fbpx

Dentysta w ciąży, czyli leczenie zębów w I–III trymestrze

Strona główna » Blog » Dentysta w ciąży, czyli leczenie zębów w I–III trymestrze

Wokół tematu wizyt u dentysty w ciąży istnieje wiele mitów. Niektóre przyszłe mamy wciąż obawiają się spotkań ze stomatologiem w gabinecie. Czy słusznie? Sprawdź, jak powinna wyglądać opieka dentystyczna w okresie ciąży i w jaki sposób dbać o jamę ustną w tym szczególnym czasie!

Dentysta w ciąży – najważniejsze informacje

Obecne zalecenia specjalistów wskazują, że każda ciężarna powinna udać się do dentysty minimum 2 razy (w 3–4 i w 8 miesiącu). Najlepiej jednak zaplanować 3 spotkania ze stomatologiem (raz w każdym trymestrze). 

Podczas wizyty specjalista kontroluje stan jamy ustnej, przeprowadza niezbędne zabiegi higienizacyjne i edukuje, np. w zakresie poprawnej higieny. Dzięki temu znacznie łatwiej uchronić się m.in. przed działaniem próchnicy i pogorszeniem stanu zębów. 

Te rekomendacje dotyczą jednak tylko tych przyszłych mam, które nie mają żadnych objawów, np. bólu zęba czy krwawienia dziąseł. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą prowadzić do częstszych wizyt w gabinecie. I nie ma się czego bać!

Jak dbać o jamę ustną w czasie ciąży? Dentyści zwracają uwagę, aby pamiętać o szczotkowaniu zębów min. 2 razy dziennie (sprawdzi się np. szczoteczka soniczna z miękkim włosiem), myciu języka, płukaniu jamy ustnej płynem bez alkoholu oraz czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych (nicią lub irygatorem).

Leczenie zębów w ciąży – I–III trymestr

Najlepszym rozwiązaniem jest wyleczenie wszystkich zębów i przyzębia jeszcze przed zajściem w ciążę, czyli na etapie planowania. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Istnieją ponadto takie problemy, które pojawiają się nagle, np. zapalenie dziąseł czy miazgi. Co robić w takiej sytuacji, np. gdy pojawi się ból zęba w ciąży?

Zobacz też:  Lakowanie zębów – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, m.in. Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy, na każdym etapie ciąży leczenie stomatologiczne jest możliwe i bezpieczne. Wszelkie dolegliwości najlepiej wyleczyć tak szybko, jak to możliwe. To istotne m.in. dlatego, że przewlekłe stany zapalne przyzębia mogą zwiększać ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz porodu przedwczesnego.

Dentysta w 1 trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży warto pamiętać przede wszystkim o wizycie kontrolnej. Dla komfortu ciężarnej najlepiej nie planować jednak żadnych poważniejszych zabiegów. Jeśli to jednak przypadek pilny, nie ma przeciwwskazań do leczenia. Wykonuje się tylko konieczne zabiegi, np. nagłe leczenie kanałowe.

Dentysta w 2 trymestrze ciąży

Według specjalistów II trymestr ciąży to najlepszy moment na przeprowadzenie planowanego leczenia stomatologicznego (po zakończeniu organogenezy i zaadaptowaniu organizmu do nowego stanu, gdy zwykle mijają już nudności i wymioty). Na tym etapie wykonuje się nie tylko pilne zabiegi. Warto pamiętać także o kolejnej wizycie kontrolnej.

Dentysta w 3 trymestrze ciąży

Trzeci trymestr ciąży to kolejny moment na wizytę kontrolną. Pod koniec ciąży, podobnie jak na początku tego szczególnego okresu, nie zaleca się jednak rutynowego planowania leczniczych zabiegów stomatologicznych. W tym czasie wykonuje się tylko te naprawdę pilne, np. związane z zapaleniem miazgi.

Dentysta w ciąży – znieczulenie

Kobieta w ciąży może zwykle bezpiecznie stosować konkretne leki przeciwbólowe oraz znieczulające. Lekarz zawsze dobiera odpowiedni preparat z listy możliwych do stosowania u pacjentek w ciąży. Przykładowo znajduje się na niej lidokaina. 

W trakcie ciąży standardowo nie stosuje się raczej gazu rozweselającego (pierwszy trymestr ciąży jest przeciwwskazaniem do jego użycia), a jeśli już – w mniejszych dawkach.

Stomatolog w ciąży. Najczęściej zadawane pytania

Czy dentysta w ciąży jest za darmo?

Kobiety w ciąży i podczas połogu mają dostęp do leczenia na NFZ, także stomatologicznego (nawet jeśli nie są ubezpieczone).

Zobacz też:  Fluor szkodliwy, czy przydatny? Fakty i mity

Kiedy dentysta w ciąży?

Do dentysty najlepiej udać się kontrolnie (minimum 2 razy), a także w przypadku niepokojących objawów, np. bólu, krwawienia, opuchlizny czy wysięków.

Czy można chodzić do dentysty w ciąży?

Chodzenie do dentysty w ciąży jest bezpieczne. Nie tylko można udać się do gabinetu, ale nawet trzeba! Dzięki temu znacznie łatwiej zadbać o higienę i stan jamy ustnej. Nieleczone zapalenia i obecne bakterie mogą niekorzystnie wpłynąć na płód.

Czy w ciąży można plombować zęby?

Leczenie próchnicy i ubytków jest możliwe również w ciąży. Planowane zabiegi u dentysty najlepiej przeprowadzać w drugim trymestrze, a pilne – bez względu na moment ciąży.

Czy w ciąży można robić RTG zęba?

W uzasadnionych i koniecznych przypadkach, w celach diagnostycznych, można wykonać RTG zęba (badanie rentgenowskie). Pamiętaj jednak, żeby zawsze poinformować lekarza o tym, że jesteś w ciąży. Specjalista podejmuje ostateczną decyzję.

Źródła:

  • https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/art-0316-opieka-w-ci%C4%85%C5%BCy.pdf
  • https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/files/3296.pdf
  • http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2019/01/ns_2018_159-165_PL.pdf
  • https://tatastomatolog.com/kobieta-w-ciazy-u-stomatologa/
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook