fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć obniżone dziąsła?

Zdrowe zęby i dziąsła ściśle przylegają do siebie. Pod wpływem szkodliwych czynników może się zdarzyć, że dziąsła zaczną się obniżać. Skutkiem są odsłonięte szyjki zębowe – nieprzyjemna i groźna dolegliwość. Jeśli nie zastosujemy środków zapobiegawczych, problem może pogłębić się na tyle, że zęby zaczną się chwiać. Co jest przyczyną odsłoniętych szyjek zębowych i jak im zaradzić? Sprawdź w naszym artykule, jak leczyć obniżone dziąsła!

Linia dziąseł nie obniża się nagle, lecz stopniowo. Pacjent może więc nie zauważyć początkowych objawów odsłonięcia szyjek zębowych. Problem dotyczy przyzębia, więc diagnostyką zajmuje się periodontolog. Kontrola stanu przyzębia i wywiad pozwalają określić przyczyny i stopień zaawansowania problemu.

Jak rozpoznać cofanie się dziąseł? Należy wiedzieć, jak wygląda zdrowe przyzębie. Dziąsła powinny mieć różową barwę i szczelnie otaczać nasadę każdego zęba. Pomiędzy zębem a dziąsłem nie powinno być żadnych kieszonek (szczelin). Widoczna powinna być tylko korona zęba, szyjki zaś w całości zakryte.

Objawy odsłoniętych szyjek zębowych

Główne nieprawidłowości, które może zauważyć pacjent cierpiący na recesję dziąseł, obejmują:

Nadwrażliwość zębów – ból pojawiający się pod wpływem zimna, gorąca, kwaśnego i słodkiego smaku lub dotyku. Obnażone szyjki zębowe są wrażliwe na zmiany temperatury i niektóre substancje chemiczne, a więc potrawy o określonym smaku. Możemy odczuwać dyskomfort podczas oddychania zimnym powietrzem, a także przy myciu zębów. Ból nie jest ciągły, lecz przeszywający i krótkotrwały.

Widoczne szyjki zębowe – mogą być odsłonięte na tyle, że z łatwością dostrzeżemy ich ciemniejszą barwę, odróżniającą je od reszty zęba.
Krwawienie dziąseł podczas mycia zębów – jeśli zakup miękkiej szczoteczki i pasty do zębów dla osób z nadwrażliwością nie eliminuje problemu, przyczyną krwawienia może być recesja dziąseł.

Starzenie się organizmu

Z wiekiem wzrasta ryzyko chorób przyzębia, a szyjki zębowe często są odsłonięte u osób powyżej 50 roku życia. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami, należy dbać o profilaktykę chorób jamy ustnej, właściwą dietę i regularne badania.

Nieprawidłowe mycie zębów

Zła higiena jest przyczyną wielu schorzeń jamy ustnej. W przypadku recesji dziąseł bezpośrednim czynnikiem mogą być osady nazębne. Gromadzą się przez miesiące lub lata, jeśli zaniedbujemy dokładne czyszczenie i zabiegi higienizacyjne. Z drugiej strony, zbyt mocne szczotkowanie zębów lub stosowanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu podrażnia dziąsła i także może powodować ich obniżanie się.

Chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).

Wiele osób nieświadomie zaciska zęby podczas snu, czego objawem są m.in. bóle głowy, twarzy lub zębów. Bruksizm mieć poważne konsekwencje – uszkodzenie szkliwa, rozchwianie zębów lub właśnie odsłonięte szyjki zębowe. Przyczyną tej choroby może być długotrwały stres.

Nieleczone wady zgryzu

Jeśli zęby są nierównomiernie obciążone, dziąsła mogą obniżać się szybciej, niż wynikałoby to z samego wieku. Warto stosować leczenie ortodontyczne stosownie do możliwości, aby pozycja zębów w dziąsłach była prawidłowa.

Palenie papierosów

Dym tytoniowy sprzyja powstawaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, których nagromadzenie powoduje z czasem obniżanie się dziąseł.

Niedobory mikroelementów lub niedożywienie

Zrównoważona dieta jest bardzo ważna dla zdrowia zębów i dziąseł. Szczególnie istotne w tym przypadku są witaminy D i C oraz fosfor i wapń.

Niektóre choroby ogólnoustrojowe.

Problemy z przyzębiem mogą być związane np. z cukrzycą.

Nieleczone odsłonięte szyjki zębowe

Bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie odsłonięcia szyjek zębów. Bez specjalistycznej pomocy ryzykujemy, że rozwiną się u nas poważniejsze schorzenia jamy ustnej. Możliwe skutki obejmują: paradontozę, zapalenie i zanik dziąseł, zanik przyzębia oraz wypadanie zębów. Jeśli więc dostrzegamy objawy recesji dziąseł, powinniśmy pilnować właściwej higieny zębów i zdrowej diety, a także skorzystać z pomocy stomatologa.

Zobacz też:  Choroby dziąseł – profilaktyka, objawy i leczenie

Cofanie się dziąseł – leczenie specjalistyczne

Podstawowym zabiegiem, który wykonuje się u pacjentów z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, jest higienizacja zębów. Przeprowadzany jest skaling (usunięcie kamienia nazębnego) i piaskowanie (likwidacja osadów bakteryjnych). Pozwalają one zahamować postęp choroby, uwalniając dziąsła od czynnika drażniącego. Higienizację zębów wykonuje się profilaktycznie co pół roku w gabinecie stomatologicznym.

W przypadku wad zgryzu należy podjąć leczenie ortodontyczne. Można zastosować interdyscyplinarne, ortodontyczno-periodontologiczne leczenie chorób przyzębia. Korekta zgryzu jest wtedy ściśle nadzorowana, a narzędzia i metody dostosowane do warunków anatomicznych osób ze zredukowanym przyzębiem.

Aby zabezpieczyć szyjki zębowe przed działaniem czynników powodujących ból, można pokryć je materiałem kompozytowym zastępującym szkliwo. W zaawansowanych przypadkach możliwa jest chirurgiczna rekonstrukcja dziąseł – przeszczep tkanki z podniebienia.

Domowe sposoby na obniżone dziąsła

Oprócz specjalistycznych zabiegów, pacjenci powinni wprowadzić do swojej codzienności odpowiednie nawyki. 

Domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe to przede wszystkim wskazówki profilaktyczne. Co robić, aby dziąsła były jak najzdrowsze, a recesja postępowała znacznie wolniej?

Należy używać miękkiej szczoteczki, aby nie podrażniać dziąseł. Równie ważna jest technika szczotkowania – nie przyciskamy włosia mocno do powierzchni zębów. Ruchy wymiatające wykonujemy od dziąseł do krawędzi zębów.

Pomocna będzie szczoteczka soniczna, która działa podobnie jak irygator – wprawiając w ruch wodę znajdującą się w ustach, usuwa resztki pokarmów i bakterie z trudno dostępnych miejsc i przestrzeni między zębami. Doskonale chroni więc przed gromadzeniem się osadów nazębnych.

Ważny jest dobór preparatów higienicznych. Pasty do zębów i płukanki do ust powinny być odpowiednie dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Można stosować specjalne środki służące remineralizacji szkliwa.

Jaka pasta do zębów z odkrytymi szyjkami?

Używanie niewłaściwej pasty do zębów może pogłębić problemy z dziąsłami. Jeśli zmagamy się z ich obniżaniem, należy wybierać jak najdelikatniejsze pasty. Będą to produkty przeznaczone dla zębów wrażliwych, charakteryzujące się niską ścieralnością (poniżej 30 RDA) i zawierające fluor. Ścieralność pasty można sprawdzić namacalnie – jeśli znajdują się w niej grudki, jest gęsta i można w niej wyczuć proszek, najpewniej będzie podrażniała dziąsła i ścierała szkliwo.

Dobrze, jeśli pasta na odsłonięte szyjki zębowe zawiera składniki przeciwzapalne, regenerujące i przeciwobrzękowe. Złagodzić stan zapalny możemy dodatkowo, używając płukanek ziołowych, np. z szałwii i rumianku. Regularne przepłukiwanie jamy ustnej takimi naparami pomaga uśmierzyć ból i wesprzeć regenerację dziąseł. W aptekach dostępne są także łagodzące żele na odsłonięte szyjki zębowe.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook