Co na poparzone podniebienie?

Strona główna » Blog » Co na poparzone podniebienie?

Herbata, kawa, zupa, sos czy roztopiony ser… Czasami sięgasz po napój lub posiłek i dopiero wtedy okazuje się, że wciąż jest za gorący. To powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia w jamie ustnej – dochodzi do oparzenia podniebienia (a czasami też np. języka czy dziąseł). Zdarza się również, że poparzenie ma charakter chemiczny (głównie po kontakcie ze środkiem żrącym). Sprawdź, jak objawia się poparzone podniebienie i jak je leczyć!

Poparzone podniebienie – czym się objawia?

Oparzenie jamy ustnej to dość popularna dolegliwość, która w większości przypadków ma lekki charakter. Wiąże się jednak z dużym dyskomfortem, szczególnie w trakcie picia i jedzenia. Nasilenie objawów zależy od przyczyny (czynnika drażniącego) oraz stopnia oparzenia i może obejmować:

  • pieczenie i ból;
  • zaczerwienienie błony śluzowej;
  • problemy z przełykaniem;
  • bąble, pęcherze;
  • owrzodzenia, nadżerki, rany.

Jeżeli oparzenie powstało w wyniku wypicia środka chemicznego, mogą pojawić się dodatkowo bóle brzucha, wymioty, obrzęk krtani czy problemy z oddychaniem.

Poparzone podniebienie – przyczyny

Jama ustna, w tym podniebienie, najczęściej ulega poparzeniom termicznym (wysoka temperatura) lub chemicznym (środek żrący). Do możliwych przyczyn należą:

  • zjedzenie gorącego posiłku (często parzą takie pokarmy jak przypieczony ser, sosy w zapiekankach czy tostach, zupa, warzywa, budyń);
  • wypicie wrzącego napoju (np. kawa, herbata, gorąca czekolada);
  • zjedzenie bardzo ostrej potrawy (np. z chili czy sosem tabasco);
  • kontakt jamy ustnej z chemikaliami (np. wypicie środka żrącego).
Zobacz też:  Ból szczęki i żuchwy – z czego wynika?

Sposoby na poparzone podniebienie – co pomoże?

Postępowanie po oparzeniu zależy przede wszystkim od przyczyny. Jakikolwiek kontakt z chemikaliami, połknięcie środka drażniącego itp. to wskazanie do jak najszybszej wizyty u lekarza, na SOR-ze lub nawet wezwania karetki. W tym przypadku liczy się czas! Osobie poparzonej najlepiej podać również wodę do picia.

Oparzenie wrzątkiem, związane z nieostrożnością, najczęściej jest z kolei oparzeniem pierwszego stopnia. Zwykle objawia się kilkudniowym bólem i pieczeniem podniebienia. Często wystarczy tylko łagodzenie dolegliwości, np. picie zimnej wody czy ssanie kostek lodu.

Jeśli jednak poparzenie jamy ustnej jest rozległe, nie ustępuje, wywołuje bąble czy rany, zgłoś się do lekarza. Warto również skonsultować się ze specjalistą, jeśli poparzeniu uległo małe dziecko (np. po wypiciu gorącego napoju).

Poparzone podniebienie a bąble

Po oparzeniu wnętrza jamy mogą pojawić się pęcherze. Bąble wypełnione płynem surowiczym to naturalna obronna reakcja organizmu w przypadku oparzenia 2. stopnia. Z tego powodu pamiętaj, żeby ich nie przebijać. Bąble na podniebieniu warto także skonsultować z lekarzem, który może przepisać miejscowe środki łagodzące.

Poparzone podniebienie. Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa poparzone podniebienie?

Czas trwania dolegliwości zależy od stopnia oparzenia i przyczyny problemu. Objawy po poparzeniu 1. stopnia zwykle utrzymują się kilka dni, a 2. stopnia – kilkanaście. Każdy przypadek jest jednak indywidualny.

Jak leczyć poparzone podniebienie?

Jeśli poparzone miejsce jest lekko zaczerwienione, a dolegliwości bólowe słabo nasilone, najczęściej leczenie nie jest konieczne. W innym przypadku poradź się specjalisty, który zaleci odpowiednie postępowanie i leki (np. miejscowe żele łagodzące).

Jak złagodzić poparzone podniebienie?

W przypadku poparzenia 1. stopnia zwykle wystarczy chłodzić jamę ustną, np. zimną wodą lub kostkami lodu. Unikaj również jedzenia gorących pokarmów i picia ciepłych napojów.

Zobacz też:  Zapalenie jamy ustnej u dziecka – jak je leczyć i czym się objawia?

Ile boli poparzone podniebienie?

Zwykle ból i pieczenie po standardowym poparzeniu podniebienia (gorącym jedzeniem czy napojem) ustępują po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje, skontaktuj się z lekarzem. 

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/62569,oparzenia-przelyku
  • https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165227,oparzenia
  • https://dentysta24h.olsztyn.pl/poparzone-podniebienie/
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook