Ortodoncja i leczenie ortodontyczne. Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty?

ortodonta wykonuje leczenie w gabinecie

Według badań (metaanaliza z 2020 r.) nawet 72% Europejczyków zmaga się z wadami zgryzu. Pamiętaj jednak, że takie nieprawidłowości to znacznie więcej niż defekt estetyczny. Proste zęby nie tylko ładniej wyglądają. Przede wszystkim mniej się ścierają i znacznie łatwiej utrzymać je w czystości, co zmniejsza ryzyko m.in. próchnicy. Dodatkowo zgryz wpływa na rysy twarzy, sposób mówienia oraz komfort jedzenia i żucia.

Ortodonta dba o to, by zapobiegać nieregularnemu ustawieniu zębów i szczęki oraz korygować wszelkie nieprawidłowości w tej okolicy. Sprawdź, kiedy wybrać się do ortodonty i jak wygląda leczenie.

ortodonta wykonuje leczenie w gabinecie

Ortodonta zajmuje się przede wszystkim wadami zgryzu oraz zaburzeniami szczękowo-twarzowymi u osób w każdym wieku: diagnozuje i leczy. Jego celem jest uzyskanie zębów równo ustawionych w łuku zębowym – czyli prostego i pięknego uśmiechu.

Najczęściej leczenie wymaga zastosowania aparatu na zęby (ruchomego lub stałego), w rzadkich przypadkach wykonuje się też operacje (np. przy mocnych wadach żuchwy). Przed rozpoczęciem leczenia zęby muszą być wyleczone i dokładnie oczyszczone.

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów, w większości przypadków trwa w sumie 2–3 lata. W trakcie pierwszej konsultacji lekarz wstępnie ocenia stan zębów i zgryzu, przedstawia możliwy plan leczenia i dostępne rozwiązania.

Ortodonta stawia diagnozę na podstawie takich badań jak np. RTG. Wykonuje również specjalne modele (wyciski), na bazie których przygotowuje aparat idealnie dopasowany do zgryzu pacjenta. Następny etap to założenie aparatu stałego lub przekazanie aparatu ruchomego. Później czas na wizyty kontrolne, które odbywają się co 1–2 miesiące. Po zdjęciu aparatu pacjent zwykle nosi tzw. retainer, który pomaga zachować uzyskane efekty leczenia.

Zobacz też:  Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Kiedy leczenie ortodontyczne jest potrzebne?

Wady zgryzu mogą być wrodzone (zwykle uwarunkowane genetycznie) lub nabyte (powstałe w trakcie życia, np. z powodu szkodliwych nawyków w dzieciństwie czy urazu). Najczęściej ortodonci mają do czynienia z tym drugim przypadkiem. Większość wad powstaje w pierwszych kilku latach życia. Do ich wystąpienia przyczyniają się takie nawyki jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, zbyt długie korzystanie ze smoczka czy nieleczenie zębów mlecznych.

Do ortodonty warto udać się przede wszystkim wtedy, gdy występują niepokojące objawy. Specjalista diagnozuje i leczy pacjentów w każdym wieku, nie tylko dzieci czy nastolatków. Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca też odbycie z dzieckiem wizyty profilaktycznej (jeśli nie ma żadnych objawów) – jeszcze zanim pojawią się zęby stałe. Dzięki temu łatwiej zapobiec takim wadom, które będą trudne w leczeniu.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u ortodonty

Do ortodonty najlepiej wybrać się od razu po zauważeniu objawów – bez względu na wiek pacjenta. Czasami rodzice zgłaszają się do specjalisty nawet z maluchami w wieku 2–4 lat. Najpowszechniejsze objawy obserwowane w gabinecie ortodonty:

Najczęstsze wady zgryzu

Leczenie ortodontyczne - biały ząb

U pacjentów, którzy zgłaszają się do ortodonty, najczęściej specjalista rozpoznaje:

aparat-ortodontyczny-rodzaje

Aparaty ortodontyczne – rodzaje

Ortodoncja oferuje aparaty stałe i ruchome. Tych pierwszych nie zakłada się na zęby mleczne, dlatego nie są stosowane u małych dzieci. Te typy aparatów przymocowuje się bezpośrednio do zębów i nie zdejmuje w trakcie leczenia.

Opcje ruchome (wyjmowane) stosuje się z kolei zwykle u najmłodszych pacjentów, chociaż dużą popularnością u dorosłych cieszą się też niemal niewidoczne nakładki (tzw. alignery). Aparat ruchomy można wyjąć z jamy ustnej samodzielnie, a czas noszenia to zwykle kilkanaście godzin dziennie (na dobę).

Ortodonta zawsze dobiera rodzaj leczenia na podstawie wyników badań. Dopasowuje aparat przede wszystkim do rodzaju wady zgryzu, wieku osoby leczonej oraz oczekiwanych efektów.

Aparaty stałe

Wśród stałych aparatów ortodontycznych wyróżnia się przede wszystkim:

Aparaty ruchome

Jeśli ortodonta zdecyduje się na zastosowanie aparatu ruchomego, ma do wyboru przede wszystkim:

FAQ – ortodoncja – najczęściej zadawane pytania

Noszenie aparatu jest niezbędne, by wyrównać zgryz i tym samym zadbać nie tylko o wygląd, ale też o stan zdrowia. Tak naprawdę to rozwiązanie dla każdej osoby, która ma problem z nieprawidłowościami zębowymi. Krzywe zęby to nie tylko defekt estetyczny. Nieprawidłowo ułożone zęby mogą wiązać się też ze zwiększonym ryzykiem próchnicy, wadami wymowy czy bólem głowy.

Wszystko zależy od rodzaju aparatu i progu bólu. Pierwsze kilka-kilkanaście dni po założeniu aparatu stałego mogą wiązać się z bólem i dyskomfortem (nie tylko w trakcie jedzenia). Po jakimś czasie większość osób przyzwyczaja się jednak do aparatu, a ból ustępuje.

Na pierwszej wizycie ortodonta dokładnie sprawdza stan jamy ustnej oraz zgryzu i ustala dalszy plan diagnostyki i leczenia. Podaje również zalecenia, np. dotyczące wyleczenia konkretnych zębów.

Cena aparatu zależy m.in. od renomy gabinetu, miasta (w większych miastach jest drożej), wieku pacjenta, wymaganych badań, zastosowanego aparatu oraz czasu leczenia. Cena konsultacji to zwykle 150–200 zł, 1 łuk aparatu stałego 2000–3500 zł, a aparat ruchomy 500–1500 zł.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook