Ile dzieci mają zębów i jakie są ich nazwy?

Strona główna » Blog » Ile dzieci mają zębów i jakie są ich nazwy?

Liczba zębów u dziecka stale się zmienia. Najpierw maluch uroczo uśmiecha się samymi dziąsłami. Później po kolei wyrzynają się zęby mleczne, które po kilku latach zaczynają wypadać. Kolejnym etapem jest wyrzynanie zębów stałych, które pozostają w jamie ustnej do końca życia. Ile zębów mają dzieci w szczęce i żuchwie? Sprawdź!

Ile zębów mają dzieci?

W rzadkich przypadkach noworodek może przyjść na świat z mleczakiem (lub nawet kilkoma). Wrodzone zęby mleczne to jednak rzadkość standardowo dzieci rodzą się bez zębów. Zwykle zaczynają ząbkować w wieku pomiędzy 5 a 11 miesięcy. Dokładny termin jest indywidualny i zależy m.in. od tego, czy maluch przyszedł na świat o czasie.

Kiedy kończy się wyrzynanie mleczaków? Wszystkie znajdują się już w jamie ustnej, kiedy dziecko ma 2330 miesięcy. Wymiana zębów mlecznych na stałe zaczyna się natomiast w wieku ok. 5–6 lat i kończy do ok. 14. roku życia. Wyjątkiem są tzw. zęby mądrości, które mogą wyrosnąć nawet u 30–40 latków.

Wbrew krążącym mitom o wszystkie zęby trzeba dbać tak samo – także o mleczne. Dopasowana do wieku higiena jamy ustnej to podstawa. Regularne szczotkowanie, np. delikatną dla zębów i dziąseł szczoteczką soniczną, mycie języka, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (nicią albo irygatorem) oraz płukanie płynem to najlepszy sposób, by zachować uzębienie w dobrym stanie. W ten sposób znacznie zmniejszasz ryzyko próchnicy, a więc i nieprzyjemnego bólu czy leczenia. 

Ile zębów mają dzieci? Liczba mleczaków

Pełne pierwsze uzębienie obejmuje 20 zębów mlecznych (10 w szczęce i 10 w żuchwie). Jest ich w sumie mniej niż stałych, ponieważ szczęka i żuchwa dziecka stale się rozwijają. Na początku w jamie ustnej jest więc mniej miejsca. 

Zobacz też:  Lapisowanie zębów - czym jest i kiedy warto je stosować?

Zestaw mleczaków nie obejmuje w ogóle zębów przedtrzonowych i trzonowców trzecich. Maluchy mają tylko 8 siekaczy, 4 kły i 8 zębów trzonowych. Kiedy mniej więcej się wyrzynają?

  • 4 jedynki (siekacze pierwsze/przyśrodkowe) – 6–8 miesiąc;
  • 4 dwójki (siekacze drugie/boczne) – 8–12 miesiąc;
  • 4 trójki (kły) – 16–20 miesiąc;
  • 4 czwórki (trzonowce pierwsze) – 12–16 miesiąc;
  • 4 piątki (trzonowce drugie) – 20–30 miesiąc.

Ile zębów mają dzieci? Liczba zębów stałych

Pełne stałe uzębienie obejmuje od 28 do 32 zębów (4 ostatnie to ósemki). W buzi dziecka, gdy wszystkie mleczaki wypadną i w ich miejscu pojawią się zęby stałe, zwykle nie ma jeszcze trzecich trzonowców (ósemek). Większość dzieci ma więc 28 stałych zębów. Kiedy mniej więcej się wyrzynają? 

  • 4 jedynki (siekacze pierwsze/przyśrodkowe) – 6–8 rok życia;
  • 4 dwójki (siekacze drugie/boczne) – 7–9 rok życia;
  • 4 trójki (kły) – 9–13 rok życia;
  • 4 czwórki (przedtrzonowce pierwsze) – 9–12 rok życia;
  • 4 piątki (przedtrzonowce drugie) – 10–14 rok życia;
  • 4 szóstki (pierwsze zęby trzonowe) – 5–8 rok życia;
  • 4 siódemki (drugie zęby trzonowe) – 10–14 rok życia.

W większości przypadków na późniejszym etapie wyrzynają się także trzecie zęby trzonowe (chociaż nie wszyscy mają ich zawiązki). 4 zęby mądrości najczęściej wyrastają u nastolatków lub w wieku kilkudziesięciu lat.

Źródła:

  • http://www.jchc.eu/numery/2016_4/201645.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook