Gaz rozweselający – jakie ma właściwości?

Gaz rozweselający w gabinecie dentystycznym

Według badań ok. 1/4 pacjentów czuje strach przed zabiegami u dentysty. Jeśli Ty lub Twoje dziecko też należycie do grupy z dentofobią – spokojnie! Nowoczesna stomatologia dysponuje rozwiązaniem, dzięki któremu wizyta u stomatologa będzie znacznie przyjemniejsza. To gaz rozweselający, który rozluźnia i obniża poziom stresu. Sprawdź, jak działa i kiedy warto poprosić swojego dentystę o takie wsparcie.

Gaz rozweselający

Gaz rozweselający (podtlenek azotu) ma właściwości:

Jednocześnie sedacja wziewna powoduje, że pacjent zachowuje świadomość i rozumie polecenia (w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego).

Gaz rozweselający – skład

W skład środka, który jest używany w gabinecie stomatologicznym, wchodzą tylko dwie substancje: podtlenek azotu (N2O) oraz tlen (O2). Ta mieszanina gazów nie ma koloru ani zapachu. Za błogi stan odprężenia i obniżenie stresu odpowiada podtlenek azotu.

W wielu gabinetach znajdziesz też innowacyjne opcje, dzięki którym wizyta stanie się jeszcze przyjemniejsza. Do podania sedacji niektórzy specjaliści wykorzystują miłe w dotyku silikonowe maseczki o delikatnym zapachu, np. wanilii, gumy balonowej czy truskawki.

Zobacz też:  Strach przed dentystą - jak go pokonać i się nie bać?
Gaz rozweselający w gabinecie dentystycznym

Gaz rozweselający u dentysty – kiedy warto go zastosować?

Zastosowanie gazu rozweselającego jest możliwe u dorosłych i dzieci (najlepiej powyżej 3. roku życia). Sedację wziewną stosuje się zwykle, żeby:

Gaz rozweselający – przeciwwskazania

Mieszanina tlenu i podtlenku azotu może być stosowana u większości dzieci i dorosłych. Do przeciwwskazań należą:

Przed podaniem sedacji wziewnej lekarz w gabinecie omówi z Tobą wszystkie przeciwwskazania i działanie gazu.

Gaz rozweselający u dentysty - urządzenie

Gaz rozweselający – skutki uboczne

Skutki uboczne po zastosowaniu gazu rozweselającego występują bardzo rzadko. Przed wizytą najlepiej nie jeść ok. 3 godzin – w przeciwnym razie wzrasta ryzyko nudności i wymiotów. U niektórych osób po podaniu gazu pojawiają się zmęczenie, bóle i zawroty głowy czy dreszcze. Minimum 30 minut po użyciu podtlenku azotu nie prowadź również pojazdów mechanicznych (najlepiej wydłużyć ten czas do kilku godzin). Wszystkie informacje przedstawi Ci lekarz.

FAQ – gaz rozweselający – najczęściej zadawane pytania

Specjalista przykłada do twarzy pacjenta specjalną maseczkę, a dodatkowo samodzielnie reguluje ilość gazu. Mieszanina wchłania się w płucach, a wpływa na aktywność układu nerwowego. Efekt jest odczuwalny bardzo szybko, bo w kilkanaście sekund (wystarczy 4–5 wdechów). Jest odwracalny, ustępuje w ciągu kilku minut po zakończeniu podawania.

Cena zależy m.in. od gabinetu. Zwykle wynosi ok. 100–200 zł za godzinę.

Standardowo gaz rozweselający raczej nie usypia (chociaż to zależy od konkretnego przypadku, środek może powodować zmęczenie). Pacjent odczuwa przede wszystkim obniżenie bólu i relaks.

Środek jest uznawany za bezpieczny, a specjalista w gabinecie dokładnie wie, w jaki sposób go podawać. W trakcie podawania gazu i podczas zabiegu ważna jest współpraca z lekarzem.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook