Wrażliwe zęby – co powoduje nadwrażliwość?

Porady
wrażliwe zęby obraz 1

Nadwrażliwość zębów to problem, który może objawiać się na wiele sposobów. Mogą to być zaledwie łagodne ukłucia, a nawet duży dyskomfort, który powoduje, że nie mamy w ogóle apetytu. Jest to również objaw, którego nie można lekceważyć, ponieważ wrażliwe zęby mogą być oznaką jakiegoś problemu stomatologicznego. Kto najczęściej zmaga się z wrażliwymi zębami? Co powoduje nadwrażliwość? Co na wrażliwe zęby? Sprawdź!

Wrażliwe zęby - kogo najczęściej spotyka ten problem?

Wielu osobom wydaje się, że nadwrażliwość zębów występuje jedynie u starszych osób. Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ może ona pojawić się u każdego. I choć najczęściej zmagają się z nią kobiety, to jednak mężczyźni również zmagają się z problemem wrażliwych zębów. Co więcej, ten problem najczęściej pojawia się w wieku od 20 do 40 lat, ale czasem dotyczy też osób młodszych, jak i starszych, także nie ma reguły. 

Co powoduje
nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to skutek odsłonięcia zębiny. Na naszych zębach znajduje się warstwa szkliwa, której zadaniem jest ochrona miękkiej zębiny, która znajduje się pod nim.

Czasem jednak dochodzi do starcia szkliwa i w konsekwencji zaczynamy odczuwać nieprzyjemne objawy wrażliwych zębów. 

wrażliwe zęby obraz 1

Wrażliwe zęby - przyczyny

Zbyt mocne szczotkowanie - wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ale podczas mycia zębów używa dużej siły, przez co chodzi do ścierania się szkliwa. Jak rozpoznać, że to problem, który nas dotyczy? To bardzo proste - wystarczy spojrzeć na główeczkę szczoteczki: jeśli jej włosie jest zdeformowane, to znak, że za mocno szczotkujemy zęby.

Erozja zębów - jest to nic innego jak utracenie szkliwa zębów, które zostało spowodowane działaniem kwasu z kwaśnych pokarmów i napojów.

Cofanie się dziąseł - gdy dziąsła się cofają, to dochodzi do odsłonięcia korzeni zębów, a następnie do nadwrażliwości zębów.

Choroby dziąseł - w przypadku nagromadzonej płytki lub kamienia nazębnego może dochodzić do cofania się dziąsła w dół zęba, co także jest przyczyną wrażliwych zębów.

Zgrzytanie zębami - często zaciskasz i zgrzytasz zębami? W ten sposób doprowadzasz do ścierania się szkliwa i powstania nadwrażliwości.

Wybielanie zębów - nadwrażliwość zębów bardzo często występuje u tych osób, które zdecydowały się na wybielanie zębów, lecz jest ono krótkotrwałe.

Uszkodzony ząb - ułamany ząb również może być jedną z przyczyn występowania wrażliwych zębów.

Jak rozpoznać problem wrażliwych zębów?

Odczuwasz dyskomfort podczas picia zimnego napoju? A może jesz coś gorącego i czujesz delikatne ukłucia? Najprawdopodobniej to właśnie zbyt wrażliwe zęby –  najczęściej ten dyskomfort pojawia się podczas picia i jedzenia czegoś zimnego, a także podczas spożywania gorących dań czy napojów. Co więc ból często pojawia się od zimnego powietrza, które wbija się w zęby, jak i czasem podczas jedzenia słodkich lub kwaśnych potraw.

Jak dbać o wrażliwe zęby?

Osoby z wrażliwymi zębami powinny unikać potraw i napojów, które powodują nieprzyjemny dyskomfort. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju gorące, zimne, słodkie, a także kwaśne potrawy i napoje. Warto z nich całkowicie zrezygnować przynajmniej na pewien czas, aż nastąpi poprawa.

Poza tym ważne jest, aby pamiętać o regularnym myciu zębów, ponieważ zaniedbanie tego będzie prowadzi jedynie do zwiększenia nadwrażliwości zębów. 

wrażliwe zęby obraz 2

Co robić, kiedy nasze zęby są wrażliwe?

Nie szczotkuj zbyt mocno zębów - to najczęstsza przyczyna nadwrażliwości zębów. Jeśli już się z nią zmagasz, a nadal myjesz zęby ciężką ręką, to jedynie pogorszy ich stan. Pamiętaj, aby szczotkować je delikatnie, a ponad stosować szczoteczki z miękkim włosiem. Polecamy stosować szczoteczki z czujnikiem nacisku. Oclean posiada tego typu szczoteczki w swojej ofercie.

Unikaj słodkich i kwaśnych produktów - każdy z nas uwielbia cukierki i inne słodycze, lecz niestety mają one w sobie ogromne ilości cukru, który negatywnie wpływa na szkliwo zębów. Zatem lepiej zastąpić je zdrowymi smakołykami takimi jak owoce, warzywa, czyli produkty, które są bogate w błonnik.

Zrezygnuj z napojów gazowanych - zastąp je piciem, które nie zawiera cukru: może to być zielona lub czarna herbata, a także woda.

Nie myj zębów od razu po kwaśnym posiłku - odczekaj trochę czasu.

Nie zaciskaj zębów - zgrzytanie zębów także ściera szkliwa. Jeśli więc nie chcesz pogłębić problemu, to postaraj się go jak najszybciej usunąć. W takim wypadku pomocna może być wizyta u dentysty i założenie szyny lub ochraniacza na zęby.

Zrezygnuj z wybielania zębów - przynajmniej na jakiś czas.

Jak leczyć wrażliwe zęby u stomatologa?

Do stomatologów zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami – wśród nich jednym z najczęstszych jest nadwrażliwość zębów. Warto zgłosić się do specjalisty z taką nieprzyjemnością, bowiem nie ulega żadnym wątpliwościom, że wrażliwe zęby mocno obniżają komfort życia. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad – zapyta o występujące objawy, sprawdzi stan zębów i w ten sposób znajdzie najlepszy sposób leczenia. Wrażliwe zęby można leczyć na wiele różnych sposobów, lecz najczęstszym jest stosowanie różnego rodzaju produktów odczulających takich jak żele, czy płukanki, które mają za zadanie wzmocnić zęby.

Trzeba jednak tutaj podkreślić, że nie da się wyleczyć nadwrażliwości na jednej wizycie. Wymaga to trochę czasu, a ponadto powyższy sposób nie zawsze jest skuteczny – czasem niezbędne się uszczelnienie szyjki zęba w celu pokrycia odsłonięte zębiny, a w wyjątkowych przypadkach nawet wypełnienie zęba korzeniami!

Sprawdź też: Kiedy iść do dentysty?

Jak leczyć wrażliwe zęby sposobami domowymi?

Obecnie bez najmniejszego problemu możemy kupić produkty, które są przeznaczone dla osób zmagających się z nadwrażliwością zębów. Zazwyczaj są to specjalnie pasty, które eliminują dolegliwości bólowe spowodowane wrażliwymi zębami. Należy ich używać dwa razy dziennie oraz czekać na efekty, które często pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. Tym samym należy oczywiście trzymać się zaleceń z akapitu powyżej i dbać o swoje zęby w sposób prawidłowy. 

Jak chronić się przed nadwrażliwością zębów?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz uchronić się przed bólem spowodowanym przez wrażliwe zęby? Na szczęście istnieje na to kilka sposobów – oto one:

Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie - rano i przed snem,

Używaj odpowiedniej pasty - możesz sięgnąć po tą, która jest przeznaczona do wrażliwych zębów oraz delikatnie szczotkuj zęby, wykonując małe i okrężne ruchy, używając do tego szczoteczki o miękkim lub średnim włosiu,

Regularnie wymieniaj szczoteczkę - przynajmniej raz na 3 miesiące,

Nie myj zębów od razu po jedzeniu - odczekaj przynajmniej 30 minut,

Ogranicz spożywanie słodkich i kwaśnych produktów, a także napoje gazowane,

Jeśli zgrzytasz zęby - jak najszybciej wyeliminuj ten problem,

Używaj szczoteczki sonicznej,

Odwiedzaj regularnie stomatologa.

Jeśli zmagasz się z nadwrażliwością zębów, to możesz najpierw wypróbować domowe sposoby na tę dolegliwości, natomiast gdy nie zauważysz żadnych rezultatów, to być może niezbędna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nie zwlekaj z podjęciem leczenia wrażliwych zębów, ponieważ nieleczona nadwrażliwość jest niebezpieczna.

Przy wrażliwych zębach postaw na szczoteczkę soniczną!

Skuteczna higiena jamy ustnej jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na zdrowie naszych zębów. Wrażliwe zęby często nam dokuczają z uwagi na zbyt dużą siłę szczotkowania i źle dopasowane włosie szczoteczki. Jeżeli masz wrażliwe zęby, dobierz miękką końcówkę szczoteczki oraz szczoteczkę soniczną, która posiada wbudowany czujnik siły nacisku. Wtedy będziesz miał pewność, że nie szkodzisz swojemu zdrowiu.