fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Czym jest higienizacja zębów – ile kosztuje, ile trwa i jak często ją robić?

higienizacja zębów

Higienizacja zębów to profilaktyczne oczyszczanie zębów i usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten składa się z kilku etapów, które wpływają korzystnie na zdrowie i wygląd zębów. Czym dokładnie jest higienizacja jamy ustnej? Z jakich etapów się składa? Ile trwa higienizacja jamy ustnej i jaki jest jej koszt? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Higienizacja zębów – co to takiego?

Higienizacja jamy ustnej to zabieg wykonywany przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną, mający na celu oczyszczenie zębów ze złogów nazębynch. Stanowi doskonałe uzupełnienie czynności codziennie wykonywanych w domu, mających na celu pielęgnację zębów. Zabieg ten składa się z czterech etapów, do których należą:

  1. skaling – usuwanie kamienia nazębnego;
  2. piaskowanie – usuwanie nalotów i przebarwień;
  3. polerowanie – wygładzanie powierzchni zębów;
  4. fluoryzacja – lakierowanie zębów preparatem zawierającym fluor.

Wskazania do higienizacji zębów

Higienizacja zębów to zabieg profilaktyczny, który może wykonać każdy, aczkolwiek przed jego wykonaniem zalecana jest konsultacja stomatologiczna. Lekarz może zalecić częstsze czyszczenie zębów ze względu na podatność na próchnicę i inne choroby zębów i dziąseł. Może też zalecić rezygnację z zabiegu ze względu na przeciwwskazania lub też ograniczyć etapy higienizacji i wykonać tylko te, które są niezbędne w danym momencie.

Higienizacja zalecana jest nie tylko w profilaktyce zębów. Należy ją wykonać także u osób chcących wybielić zęby metodą gabinetową. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów są one gotowe na działania środka wybielającego. Procedura higienizacji jest też zalecana pacjentom noszącym aparaty ortodontyczne, które utrudniają codzienne, dokładne mycie zębów.

Zobacz też:  Co wyciąga ropę z zęba?

Przeciwwskazania do higienizacji zębów

Higienizacja, podobnie jak inne zabiegi medyczne nie zawsze może być wykonywana. Nie powinny jej wykonywać:

  1. kobiety w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży;
  2. osoby z rozrusznikiem serca – w zależności od rozrusznika i przy współpracy z kardiologiem prowadzącym, nie jest to bezwzględne przeciwskazanie;
  3. osoby z odwarstwieniem siatkówki oka;
  4. chorzy na osteoporozę;
  5. chorzy na astmę;
  6. osoby, u których występuje ból błony śluzowej lub rany w jej obrębie;
  7. chorzy na opryszczkę w dniu planowanego zabiegu.

Jak często wykonywać higienizację zębów?

Stomatolodzy zalecają wykonywanie higienizacji raz do dwóch razy w roku. Jednak częstotliwość wykonywania zabiegów najlepiej skonsultować ze stomatologiem, który podczas przeglądu zębów określi, kiedy najlepiej wykonać ponownie zabieg. Jest on też częściej wykonywany u osób pijących dużo kawy, mocną herbatę czy palących papierosy, które pozostawiają na zębach nieestetyczne przebarwienia.

Higienizacja zębów – skaling

Skaling jest pierwszym etapem pakietu higienizacyjnego. Polega na usunięciu twardych złogów kamienia z powierzchni zębów. Można wyróżnić skaling tradycyjny, wykonywany mechanicznie, skaling ultradźwiękowy, laserowy i chemiczny. Wybór metody wykonywania zabiegu uzależniony jest od tego, co oferuje gabinet oraz od ewentualnych przeciwwskazań. Przed wyborem metody skalingu jest też brana pod uwagę ilość i rozmieszczenie kamienia oraz to, czy będzie on usuwany z powierzchni zębów, czy z korzeni zębowych.

Skaling nie powinien sprawiać bólu, ale może być nieprzyjemny dla osób z nadwrażliwością na ból. Dlatego przed zabiegiem warto porozmawiać ze stomatologiem.

Higienizacja zębów – piaskowanie

Drugim etapem higienizacji jest piaskowanie, czyli usuwanie z powierzchni zębów płytki nazębnej oraz przebarwień. Do piaskowania używana jest dysza, z której pod ciśnieniem wydostaje się woda, powietrze oraz drobinki czyszczące. Ta mieszanina nie uszkadza szkliwa, ale skutecznie usuwa wszelkie osady i przebarwienia.

Często wykonanie skalingu i piaskowania daje efekt podobny do wybielenia zębów, ponieważ główną przyczyną nieładnego koloru uzębienia są kamień oraz ciemne osady i przebarwienia.

Zobacz też:  Wpływ fast-foodów na nasze zęby

Higienizacja zębów – polerowanie

Po zakończeniu piaskowania wykonywane jest polerowanie. Podczas szczotkowania zębów z wykorzystaniem specjalnych past polerskich usuwane są pozostałości nalotów. Wykorzystywanie specjalistycznych gumek wygładza powierzchnię zębów, wyrównując bruzdy i zagłębiania. Na gładkich powierzchniach nie zatrzymują się osady i zanieczyszczenia, co zmniejsza ryzyko próchnicy.

Higienizacja zębów – fluoryzacja

Na zakończenie higienizacji przeprowadzana jest fluoryzacja. Polega ona na nałożeniu na zęby środka zawierającego fluor. Zabezpiecza on powierzchnię zębów przed próchnicą oraz nadwrażliwością. Pozwala też w pewnym stopniu spłycić ubytki.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze wykonywany jest pełen pakiet higienizacyjny. Przed każdym zabiegiem stomatolog określa, czy wszystkie etapy są konieczne. Może się zdarzyć, że dawka fluoru przyjmowanego podczas codziennego mycia zębów wystarcza i lekarz rezygnuje z fluoryzacji. Podobnie może być ze skalingiem, jeśli na zębach nie ma złogów kamienia.

Higienizacja zębów – czy boli?

W większości wypadków higienizacja zębów jest bezbolesna. Jednakże skaling może być nieprzyjemny, a niekiedy nawet bolesny dla osób z nadwrażliwością. Dlatego w skrajnych wypadkach lekarz zaleca zabieg w znieczuleniu miejscowym. Także po higienizacji można odczuwać lekkie podrażnienie, które szybko mija.

Ile trwa higienizacja?

Czas trwania higienizacji jamy ustnej uzależniony jest od tego, czy wykonuje się cały pakiet zabiegów, czy też nie. Ponadto na to, ile trwa higienizacja zębów, ma wpływ także ilość kamienia, który należy usunąć podczas skalingu. Pełen pakiet higienizacyjny trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut.

Ile kosztuje higienizacja zębów?

Wiele czynników ma wpływ na to, ile będzie nas kosztowała higienizacja zębów. Cena uzależniona jest między innymi od gabinetu, w którym wykonywany jest zabieg. Na cenę ma też wpływ liczba etapów, z których składa się zabieg higienizacji. Cena oczyszczania zębów to obecnie kwota 300 – 400 złotych.

Zobacz też:  Brak zęba - dlaczego braki w uzębieniu należy szybko uzupełnić?

Higienizacja jamy ustnej – po zabiegu

Zabieg higienizacji zębów delikatnie podrażnia zęby, dlatego zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia, z wyjątkiem czystej wody, przez okres od 30 minut do 3 godzin – o tym, jak długo nie należy jeść, poinformuje nas dentysta po wykonanym zabiegu. Jeśli zależy nam na efekcie wybielania, zaleca się przez kolejną dobę stosowanie białej diety.

Higienizacja zębów – przed i po

Zabieg higienizacji zębów to wsparcie codziennie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej. Zarówno przed jak i po wizycie u stomatologa zaleca się dokładne mycie zębów z wykorzystaniem szczoteczki sonicznej Oclean oraz proponuje się użycie pasty z fluorem. Najnowsze modele szczoteczek wyposażone są w algorytm skanujący jamę ustną, dzięki czemu możliwe jest wskazanie na ekranie szczoteczki, które miejsca zostały doczyszczone przez użytkownika, a które nie. Umożliwia to w prosty sposób kontrolowanie jakości czyszczenia zębów. Uzupełnieniem mycia zębów powinno być oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej oraz irygatora. Na końcu warto skorzystać z płynu do płukania ust, który usunie pozostałe w jamie ustnej bakterie. Gładkie szkliwo po higienizacji sprzyja dokładnemu czyszczeniu zębów i ogranicza powstawanie złogów kamienia nazębnego oraz przebarwień i osadów.

Materiały źródłowe:

https://www.medonet.pl/zdrowie,higienizacja-zebow—na-czym-polega-i-kiedy-sie-na-nia-zdecydowac-,artykul,1734485.html

https://declinic.pl/higienizacja-zebow-na-czym-polega

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook