Czasy się zmieniły – obecnie na rynku oprócz klasycznych szczoteczek do zębów dostępne są również modele elektryczne czy soniczne. To bardzo dobre urządzenia, jeśli zależy nam na tym, aby jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej. Codzienne mycie zębów, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i języka, a także płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami – to podstawa, aby móc cieszyć się rozjaśnionymi i zdrowymi zębami. Niestety użytkownicy szczoteczek elektrycznych i sonicznych często decydują się na zakup nieoryginalnych końcówek do szczoteczek. To duży błąd. Sprawdź, dlaczego warto kupować oryginalne końcówki do szczoteczek sonicznych!
Oryginalne końcówki do szczoteczek a zamienniki
Szczoteczki soniczne oraz elektryczne wypierają te manualne. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ dobrej jakości tego typu urządzenia zapewniają lepsze tzw. bardziej skuteczne czyszczenie zębów. Do tego np. nasze szczoteczki soniczne są bardzo proste w obsłudze. W sklepach możemy znaleźć szeroki wybór szczoteczek sonicznych. Dostępnych jest mnóstwo różnych modeli, ale także wiele akcesoriów do nich, przez co wybór odpowiednich produktów często jest problematyczny. Jeśli chodzi o końcówki do szczoteczek, to zwykle kierujemy się ceną, dlatego podróbki markowych końcówek są dla nas tak interesujące, aczkolwiek nie powinniśmy ich kupować. Sprawdź dlaczego!
Dlaczego nie warto kupować nieoryginalnych końcówek?
Zamienniki zwykle nie mają żadnych atestów, certyfikatów i badań. Nie są w ogóle bezpieczne, ponieważ nie mamy informacji, z czego zostały wykonane włókna. Zazwyczaj takie końcówki nieprecyzyjnie czyszczą zęby, przez co nieskutecznie usuwają płytkę bakteryjną. W najgorszym przypadku może okazać się, że włókna zostały wyprodukowane z toksycznego materiału. Lepiej zatem zapłacić trochę więcej za markowe końcówki i mieć gwarancję bezpieczeństwa.
Bardzo istotne jest także to, że zamienniki często nie mają zaokrąglonych włókien. Nierzadko ich miękkość nie jest też dostosowana do preferencji właściciela szczoteczki. I wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia estetyczna, ponieważ półokrągłe włoski mają za zadanie ochraniać szkliwo i dziąsła. Jeśli zatem chcemy zminimalizować ryzyko podrażnień, to zainwestujmy w oryginalne końcówki.
Po zamienniki często sięgają również posiadacze aparatów ortodontycznych. To również błąd, ponieważ wybierając niesprawdzone i nieoryginalne specjalistyczne końcówki do szczoteczki, zwiększamy ryzyko uszkodzenia elementów aparatu – np. zamków. Natomiast w przypadku markowych głowic mamy pewność, że zostały one zaprojektowane tak, aby solidnie wyczyścić zęby i nie dopuścić do uszkodzeń aparatu.
Jak rozpoznać podrabiane końcówki do szczoteczek?
Wydaje nam się, że większość osób jest już przekonana, że warto kupować oryginalne końcówki. Jak jednak rozpoznać te podrabiane i oryginalne? Jest na to kilka sposobów, a oto kilka z nich:
- – podróbki markowych końcówek zwykle są oznaczone jako “zamienniki”,
- – na markowych końcówkach do szczoteczek zawsze znajduje się logo.
Jeśli natomiast zakupiliśmy już końcówkę do szczoteczki i brakuje nam pewności, czy dany produkt jest oryginalny, to wystarczy sprawdzić jego dopasowanie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości w mocowaniu, to możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z imitacją. Choć oczywiście nie jest to reguła.
Z jaką częstotliwością wymieniać końcówki na nowe?
Użytkownicy szczoteczek elektrycznych i sonicznych muszą pamiętać o tym, że główki czyszczące mają swój termin przydatności. W końcu szczoteczki to urządzenia, które używamy na co dzień, więc ich włókna się rozwarstwiają, tworzą się osady z pasty i wody, przez co końcówka z czasem staje się coraz mniej skuteczna, ponieważ włosie traci swoje właściwości. Szczotkowanie zębów taką szczoteczką może przynieść jedynie więcej szkody niż pożytku.
Zdaniem większości stomatologów optymalna żywotność końcówki szczoteczki to około trzech miesięcy. Po tym okresie warto zamienić główkę czyszczącą na nową. Jeśli natomiast korzystamy ze szczoteczki manualnej, to po prostu po 3 miesiącach trzeba wymienić ją na nową.
W niektórych sytuacjach jednak trzeba wymienić końcówkę szczoteczki na nową dużo wcześniej niż przed upływem trzech miesięcy. To konieczne szczególnie wtedy, gdy jesteśmy po chorobie – przeziębieniu czy grypie. Wynika to z faktu, że wirusy nierzadko osiadają na główce szczoteczki i mogą dalej negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Nie zapominajmy również, aby główkę czyszczącą zamienić także natychmiast, gdy zauważymy, że włókna straciły pierwotną formę (to możliwe np. na skutek zbyt agresywnego mycia zębów).
Oryginalne końcówki do szczoteczek - zalety
Zakup końcówki do szczoteczki elektrycznej czy sonicznej to wcale nie takie proste zadanie. Dostępne są bowiem zamienniki, które zwykle nie są dobrym wyborem.
Najbezpieczniejszym wyborem są oryginalne główki czyszczące, które mają mnóstwo zalet takich jak:
- skuteczniej czyszczą jamę ustną - wszystko dzięki zaokrąglonym i elastycznym włóknom,
- możemy dopasować twardość włosia do własnych potrzeb - w przypadku zamienników zwykle mamy do wyboru włosie o jednej twardości,
- czas ich żywotności jest znacznie dłuższy,
- doskonale współpracują z dedykowanymi szczoteczkami,
- są całkowicie bezpieczne - przeszły badania i mają atesty.
Podsumowanie
Jak wiemy, nie warto oszczędzać i kupować nieoryginalnych końcówek, ponieważ włosie w podrabianej końcówce nie posiada żadnych atestów, certyfikatów oraz badań – przez co są nieskuteczne oraz potencjalnie nawet niebezpieczne. Najlepiej końcówki do szczoteczek elektrycznych i sonicznych kupować w oficjalnych sklepie lub bezpośrednio od oficjalnych dystrybutorów. Jeśli jesteś użytkownikiem szczoteczek sonicznych marki Oclean – zachęcamy do zakupu końcówek w naszym sklepie. A jeśli nie – to koniecznie sprawdź naszą ofertę na urządzenia do higieny jamy ustnej.
- Końcówka szczoteczki do zębów – miękka, średnia, czy twarda?
- 8 powodów, dla których warto kupić szczoteczkę soniczną Oclean
- Szczoteczka soniczna – sposób na nieprzyjemny zapach z ust
- Miękka końcówka szczoteczki do zębów – idealna dla wrażliwych zębów
- Szczoteczki elektryczne a aparat ortodontyczny – jaką wybrać i czy można ich bezpiecznie używać?