń, które utknęły w zagłębieniach, to można je usunąć, korzystając z miękkiej szczoteczki. 

Zobacz też:  Bruksizm - przyczyny i sposoby leczenia
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook