Problem nieświeżego oddechu może pojawić się u każdego z nas. Nie da się ukryć, że nieświeży oddech mocno utrudnia kontakty międzyludzkie, lecz co istotne – nie zawsze ten objaw wynika z braku odpowiedniej dbałości o higienę jamy ustnej. W niektórych przypadkach może świadczyć o poważnych chorobach. Co powoduje nieświeży oddech? Sprawdź to!
Nieświeży oddech - zbiór faktów
- 1 Nieświeży oddech - zbiór faktów
- 1.1 Jakie są objawy nieświeżego oddechu?
- 2 Nieświeży oddech - przyczyny
- 2.1 Nieświeży porany oddech
- 2.2 Zły stan zdrowia jamy ustnej
- 2.3 Nieświeży oddech jako wynik diety
- 2.4 Zapominanie o jedzeniu
- 2.5 Suchość w jamie ustnej
- 2.6 Palenie papierosów częsta przyczyna nieświeżego oddechu
- 2.7 Inne problemy ze zdrowiem często powodują nieświeży oddech
- 2.8 Infekcje jamy ustnej
- 2.9 Katar spływający do gardła
- 2.10 Dieta niskowęglowodanowa
- 2.11 Alergie a nieświeży oddech
- 2.12 Picie dużych ilości alkoholu to recepta na nieświeży oddech
- 2.13 Nieświeży oddech z żołądka
- 2.14 Infekcje lub przewlekłe stany zapalne jamy nosowej, zatok lub gardła również powodują nieświeży oddech
- 2.15 Wysoki poziom cukru we krwi
- 2.16 Fobia - czyli, kiedy myślimy że mamy nieświeży oddech
- 2.17 Aparaty ortodontyczne i protezy
- 2.18 Ciąża
- Nieświeży oddech, inaczej nazywany halitozą, charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem z ust.
- Przyczyny nieświeżego oddechu bywają różne, choć zwykle są nimi zła higiena jamy ustnej, żywność, suchość w ustach, problemy ze zdrowiem, czy leki.
- Do głównych objawów nieświeżego oddechu zaliczamy nieprzyjemny zapach lub smak w ustach, biały nalot na języku oraz uciążliwą suchość w ustach.
- Aby pozbyć się nieświeżego oddechu, należy wdrożyć odpowiednią higienę jamy ustnej, zrezygnować z palenia i picia alkoholu.
- Istnieją sposoby na zapobieganie nieświeżemu oddechowi. Polegają one na właściwym myciu zębów, rezygnacji z nałogów, a także unikaniu pokarmów, które mogą spowodować nieprzyjemny zapach z ust.
Jakie są objawy nieświeżego oddechu?
Zastanawiasz się, czy masz nieświeży oddech? Właściwie rzecz biorąc, sprawdzenie tego jest bardzo proste. Jednym z głównych objawów jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. To jednak niejedyna oznaka, która świadczy o brzydkim oddechu. Do pozostałych objawów zaliczamy:
- – kwaśny lub nieprzyjemny smak w ustach,
- – suchość w ustach;
- – nalot na języku.
Nieświeży oddech - przyczyny
Nieświeży oddech to wstydliwy problem wielu osób w Polsce. Aby go skutecznie zlikwidować, należy usunąć przyczynę nieświeżego oddechu. Sprawdź, co powoduje nieświeży oddech.
Nieświeży porany oddech
Nieświeży oddech rano to częsta przypadłość i bardzo często pojawia się po przebudzeniu. Nierzadko mówi się, że jest to tzw. halistosis poranny. To zupełnie normalne, ponieważ podczas snu wydzielamy znacznie mniej śliny, co przyczynia się do mnożenia się flory bakteryjnej w jamie ustnej. Nieświeży oddech rano powoduje m.in. zła dieta, niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy stosowanie używek takich jak papierosy, alkohol i inne.
Zły stan zdrowia jamy ustnej
Gdy nie pamiętamy o regularnym myciu zębów i ich nitkowaniu, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że może pojawić się u nas nieświeży oddech. Nieusuwane cząsteczki jedzenia z jamy ustnej mogą bowiem prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej, która powoduje brzydki zapach. To jednak nie wszystko – jej nagromadzenie się może prowadzić również do choroby przyzębia! Z czasem płytka nazębna twardnieje i wtedy określa się ją jako kamień nazębny, w którym obecne są bakterie mogące podrażniać dziąsła i być przyczyną chorób dziąseł – np. zapalenia dziąseł.
Nieświeży oddech jako wynik diety
Za nieświeży oddech mogą odpowiadać także niektóre produkty. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim pikantne przyprawy, czosnek, cebulę, sery, ryby, czy kwaśne napoje. Po ich spożyciu możemy zmagać się z brzydkim oddechem, lecz co istotne – zapach ten zazwyczaj jest krótkotrwały.
Zapominanie o jedzeniu
Często zdarza Ci się pomijać posiłki? A może jest to Twój sposób na odchudzanie? Jedno jest pewne – postępując tak, masz zapewniony nieświeży oddech. Wynika to z faktu, że gdy nie jemy, nie produkujemy zbyt wiele śliny. A jest to bardzo ważne, ponieważ ślina pełni mnóstwo funkcji, ale przede wszystkim odpowiada za nawilżanie, rozcieńczanie i usuwanie substancji dostających się do jamy ustnej. Lepiej zatem pamiętać o regularnym jedzeniu posiłków, jeśli nie chcemy zmagać się z brzydkim oddechem.
Suchość w jamie ustnej
Suchość w ustach to częsta przyczyna nieświeżego oddechu. W końcu ślina odpowiedzialna jest za nawilżanie i oczyszczanie ust. W sytuacji, gdy nasz organizm wytwarza jej zbyt mało, to może wystąpić u nas brzydki zapach. Suchość w jamie ustnej może być wynikiem oddychania przez usta, problemów z gruczołami ślinowymi bądź zaburzeń tkanki łącznej.
Palenie papierosów częsta przyczyna nieświeżego oddechu
Palenie papierosów może przyczynić się do wystąpienia wielu schorzeń. Może powodować również nieświeży oddech. U palaczy odpowiedzialne za to są namnażające się bakterie. Poza tym warto wiedzieć, że nałogowi palacze narażeni są także na inne problemy w jamie ustnej takie jak choroby dziąseł czy przebarwienia zębów.
Inne problemy ze zdrowiem często powodują nieświeży oddech
Istnieje wiele chorób, które mogą powodować nieświeży oddech.
Zaliczamy do nich m.in.:
- – infekcje zatok,
- – przeziębienie,
- – grypa,
- – kamienie migdałkowe,
- – cukrzyca,
- – refluks żołądkowo-przełykowy,
- – problemy trawienne,
- – nietolerancja laktozy,
- – zapalenie płuc i oskrzeli.
Infekcje jamy ustnej
Infekcje w jamie ustnej zwykle są spowodowane brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Do najczęściej występujących zaliczamy: próchnicę, choroby dziąseł oraz zęby zatrzymane. Mogą one być przyczyną brzydkiego zapachu z ust.
Katar spływający do gardła
Śluz obecny w naszym nosie odpowiedzialny jest za odfiltrowanie obcych cząsteczek, które dostają się do organizmu z otoczenia. Czasem jednak śluz może gromadzić się w tylnej części gardła. To częsty objaw przeziębienia, ale pojawia się równie u alergików. W takiej sytuacji obce, niemile widziane cząsteczki wędrują do ust, osadzają się na języku i mogą powodować nieświeży oddech.
Dieta niskowęglowodanowa
Osoby, które ograniczają spożycie węglowodanów, często zauważają u siebie nieświeży oddech. Naukowcy porównali osoby będące na diecie bardzo niskowęglowodanowej z osobami na diecie niskotłuszczowej i faktycznie odkryli, że osoby z tej pierwszej grupy znacznie częściej zgłaszały problemy z brzydkim oddechem.
Alergie a nieświeży oddech
Alergicy często stosują różnego rodzaju leki na alergie, które mogą powodować suchość w ustach. Natomiast suchość w jamie ustnej to jedna z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu.
Picie dużych ilości alkoholu to recepta na nieświeży oddech
Innym czynnikiem, który może powodować nieprzyjemny zapach z ust, jest częste picie alkoholu. Wynika to głównie z ograniczenia produkcji śliny, co przekłada się na powstanie uczucia suchości i znaczne ograniczenie procesu samooczyszczania się jamy ustnej.
Nieświeży oddech z żołądka
Najczęściej nieświeży oddech jest powodowany przez bakterie bytujące w jamie ustnej danej osoby. Zdaniem naukowców jednak u niektórych osób nieprzyjemny zapach z ust może być wynikiem zaburzeń przewodu pokarmowego – np. refluksu żołądkowo-przełykowego. To choroba, która wiąże się z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Z badań wynika, że nieświeży oddech znacznie częściej występuje u osób z problemami trawiennymi.
Infekcje lub przewlekłe stany zapalne jamy nosowej, zatok lub gardła również powodują nieświeży oddech
Zapalenie gardła to stan zapalny, który obejmuje przede wszystkim błony śluzowe gardła. Jego objawem jest silne zaczerwienie śluzówek i uciążliwy ból gardła. Najczęściej występuje ono u dzieci. Mało jednak kto wie, że może ono powodować nieprzyjemny zapach z ust, za który odpowiedzialne są bakterie.
Wysoki poziom cukru we krwi
Wysoki poziom cukru we krwi u osób zmagających się z cukrzycą typu 1 wraz z występowaniem nieświeżego oddechu przypominającego słodkawy zapach, może świadczyć o cukrzycowej kwasicy ketonowej. Jest to jedno z groźnych powikłań cukrzycy. Może ono spowodować niewydolność nerek lub zawał serca. Inne objawy to np. sztywność mięśni czy mdłości.
Fobia - czyli, kiedy myślimy że mamy nieświeży oddech
Należy wiedzieć, że nawet 1% ludzi zmaga się z zaburzeniem, które nazywa się halitofobią. To po prostu fałszywe przekonanie o tym, że mają nieświeży oddech. Ludzie zmagający się z tego typu fobią są przekonani, że brzydki oddech odstrasza innych ludzi. Niestety nie zmieniają oni zdania nawet po potwierdzeniu przez stomatologa, że nie występuje u nich nieświeży oddech. W takiej sytuacji zazwyczaj zaleca się konsultację psychologiczną.
Aparaty ortodontyczne i protezy
Na nieświeży oddech narażeni są również posiadacze aparatów ortodontycznych i protez dentystycznych. W ich przypadku dokładne usuwanie cząsteczek jedzenia z takich urządzeń bywa problematyczne. Natomiast niedokładne oczyszczanie jamy ustnej z żywności powoduje, że jedzenie gnije, pojawiają się bakterie i nieprzyjemny zapach. Poza tym niedopasowana proteza także może powodować problemy – m.in. owrzodzenia i infekcje, które także mogą powodować brzydki zapach z ust
Ciąża
U kobiet ciężarnych bardzo często pojawiają się takie objawy jak np. mdłości czy wymioty, które mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Należy również wiedzieć, że brzydki zapach z ust podczas ciąży może być też wynikiem zmian hormonalnych czy odwodnienia.
Zapobiegaj nieświeżemu oddechowi dzięki Oclean
Prawidłowa higiena jamy ustnej to najskuteczniejsza metoda na nieświeży oddech. Szczoteczki soniczne o wiele lepiej usuwają szkodliwą płytkę bakteryjną niż szczoteczki manualne, a irygator do zębów, pozwoli Ci skutecznie wyczyścić resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jeśli posiadasz ciasne szczeliny, polecamy zaopatrzyć się w nić dentystyczną.