fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Czy czerwone dziąsła to dobry powód, aby odwiedzić dentystę? 

kobieta-z-czeronymi-dziaslami

Zauważyłeś, że Twoje dziąsła są zaczerwienione? Nie masz pewności, czy to chwilowy problem, czy sygnał ostrzegawczy, na który warto zwrócić uwagę? Może zdarza Ci się dostrzegać krew podczas mycia zębów i zaczynasz się zastanawiać, co może być tego przyczyną?  

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi “tak”, ten artykuł jest dla Ciebie. Zaczerwienione dziąsła mogą być sygnałem różnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby nie ignorować tego objawu. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym poruszymy przyczyny zaczerwienienia dziąseł, objawy współistniejące oraz metody leczenia. Dowiesz się także, w jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u specjalisty i jak można zapobiegać podobnym problemom w przyszłości.

  • Przekrwione dziąsła – przyczyny
  • Zaczerwienione dziąsło przy koronie
  • Objawy towarzyszące
  • Metody leczenia

Przeczytaj również: Krwawiące dziąsła – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Czerwone dziąsła przy zębach – przyczyny 

Czerwone, przekrwione dziąsła są objawem, który nie powinien być lekceważony. Mogą one sygnalizować różne stany chorobowe nie tylko w jamie ustnej, ale również w całym organizmie. Z tego właśnie powodu warto zastanowić się nad przyczyną:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – brak regularnego mycia zębów, lub nieodpowiednie szczotkowanie może prowadzić do stanów zapalnych.
  • Choroby dziąseł – zapalenie dziąseł czy paradontoza mogą być główną przyczyną problemu.
  • Stany ogólnoustrojowe – czasem czerwone dziąsło przy zębie jest wynikiem chorób takich jak cukrzyca czy anemia.
  • Środki psychoaktywne, leki i suplementy – niektóre leki, w tym antybiotyki i leki na nadciśnienie, mogą powodować przekrwione dziąsła. Środki psychoaktywne, takie jak opioidy i stymulanty (np. amfetamina) mogą prowadzić do suchości w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi infekcji i stanów zapalnych. Leki stosowane w leczeniu nowotworów, (zwłaszcza podczas chemioterapii), często mają negatywny wpływ na stan jamy ustnej. Ponadto, leki na cukrzycę mogą pogarszać stan dziąseł, a niektóre specyfiki na nadciśnienie, takie jak beta-blokery i inhibitory ACE/ACEI, mogą również przyczyniać się do problemów. Warto również zwrócić uwagę na antydepresanty, które mogą powodować suchość w jamie ustnej. Jeżeli zażywasz którykolwiek z tych leków, monitorowanie stanu swoich dziąseł i konsultacja ze specjalistą są szczególnie zalecane.
  • Objawy u dzieci – Czerwone dziąsła u dziecka to sygnał alarmowy, który nie może być ignorowany, ponieważ może wskazywać na różne poważne problemy zdrowotne. Na przykład nieleczona infekcja wirusowa czy bakteryjna w jamie ustnej może prowadzić do bolesnych ropni, a w najgorszym przypadku, do ogólnoustrojowego zakażenia, zwanego sepsą. Przyczyną czerwonych dziąseł mogą być również alergie — jeśli nie zostaną odpowiednio diagnozowane i leczone, mogą prowadzić do chronicznych problemów z układem oddechowym. Nie można też zapominać o chorobach autoimmunologicznych, które mogą zaczynać się od problemów z dziąsłami i prowadzić do komplikacji, takich jak zapalenie stawów czy nawet choroby serca. Dlatego, jeżeli zauważysz u swojego dziecka czerwone dziąsła, niezwłocznie zarezerwuj wizytę u dentysty. Zaniedbanie tego problemu może mieć długotrwałe i poważne konsekwencje dla zdrowia.
Zobacz też:  6 pomysłów na prezenty dla osób dbających o zdrowe zęby

Jeśli zauważasz podobne objawy u siebie, nie powinieneś ich ignorować. Są one często sygnałem, że Twoje ciało próbuje Cię ostrzec przed większym problemem. Warto więc rozważyć wizytę u dentysty, aby zdiagnozować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zaczerwienione dziąsło przy koronie 

Zaczerwienienie dziąseł wokół korony to sytuacja, która może budzić szczególny niepokój. Korony są często stosowane w celu odbudowy uszkodzonych zębów lub poprawy estetyki uśmiechu. Choć są wykonane z materiałów przyjaznych dla organizmu, to zdarza się, że ciało może zareagować na obecność korony podrażnieniem i zaczerwienieniem dziąseł. 

Może to być również efektem niedokładnej adaptacji korony, co prowadzi do nagromadzenia płytki bakteryjnej i zapalenia dziąseł. Istotne jest więc, aby po założeniu korony zwrócić szczególną uwagę na stan dziąseł i w razie potrzeby jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Wprowadzenie odpowiednich korekt oraz utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej mogą znacząco zredukować problem zaczerwienienia dziąseł i zapobiec dalszym komplikacjom.

Czerwone dziąsła – objawy towarzyszące 

Objawy towarzyszące czerwonym dziąsłom mogą być różne i wskazywać na różne stopnie zaawansowania problemu. Warto być świadomym tych objawów, zwłaszcza gdy zauważysz czerwone dziąsła u dziecka – może to być sygnał do szybkiej interwencji dentystycznej. Poniżej znajdziesz listę najbardziej powszechnych objawów:

  • Krwawienie z dziąseł – często występuje wraz z przekrwionymi dziąsłami i może być związane z gromadzeniem się płytki bakteryjnej, a ta destrukcyjnie wpływa na wszystkie tkanki miękkie w jamie ustnej, co w dzisiejszych czasach ma olbrzymi wpływ na kontakty interpersonalne, czy też zdobycie nowej pracy. 
  • Nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej – może być odczuwane jako pieczenie, swędzenie lub ból.
  • Nieprzyjemny zapach z ust – często spowodowany przez nagromadzenie bakterii.
  • Cofanie się dziąseł – w skrajnych przypadkach, można zaobserwować cofanie się dziąseł, co odsłania korzenie zębów, wpływając na dolegliwą nadwrażliwość zębów, a następnie na utratę zębów.
  • Obrzęk i opuchlizna – ostatnim, ale niezwykle ważnym objawem jest obrzęk i opuchlizna dziąseł, co może być znakiem zaawansowanego stanu zapalnego.
Zobacz też:  Jakie prezenty na święta sprawdzą się najlepiej? Poradnik prezentowy od Oclean.

Pamiętaj, że pojawienie się jakiegokolwiek z tych objawów powinno skłonić Cię do odwiedzenia dentysty. Im szybciej zdiagnozowany zostanie problem, tym łatwiej będzie go skutecznie leczyć.

Czerwone dziąsła przy zębach – domowe sposoby i leczenie stomatologiczne 

Jeśli zauważasz czerwone dziąsła przy zębach, problem ten nie może zostać zignorowany. Zaczerwienienie i opuchlizna mogą być pierwszymi objawami stanów zapalnych, a nawet chorób przyzębia. Dlatego zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne leczenie stomatologiczne, mają tutaj zastosowanie.

W domowym leczeniu czerwonych dziąseł przydatne mogą okazać się szczoteczki soniczne — to innowacyjne narzędzia do pielęgnacji jamy ustnej, które korzystają z fal dźwiękowych do usunięcia płytki nazębnej i resztek jedzenia — jest to aż 84000 ruchów sonicznych — takiego wyniku nie da się uzyskać za pomocą zwykłej, manualnej szczoteczki. Dzięki precyzyjnym ruchom i różnorodnym trybom czyszczenia nie tylko efektywnie usuwają zanieczyszczenia, ale również masują dziąsła, poprawiając ich krążenie. To w efekcie może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Warto również skorzystać z irygatora do zębów, który za pomocą strumienia wody lub płynu antyseptycznego usuwa resztki pokarmowe i płytkę bakteryjną z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką czy nicią dentystyczną — jak np. zamki aparatów ortodontycznych. Regularne korzystanie z irygatora może znacząco wpłynąć na kojenie i gojenie dziąseł, a to z kolei może pomóc zachować własne zęby

Zawsze przy tak podrażnionych, a nawet krwawiących dziąsłach ważne jest, aby wprowadzać do jamy ustnej włókna szczoteczki niezainfekowane. Zadbaj o higienę jamy ustnej na nowym poziomie z Inteligentnym Uchwytem Dezynfekującym Oclean S1. To urządzenie nie tylko przechowuje Twoją szczoteczkę, ale także automatycznie ją dezynfekuje, wykorzystując światło UVC, które eliminuje aż 99,9% drobnoustrojów. Uchwyt może pomieścić do 5 końcówek szczoteczek, jest uniwersalny i kompatybilny z różnymi markami. Co więcej, urządzenie jest wyposażone w praktyczną diodę LED, która sygnalizuje tryb dezynfekcji. To innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność z wygodą. Automatyczna dezynfekcja co 6 godzin sprawi, że Twoja szczoteczka zawsze będzie gotowa do użycia. Uchwyt jest łatwy w montażu i zasilany akumulatorem 1000 mAh, który starczy na około 20 dni pracy.

Zobacz też:  Ząbkowanie u niemowląt - objawy i sposoby na bolesne ząbkowanie

Jeżeli jednak domowe metody zawodzą, leczenie stomatologiczne staje się nieuniknione.

 Zabiegi takie jak skaling są często zalecane, by usunąć kamień nazębny i zainfekowaną tkankę dziąsła. W cięższych przypadkach mogą być również konieczne procedury chirurgiczne. Nawet najlepsze urządzenia i zabiegi stomatologiczne nie będą skuteczne, jeśli nie towarzyszy im właściwa higiena i styl życia. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko problemów z dziąsłami. Warto też wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy i minerały wspomagające zdrowie jamy ustnej.

Źródła:

https://www.drmax.pl/blog-porady/ciagly-problem-z-krwawieniem-z-dziasel-co-to-oznacza

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia-i-ortodoncja/zapalenie-dziasel-objawy-leczenie-aa-z4Tn-4SXh-3TcR.html

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienione-dziaslo-po-zalozeniu-koron

https://dentinfo.pl/czerwone-dziasla/

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook