Co zrobić, żeby jak najdłużej utrzymać efekty po zdjęciu aparatu ortodontycznego? Ortodonta dobiera odpowiedni retainer, czyli aparat retencyjny. Dzięki niemu zadbasz o to, by zęby po korekcji pozostały na swoim nowym miejscu i nie wróciły do poprzedniego stanu. Sprawdź, jakie są rodzaje reteinerów oraz jak długo nosić taki aparat.
Aparat retencyjny – charakterystyka. Czym jest retainer ortodontyczny?
- 1 Aparat retencyjny – charakterystyka. Czym jest retainer ortodontyczny?
- 2 Rodzaje retainerów – stały i ruchomy
- 2.1 Retainer stały
- 2.2 Retainer ruchomy
- 3 Aparat retencyjny – cena. Ile kosztuje retainer?
- 4 FAQ – retainer – najczęściej zadawane pytania
- 4.1 Czy retainer prostuje zęby?
- 4.2 Czy noszenie retainera boli?
- 4.3 Ile godzin dziennie nosić retainer?
- 4.4 Czym można myć retainer?
- 4.5 Czy retainer jest na stałe?
Wbrew pozorom zdjęcie aparatu ortodontycznego (stałego lub ruchomego, np. nakładek) to jeszcze nie koniec leczenia. Wady zgryzu i nieprawidłowości zębowe mają naturalną tendencję do nawracania – szczególnie gdy rezultaty są świeże – dlatego konieczne jest utrwalenie efektów. Zęby oraz inne tkanki potrzebują wsparcia, które zapewnia im aparat retencyjny.
Retainer, który stabilizuje rezultaty leczenia ortodontycznego, jest niezbędny niemal w każdym przypadku. Jak długo go nosić, ile trwa okres retencji? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, m.in. wieku pacjenta i rodzaju wady. Niektórzy stosują go kilka miesięcy lub lat, a jeszcze inni – nawet do końca życia.
Rodzaje retainerów – stały i ruchomy
Retainery na zęby mają postać stałą lub ruchomą. Pierwsza opcja jest przytwierdzana w gabinecie i niemożliwa do samodzielnego usunięcia. Aparat retencyjny ruchomy można z kolei wyjąć samemu i to pacjent musi pamiętać o jego regularnym stosowaniu.
Ortodonta wybiera rozwiązanie indywidualnie do potrzeb. Dzięki temu dba o zachowanie maksymalnych możliwych efektów i obniża ryzyko powrotu do niepoprawnego ustawienia zębów. Czym różnią się aparaty retencyjne?
Retainer stały
Stały aparat retencyjny zwykle stosuje się dłużej i w przypadku takich wad, kiedy specjalista przewiduje większą niestabilność. Retainer stały ma formę cienkiego drucika, który przytwierdza się od wewnętrznej strony zębów (pośrednio lub bezpośrednio). Stosuje się zwykle retainer 3-3 lub retainer 4-4 – w zależności od tego, na ilu zębach zostanie przyklejony.
Takie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ nie wymaga samodzielnego kontrolowania. Jest również dyskretne. Konieczna jest jednak szczególna higiena jamy ustnej.
Retainer ruchomy
Aparat retencyjny ruchomy zwykle nosi się krócej, jednak nie nadaje się do każdej wady. Można samodzielnie wyjmować go z jamy ustnej. To ułatwia zachowanie odpowiedniej higieny, ale jednocześnie wymaga od pacjenta dyscypliny. Jeśli zapomnisz o noszeniu retainera ruchomego, zwiększasz ryzyko powrotu zębów do poprzedniego stanu.
Do najpopularniejszych rodzajów należą: płytki Hawleya, płytki Schwarza, aparaty termoformowalne, aparaty czynnościowe i pozycjonery. Zwykle to retainery przezroczyste w formie szyn retencyjnych, które są wykonane z silikonu lub akrylu.
Aparat retencyjny – cena. Ile kosztuje retainer?
To, ile kosztuje przygotowanie i założenie retainera, zależy m.in. od rodzaju aparatu (stały, ruchomy), miejscowości czy renomy gabinetu. Najczęściej cena aparatu retencyjnego zaczyna się od ok. 500 zł.
FAQ – retainer – najczęściej zadawane pytania
Czy retainer prostuje zęby?
Aparat retencyjny stosuje się po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Retainer nie służy więc do prostowania zębów. Utrwala efekty i pomaga utrzymać zęby w odpowiednim miejscu. Pamiętaj jednak, że również pacjent ma wpływ na ostateczny rezultat – niestosowanie się do zaleceń ortodonty może spowodować, że zęby wrócą na swoje poprzednie miejsce, a efekty się nie utrzymają.
Czy noszenie retainera boli?
Przez pierwsze kilka dni po założeniu retainera stałego lub szyn ruchomych możesz odczuwać ból albo dyskomfort. Zwykle jednak mija, gdy przyzwyczaisz się do aparatu retencyjnego. Jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj ze swoim ortodontą.
Ile godzin dziennie nosić retainer?
Retainery stałe są nieruchome i znajdują się w jamie ustnej przez całą dobę. Czas noszenia aparatu retencyjnego ruchomego zależy z kolei od wytycznych ortodonty. Zwykle na samym początku stosuje się go większość doby (w dzień i w nocy), a później jedynie w nocy.
Czym można myć retainer?
Ruchomy aparat retencyjny umyj dokładnie miękką szczoteczką i opłucz wodą. Unikaj wrzątku (aby nie zdeformować retainera) i ostrych past (aby nie porysować przezroczystych płytek).
Stały retainer wymaga dokładnego czyszczenia szczoteczką zwykłą i międzyzębową, nicią oraz płynem (podobnie jak w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego na wcześniejszych etapach leczenia).
Czy retainer jest na stałe?
Ortodonta zawsze określa, jak długo nosić retainer dla zachowania określonych efektów leczenia. W niektórych przypadkach drut retencyjny stosuje się dożywotnio. U innych pacjentów wystarczy kilka lat lub nawet miesięcy.
Źródła:
https://www.researchgate.net/publication/341524886_Retainer_in_orthodontics
https://www.researchgate.net/profile/Ewa-Czochrowska-2/publication/324149584_Three_methods_of_fixed_mandibular_retainer_fabrication_and_delivery/links/5ac148eca6fdcccda65de8ff/Three-methods-of-fixed-mandibular-retainer-fabrication-and-delivery.pdf