Implanty zębów – czym są i jakie są zalety implantów zębowych?

implanty zębów obraz 1

Implant zęba to specjalnie wykonany korzeń zęba, który zastępuje usunięty lub utracony wcześniej korzeń naturalny. To sztuczny korzeń, który wygląda i funkcjonuje podobnie jak prawdziwy. Implanty zębów stanowią świetną alternatywę dla protez i mostów. Przebieg zabiegu wszczepienia implantu dentystycznego różni się w zależności od rodzaju implantu i stanu kości szczęki. Podstawową zaletą implantów zębowych jest ich trwałość – wynosi nawet 30 lat! Poza tym są one solidnym podparciem dla nowych zębów. Sprawdź, czym są implanty i jakie są zalety implantów zębowych. 

Kiedy zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to świetna propozycja dla osób, które mają braki pojedynczych zębów lub nawet całkowite bezzębie. Bardzo ważne jest to, aby szybko uzupełniać utracone zęby, ponieważ konsekwencje usunięcia bądź utraty zęba i nic nierobienia mogą urosnąć do bardzo dużego problemu!

Implanty zębowe mają mnóstwo zalet estetycznych. Dużo ważniejsze jednak jest to, że wspierają zdrowy zgryz. Dzięki nim każdy ząb jest we właściwym miejscu. Implanty stomatologiczne zapobiegają również degradacji kości. W sytuacji, gdy usunęliśmy ząb lub straciliśmy go z innego powodu, dochodzi do stopniowego zaniku kości, zaburzeń zgryzu, jak i zmiany kształtu twarzy, dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać braki w uzębieniu.

Większość osób jednak decyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu i wybiera implanty stomatologiczne ze względu na aspekt wizualny. Nie da się ukryć, że niepełne uzębienie sprawia, że nie mamy ochoty się uśmiechać i często jest to powodem niższej samooceny oraz braku pewności siebie. Braki w uzębieniu utrudniają także wygodne jedzenie. 

Dental surgery. Tooth implant cut vector illustration. Healthy teeth and dental implant, stomatology poster. Implant dental metal screw in gum
implanty zębów obraz 1

Jakie zalety mają implanty stomatologiczne?

Braki w uzębieniu nie mają wpływu jedynie na pewność siebie. Negatywnie wpływają także na zdrowie jamy ustnej. W przypadku brakujących zębów jednym z lepszych rozwiązań są implanty stomatologiczne, które pomagają w odzyskaniu poczucia własnej wartości i zapewniają lepszą jakość życia. Poznaj ich główne zalety!

Poprawa wyglądu

Zasadniczą zaletą implantów stomatologicznych jest to, że zachowują kość i rysy twarzy, a to przekłada się na lepszy wygląd. Należy wiedzieć, że w przypadku, gdy zmagamy się z brakiem wielu lub większości naturalnych zębów, to niestety przekłada się to na brak możliwości stymulacji kości. Nasz organizm “wyczuwa”, że szczęka nie musi już podtrzymywać zębów i rozluźnia się. To zaś powoduje gwałtowne pogorszenie struktury twarzy. Usta stają się wąskie, skraca się odcinek między nosem a podbródkiem, co powoduje zniekształcenie twarzy oraz powstają zmarszczki mimiczne. To wszystko sprawia, że dana osoba wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości. Na szczęście jednak to wszystko można wyeliminować, dzięki implantom stomatologicznym i uzyskać doskonały wygląd.

Lepsza jakość życia

Implanty stomatologiczne to rozwiązanie, dzięki któremu uśmiech może stać się bardziej naturalny. To natomiast zapewnia dużo większą wygodę i pewność siebie podczas zwyczajnych czynności takich jak uśmiechanie się, rozmawianie, czy spożywanie posiłków. Decydując się na zastąpienie np. protezy zębami opartymi na implantach, mamy gwarancję, że poprawi się jakość naszego życia. Bez problemu bowiem będziemy mogli spożywać każdy rodzaj żywności, bez obaw się uśmiechać oraz rozmawiać przez długie godziny. 

Jeśli zatem chcesz:

  • – jeść wszystko bez przeszkód,
  • – nie musieć używać już klejów podtrzymujących protezy,
  • – zrezygnować z uciążliwego ciągłego wyjmowania protez i mostków,

… to już dziś powinieneś zdecydować się na implanty stomatologiczne!

Oszczędność czasu

Obawiasz się, że decydując się na implanty stomatologiczne, będziesz musiał odbyć przynajmniej kilka wizyt u dentysty? Nic bardziej mylnego! Obecnie implanty zębowe często wszczepia się na jednej wizycie! To szybki i najlepszy sposób na zastąpienie brakujących lub uszkodzonych zębów nowymi, doskonałymi uzupełnieniami na implantach. Podejmując decyzję o ich wszczepieniu, możemy liczyć na znaczną poprawę zdolności żucia, stabilności zębów i ogólnej wygody. Dodatkowo warto wiedzieć, że implanty stomatologiczne mogą służyć nam nawet przez całe życie.

Poczucie własnej wartości i pewność siebie

Dzięki implantom stomatologicznym możemy również poczuć się lepiej sami ze sobą. Pozwalają one na swobodne jedzenie różnego rodzaju pokarmów, śmianie się, uśmiechanie bez żadnych dolegliwości bólowych i obaw, że nagle mogą wypaść! Ich zaletą na pewno jest także to, że wyglądają i zachowują się jak prawdziwe zęby, więc nie ograniczają naszego życia. Decydując się na wszczepienie implantów, nie musimy ich wyjmować. Zero ograniczeń – możemy z nimi jeść, pić, szczotkować oraz spać: są bowiem niezwykle trwałe!

Naturalność

Implanty stomatologiczne są bardzo zbliżone do naturalnych zębów. Gdy zatem wymienimy cały ząb, łącznie z korzeniem, to nie musimy obawiać się, że ktoś zauważy, że mamy implanty. Wszystko w jamie ustnej będzie wyglądało naturalnie, a to coś, na czym często zależy pacjentom. 

Brak ingerencji w naturalne zęby

Nierzadko zdarza się, że wymiana zębów za pomocą tradycyjnych mostków wiąże się z koniecznością szlifowania sąsiadujących zębów. Jest to wymagane, aby można było zacementować most na miejscu. Niestety jednak utraconej naturalnej struktury zęba nigdy nie da się zastąpić. Protezy często mają również zaczepy, które mogą zaczepiać się o sąsiednie zęby, co wiąże się z naciskiem na nie, gdy metalowa struktura przesuwa się w przód i w tył podczas codziennych ruchów szczęki. Powoduje to uszkodzenia dziąseł i bolesne zranienia. Takiego problemu nie ma w przypadku implantów. 

Eliminacja problemów związanych z brakiem zębów

Uzupełnienie braków w uzębieniu korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, jak i na ogólny stan zdrowia. Nie każdy jednak wie, że implanty zębowe eliminują ryzyko choroby przyzębia, wywołanej bakteriami przewlekłej infekcji i choroby zapalnej. Warto tutaj dodać, że nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić nawet do cukrzycy!

Co więcej: pielęgnacja implantów stomatologicznych jest bardzo prosta. Wygląda praktycznie tak samo jak ta, którą stosuje się przy naturalnych zębach. Musimy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, ich nitkowaniu, a także regularnym profesjonalnym czyszczeniu i kontrolowaniu w gabinecie stomatologicznym. 

W jaki sposób należy dbać o implanty?

Osoby, które zdecydowały się na wszczepienie implantów zębowych, muszą wiedzieć, jak o nie odpowiednio dbać, by służyły długo i dobrze. Najważniejsza jest przede wszystkim higiena obejmująca dokładne i regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, przy tym powinniśmy na każdy obszar jamy ustnej poświęcić co najmniej 30 sekund.

Zaleca się też używanie odpowiedniej, miękkiej szczoteczki (dużo dokładniej czyszczą szczoteczki soniczne, które znajdziesz w naszym sklepie wraz z wymiennymi końcówkami) i pasty do zębów o niskiej ścieralności. 

Natomiast, jeśli chodzi o czyszczenie trudno dostępnych miejsc, to najlepiej do tego sprawdzają się irygatory do zębów oraz nici dentystyczne. Szczególnie istotne jest również nitkowanie zębów, jak i używanie irygatora (takie urządzenia znajdziesz także w naszej ofercie).

mycie zębów po posiłku obraz 1
Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej

Implanty zębów – czy warto je wybrać?

Wspomnieliśmy już o najważniejszych zaletach implantów stomatologicznych. Są one rozwiązaniem na długie lata. Wysokiej jakości implanty do zębów mogą być nawet na całe życie! Są zdecydowanie estetycznym zamiennikiem brakującego zęba. Nie są narażone na próchnicę i znakomicie sprawdzają się jako “zastępstwo” jednego lub kilku zębów.

Implanty do zębów – wady

Należy jednak wiedzieć, że implanty do zębów nie są pozbawione wad. Do ich głównych minusów zaliczamy wyższą cenę w porównaniu do tradycyjnej stomatologii. Wszczepienie implantu zębowego wiąże się również z okresem gojenia, ponieważ jest to zabieg chirurgiczny. Czasem występują także rzadkie komplikacje – m.in. implanty są odrzucane  przez organizm pacjenta. 

Podsumowanie

Możemy łatwo zauważyć, że implanty nie są idealne, ponieważ najlepsze są zawsze naturalny zęby, dlatego warto przede wszystkim o nie dbać, by nie dopuścić do sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba. Do prawidłowej higieny jamy ustnej doskonale nadają się nasze produkty – Oclean. Znajdziesz u nas wysokiej jakości szczoteczki soniczne, akcesoria oraz irygatory do zębów. Koniecznie sprawdź. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook