10 złych nawyków, które niszczą Twoje zęby

Zapewne wiesz, że istnieje mnóstwo złych nawyków, które są niezdrowe dla Twoich zębów, aczkolwiek czy wiesz, jakie to są nawyki? Czy wiesz, że obgryzając paznokcie, bardzo szkodzisz swoim zębom? To jedynie jeden z dziesięciu złych nawyków, które negatywnie wpływają na nasze zęby i jamę ustną. Poznaj wszystkie i jak najszybciej je wyeliminuj. Zachęcamy do lektury!

Obgryzanie paznokci

Jednym z najpopularniejszych złych nawyków, które negatywnie wpływają na nasze zęby, jest obgryzanie paznokci. Według przeprowadzonych badań bardzo wiele osób obgryza paznokcie – ponad 60% dzieci i 45% obgryza paznokcie. U osób dorosłych ten nawyk również występuje, ale rzadziej. Zazwyczaj znika on po 18. roku życia. 

Oprócz tego warto dodać, że regularne obgryzanie paznokci może spowodować, że nasze zęby zaczną się przesuwać z miejsca, czego skutkiem może być powstawanie wiórów i pęknięć w zębie, jak i odłamków w szkliwie. Jak oduczyć się obgryzania? Przede wszystkim zaleca się regularne obcinanie paznokci oraz nakładanie na nie gorzkiego lakieru do paznokci – to zazwyczaj skuteczny sposób na pozbycie się tego złego nawyku. Ponadto należy znaleźć sobie inny sposób na wyładowanie stresu (obgryzanie paznokci najczęściej wynika ze stresu).

Zgrzytanie 

Zgrzytanie (lub zaciskanie) zębów powoduje ogromny nacisk na dziąsła oraz strukturę szczęki i może powodować złamania i mikropęknięcie (osłabione obszary zębów) w zębach. Podobnie, jak w przypadku obgryzania paznokci, najczęstszą przyczyną jest stres. Rozwiązaniem jest znalezienie sposobu na zmniejszenie stresu – np. aktywność fizyczna.

Ssanie kciuka

Innym złym nawykiem, który występuje u niemowląt i małych dzieci, jest ssanie kciuka. Jest to ich sposób na zmniejszenie stresu. Mimo że ma to faktycznie działanie uspokajające, to jest to zły nawyk, który może spowodować trwałe zmiany mogące wpłynąć na wyrównanie zębów i szczęki, co w konsekwencji może powodować problemy z jedzeniem lub oddychaniem.

Gryzienie przedmiotów

Praktycznie każdy z nas gryzł ołówek w czasach szkolnych. Zazwyczaj jest to działanie, które występuje jako nerwowy tik. Jest to jeden ze sposobów radzenia sobie ze stresem. Jednakże warto zaznaczyć, że może to być objaw niedoboru żelaza. Trzymanie takich przedmiotów jak ołówek czy długopis między zębami wybiera spory nacisk na zęby i dziąsła, co może powodować ich pękanie lub obluzowanie zębów, a także inne problemy z zębami.

Jedzenie cytryny

Mimo że cytryny to świetne źródło witaminy C, to gryzienie cytryny nie jest najlepszym pomysłem. Zawierają one wysoki poziom kwasu cytrynowego, który może szybko zetrzeć szkliwo na zębach. Może to następnie powodować większe problemy z zębami,  również ubytki.

Zbyt mocne szczotkowanie

Mogłoby się wydawać, że mycie zębów to prościzna, aczkolwiek nie do końca tak jest. Trzeba wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby. Przede wszystkim nie należy ich zbyt mocno szczotkować, gdyż tym sposobem możemy spowodować uszkodzenie szkliwa, podrażnienie dziąseł, wrażliwość na ciepło i zimno w zębie, a nawet ubytki. 

Dlatego też do mycia zębów powinniśmy używać szczoteczki z miękkim włosiem. Ponadto należy pamiętać o takich podstawowych zasadach jak m.in.  szczotkowanie zębów przez minimum dwie minuty. Szczoteczki soniczne Oclean posiadają czujnik siły nacisku, a specjalna aplikacja powiadomi Cię, kiedy należy wymienić główkę szczoteczki. 

Picie napojów gazowanych

Napoje gazowane zazwyczaj są kwaśne, więc negatywnie oddziałują na nasze zęby. Działanie sody na zęby może powodować próchnicę wokół linii dziąseł oraz utratę szkliwa. W sodzie jest duża ilość cukru, a to właśnie cukier w dużym stopniu jest odpowiedzialny za powstawanie próchnicy. Warto całkowicie zrezygnować z picia gazowanych napoi i przerzucić się na picie wody – gwarantujemy, że zauważysz znaczną różnicę.

Używanie wykałaczek

Wykałaczki – to pierwsze, co przychodzi na myśl wielu osobom, kiedy cząsteczki jedzenia utknął między zębami. Mimo że poprawne użycie wykałaczki może pomóc w usunięciu tych cząsteczek, to należy zaznaczyć, że ich niepoprawne użycie może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów, zranienia tkanki dziąseł, a także złamanie zęba. Dlatego też zamiast wykałaczki, warto wybrać nić dentystyczną lub dokładne szczotkowanie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nic złego się nie wydarzy.

Palenie papierosów

Palenie – to chyba jeden z bardziej oczywistych złych nawyków, jednak wciąż wiele osób zapomina lub nie wie, jakie szkody może wyrządzić palenie tytoniu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że palenie powoduje brak tlenu we krwi, przez co osoby palące są zdecydowanie bardziej narażone na infekcje. W przypadku takich osób utrudnione jest także leczenie zainfekowanych dziąseł. Ponadto palenie tytoniu może powodować więcej płytki nazębnej i przyspieszenie nasilenia choroby dziąseł. To zaledwie kilka ze skutków palenia. Warto już dziś rzucić palenia, aby później nie zmagać się z chorobami zębów.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook