fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Kamienie migdałkowe (białe grudki w gardle) – czym są i jak je leczyć?

Kamienie migdałkowe białe grudki w gardle

Nieświeży oddech, nieprzyjemny posmak w ustach, uczucie zalegania przeszkody w gardle to możliwe objawy białych grudek – kamieni migdałkowych, które odkładają się w zagłębieniach migdałków (tzw. kryptach). Sprawdź, w jaki sposób tworzą się takie czopy, czy są groźne dla zdrowia i jak najlepiej się ich pozbyć.

Kamienie migdałkowe – grudki, detryty – to gęsta masa, która odkłada się w formie czopów. Składa się m.in. ze złuszczonego nabłonka, drobnoustrojów, pozostałości jedzenia czy martwych leukocytów. Złogi gromadzą się w kryptach migdałkowych, czyli zagłębieniach na powierzchni migdałków (na tylnej ścianie gardła). Ich odkładaniu się sprzyjają bakterie, które działają w tej okolicy.

Kamienie w migdałkach mają różne kolory (zwykle są białe, lekko żółte lub zielonkawe) oraz bardzo nieprzyjemny zapach. Mają zwykle kilka-kilkanaście milimetrów, jednak z czasem mogą powiększyć się nawet do kilku centymetrów. Ich twardość zwiększa się wraz z postępującym procesem wapnienia.

Kamienie migdałkowe

Kamienie migdałkowe – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają tworzeniu się kamieni migdałkowych. Do najważniejszych należą:

Kamienie migdałkowe – objawy i powikłania

U wielu osób kamienie w migdałkach nie wywołują żadnych widocznych objawów, szczególnie na początku (gdy są naprawdę niewielkie). Większe kamienie lub ich duża liczba mogą powodować:

Nieleczone zapalenie migdałków związane z kamieniami może również wywołać ropień. Objawia się m.in. silnym bólem gardła, gorączką i problemami z przełykaniem śliny. Zwykle jednak białe grudki nie są groźne dla zdrowia.

Kamienie migdałkowe – leczenie

Jak usunąć kamienie migdałkowe? Przebiega to często samoczynnie – wypadają np. w trakcie mycia zębów czy kaszlu.

Większe i uporczywe grudki usuwa lekarz w gabinecie. Może zrobić to manualnie (np. uciskając błonę śluzową) lub w trakcie zabiegu łyżeczkowania. W przypadku dużych krypt migdałkowych specjalista może też zastosować laser lub fale radiowe, by wygładzić powierzchnię i spłycić zagłębienia. Takie zabiegi zwykle odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Standardowo raczej nie zaleca się chirurgicznego usunięcia migdałków.

Kamienie migdałkowe - ból gardła

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby na pozbycie się problemu

Higiena jamy ustnej

Kamienie migdałkowe mają tendencję do tego, by szybko nawracać. Dbaj więc przede wszystkim o to, by zmniejszyć ryzyko ich powstawania. Najważniejszym krokiem jest zachowanie odpowiedniej higieny: dokładne mycie zębów i przestrzeni zębowych oraz płukanie jamy ustnej płynem. Pamiętaj też o czyszczeniu języka, np. odpowiednią końcówką irygatora. Dzięki temu w ustach znajduje się znacznie mniej bakterii.

Manualne usuwanie grudek

Usunięcie niewielkich złogów w domu jest też możliwe manualnie. W aptece znajdziesz specjalne zestawy ze szpatułkami. Możesz wykorzystać też zwykły patyczek kosmetyczny. Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie. Niektórzy stosują również irygator z wodą pod ciśnieniem.

FAQ – kamienie migdałkowe – najczęściej zadawane pytania

Zalegające kamienie niewielkich rozmiarów usuniesz samodzielnie – płucząc gardło lub stosując metody manualne. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci dobrać najlepszą metodę leczenia.

Barwa kamieni migdałkowych przypomina wydzielinę, która występuje w trakcie anginy. Czopy są jednak uformowane i twardsze niż półpłynny ropny śluz, który pojawia się podczas infekcji.

W skrajnych przypadkach nieleczone kamienie migdałkowe mogą spowodować zakażenie i ropień. Zwykle jednak czopy wywołują tylko przykre objawy, takie jak nieprzyjemny zapach z ust lub dyskomfort.

Niewielkie kamienie zwykle nie dają dolegliwości bólowych. Im są jednak większe i twardsze, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu gardła (czasami promieniującego do ucha).

Szacuje się, że kamienie migdałkowe mogą dotyczyć nawet 10% populacji. To dość powszechna dolegliwość, która często nie daje żadnych objawów, dlatego nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej obecności.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook