fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Recesja dziąseł – czym jest i jak ją leczyć?

Strona główna » Blog » Recesja dziąseł – czym jest i jak ją leczyć?

Recesja dziąseł to jeden z częstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetu dentysty. To dlatego, że jednym z objawów jest nadwrażliwość zębów, która wiąże się z bólem (m.in. przy zmianach temperatury w jamie ustnej). Czym dokładnie jest recesja dziąsła, jak się objawia i w jaki sposób najlepiej ją leczyć? Sprawdź!

Recesja dziąseł – co to jest?

Recesja dziąsła to stan, gdy brzeg dziąsła zaczyna odsuwać się od zęba, cofać się. To powoduje odsłonięcie korzenia, a w konsekwencji m.in. ból i większe narażenie tej okolicy na działanie bakterii. Recesja dotyczy pojedynczych zębów lub pojawia się jako postać uogólniona. Ryzyko wystąpienia tego problemu rośnie wraz z wiekiem.

Przyczyny recesji dziąseł

Cofające się dziąsła mogą dotyczyć zarówno osób dbających o higienę jamy ustnej, jak i tych nieregularnie myjących zęby. Najczęstsze przyczyny schorzenia:

  • używanie zbyt twardych szczoteczek do zębów;
  • niepoprawna technika stosowania nici dentystycznej lub szczotkowania;
  • niedostateczna higiena jamy ustnej (uszkodzenie dziąsła przez nadmiar płytki i kamienia nazębnego);
  • mechaniczne uszkodzenie dziąsła, np. wykałaczką, kolczykiem w języku;
  • nieleczone wady zgryzu;
  • zgrzytanie zębami (bruksizm);
  • stany zapalne dziąseł, zapalenie przyzębia;
  • palenie papierosów;
  • bulimia;
  • wymioty w ciąży;
  • refluks żołądka;
  • obgryzanie paznokci lub przedmiotów.
Zobacz też:  Kwasowa erozja szkliwa - czym jest i jak jej zapobiegać?

Recesja dziąseł – objawy

Cofające się dziąsła powodują szereg różnych symptomów, z którymi warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Objawy recesji dziąseł obejmują przede wszystkim:

  • nadwrażliwość zębów związaną z odsłonięciem szyjki zębowej (ból m.in. w trakcie szczotkowania, jedzenia/picia ciepłych lub zimnych pokarmów/napojów);
  • krwawienie dziąseł;
  • defekt estetyczny (widoczny odsłonięty korzeń, obniżająca się linia dziąseł, optyczne wydłużenie zębów).

Nieleczona recesja dziąseł sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej i namnażaniu bakterii. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko powstawania próchnicy, a później zapalenia miazgi. W skrajnych przypadkach zęby mogą się też rozchwiać, co sprzyja ich wypadaniu. 

Leczenie recesji dziąseł – który ze sposobów jest najskuteczniejszy?

Poprawna higiena jamy ustnej (m.in. stosowanie odpowiednich szczoteczek, delikatnych dla dziąseł) i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to najlepsze sposoby, by zapobiegać problemom z dziąsłami. Warto poprosić również stomatologa o wskazanie poprawnego sposobu szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni międzyzębowych.

Jeśli dziąsła już się cofają, istnieje kilka metod leczenia recesji. Stomatolog zawsze dobiera sposób do konkretnego przypadku, m.in. stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i oczekiwanych efektów. Dla najlepszych rezultatów może połączyć kilka sposobów leczenia.

Wygładzenie powierzchni zęba i usunięcie kamienia

Tzw. kiretaż polega na usunięciu kamienia nazębnego z okolicy korzenia, co wygładza powierzchnię (nad linią dziąseł i pod nią). Zwykle jeden zabieg nie wystarczy.

Pokrycie recesji materiałem kompozytowym

W tym przypadku przestrzeń odkrytego korzenia jest pokrywana kompozytem (materiałem, który stosuje się np. w przypadku opracowywania ubytków po leczeniu), co eliminuje nadwrażliwość.

Zabieg chirurgiczny (w tym przeszczep dziąsła)

W przypadku zaawansowanych ubytków dziąsłowych mogą być konieczne zabiegi chirurgiczne, np. przeszczep dziąsła. Lekarz przenosi fragment tkanki, często z podniebienia. Może zastosować również specjalny biomateriał.

Recesja dziąseł. Najczęściej zadawane pytania

Jaka szczoteczka przy recesji dziąseł jest najlepsza?

Osobom z problemami w obrębie dziąseł często poleca się szczoteczki soniczne, szczególnie te o miękkich włóknach. Ruch wymiatający jest delikatny dla dziąseł. Dodatkowo łatwo wymienić końcówkę i dobrać odpowiednią miękkość włosia. 

Zobacz też:  Afty - przyczyny i leczenie aft w jamie ustnej

Ile kosztuje odbudowa dziąseł?

Pokrycie recesji dziąsła kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena zależy m.in. od wykorzystanego materiału, zaawansowania zmiany oraz ilości odbudowywanych tkanek.

Czy dziąsła odrastają?

Dziąsła nie odrastają, dlatego samoistne (bez pomocy lekarza) usunięcie recesji nie jest możliwe. 

Jak powstrzymać recesję dziąseł?

Jeśli dziąsła się cofają, jak najszybciej udaj się do lekarza. Dzięki temu zastosuje odpowiednie metody leczenia i zmniejszy ryzyko powikłań, m.in. rozchwiania zębów. Pamiętaj również o poprawnej higienie jamy ustnej dobrze dobraną szczoteczką do zębów, nicią lub irygatorem oraz płynem do płukania.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/122853,recesje-dziaslowe

https://implantologiastomatologiczna.pl/wp-content/uploads/2020/05/Cie%C5%9Blik-Wegemund-Wierzba-Targo%C5%84ska-Sitek-Leczenie-pojedynczej-recesji-dzi%C4%85s%C5%82a.pdf

https://www.klinikakwiatek.pl/blog/recesja-dziasel—przyczyny-skutki-sposoby-leczenia

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook