Ekstrakcja (usunięcie) zęba – wskazania, przebieg, rekonwalescencja

Ekstrakcja zęba - dentysta trzyma wyrwany ząb

Ekstrakcja zęba to zabieg, który wykonuje się już od tysięcy lat. Kiedyś była to powszechna metoda, a dziś – dzięki postępowi medycyny – ostateczność. Czasami jednak wyrwanie jest konieczne, szczególnie w przypadku ósemek lub bardzo zaawansowanych stanów zapalnych. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny usunięcia zęba, jak przebiega taki zabieg i na co się przygotować!

Ekstrakcja zęba - dentysta trzyma wyrwany ząb

Zabieg ekstrakcji zęba to chirurgiczne lub mikrochirurgiczne wyrwanie, czyli mechaniczne usunięcie go z jamy ustnej (z zębodołu). W większości przypadków traktuje się to jako ostateczność, a lekarz zawsze dąży najpierw do uratowania zębów własnych pacjenta. Dla zachowania wszystkich funkcji zgryzu oraz estetyki uśmiechu po ekstrakcji zęba stałego często stosuje się uzupełnienie protetyczne (poza ósemkami).

Ekstrakcja zęba – jak przebiega?

Zabieg usunięcia zęba przeprowadza dentysta lub chirurg stomatologiczny w znieczuleniu miejscowym (rzadziej ogólnym). Dobiera metodę oraz narzędzia m.in. do skomplikowania danego przypadku, aby zadbać o maksymalne bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Po usunięciu tkanek zęba i oczyszczeniu zębodołu najczęściej stosuje szwy.

Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym

Konieczność usunięcia zęba może wiązać się ze stanem zapalnym, ropniem, torbielą czy zaawansowaną chorobą przyzębia. Zdarza się, że – mimo leczenia, np. kanałowego – chorego zęba nie da się już uratować i bezpieczniej dla zdrowia jest go wyrwać.

Do takich problemów zdrowotnych prowadzi przede wszystkim nieleczona próchnica, dlatego tak ważne jest zachowanie poprawnej higieny (szczotkowanie, nitkowanie lub stosowanie irygatora, mycie języka i płukanie jamy ustnej).

Ekstrakcja zęba zatrzymanego

Czasami ząb nie wyrzyna się prawidłowo (np. z powodu blokowania przez inne) i zostaje zatrzymany. Wtedy w ogóle nie jest widoczny w jamie ustnej lub ponad dziąsło wystaje tylko jego kawałek. Najczęściej z tego powodu wyrywa się, potocznie zwane, zęby mądrości.

Usunięcie zęba z zębodołu może być też konieczne, gdy ulegnie on poważnemu uszkodzeniu mechanicznemu (np. złamaniu korzenia) i nie da się go naprawić czy odbudować.

Ekstrakcja zęba mlecznego

Wyrywa się nie tylko zęby stałe. W określonych przypadkach – np. gdy ząb jest bardzo zniszczony i stan zapalny powoduje ból, ropnie itp. – może być konieczne usunięcie mleczaka. Czasami dentyści decydują się na ten zabieg ze względów ortodontycznych.

Stomatolog pokazuje pacjentowi wyrwany ząb

Ekstrakcja zęba – gojenie, zalecenia oraz możliwe powikłania

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, dlatego występuje po nim naturalna reakcja organizmu: obrzęk i ból. Nasilenie tych objawów zależy od konkretnego przypadku. Pomocne mogą być zimne okłady. Gojenie trwa zwykle kilka–kilkanaście dni. Najczęściej po 7–10 dniach lekarz ściąga też szwy z zębodołu.

Powikłania po usunięciu zęba mogą objąć m.in. suchy zębodół, porażenie nerwu, zwichnięcie zęba sąsiedniego czy ropień. Pamiętaj, żeby skontaktować się z lekarzem, jeśli cokolwiek Cię niepokoi (np. narastanie bólu, mocne krwawienie, gorączka, zbyt szybkie oderwanie się skrzepu).

Ekstrakcja zęba – cena zabiegu

To, ile kosztuje ekstrakcja zęba, zależy przede wszystkim od stopnia trudności zabiegu oraz rodzaju usuwanego zęba. Każdy lekarz stomatolog ma też swój własny cennik. Zwykle cena za usunięcie waha się w granicach 500–1500 zł.

FAQ – ekstrakcja zęba – najczęściej zadawane pytania

Jeśli ekstrakcja dotyczy zębów innych niż ósemki, w zgryzie może dojść do rozejścia czy rozchwiania. Z tego powodu bardzo ważne jest zastosowanie leczenia protetycznego i uzupełnienie ubytków tkanek.

Na nieskomplikowane przypadki wystarczy nawet kilkanaście minut, a na trudniejsze kilkadziesiąt. Zwykle całość mieści się w ok. godzinie, jednak lekarz zawsze poda Ci konkretny czas przed zabiegiem.

Wszystkie zalecenia poznasz w gabinecie, jednak najczęściej pierwszy posiłek można zjeść po ok. 2 godzinach (ważne również, by zeszło znieczulenie). Najlepiej wybrać płynny i chłodny pokarm, by uniknąć gryzienia oraz podrażnień związanych z wysoką temperaturą.

Stopień trudności zależy od położenia zęba, wieku i płci pacjenta, przyczyny ekstrakcji zęba oraz wielu innych czynników. Zwykle mówi się, że trudniej usunąć np. ósemki dolne. Każdy przypadek jest jednak indywidualny, dlatego wszystkiego dowiesz się w swoim gabinecie.

Szycie zębodołu najczęściej jest niezbędne, szczególnie w przypadku ekstrakcji większych zębów, czyli trzonowców (szóstek, siódemek lub ósemek). Dzięki temu rana powinna szybciej się goić, mniejsze jest również ryzyko zakażenia czy silnego krwawienia.

Źródła:

https://dbc.wroc.pl/Content/2169/PDF/x06-szubert.pdf

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/263814/pasternak_woron_postepowanie_w_bolu_poekstrakcyjnym_2020.pdf

http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2020/02/ns_2019_095-099_PL.pdf

https://core.ac.uk/download/pdf/276638698.pdf

http://www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2015/1/45_1_43_2015.pdf

https://dbc.wroc.pl/Content/4091/PDF/x06-lewand.pdf

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook