Suchość w ustach to zdecydowanie nic przyjemnego. Jeśli zmagasz się z tym problemem, to powinieneś wiedzieć, że nie jesteś wyjątkiem. Nawet 10% populacji cierpi na tzw. kserotomię. Co jednak oznacza suchość w ustach? Czy suchość w ustach jest niebezpieczna i wymaga konsultacji ze specjalistą? Dowiedz się!
Czym jest suchość w ustach?
- 1 Czym jest suchość w ustach?
- 2 Kiedy suchość w ustach powinna nas zaniepokoić?
- 3 Suchość w ustach – przyczyny
- 3.1 Skutki uboczne stosowania niektórych leków
- 3.2 Czy stres może odpowiadać za suchość w ustach?
- 4 Czy suchość w ustach występuje u osób starszych?
- 5 Suchość w ustach – domowe sposoby
- 5.1 Suchość w ustach – czego unikać?
- 6 Suchość w ustach – kiedy skontaktować się z lekarzem?
Najprawdopodobniej u każdego z nas chociaż raz pojawiło się niemiłe wrażenie suchości w ustach. Jest to związane z mniejszą produkcją śliny, zaś taki stan często wynika ze stresu czy nawyków powiązanych z niezdrowym trybem życia.
Nierzadko jednak przyczyny bywają poważniejsze – suchość w ustach może świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania ślinianek czy chorobach ogólnoustrojowych.
Utrzymująca się przez dłuższy czas suchość w ustach może prowadzić do zaburzeń przełykania, czyli dysfagii. Ta dolegliwość sprzyja również powstawaniu aft, owrzodzeń czy próchnicy zębów. Dlaczego? Wynika to z faktu, że ślina ma działanie antybakteryjne i gdy jest jej za mało, to diametralnie wzrasta ryzyko zakażeń – zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych.
Kiedy suchość w ustach powinna nas zaniepokoić?
Ważny dzień w pracy często wiąże się z dużą ilością stresu. Wtedy często zapominamy o istotnych potrzebach takich jak np. picie wody, czego skutkiem może być właśnie suchość w ustach. Moglibyśmy wymienić mnóstwo sytuacji, podczas których może nam towarzyszyć ta dolegliwość, lecz to wcale nie oznacza, że w naszym organizmie rozwija się choroba.
Powinniśmy się zaniepokoić, gdy suchość w jamie ustnej utrzymuje się przez dłuższy czas, regularnie powraca bądź występuje w towarzystwie innych objawów takich jak m.in.:
pieczenie języka,
suchości w gardle,
suche wargi,
nieprzyjemny zapach z ust,
pogorszenie zmysłu smaku,
zmiany w jamie ustnej,
problem z przełykanie i życiem,
metaliczny posmak.
Jeśli suchość w ustach jest uciążliwa na co dzień, to należy zgłosić się do lekarza, który podejmie odpowiednie działania. Warto wiedzieć, że ta dolegliwość może być chorobą samą w sobie (kserostomia), czy też objawem wielu różnych schorzeń.
Suchość w ustach – przyczyny
Suchość w ustach często związana jest z mniejszym wydzielaniem śliny. Często pojawia się w patologiach ślinianek czy chorobach ogólnoustrojowych. Nierzadko jednak źródłem tej dolegliwości jest niezdrowy tryb życia, nadmierny stres, czy sięganie po używki.
Oczywiście suchość w ustach może świadczyć także o odwodnieniu organizmu. Przy zwiększonym wydalaniu lub zmniejszonym spożyciu wody, organizm stara się na różne sposoby oszczędzać płyny i dlatego ogranicza produkcję śliny. Do śluzówki policzków, warg, czy języka nie dociera wilgoć, przez co stają się matowe i dużo bardziej podatne na uszkodzenia.
Odwodnienie organizmu to przede wszystkim problem osób starszych, u których często występuje mniejsze poczucie pragnienia. Jednak trzeba pamiętać, że utrata wody może nastąpić także w wyniku biegunek, wymiotów, silnych krwawień, cukrzycy, czy gorączki.
Na suchość w ustach nierzadko skarżą się również osoby przyjmujące różne leki. Istnieje długa lista specyfików, które mogą wywoływać tę nieprzyjemną dolegliwość. Są to m.in.:
Skutki uboczne stosowania niektórych leków
Na suchość w ustach nierzadko skarżą się również osoby przyjmujące różne leki. Istnieje długa lista specyfików, które mogą wywoływać tę nieprzyjemną dolegliwość. Są to m.in.:
- leki moczopędne,
- leki na alergię,
- leki przeciwastmatyczne,
- leki cholinolityczne,
- leki wykorzystywane w terapii chorób psychicznych.
Niektórzy często przestają przyjmowania leków, gdy wystąpi suchość w ustach, lecz to błąd. Nie należy tego robić, a kwestię suchości w ustach omówić na kolejnej wizycie u specjalisty.
Wśród innych możliwych przyczyn suchości w ustach wymienia się choroby ślinianek, schorzenia reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), AIDS, zaburzenia psychiczne, choroby tarczycy, niedobory witamin czy żelaza.
Czy stres może odpowiadać za suchość w ustach?
Mogłoby się wydawać, że sytuacje stresujące to jedynie problem psychologiczny. Nie do końca jest tak jest. W końcu nie od dziś wiadomo, że ludzie różnie reagują na ciężkie momenty w życiu. U niektórych występują biegunki, nudności, wymioty, szybsze bicie serca, czy większa potliwość. Naukowcy twierdzą również, że długotrwały stres ma negatywny wpływ na funkcjonowanie jamy ustnej.
Przyczyny suchości w ustach w czasie stresu są wielopoziomowe. Przede wszystkim aktywuje się układ współczulny, który przygotowuje organizm do ważnej walki. Zaś ślinianki produkują niewielką ilość lepkiej i gęstej śliny. W stresujących sytuacjach często szybko oddychamy przez usta i połykamy ślinę, przez co jama ustna traci nawilżenie i pojawia się nieprzyjemne poczucie suchości.
Gdy zęby nie mają dostępu do antybakteryjnych właściwości śliny, to są dużo bardziej narażona na próchnicę. Dlatego pacjenci zmagający się z suchością jamy ustnej powinni szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa, by cieszyć się uśmiechem w dobrej kondycji.
Co więcej, stres powoduje znacznie więcej problemów w obrębie jamy ustnej, niż tylko suchość. Wielu zmaga się z bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami. Długotrwały bruksizm ma wiele konsekwencji – przede wszystkim prowadzi do nadmiernego ścierania i kruszenia się zębów, przez co zęby są niewłaściwie ustawione względem siebie i proces żucia jest utrudniony.
Podczas długotrwałego stresu dochodzi również do wielu zmian hormonalnych, zaś te niekorzystnie wpływają na dziąsła. Najczęściej problemem jest zapalenie, które może przemienić się w paradontozę, a ta prowadzi nawet do utraty zębów.
Czy suchość w ustach występuje u osób starszych?
Oczywiście! Według statystyk nawet co czwarta osoba, która ukończyła 65. rok życia cierpi na kserostomię. Suchość w ustach szczególnie u osób starszych bywa mocno uciążliwa. Brak właściwej ilości śliny powoduje trudniejsze połykanie, jak i może doprowadzić nawet do krztuszenia się, więc seniorzy często nie przyjmują odpowiedniej ilości pokarmów, przez co ich nawyki żywieniowe nie są zdrowe. Co więcej: osoby starsze często noszą protezy zębowe, zaś zbyt mała ilość śliny w jamie ustnej może powodować problemy z ich przyczepnością oraz dyskomfort w ich noszeniu.
Suchość w ustach – domowe sposoby
Suchość w ustach to z pewnością niezbyt przyjemna dolegliwość, na którą wiele osób szuka sposobów. Na szczęście istnieje ich całkiem sporo! Sprawdź domowe sposoby na suchość w ustach!
pić regularnie dużo zimnej wody, warto mieć też jej szklankę przy łóżku,
ssać kostki lodu lub lizaki lodowe,
żuć gumy czy cukierki bez zawartości cukru,
nawilżać usta, używając do tego nawilżającej pomadki,
szczotkować zęby dwa razy w ciągu dnia,
używać płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu.
Suchość w ustach – czego unikać?
unikać picia alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych,
nie używać sztucznej śliny w sprayu,
nie spożywać kwaśnych, ostrych, słonych i słodkich pokarmów,
nie palić papierosów,
nie spać z protezą,
nie przerywać stosowania leku bez uzgodnienia z lekarzem.
Suchość w ustach – kiedy skontaktować się z lekarzem?
Mimo że suchość w ustach najczęściej nie jest niebezpieczna i ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów, to jednak gdy:
objawy nie mijają po kilku tygodniach leczenia w domu,
pojawiają się trudności z połykaniem, żuciem czy mówieniem,
występują nieustanne problemy ze zmysłem smaku,
usta krwawią, bolą lub są opuchnięte,
w ustach pojawiają się białe plamy,
podejrzewasz, że suchość w ustach wynika z przyjmowania leków,
pojawiają się inne objawy takie jak np. częstsze oddawanie moczu.
To konieczne jest odwiedzenie lekarza rodzinnego, który sprawdzi, z czego wynika suchość w ustach i zaleci odpowiednie leczenie.