Jak pokazują statystyki, nawet 70% obywateli naszego kraju ma mniejsze lub większe problemy z próchnicą. Szacuje się, że blisko 90% nastolatków ma popsute zęby! Ta straszna statystyka absolutnie nie jest powodem do dumy. Długo nieleczona próchnica zębów prowadzi do wielu problemów, w tym bardzo groźnego zapalenia miazgi zęba. Czym jest, jak się leczy zapalenie miazgi zęba i jak można temu zapobiegać? O tym, w naszym artykule.
Czym jest miazga zęba?
- 1 Czym jest miazga zęba?
- 2 Co powoduje zapalenie miazgi zęba?
- 2.1 Przyczyny, które powodują zapalenie miazgi zęba
- 3 Jak się objawia zapalenie miazgi zęba?
- 3.1 Zaawansowany stan zapalny miazgi zęba – jak się objawia?
- 4 Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do poważnych schorzeń
- 5 Leczenie zapalenia miazgi zęba przy niewielkich zmianach
- 6 Leczenie zaawansowanego zapalenia miazgi zęba
- 6.1 Jak stomatolog weryfikuje stan miazgi zębowej?
- 7 Jak ograniczyć ryzyko zapalenia miazgi zębowej?
- 7.1 Pamiętaj, aby do mycia zębów używać dobrych szczoteczek
Na początek kilka słów wyjaśnienia tego pojęcia, z którym być może nie każdy się spotkał. Miazga to najbardziej wewnętrzna część zęba, która w normalnym stanie jest absolutnie niewidoczna. Jej podstawowym zadaniem jest prawidłowe odżywianie zęba. Jednocześnie ma ona chronić głębsze struktury przed wnikaniem do nich groźnych drobnoustrojów.
Warto wspomnieć o tym, że miazga jest bardzo intensywnie unaczyniona oraz unerwiona. Z tego powodu, jakiekolwiek problemy z nią mogą prowadzić do bardzo silnego, nierzadko trudnego do wytrzymania bólu.
Zapalenie miazgi może pojawić się w momencie, gdy bakterie zaczynają do niej wnikać. Jest to najczęściej efekt długo nieleczonej próchnicy. Najczęściej pojawia się dziura w zębie, która odsłania miazgę i otwiera drogę drobnoustrojom do zagnieżdżenia się w niej.
Zapalenie miazgi zęba nie da się leczyć domowymi sposobami. Konieczna jest pilna interwencja stomatologa, który przed podjęciem odpowiednich działań musi przeprowadzić dokładną diagnozę problemu. Zwlekanie z wizytą u stomatologa może jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia.
Co powoduje zapalenie miazgi zęba?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, to próchnica jest głównym powodem zapalenia miazgi zęba. Struktura ta ma naturalne zdolności do zwalczania różnych drobnoustrojów.
Niestety nieleczona próchnica powoduje przenikanie przez kanaliki ogromnej ilości bakterii. W pewnym momencie zostaje przełamana tzw. bezpieczna bariera. Miazga nie może sobie poradzić z tak dużą ilością drobnoustrojów i zaczyna się poddawać.
Stany zapalne wywołują intensywne dolegliwości bólowe. Próchnica sama z siebie ich nie powoduje. Jeśli ząb zaczyna boleć, to najprawdopodobniej jej stan jest tak zaawansowany, że bakterie niszczą już miazgę.
Przyczyny, które powodują zapalenie miazgi zęba
Inne przyczyny to m.in:
Zbyt częste spożywanie kwaśnych soków owocowych lub napojów gazowanych.
Nieprawidłowo wykonana odbudowa zęba (np. przesuwanie się wypełnień ubytków czy złe wykonanie szlifowania pod korony).
Złamanie lub ukruszenie zęba powodujące częściowe odsłonięcie miazgi.
Bruksizm, czyli tendencja do zgrzytania zębami, szczególnie w czasie snu.
Czasem zdarza się, że podczas zabiegu stomatologicznego miazga zębowa zostanie nadmiernie podrażniona. Prowadzi to do jej osłabienia, co niestety także może się skończyć stanem zapalnym.
Jak się objawia zapalenie miazgi zęba?
Początkowe stany zapalne nie oznaczają jeszcze poważnego uszkodzenia miazgi. Zmiany te są odwracalne, jeśli tylko pilnie udasz się do stomatologa!
Pierwszym z objawów jest oczywiście dość intensywny ból, który jednak zwykle przemija po okresie około 2 dni. Ból ten ma albo charakter przemijający, albo może być prowokowany. Nasila się przede wszystkim w momencie nagryzania zęba lub picia słodkich bądź gorących napojów.
Zbagatelizowanie tego momentu praktycznie zawsze kończy się ostrymi stanami zapalnymi, które niestety prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń miazgi. To z kolei krótka droga do utraty zęba. Co gorsza, czasem nawet wizyta u stomatologa, zanim ząb wypadnie, może nie pozwolić na jego uratowanie. W wielu przypadkach konieczna jest ekstrakcja.
Zaawansowany stan zapalny miazgi zęba – jak się objawia?
Przy takim stanie bóle powracają regularnie, są bardzo silne i zwykle ustępują po 2-3 dniach. Po pewnym czasie pojawia się ich nawrót. To najlepszy dowód na to, że miazga jest już w wyjątkowo złym stanie. Ból ma bardzo charakterystyczny, pulsujący charakter i nasila się nierzadko nawet przy lekkim dotknięciu zęba.
Wiele osób zmaga się również z problemem nasilenia bólu w nocy. Jest on wyjątkowo intensywny między innymi podczas próby spania w pozycji poziomej lub „na chorym zębie”, czyli twarz opiera się o poduszkę stroną, po której jest zapalenie.
Niestety w zdecydowanej większości przypadków nie pomaga przyjmowanie środków na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Ból albo nie ustępuje w ogóle, albo jest tylko bardzo delikatnie łagodzony. Co gorsza, często trudno zlokalizować, który ząb jest problemem. W tym przypadku ból mocno promieniuje i chory w pewnym momencie nie jest w stanie nawet określić, który dokładnie ząb go boli. Jeśli zapalenie jest po stronie szczęki, można odczuwać bóle nawet w okolicach uszu i skroni. Gdy problemem jest żuchwa, promieniuje jeszcze mocnej, od szyi aż do uszu.
Zdarzają się także przypadki, w których zapalenie miazgi przebiega praktycznie bezobjawowo. Osoby takie nie zmagają się z bólem nawracającym, utrzymującym się przez kilka dni. Ząb staje się tylko bardziej wrażliwy na nagryzanie oraz picie napojów.
Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do poważnych schorzeń
Regularna kontrola stanu uzębienie ogranicza ryzyko zapalenia miazgi do minimum. Pamiętaj, że próchnica wykryta w bardzo wczesnym stadium jest łatwa do wyleczenia. Zmiany są powierzchowne i ich oczyszczenie nie wiąże się nawet z bólem. Zaniedbania prowadzą natomiast do poważnych konsekwencji.
Zaawansowane stadium zapalenia miazgi może się skończyć między innymi zgorzelem. Bardzo często dochodzi do martwicy miazgi, a wraz z nią całego zęba, który ciemnieje, staje się słaby i podatny na uszkodzenia.
Są także przypadki, w których zakażenie przenosi się z miazgi na przyzębie. Powoduje to stany zapalne między innymi okostnej. Wcześniej czy później dalsze bagatelizowanie problemu doprowadzi do utraty zęba.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroby zębów mogą mieć bezpośredni wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Omawiana przez nas miazga jest strukturą bardzo silnie unaczynioną. Dostające się do niej bakterie mogą wędrować układem krwionośnym do różnych organów naszego ciała. Szczególnie często pojawiają się z tego powodu różne zakażenia w układzie naczyniowo-sercowym. Do tego czasem diagnozuje się zakażenia w układzie moczowym, a nawet narządzie wzroku.
Leczenie zapalenia miazgi zęba przy niewielkich zmianach
Jeśli szybko zareagujesz na pierwsze objawy zapalenia, jest duża szansa, że uda się uratować zęba. Po pierwsze stomatolog musi dokładnie ocenić przyczynę problemu. Jeżeli na miazgę uciska źle założone wypełnienie, należy je usunąć i odpowiednio skorygować.
W pozostałych przypadkach, gdy zmiany nie mają zaawansowanego stadium, stomatolodzy stosują specjalne preparaty odontotropowe. Ich zadaniem jest pobudzenie tkanki od odbudowy zębiny. Dopiero po całkowitym zaleczeniu problemu można założyć nowe, już stałe wypełnienie. Zazwyczaj już samo oczyszczenie uszkodzonego miejsca i założenie „leku” powoduje natychmiastowe uśmierzenie bólu.
Leczenie zaawansowanego zapalenia miazgi zęba
Gdy problem ma już zaawansowany charakter, stomatolog zazwyczaj podejmuje próbę znanemu każdemu leczenia kanałowego. Można je wykonać tylko wtedy, gdy miazga nie została w całości uszkodzona. Celem takiego zabiegu jest zachowanie naturalnego zęba. Lekarz usuwa uszkodzoną miazgę oraz opracowuje kanały. Często do wnętrza oczyszczonego zęba aplikuje się specjalny lek, z którym pacjent musi chodzić przez jakiś czas.
Po wyleczeniu zapalenia można wypełnić korzeń, a następnie odbudować cały ząb. Warto pamiętać, że po takim zabiegu ząb będzie już martwy. Niestety czasem oznacza to jego stopniowe ciemnienie, na które nie pomaga żadne wybielanie.
Jeśli leczenie kanałowe jest niemożliwe, stomatolog podejmuje decyzję o ekstrakcji zęba. Po jego usunięciu można wstawić na przykład implant.
Jak stomatolog weryfikuje stan miazgi zębowej?
Okazuje się, że dość często zdarzają się przypadki, w których zapalenie miazgi zęba przebiega bezobjawowo. Pacjent nawet nie wie, że jego ząb systematycznie „umiera”. Wzrokowe określenie stanu nie jest możliwe. Stwierdzenie, czy na miazdze pojawiła się martwica, niestety nie jest przyjemne dla pacjenta. Gdy choroba przebiega bezobjawowo, stomatolog najczęściej delikatnie nawierca zębinę. Jeśli miazga nie jest martwa, pacjent poczuje nieprzyjemny ból. W innym przypadku ząb nie zareaguje w żaden sposób.
Czasem alternatywą jest włożenie do zęba zmrożonej kulki z waty. Taka nagła zmiana temperatury na zdrowej zębinie powinna wywołać reakcję bólową. Niestety metoda ta nie jest całkowicie wiarygodna, dlatego zdecydowanie częściej stosuje się nawiercanie.
Jak ograniczyć ryzyko zapalenia miazgi zębowej?
Niestety w tej kwestii nie będziemy specjalnie odkrywczy – odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Zdecydowana większość problemów z zębami ma związek z nieprawidłową higieną.
Regularne mycie zębów to jedno, ale ważne jest także to, aby stosować odpowiedniej jakości szczoteczki. Niestety mechaniczne czyszczenie zawsze będzie mało skuteczne. Zwykła szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do najdrobniejszych zakamarków.
Należy również ograniczyć spożywanie cukru oraz picia gazowanych napojów. To właśnie te czynniki mają najbardziej negatywny wpływ na miazgę. Odpowiednie nawyki należy wyrabiać już u bardzo małych dzieci. Każdy rodzic powinien nauczyć dziecko prawidłowego i regularnego mycia zębów. Co ważne, myć trzeba także zęby mleczne! Wiele osób błędnie wierzy w to, że jest to nieistotne, bo mleczaki i tak wypadną. Bardzo często w miejscu zepsutego zęba mlecznego pojawia się stały, który od początku ma próchnicę!
Do tego absolutnie obowiązkowe jest kontrolowanie stanu uzębienia przynajmniej raz na pół roku. To również powinno wejść w nawyk i warto regularnie chodzić do stomatologa już z bardzo małym dzieckiem.
Jest to ważne również pod kątem stresu. Wiele dorosłych osób dosłownie panicznie boi się gabinetów stomatologicznych. Niestety tacy ludzie nie pójdą do dentysty tak długo, jak długo na ból pomagają różne środki medyczne. To właśnie efekt niewyrobienia odpowiednich nawyków w okresie dzieciństwa.
Pamiętaj, aby do mycia zębów używać dobrych szczoteczek
Rekomendujemy używanie nowoczesnych szczoteczek sonicznych. Szczoteczki soniczne jako jedyne na rynku, mogą usuwać nawet 100% płytki nazębnej! To powłoka, która tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Zmywając ją każdego dnia, nie dopuszczasz do tego, aby drobnoustroje na dobre „osiedliły” się na zębach i stopniowo prowadziły do próchnicy. Pamiętaj, że to właśnie płytka nazębna jest podstawą tego problemu. Rozwija się pod nią próchnica, a to krótka droga do zapalenia miazgi.
Dobrym wyborem są szczoteczki soniczne, które kupisz w naszym sklepie. Są nie tylko niezawodne i skuteczne w swoim działaniu, ale także niedrogie w zakupie. Produkt łączy się bezprzewodowo z aplikacją na smartfonie. Dzięki wbudowanym w urządzenie czujnikom możesz łatwo kontrolować siłę nacisku oraz kąt prowadzenia szczoteczki po zębach. Produkty Oclean wyrabiają dobre nawyki w myciu zębów i pomagają w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej
- Pulsujący ból zęba – co może oznaczać i kiedy występuje?
- Niemycie zębów – czym grozi niewłaściwa higiena jamy ustnej?
- Budowa zęba (anatomiczna i histologiczna) – struktura i opis
- Nieleczona próchnica zębów – cichy zabójca całego organizmu
- Tych objawów nie warto lekceważyć – zapalenie dziąseł u dziecka