Ból zęba to bardzo uciążliwa dolegliwość, z którą każdy z nas przynajmniej raz się zmagał. Absolutnie nie wolno jej ignorować – wymaga ona szybkiej konsultacji z dentystą. Zanim jednak udamy się na wizytę, to może upłynąć trochę czasu. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na ból zęba, które mogą nam pomóc przetrwać do czasu wizyty.
Dolegliwości ze strony zębów sprawiają, że często nie możemy spać czy skupić się na swoich obowiązkach. Ból zęba może być łagodny bądź przybrać ostry charakter. Warto tutaj podkreślić, że nigdy nie występuje bez powodu i zwykle jest sygnałem świadczącym o tym, że nasze zęby są zaniedbane. Co ważne: stan zapalny w jamie ustnej może być przyczyną zainfekowania zatok, a nawet serca, dlatego gdy pojawi się ból zęba, to nie wolno zwlekać z umówieniem wizyty u stomatologa. W naszym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych domowych sposobów na ból zęba. Pamiętaj, że są to sposoby, które mają za zadanie ułatwić nam przetrwanie do wizyty u stomatologa. Nie traktuj ich jako lekarstwo na ból zęba!
Jakie mogą być przyczyny bólu zęba?
Ból zęba najczęściej jest spowodowany jego urazem. Zwykle jest on wynikiem próchnicy zęba. Dolegliwości bólowe z tym związane pojawiają się, gdy ubytki stają się już naprawdę duże i głębokie.
W przypadku gdy próchnica dostanie się przez szkliwo do zębiny, to może pojawić się uciążliwy dyskomfort. Nierzadko jednak ból zęba jest wynikiem zakażenia dziąsła, zęba, czy fizycznego uderzenia w ząb.

Często niestety okazuje się, że przyczyną bólu zęba jest ropień. Jego objawem jest przede wszystkim silny ból, który pojawia się samoistnie. Pacjenci często określają go jako pulsujący i promieniujący do innych zębów. Dolegliwości bólowe ze strony zębów często są też wynikiem ich uszkodzenia lub złamania. Wskutek tego może dojść do odsłonięcia wrażliwej zębiny czy miazgi, co powoduje ból. Poza tym możemy odczuwać ból zęba po zabiegu dentystycznym takim jak np. założenie plomby, ponieważ wtedy ząb jest bardzo wrażliwy.

Bruksizm
Zaciskanie lub zgrzytanie zębami, które zwykle pojawia się w nocy i przyczynia się do uszkodzeń zębów, co powoduje ich nadwrażliwość.
Problemy z dziąsłami
Bardzo często zapalenie dziąseł czy inne choroby dziąseł powodują uciążliwe bóle zębów.
Zapalenie zatok
Zapalenie jamy zatokowej może wiązać się z wrażliwością zębów trzonowych górnych, ponieważ znajdują się one niedaleko jam zatoki szczękowej.
Odsłonięte korzenie zębów
Powoduje to, że powierzchnie zębów są wrażliwe podczas np. zmiany temperatury i możemy odczuwać ból.
Zęby mądrości
Są to inaczej zęby trzonowe, na które często brakuje miejsca w jamie ustnej, przez co nierzadko zostają one stłoczone w kości szczęki i poniżej dziąseł, co może powodować m.in. problemy z dziąsłami, a to natomiast przekłada się na dolegliwości bólowe.
4 domowe sposoby na ból zęba
Gdy pojawia się ból zęba, to najlepszym wyjściem jest udanie się do stomatologa, który sprawdzi, z czego wynika ta dolegliwość i usunie przyczynę. Czasem jednak szybka wizyta u dentysty jest niemożliwa. Cóż, nie da się ukryć, że czas oczekiwania na konsultację często bywa bardzo długi. Wtedy do czasu wizyty warto skorzystać z domowych sposobów, które zwykle okazują się bardzo skuteczne! Poniżej przedstawiamy kilka z nich!

1. Zimne okłady na ból zęba
Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sposobów na ból zęba są zimne okłady. Zimno zmniejsza przekrwienie tkanek, co niweluje nacisk na nerwy. To świetna metoda, którą warto wypróbować zwłaszcza jeśli bólowi zęba towarzyszy obrzęk i stan zapalny.
Do wykonania zimnego okładu potrzebujemy jedynie zamrożonego wkładu żelowego owiniętego w kawałek materiału lub gazy namoczonej w wodzie. Taki okład należy następnie przyłożyć do policzka po stronie bolącego zęba na około 20 minut.
Jest to sposób, który przynosi tymczasową ulgę. Bardzo pomocny okazuje się, gdy złapie nas ból zęba w nocy, ponieważ dzięki niemu możemy zasnąć. Pamiętajmy jednak, że nie jest to metoda na usunięcie przyczyny bólu!

2. Naturalny lek – olejek goździkowy
Gdy pojawi się ból zęba, to pomocny może okazać się również olejek goździkowy. To metoda, która spodoba się na pewno zwolennikom medycyny naturalnej. Wspomniany olejek goździkowy zawiera bowiem eugenol, czyli organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym. Wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami i umieścić go w jamie ustnej, a następnie delikatnie pocierać nim bolesne miejsca. Co ważne: olejek goździkowy ma dość nieprzyjemny smak, dlatego na pewno nie jest to metoda dla każdego.

3. Płukanka z soli
Popularnym sposobem na ból zęba wraz z obrzękiem jest płukanka z soli. Jedyne co musimy zrobić, to wsypać kilka łyżek soli do szklanki z ciepłą wodą, a następnie przepłukać jamę ustną i wypluć roztwór. To metoda, która podobnie, jak inne domowe sposoby na ból zęba, jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem.

4. Leki przeciwbólowe na ból zęba
Czasami ból zęba utrudnia normalne funkcjonowanie. Powoduje, że mamy problemy z mówieniem, czy jedzeniem. W takiej sytuacji warto sięgnąć po podstawowe leki przeciwbólowe zawierające paracetamol (polecany na mniejszy ból) lub ibuprofen (zalecany na silniejszy ból). Są one sprzedawane bez recepty i dostępne są praktycznie w każdym sklepie. Pomogą wytrwać do dnia wizyty u stomatologa.
Silny ból zęba – co robić?
Ból zęba przy nagryzaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Jest to jednak ważny sygnał ostrzegawczy. Bardzo często świadczy o utworzeniu się wewnątrz ropnia zęba. W takiej sytuacji ważne jest, aby spożywać pokarmy drugą stroną oraz szybko umówić się na wizytę u dentysty! Do czasu wizyty natomiast można przyjmować ibuprofen, by nieco uśmierzyć ból zęba.
Zaniepokoić powinien nas również występujący ból zęba w towarzystwie obrzęku i pulsowania. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym, który dotknął zarówno korzeń zęba, jak i miazgę. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa wizyta u dentysty. Nie wolno zwlekać, a do czasu wizyty można zwalczać dolegliwości bólowe poprzez zażywanie ibuprofenu lub pyralginy. Pomocne mogą okazać się również wspomniane domowe sposoby na bóle zęba takie jak np. zimne okłady.
Nieco inną dolegliwością, która również wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa, jest ból zęba obejmujący całą szczękę, głowę i promieniujący do ucha. Należy pamiętać, że dentysta ma obowiązek przyjąć każdego pacjenta z bólem bez kolejki.
Jak uchronić się przed bólami zęba?
Zapobieganie bólom zębów jest możliwe! Przede wszystkim ważne jest dbanie o zdrowie zębów.
Koniecznie należy pamiętać o:
- utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej - myciu zębów przynajmniej dwa razy dziennie najlepiej szczoteczką soniczną Oclean, która dokładnie usuwa m.in. resztki jedzenia; istotne jest też używanie pasty z dodatkiem fluoru,
- dokładnym czyszczeniu języka i dziąseł,
- ograniczeniu spożywania produktów z zawartością cukru,
- czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych - świetnie do tego sprawdza się nić dentystyczna lub irygator Oclean,
- stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej,
- piaskowaniu i skalingu zębów w gabinecie stomatologicznym,
- regularnych wizytach u dentysty.
W sytuacji, gdy pojawi się u nas ból zęba, który może być spowodowany zapaleniem miazgi, stanem zapalnym, czy wyrzynającą się ósemką, konieczna jest wizyta u dentysty. Stomatolog posiada doświadczenie i sprawdzony sprzęt, dzięki czemu jest w stanie skutecznie i bezpiecznie uśmierzyć ból zęba. Nie ma sensu faszerować swojego organizmu dużymi ilościami tabletek przeciwbólowych, ponieważ prędzej czy później wizyta u specjalisty i tak będzie niezbędna.
Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej
Powiązane artykuły:
- Ból zęba podczas jedzenia – poznaj możliwe przyczyny bólu zęba podczas gryzienia lub żucia
- Ból zęba w ciąży – skuteczne sposoby na wyleczenie i uśmierzenie bólu zęba podczas ciąży
- Pulsujący ból zęba – co może oznaczać i kiedy występuje?
- Zapalenie miazgi zęba – objawy i sposoby na złagodzenie bólu
- Dziura w zębie – co zrobić?
- Nieleczona próchnica zębów – cichy zabójca całego organizmu