fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Jak wyczyścić irygator do zębów?

irygator do zębów obrazek 12

Irygator do zębów to bardzo przydatne urządzenie, które może być wykorzystywane w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Dla niektórych jest wręcz niezastąpione – na przykład dla posiadaczy aparatów ortodontycznych. Warto go używać z wielu powodów, ale głównie dlatego, że precyzyjnie usuwa płytkę nazębną, eliminuje resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc, jak i jest doskonałą pomocą w zachowaniu zdrowia dziąseł. Manualna szczoteczką do zębów niestety nie jesteśmy w stanie dotrzeć w każde miejsce w jamie ustnej, natomiast cienkim strumieniem wody pod ciśnieniem już tak. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej dbałości o irygator. Jak wyczyścić irygator do zębów? Sprawdź!

Dlaczego warto czyścić regularnie irygator do zębów?

Trzeba pamiętać, że irygator dentystyczny to urządzenie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu wody, zatem jest ono narażone na kamień, jak i osady. Użytkownicy irygatorów bardzo często zmagają się z kamieniem, osadem i bakteriami, które gromadzą się w zbiorniku przeznaczonym na wodę, w wężyku, jak i również wewnątrz urządzenia do higieny jamy istnej. Czasami to wszystko odkłada się także wewnątrz końcówki. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby móc przez długie lata cieszyć się sprawnym irygatorem, to musimy pamiętać o regularnym jego czyszczeniu i odkamienianiu.

W przeciwnym razie musimy nastawić się na to, że irygator do zębów po pewnym czasie przestanie prawidłowo działać. Do najczęściej występujących problemów związanych z brakiem dbałości o sprzęt zaliczamy:

  • mniejsza wydajność pracy irygatora,
  • przerwy w przepływie wody przez końcówkę (lub jego brak),
  • mniejsza siła strumienia wody,
  • inne poważniejsze awarie, których skutkiem będzie brak możliwości korzystania.
Zobacz też:  Irygator do zębów - co to jest, jak działa?

Pamiętajmy również, że w irygatorze gromadzą się niebezpieczne bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia!

Najprawdopodobniej każdy z nas zna popularną metodę na usunięcie kamienia z czajnika. Polega ona na zastosowaniu kwasku cytrynowego lub octu w odpowiedniej proporcji z wodą. To przede wszystkim szybki, prosty i tani sposób, aby wyeliminować kamień z urządzenia. Jednak czy w przypadku irygatora ta metoda także się sprawdzi? Najpierw przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta. Gdy nie znajdziemy w niej żadnych przeciwwskazań co do tego sposobu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć właśnie np. kwasek cytrynowy. Należy jednak pamiętać, że gdy wypompujemy już roztwór wody z domowym preparatem (np. octem), to później koniecznie trzeba wlać czystą wodę do zbiornika i ją także wypompować przez pracujący irygator. Najlepiej wykonać tę czynność nawet kilkukrotnie!

Istnieją również specjalistyczne środki do usuwania kamienia w takich urządzeniach jak irygator dentystyczny. Pytanie brzmi, czy są one tak samo skuteczne jak domowe sposoby? Zapewne nie do końca, lecz domowe sposoby są znakomitym rozwiązaniem, gdy aktualnie nie mamy pod ręką profesjonalnych środków. Dostępne na rynku specjalne środki do czyszczenia irygatorów to łatwy i skuteczny sposób na usunięcie kamienia i osadów z irygatora. 

Jak wyczyścić irygator do zębów - krok po kroku

Co ważne: jeśli chcemy także wyczyścić końcówki wymienne do irygatora, to wystarczy, że umieścimy je w zbiorniku z roztworem, dzięki czemu za jednym razem uda nam się solidnie wyczyścić zarówno urządzenie, jak i dysze wymienne. Chodzi tutaj oczywiście o irygatory stacjonarne posiadające większe zbiorniki.

Sprawdź nasze popularne kategorie i zadbaj o higienę jamy ustnej
jaki irygator do zębów wybrać obraz

Jak wyczyścić irygator do zębów - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Z jaką częstotliwością trzeba odkamieniać irygator?

Zdaniem ekspertów irygator dentystyczny najlepiej czyścić przynajmniej raz na kilka miesięcy, choć niektórzy twierdzą, że powinniśmy to robić co 2-3 miesiące! W przypadku osób, które mają twardą wodę w kranach, należy pamiętać, że zalecane jest częstsze odkamienianie. Warto się zdecydować także na odkamienianie urządzenia, gdy przez dłuższy czas go nie używaliśmy.

Czy można zapobiegać osadom i kamieniu w irygatorze? 

Użytkownicy irygatorów powinni wiedzieć, jak postępować z tym urządzeniem, by nie dopuścić do tego zakamienienia. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby utrzymać sprzęt w doskonałym stanie technicznym!

  • wylewaj wodę po każdym użyciu irygatora – po każdej irygacji w zbiorniku nie powinna pozostać woda. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to niestety będzie dochodziło do namnażania się niebezpiecznych bakterii oraz tworzenia się kamienia.
  • osuszaj urządzenie po każdym użyciu – gdy skończysz irygację, solidnie osusz całe urządzenie, zaś zbiornik wyczyść pod bieżącą wodą i pozostaw go do wyschnięcia.
  • jeśli masz możliwość, to korzystaj z wody przefiltrowanej – nie jest ona twarda, więc korzystanie z niej nie wiąże się z ryzykiem powstania kamienia, jak i osadów w urządzeniu. 

Woda czy płyn do płukania ust – czego używać do irygacji?

Większość uważa, że najlepiej do irygacji używać wody. Zwykła woda z kranu praktycznie nic nas nie kosztuje, ponieważ używamy jej niewielkie ilości do irygacji. To także znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż stosowanie płynu do płukania ust do irygacji.

Zobacz też:  Irygator do zębów czy nić dentystyczna?

Płyn do płukania ust to produkt, który warto zostawić do użycia po skończonej irygacji. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby móc używać płynu do irygacji, to najpierw pamiętajmy, aby sprawdzić w instrukcji obsługi, czy jest w ogóle taka możliwość. Niektórzy producenci takich urządzeń nie zalecają takiego postępowania, bowiem może ono niekorzystnie wpłynąć na trwałość urządzenia, co wynika z faktu, że niektóre płyny zawierają składniki, które mogą powodować korozję irygatora. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook