Torbiel zęba – przyczyny, objawy, leczenie

Strona główna » Blog » Torbiel zęba – przyczyny, objawy, leczenie

Najpierw rozwija się bezobjawowo, a później może powodować silny ból, opuchliznę czy nawet rozchwianie zębów… Mowa o torbieli zęba, która jest jedną z najczęstszych zmian w jamie ustnej. W większości przypadków torbiel pojawia się jako wynik nieleczonej próchnicy i zapalenia w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Dowiedz się więcej na temat tej nieprzyjemnej dolegliwości!

Czym jest torbiel zęba?

Torbiel zęba zwykle występuje w kości (chociaż czasami również w tkankach miękkich). To jama, w której znajduje się treść płynna, półpłynna (galaretowata) lub gazowa. Jest zmianą patologiczną (nienaturalną), która pojawia się jako wynik toczącego się w tkankach stanu zapalnego.

Torbiel zęba – rodzaje

W jamie ustnej mogą pojawić się różne rodzaje torbieli. Dentysta w swoim gabinecie najczęściej spotyka się z:

  • torbielą korzeniową (zapalną) – występuje najczęściej i jest zlokalizowana w okolicy wierzchołka korzenia zęba;
  • torbielą zawiązkową – znajduje się wokół niewyrżniętego zęba, zwykle zatrzymanego, u osób w wieku 20–40 lat;
  • torbielą przyzębia – obejmuje okolicę kieszonki przyzębnej (górna część korzenia, tuż przy koronie);
  • torbielą dziąsłową – jest zlokalizowana na tkankach miękkich dziąsła.

Wśród innych torbieli zębopochodnych znajdują się też m.in. rogowaciejąca, z wynaczynienia śluzu i zastoinowa. 

Przyczyny powstawania torbieli zęba

Torbiele zębopochodne pojawiają się przede wszystkim w wyniku nieleczonego stanu zapalnego. Do wystąpienia tej dolegliwości mogą się przyczynić:

  • nieleczona próchnica i jej następstwa, np. zapalenie miazgi zęba;
  • niepoprawnie wykonane leczenie kanałowe;
  • nieleczone, przewlekłe infekcje nosa, gardła czy zatok.
Zobacz też:  Erozja szkliwa - przyczyny i leczenie

Torbiele korzeniowe najczęściej występują u osób, które nieprawidłowo dbają o higienę jamy ustnej (czyli regularne szczotkowanie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią lub irygatorem, mycie języka i płukanie) oraz unikają kontrolnych wizyt u stomatologa. 

Torbiel zęba – objawy

Torbiele zębopochodne (w tym najczęstsze – torbiele korzeniowe) zwykle na początku nie dają widocznych objawów. Jeśli nie zostaną wykryte np. w trakcie badań kontrolnych, prawdopodobnie to dopiero dokuczliwe symptomy skłonią Cię do wizyty w gabinecie. Pojawiają się, gdy torbiel jest już znacznie powiększona i mocno wypełniona treścią. Najczęstsze objawy torbieli zęba to:

  • ból, który może nasilać się np. w trakcie gryzienia;
  • uczucie rozdęcia okolicy zęba;
  • opuchlizna;
  • rozchwianie zębów;
  • asymetryczne zmiany w wyglądzie twarzy.

Torbiel zęba – leczenie

Jeśli masz niepokojące objawy, np. ból zęba podczas jedzenia, od razu zgłoś się do stomatologa. Na podstawie badań, m.in. RTG, postawi on diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

To, jak dentysta leczy torbiel zębopochodną, zależy przede wszystkim od umiejscowienia, wielkości i rodzaju zmiany oraz konkretnego przypadku (np. wieku pacjenta czy stanu jamy ustnej).

Torbiele korzeniowe zwykle wymagają zastosowania leczenia kanałowego, w trakcie którego czasami chirurgicznie usuwa się także samą zmianę. Jeśli to torbiel zawiązkowa, najczęściej usuwa się również cały zatrzymany ząb. W przypadku torbieli dotyczących tkanek miękkich głównym sposobem leczenia jest wycięcie. Dodatkowo lekarz może zalecić konkretne leki, np. przeciwbólowe lub antybiotyki. 

Torbiel zęba. Najczęściej zadawane pytania

Co to jest torbiel zęba?

Torbiel zęba to jama związana ze stanem zapalnym, która jest wypełniona treścią (np. płynną). Z czasem zaczyna się powiększać, powodując dokuczliwe objawy.

Czy torbiel zęba to nowotwór?

Zwykle wycięte torbiele są poddawane badaniom histopatologicznym. Dzięki temu można sprawdzić, czy zmiana nie ma charakteru nowotworowego. 

Zobacz też:  Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Torbiel zęba – jak leczyć?

Leczenie torbieli zęba to kwestia indywidualna. W gabinecie stomatologicznym dowiesz się, jak terapia będzie przebiegać w Twoim przypadku. Zwykle większe zmiany się usuwa.

Jak wygląda torbiel zęba?

Torbiel zęba jest jamą wypełnioną płynem, treścią galaretowatą lub gazem. Gdy dolegliwość się rozwija, jama zaczyna się powiększać. 

Źródła:

  • https://stomatologiacichon.pl/usuwanie-torbieli-zebopochodnych/
  • https://podyplomie.pl/stomatologia/35166,nie-taka-torbiel-straszna
  • https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a4509/Ogromna-torbiel-zawiazkowa-w-zatoce-szczekowej–rzadki-przypadek-wieku-dzieciecego.html
  • Ostapczuk E., Łada K., Wilczko M. Leczenie zachowawcze torbieli korzeniowej. „Twój Przegląd Stomatologiczny” 9/2018.
  • Grzesiak-Janas G., Milner P. Przypadek dużej torbieli resztkowej żuchwy u 60-letniego pacjenta. „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 20/1/2014
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook