Jednym z najczęściej zaniedbywanych aspektów profilaktyki zdrowotnej jest higiena zębów. Często nie dostrzegamy u siebie niewłaściwych nawyków, aż rozwinie się zaawansowana próchnica zębów a lub inna dolegliwość. Leczenie zębów bywa kosztowne i bolesne. Warto więc postarać się o to, by ryzyko schorzeń jamy ustnej było jak najmniejsze. Pomoże w tym 8 sposobów na zdrowe zęby. Wskazówki dotyczą zarówno codziennego postępowania, jak i wizyt u dentysty.
Codzienna dbałość o zęby
- 1 Codzienna dbałość o zęby
- 1.1 Prawidłowe szczotkowanie zębów
- 1.2 Dodatkowe zasady domowej higieny w pigułce
- 2 Dieta – wsparcie dla zdrowych zębów
- 3 Zwiększaj wydzielanie śliny
- 4 Nie myj zębów od razu po posiłku
- 5 Dbaj o szkliwo
- 6 Nie zapominaj o dentyście
- 7 Nie tylko kontrola – zabiegi higienizacyjne
- 8 Szczoteczka soniczna – wsparcie dla zdrowych zębów
- 8.1 Zadbaj o swoje zęby ze szczoteczką soniczną od Oclean
Częstym powodem, dla którego Polacy nie zachowują właściwej higieny zębów, jest niewiedza. Może się wydawać, że codzienne szczotkowanie zębów wystarczy, aby oczyścić je z resztek pokarmu i drobnoustrojów.
W rzeczywistości wiele zanieczyszczeń pozostaje w szczelinach między zębami i prowadzi do powstania płytki bakteryjnej i kamienia. Do możliwych skutków niedostatecznej higieny lub niewłaściwej techniki szczotkowania należą: powoli rozwijająca się próchnica, podrażnienia dziąseł i uszkodzenie szkliwa. Jak prawidłowo myć zęby i o czym jeszcze trzeba pamiętać, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem?
Jak dbać o higienę jamy ustnej – prawidłowa higiena jamy ustnej
Prawidłowe szczotkowanie zębów
Najważniejsze jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie, jeśli to niemożliwe. Każdorazowe mycie zębów powinno trwać około 2 minut. Ważne, aby szczoteczka do zębów odpowiadała osobistym potrzebom – twardość włosia powinna być komfortowa, a chwyt wygodny. Pastę do zębów wybieramy na podstawie zaleceń dentysty lub samodzielnie, jeśli na przykład wiemy, że potrzebujemy produktu do zębów nadwrażliwych.
Do codziennej higieny jamy ustnej należy także nitkowanie szczelin między zębami. Dzięki temu usuniemy zanieczyszczenia z najtrudniej dostępnych miejsc. Zamiast nici dentystycznej można też zaopatrzyć się w szczoteczki soniczne, które skutecznie docierają do przestrzeni międzyzębowych.Nie należy zapominać o czyszczeniu języka i regularnym stosowaniu płynów do płukania ust. Wszystkie te działania pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej.
Dodatkowe zasady domowej higieny w pigułce
Do powyższych informacji dołączmy bardziej szczegółowe zalecenia.
Dorośli pacjenci, którzy chcieliby możliwie najdokładniej zadbać o zdrowie swoich zębów, powinni:
do mycia zębów stosować szczoteczkę soniczną, która dużo skuteczniej niż manualna eliminuje płytkę nazębną; uważać przy tym, by pasta do zębów nie miała zbyt dużego współczynnika ścieralności
do czyszczenia języka stosować specjalne skrobaczki lub inne odpowiednie akcesoria
płukać jamę ustną 2 razy dziennie płynem z 0,12% zawartością chloroheksydyny (maksymalnie przez 2 tygodnie, a następnie zrobić przerwę); nie dotyczy osób z kserostomią
wybierać pasty do zębów o zawartości 1450 ppm fluoru
wieczorem aplikować preparaty z zawartością niefluorowych czynników remineralizacyjnych, np. CPP-ACP
4 razy w roku kontrolować stan zdrowia jamy ustnej i w gabinecie stomatologicznym aplikować lakier fluorowy (5% NaF) oraz lakiery z 1% zawartością chloroheksydyny
1-2 razy w roku wykonywać zdjęcia przeglądowe lub skrzydłowo-zgryzowe.
Dieta – wsparcie dla zdrowych zębów
Sposób odżywiania się wpływa na zdrowie całego organizmu. Skład spożywanych posiłków nie jest bez znaczenia również dla zębów. Wystarczy przyjrzeć się naturze – dieta wielu zwierząt pozwala im zachować zdrowe zęby przez długie lata pomimo braku czynności higienicznych. W przypadku ludzi jest to trudne, lecz ograniczając niektóre pokarmy możemy sprawić, że leczenie zębów przez długi czas nie będzie potrzebne.
Przede wszystkim warto ograniczyć jedzenie słodkich i słonych przekąsek. Cukier sprzyja mnożeniu się bakterii w jamie ustnej, a chipsy i chrupki oblepiają zęby i również przyczyniają się do powstawania osadu bakteryjnego. Słodzone napoje najlepiej zastąpić wodą mineralną, a w ramach przekąsek wybierać warzywa, owoce i orzechy.
Duże znaczenie ma także kolejność posiłków. Kwaśne i słodkie pokarmy powodują obniżenie pH w jamie ustnej i erozję szkliwa. Warto więc spożywać po nich produkty podnoszące pH, takie jak mleko (pasuje do ciasta lub innych słodyczy), żółty ser (dobrze komponuje się z winem) czy jajka.
Zwiększaj wydzielanie śliny
Ślina pełni kilka ważnych funkcji. Jedną z nich jest naturalna ochrona zębów przed bakteriami i demineralizacją szkliwa. Jeśli jest jej niewiele, trudniej będzie utrzymać zęby w czystości i zapobiegać ich chorobom. Niedobór śliny często dotyczy palaczy i osób cierpiących na niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca. Zaburzenia w wydzielaniu śliny mogą prowadzić do kserostomii, czyli permanentnej suchości w jamie ustnej.
Jeśli zmniejszone wydzielanie śliny jest objawem choroby ogólnoustrojowej, jej właściwe leczenie może zniwelować problem. W przypadku suchości w ustach spowodowanej paleniem papierosów, konieczne jest porzucenie nałogu. Na co dzień pomoże stymulacja ślinianek poprzez żucie bezcukrowej gumy do żucia.
Nie myj zębów od razu po posiłku
Przestrzegając zasady mycia zębów po każdym posiłku można popełnić duży błąd. Jest nim szczotkowanie zębów bezpośrednio po zjedzeniu potrawy zawierającej kwaśne składniki. Niezależnie od tego, czy spożywamy pomarańczę, czy makaron z sosem pomidorowym, kwasy obecne w pożywieniu osłabiają szkliwo. Jeśli wyszczotkujemy zęby, zanim ślina wyrówna poziom pH w jamie ustnej, ryzykujemy ścieranie szkliwa. Lepiej zrobić to 20-30 minut po posiłku lub dokładnie przepłukać usta wodą i odczekać kilka minut.
Dbaj o szkliwo
Uszkodzenie szkliwa może wynikać również z innych niewłaściwych nawyków. Chociaż jest to najtwardsza część ludzkiego ciała i pełni funkcje ochronne wobec głębszych warstw zębów, nietrudno je uszkodzić. Oprócz działania kwasów, niekorzystne dla szkliwa działanie wykazują szczoteczki o zbyt twardym włosiu (o niewłaściwym doborze szczoteczki świadczy zwiększona wrażliwość zębów i krwawienie dziąseł) i pasty do zębów o wysokim współczynniku ścieralności (RDA), najczęściej wybielające, stosowane przez długi czas. Aby zapobiec zapaleniu przyzębia i innym chorobom jamy ustnej, należy dbać o szkliwo, zachowując ostrożność w codziennej higienie.
Nie zapominaj o dentyście
“Nie mam czasu na dentystę” – myślą tysiące Polaków, którzy nie potrafią zmieścić wizyty kontrolnej w swoim harmonogramie. Nie czują bólu, więc są przekonani, że ich zęby są w pełni zdrowe. Nawet jeśli nie widzimy oznak próchnicy, nie oznacza to, że zalecenia stomatologów nas nie dotyczą. Jeśli nie wykryjemy pewnych schorzeń na wczesnym etapie, lecz poczekamy, aż zęby zaczną boleć, leczenie będzie o wiele bardziej niekomfortowe. Może się także okazać, że miazga zęba została zainfekowana i konieczne jest leczenie kanałowe, które kosztuje setki złotych.
Jak często powinniśmy umawiać się na kontrolne wizyty u dentysty? Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, należy to robić przynajmniej 2 razy w roku. Stomatolog zauważy wczesne objawy chorób zębów i dziąseł i wyleczy je, zanim staną się zaawansowane. Możemy także prosić o porady w kwestiach związanych z higieną zębów i dietą bezpieczną dla szkliwa.
Nie tylko kontrola – zabiegi higienizacyjne
Zaleca się, aby oprócz kontroli i podstawowego leczenia regularnie poddawać się zabiegom higienizacji zębów. Polegają na jednorazowym usunięciu kamienia i płytki nazębnej poprzez skaling i piaskowanie. Kamień nazębny możemy usunąć raz w roku w ramach darmowych świadczeń, piaskowanie zaś kosztuje zazwyczaj od 120 do 200 złotych. Nie jest to duży wydatek, ponieważ zabieg wykonuje się raz na pół roku lub rzadziej, w zależności od indywidualnych potrzeb. Po higienizacji zębów można dodatkowo zaaplikować lakiery, które zwiększą wytrzymałość szkliwa.
Szczoteczka soniczna – wsparcie dla zdrowych zębów
Ostatnim sposobem na zdrowe zęby jest zmiana tradycyjnej szczoteczki manualnej na szczoteczkę soniczną. Dzięki nowoczesnej technologii wyczyścimy zęby wielokrotnie skuteczniej niż siłą własnych rąk. Szczoteczka soniczna doskonale czyści nie tylko powierzchnię zębów, ale także przestrzenie między nimi. Specjalne programy dedykowane wrażliwym zębom lub wybielaniu pomagają zachować równowagę w codziennej higienie i zmaksymalizować skuteczność szczotkowania zębów.
Zadbaj o swoje zęby ze szczoteczką soniczną od Oclean
Dzięki szeroko dostępnym informacjom na temat sposobów dbania o zęby możemy zachować je w doskonałym zdrowiu przez wiele lat. Choć może się wydawać, że zasad higieny jest bardzo wiele i trudno będzie przestrzegać ich wszystkich, stopniowe wyrabianie dobrych nawyków zdecydowanie ułatwia walkę o zdrowe zęby. Szczoteczki soniczne docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, których nie usunie zwykła szczoteczka do zębów. Zobacz nasze modele.