Gorzki smak w ustach – co znaczy i co go wywołuje?

Strona główna » Blog » Gorzki smak w ustach – co znaczy i co go wywołuje?

Refluks, niepoprawna higiena jamy ustnej, palenie papierosów, chory ząb, stosowanie niektórych leków… To możliwe powody gorzkiego posmaku w ustach. Jeśli walczysz z tym uciążliwym problemem i zastanawiasz się, co zrobić – sprawdź, o czym może świadczyć gorycz i jak się jej pozbyć!

Gorzki posmak w ustach – o czym może świadczyć?

Nieprzyjemny smak w ustach to dość uciążliwa dolegliwość. Czasami występuje tylko rano, tuż po wstaniu (mija np. po umyciu zębów lub jedzeniu). U innych jest z kolei odczuwalny niemal cały dzień. Niekiedy problem pojawia się nawet w trakcie jedzenia, zaburzając przyjemność ze spożywania posiłków. 

Zmieniony smak może świadczyć m.in. o niewłaściwej higienie jamy ustnej lub odwodnieniu organizmu. Zaburzenia smaku (dysgeusia) mogą mieć ponadto podłoże chorobowe albo wiązać się z przebytym urazem (np. oparzeniem). Dolegliwości towarzyszą czasami inne symptomy, np. uczucie suchości w ustach.

Gorycz w ustach – przyczyny gorzkiego posmaku

Gorzki posmak w ustach to nieswoisty objaw. To oznacza, że istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia tej dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

 • niedostateczne nawodnienie;
 • przesuszenie śluzówki (np. z powodu oddychania ustami);
 • zaburzenia wytwarzania śliny;
 • niewłaściwa higiena;
 • palenie papierosów;
 • zapalenia jamy ustnej;
 • alergie;
 • niedobory cynku;
 • ciąża;
 • urazy języka i dziąseł (np. oparzenie, ugryzienie);
 • niektóre produkty spożywcze (np. kawa);
 • problemy trawienne (np. refluks);
 • stosowanie niektórych leków (np. klarytromycyna, winblastyna, sole litu);
 • niektóre choroby (np. trzustki, neurologiczne).
Zobacz też:  Kwasowa erozja szkliwa - czym jest i jak jej zapobiegać?

Gorzki smak w ustach i żółty nalot na języku – czego mogą być objawem?

Osad na języku i nieprzyjemny posmak mogą pojawić się po prostu po wypiciu kawy czy herbaty, szczególnie u osób o nieodpowiednim nawodnieniu. Przykre dolegliwości często odczuwają też ci, którzy unikają czyszczenia języka (na jego powierzchni mnożą się bakterie).

Takie objawy mogą występować ponadto u osób, które cierpią z powodu refluksu, choroby refluksowej przełyku (GERD) lub są zakażone Helicobacter pylori. Uczucie goryczy w ustach, często połączone z nalotem na języku (gęstym, żółtawym), towarzyszy też wielu palaczom. 

Nerwica – gorzki smak w ustach jako objaw

Przewlekły stres i nasilony lęk sprzyjają problemom trawiennym, także refluksowi czy mdłościom. Jednocześnie mogą obniżać apetyt i częstotliwość sięgania po wodę. Niektórzy radzą sobie ponadto ze stresem, paląc papierosy czy pijąc sporo kawy. Mogą stosować także różne leki, np. sole litu. To wszystko często powoduje gorzki smak w ustach. 

Gorycz w ustach a wątroba

Zapalenie, marskość czy stłuszczenie wątroby mogą powodować zaburzenia w metabolizmie cynku. To z kolei często prowadzi do niedoborów tego pierwiastka i związanych z tym objawów, np. gorzkiego posmaku w ustach. 

Na gorycz czasami skarżą się też osoby m.in. z kamicą żółciową. W tym przypadku problem może wiązać się z obecnością mdłości, wymiotów czy zgagi.

Gorycz w ustach – trzustka?

Niektórzy łączą gorycz w ustach z chorobami trzustki. Przykładowo wśród pierwszych objawów raka trzustki – razem z osłabieniem apetytu, bólami brzucha, świądem czy zmianą koloru moczu i stolca – pacjenci wymieniają czasami dziwny posmak w ustach (ale raczej ma charakter metaliczny). Choroby zapalne trzustki mogą także wiązać się z niedoborami cynku, co sprzyja wystąpieniu goryczy w ustach. 

Gorzki smak w ustach to objaw koronawirusa?

Jednym z powszechniejszych objawów koronawirusa są zaburzenia smaku i węchu, które często obserwuje się już w początkowej fazie zakażenia. Mało kto wie, że oprócz utraty smaku czasami pojawiają się też gorycz w ustach czy uczucie suchości.

Zobacz też:  Jak stres wpływa na stan zdrowia jamy ustnej?

Gorzki smak w ustach i mdłości w ciąży

Gorzki, metaliczny posmak w ustach to jeden z objawów ciąży (głównie w pierwszym trymestrze). Wiąże się przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Także mdłości, wymioty i zgaga mogą nasilać to nieprzyjemne uczucie smakowe.

Gorzki smak w ustach od zęba

Za nieprzyjemny smak mogą odpowiadać też problemy z zębami, np. ropień zęba (gdy treść ropna wyleje się do jamy ustnej). Problemowi towarzyszą także ból zęba czy uczucie rozpierania.

Gorzki smak w ustach może być związany także z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Często występuje u osób, które nie czyszczą przestrzeni międzyzębowych oraz języka. Rozkładające się resztki pokarmowe mogą pozostawiać nieprzyjemny posmak. Źródłem przykrego smaku może być ponadto kamień nazębny.

Jak zlikwidować gorzki smak w ustach?

Gorzki posmak w ustach może mieć różne przyczyny. Aby się go pozbyć, konieczne jest więc działanie u podłoża problemu. W wielu przypadkach najważniejsze jest zadbanie o higienę jamy ustnej oraz nawodnienie organizmu. 

Pamiętaj więc, żeby dokładnie myć zęby dobrze dobraną szczoteczką (np. soniczną), czyścić język i myć wszelkie zakamarki – korzystać z nici lub irygatora (który wypłucze resztki i bakterie wodą pod ciśnieniem), a także stosować płyn do płukania. 

Jeśli masz jednak inne objawy, np. bóle (zębów, brzucha, gardła itp.), skonsultuj się z lekarzem. W zależności od podłoża dolegliwości zajmie się Tobą dentysta, gastrolog, neurolog, hepatolog lub inny specjalista.

Źródła:

 • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/60229,gorycz-w-ustach
 • https://pulsmedycyny.pl/zakazenie-sars-cov-2-u-dzieci-objawy-i-powiklania-w-obrebie-jamy-ustnej-1137166
 • https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=89347
 • https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.6.2.1.
 • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa
 • https://jms.ump.edu.pl/uploads/2012/6/669_6_81_2012.pdf
 • https://www.mdpi.com/2072-6643/10/1/88/htm
 • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/538/original/61-68.pdf?1477056878
 • http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2013_088-092.pdf
 • https://liverandpancreassurgeon.com/signs-symptoms-of-pancreatic-cancer/
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/321175#outlook
 • https://www.heydoc.pl/gorzki-posmak-w-ustach-przyczyny-czy-gorycz-moze-oznaczac-problemy-z-watroba-lub-trzustka/
Przeczytaj też:
Zobacz też:  Pleśniawki w jamie ustnej – czym są i jak się ich pozbyć?

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook