Gaz rozweselający – jakie ma właściwości?

Porady
gaz-rozweselajacy-w-gabinecie-dentysty

Według badań ok. 1/4 pacjentów czuje strach przed zabiegami u dentysty. Jeśli Ty lub Twoje dziecko też należycie do grupy z dentofobią – spokojnie! Nowoczesna stomatologia dysponuje rozwiązaniem, dzięki któremu wizyta u stomatologa będzie znacznie przyjemniejsza. To gaz rozweselający, który rozluźnia i obniża poziom stresu. Sprawdź, jak działa i kiedy warto poprosić swojego dentystę o takie wsparcie.

Gaz rozweselający – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Gaz rozweselający to podtlenek azotu, który – ze względu na swoje właściwości – jest stosowany m.in. w gabinecie dentystycznym czy w trakcie porodu. Służy do sedacji wziewnej, czyli rodzaju krótkotrwałego znieczulenia podawanego przez usta i nos.

gaz-rozweselajacy-co-to

Gaz rozweselający (podtlenek azotu) ma właściwości:

Jednocześnie sedacja wziewna powoduje, że pacjent zachowuje świadomość i rozumie polecenia (w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego).

Gaz rozweselający – skład

W skład środka, który jest używany w gabinecie stomatologicznym, wchodzą tylko dwie substancje: podtlenek azotu (N2O) oraz tlen (O2). Ta mieszanina gazów nie ma koloru ani zapachu. Za błogi stan odprężenia i obniżenie stresu odpowiada podtlenek azotu.

W wielu gabinetach znajdziesz też innowacyjne opcje, dzięki którym wizyta stanie się jeszcze przyjemniejsza. Do podania sedacji niektórzy specjaliści wykorzystują miłe w dotyku silikonowe maseczki o delikatnym zapachu, np. wanilii, gumy balonowej czy truskawki.

gaz-rozweselajacy-w-gabinecie-dentysty

Gaz rozweselający u dentysty – kiedy warto go zastosować?

Zastosowanie gazu rozweselającego jest możliwe u dorosłych i dzieci (najlepiej powyżej 3. roku życia). Sedację wziewną stosuje się zwykle, żeby:

Gaz rozweselający – przeciwwskazania

Mieszanina tlenu i podtlenku azotu może być stosowana u większości dzieci i dorosłych. Do przeciwwskazań należą:

Przed podaniem sedacji wziewnej lekarz w gabinecie omówi z Tobą wszystkie przeciwwskazania i działanie gazu.

gaz-rozweselajacy-u-dentysty-urzadzenie

Gaz rozweselający – skutki uboczne

Skutki uboczne po zastosowaniu gazu rozweselającego występują bardzo rzadko. Przed wizytą najlepiej nie jeść ok. 3 godzin – w przeciwnym razie wzrasta ryzyko nudności i wymiotów. U niektórych osób po podaniu gazu pojawiają się zmęczenie, bóle i zawroty głowy czy dreszcze. Minimum 30 minut po użyciu podtlenku azotu nie prowadź również pojazdów mechanicznych (najlepiej wydłużyć ten czas do kilku godzin). Wszystkie informacje przedstawi Ci lekarz.

FAQ – gaz rozweselający – najczęściej zadawane pytania

Specjalista przykłada do twarzy pacjenta specjalną maseczkę, a dodatkowo samodzielnie reguluje ilość gazu. Mieszanina wchłania się w płucach, a wpływa na aktywność układu nerwowego. Efekt jest odczuwalny bardzo szybko, bo w kilkanaście sekund (wystarczy 4–5 wdechów). Jest odwracalny, ustępuje w ciągu kilku minut po zakończeniu podawania.

Cena zależy m.in. od gabinetu. Zwykle wynosi ok. 100–200 zł za godzinę.

Środek stosowany w gabinecie składa się z podtlenku azotu (N2O) i tlenu (O2).

Standardowo gaz rozweselający raczej nie usypia (chociaż to zależy od konkretnego przypadku, środek może powodować zmęczenie). Pacjent odczuwa przede wszystkim obniżenie bólu i relaks.

Środek jest uznawany za bezpieczny, a specjalista w gabinecie dokładnie wie, w jaki sposób go podawać. W trakcie podawania gazu i podczas zabiegu ważna jest współpraca z lekarzem.