Bruksizm to inaczej zgrzytanie zębami podczas snu. Ta przypadłość dotyka wiele osób, natomiast jej występowanie może być spowodowane wieloma czynnikami. Bardzo łatwo ją rozpoznać, bowiem jej charakterystycznym objawem są dźwięki podobne do skrzypienia. Wiele osób niestety ignoruje zgrzytanie zębami, a to duży błąd, bowiem może ono prowadzić do problemów ze słuchem i wielu innych nieprawidłowości. Co jeszcze musisz wiedzieć o zgrzytaniu zębami? Jak wyleczyć i zdiagnozować zgrzytanie zębami? Dowiedz się!
Co to jest bruksizm?
- 1 Co to jest bruksizm?
- 1.1 Jakie są przyczyny bruksizmu?
- 1.2 Jakie są objawy bruksizmu?
- 2 Zgrzytanie zębami (bruksizm) a chrapanie
- 3 Jak leczy się bruksizm?
- 3.1 Dlaczego w leczeniu bruksizmu stosuje się szyny?
- 3.2 Na czym polega leczenie bruksizmu botoksem?
- 4 Jakie są domowe sposoby leczenia bruksizmu?
- 5 Ćwiczenia relaksujące na zgrzytanie zębami
- 6 Bruksizm u dzieci
- 6.1 Jak rozpoznać bruksizm u dziecka?
- 7 Bruksizm, zgrzytanie zębami – najczęściej zadawane pytania
- 7.1 Kiedy zazwyczaj zgrzytamy zębami?
- 7.2 Czy problem bruksizmu dotyczy też dzieci?
- 7.3 Czy bruksizm trzeba leczyć?
- 7.4 Jak wygląda leczenie bruksizmu u dzieci?
- 7.5 Czy aparat ortodontyczny ma jakiś wpływ na zgrzytanie zębami?
- 7.6 Czy noszenie szyny na zęby jest bezpieczne?
- 7.7 Jak długo trzeba nosić szynę na zęby?
- 7.8 Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia szyny?
- 7.9 Czy szynę na zębach trzeba nosić 24h?
Bruksizm (zgrzytanie zębami) to nic innego jak choroba, która polega na niekontrolowanej aktywności mięśni żwaczy. Prowadzi ona do zaciskania szczęki, czego konsekwencją jest zniszczone szkliwo.
Zauważa się, że wraz z upływem czasu coraz więcej osób zmaga się z tą przypadłością – zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Udowodniono jednak, że jest to problem, który częściej dotyka osób nerwowych.
Niestety wciąż wiele osób nie wie, że ta choroba dotyka ich samych. Wynika to z tego, że zgrzytanie zębami zazwyczaj występuje w nocy. Bruksizm jednak wpływa negatywnie nie tylko na samego chorego, ale również na jego domowników, którzy często nie mogą się wysypiać z powodu dziwnych dźwięków. To jednak nie zmienia faktu, że większość chorych nie sięga po pomoc, bowiem bagatelizują problem i uważają, że to nic złego – to błędne myślenie!
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Niestety jak na razie nie wiadomo jaka jest jednoznaczna przyczyna bruksizmu i zgrzytania zębów. Specjaliści twierdzą, że za występowanie tej przypadłości są odpowiedzialne m.in. choroby, tryb życia, czy wady wrodzone.
Całe szczęście jednak istnieje wiele sposobów na wyleczenie bruksizmu, natomiast wybór terapii jest uzależniony oczywiście od przyczyny tej przypadłości.
Jakie są objawy bruksizmu?
Zdążyliśmy już wspomnieć, że wiele osób nie wie, że zmaga się z bruksizmem. Najczęściej dowiadują się o tym, gdy zgrzytanie zębów doprowadza do pojawienia się poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jednym z najczęstszych objawów, który jest zauważany przez chorych, jest odsłonięcie korzeni zębowych. To jednak niejedyny objaw tej choroby.
Konsekwencje nieleczonego bruksizmu
bóle głowy;
zmiana kształtu twarzy;
bolesne otwieranie i zamykanie jamy ustnej;
stany zapalne uszu;
zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego;
zaburzenia widzenia i równowagi.
Zgrzytanie zębami (bruksizm) a chrapanie
U osób cierpiących na bruksizm niezwykle często pojawia się też problem chrapania i bezdechu sennego.
Z tymi dwoma przypadłościami wiążą się bóle głowy, budzenie się w nocy, niewłaściwe napięcie mięśni, jak i nadaktywności mięśni żwaczy oraz nosowo-gardłowych. Co więcej, objawy najczęściej pojawiają się podczas spania na plecach.
Zatem warto tutaj dodać, że stosowanie wkładki relaksacyjnej nie zawsze jest możliwe. W przypadku pacjentów zmagających się z bezdechem sennym jest to niebezpieczne, dlatego takim osobom zazwyczaj poleca się leczenie za pomocą toksyny botulinowej.
Jak leczy się bruksizm?
Niestety leczenie bruksizmu wcale nie jest łatwe, a w dodatku trwa długo. Przede wszystkim wykorzystuje się specjalne nakładki (lub szyny), które zapobiegają ścieraniu się zębów. To jednak często nie wystarcza. Najistotniejsze jest to, aby znaleźć przyczynę tej choroby. Następnie należy wdrożyć odpowiednie leczenie, które oczywiście zapewne będzie inaczej przebiegało w każdym przypadku – bowiem wiele tutaj zależy od samej przyczyny.
wizyta u specjalisty (stomatologa lub ortodonty) - nierzadko zdarza się, że przyczyną bruksizmu są źle dobrane protezy lub korony - wtedy trzeba je po prostu wymienić, natomiast do ortodonty warto się wybrać wtedy, gdy istnieje podejrzenie wady zgryzu;
psychoterapia - nie ulega żadnym wątpliwościom, że stres jest najczęstszą bruksizmu, a w jej eliminacji może nam jedynie pomóc psychoterapia, dlatego często zalecana jest wizyta u psychologa;
szyna lub nakładki - mają one za zadanie zapobiegać ścieraniu się zębów;
masaże twarzy - dzięki nim zmniejsza się napięcie mięśniowe;
farmakoterapia - w niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie leków przeciwlękowych;
toksyna botulinowa.
Dlaczego w leczeniu bruksizmu stosuje się szyny?
Szyna relaksacyjna to skuteczny sposób leczenia zgrzytania zębów. To po prostu przezroczysta nakładka na zęby, która zostaje dobrana przez specjalistę – ortodontę. Jej zadaniem jest ustawienie żuchwy względem szczęki. To natomiast przekłada się na mniejsze szkody i zero hałasu w nocy – co na pewno docenią domownicy. Aby jednak były zauważalne efekty, to trzeba ją regularnie nosić – czas ten jest uzależniony m.in. od stopnia zaawansowania choroby. Wiele osób zastanawia się również, ile trzeba za nią zapłacić, a także gdzie możemy ją nabyć. Jej cena waha się od 200 do 800 złotych i możemy ją kupić u stomatologa lub ortodonty.
Na czym polega leczenie bruksizmu botoksem?
Z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzje o leczeniu zgrzytania zębów botoksem – toksyną botulinową. Jest to zabieg polegający na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, co odbywa się poprzez wciśnięcie w niego toksyny botulinowej. Jego efekty są naprawdę zdumiewające – m.in. zmniejsza napięcie mięśnia. Poza tym ta metoda jest niezwykle popularna, bowiem nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ani bólem. Dodatkowo jest to dość tani sposób – za taki zabieg zapłacimy maksymalnie tysiąc złotych.
Jakie są domowe sposoby leczenia bruksizmu?
Warto wiedzieć, że istnieją również domowe sposoby leczenia bruksizmu. Zdecydowanie warto je wypróbować. Jednym z najbardziej znanych jest mleko połączone z kurkumą. To produkty, które ułatwiają zasypianie, a ponadto działają przeciwbólowo. Poza tym takie połączenie może rozluźniać mięśnie. To bardzo skuteczny i polecany sposób. Natomiast osoby, które zmagają się z niedoborem magnezu, powinny sięgnąć po produkty zawierające ten pierwiastek – np. banany, czy czarną czekoladę.
W leczeniu tej przypadłości bardzo ważna jest też rezygnacja z używek. Alkohol, kawa i inne negatywnie wpływają na nasze zęby, a poza tym stymulują zgrzytanie zębami. Dobrym pomysłem będzie też ograniczenie żucia gumy, bowiem to również może być przyczyną bruksizmu. Co więcej, należy siebie ciągle kontrolować i walczyć z nawykami takimi jak obgryzanie paznokci, czy gryzienie długopisów.
Ćwiczenia relaksujące na zgrzytanie zębami
Osoby cierpiące na bruksizm powinny także wdrożyć w swoją codzienność ćwiczenia rozluźniające, które rozluźniają szczękę i język. Oto kilka z nich:
- Otwórz bardzo szeroko usta, a w następnej kolejności je zamknij, robiąc to pomału. Powtórz to ćwiczenie 15 razy.
- Przesuwaj szczękę na zmianę w przód i w tył. Powtarzaj 15 razy.
- Wykonuj szczęką okrężne ruchy w obu kierunkach – w lewo i prawo. Najlepiej powtarzaj to ćwiczenia kilka razy.
Należy pamiętać, aby wymienione ćwiczenia wykonywać każdego dnia – najlepiej dwa razy dziennie. Ponadto pomocne mogą być też ćwiczenia rozluźniające język. Jedno z nich polega na wyciąganiu języka jak najmocniej, natomiast inne polega na naciskaniu językiem na policzki od wewnątrz.
Bruksizm u dzieci
Bruksizm to problem, z którym nierzadko zmagają się najmłodsi. Do trzeciego roku życia występuje bardzo często i jest objawem ząbkowania. Najczęściej samoistnie znika, lecz w niektórych przypadkach niezbędna może być konsultacja u specjalisty.
Leczenie bruksizmu u dziecka także najczęściej jest długotrwałe. Wymaga wiele czasu i często zaangażowania wielu specjalistów.
Jak rozpoznać bruksizm u dziecka?
Jest to dość proste, bowiem najczęściej pojawia się płacz bez przyczyny, kolki, bóle głowy, czy pocieranie głową o poduszkę. Poza tym rodzice mogą zauważyć, że zęby się ścierają i powstają ubytki.
Jeśli natomiast chodzi o przyczyny zgrzytania zębów u najmłodszych, to bardzo często są to wady zgryzu. W takim wypadku zazwyczaj konieczne jest założenie aparatu, który ją zlikwiduje i zapobiegnie dalszym uszkodzeniom szkliwa. Nierzadko jednak przyczyną jest owsica, czy stres.
Bruksizm, zgrzytanie zębami – najczęściej zadawane pytania
Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości odnośnie zgrzytania zębów
i bruksizmu.
Kiedy zazwyczaj zgrzytamy zębami?
Najczęściej w sytuacjach stresujących. Czasami jednak przyczyną bywają wady zgryzu, czy też nieodpowiednio wypełnione ubytki.
Czy problem bruksizmu dotyczy też dzieci?
Wciąż wielu osobom wydaje się, że zgrzytanie zębami to przypadłość dotykająca jednie dorosłych. Trzeba tutaj podkreślić, że tak nie jest, ponieważ więcej niż połowa dzieci zgrzyta zębami!
Czy zgrzytanie zębami prowadzi do powstania problemów zdrowotnych?
Sam bruksizm jest już chorobą, lecz jego zaniedbanie może prowadzić do znacznie gorszych konsekwencji. W wyniku zgrzytania zębami ściera się płytka nazębna, co niestety powoduje znaczne ubytki.
Czy bruksizm trzeba leczyć?
Bruksizm trzeba koniecznie leczyć, ponieważ w innym wypadku jesteśmy narażeni na poważne uszkodzenia: zębów, szczęki i żuchwy, bóle głowy i wiele innych!
Jak wygląda leczenie bruksizmu u dzieci?
Leczenie zgrzytania zębami u najmłodszych wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłych. Bowiem niemożliwe jest wykonywanie zastrzyków z toksyną botulinową – czyli jednej z najskuteczniejszych metod. Na szczęście jednak istnieją inne niezawodne metody takie jak np. noszenie szyn na zęby.
Czy aparat ortodontyczny ma jakiś wpływ na zgrzytanie zębami?
Tak – w końcu jedną z najczęstszych przyczyn bruksizmu są wady zgryzu, które można usunąć, nosząc aparat ortodontyczny, a co za tym idzie – można wyleczyć bruksizm.
Czy noszenie szyny na zęby jest bezpieczne?
Z noszeniem szyny na zęby nie wiąże się żadne niebezpieczeństwo. Jest to bardzo często stosowana metoda – zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Jak długo trzeba nosić szynę na zęby?
Ta kwestia jest uzależniona od kilku czynników, ale zazwyczaj jest to okres 2 lat.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia szyny?
Na chwilę obecną nie wiadomo o żadnych przeciwwskazaniach co do noszenia szyny na zębach jako metoda leczenia bruksizmu.
Czy szynę na zębach trzeba nosić 24h?
Oczywiście, że nie. Taką szynę zakłada się tylko na noc, co wynika z tego, że to właśnie podczas snu zazwyczaj pojawia się problem ze zgrzytaniem zębami.