fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Jak czyścić aparat ortodontyczny

Niezależnie od tego, czy nosisz aparat ortodontyczny stały, czy ruchomy, koniecznie musisz pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu, aby za pewien czas móc cieszyć się nie tylko prostym, ale także zdrowym zgryzem. To równie ważne jak codzienna higiena jamy ustnej

Jeśli zaniedbasz tę kwestię, to niestety mogą pojawić się liczne problemy takie jak np. nieprzyjemny oddech, rozwój próchnicy, a nawet choroby dziąseł.

Dowiedz się, jak czyścić aparat ortodontyczny!

Dlaczego czyszczenie aparatu ortodontycznego jest ważne?

Aparat ortodontyczny jest ciałem obcym w jamie ustnej i bardzo często podrażnia śluzówki. To natomiast przekłada się na to, że powstają obrzęki i infekcje – zwłaszcza wtedy gdy nie dbasz o higienę. Tego rodzaju podrażnienia wraz z bakteriami pochodzącymi z resztek jedzenia bardzo trudno wyleczyć. Z tego względu posiadacze aparatów ortodontycznych nierzadko zmagają się z nawracającymi stanami zapalnymi takimi jak afty czy owrzodzenia, które wymagają leczenia. 

Szczególnie ważne jest też to, że resztki pokarmów gromadzą się między klamrami aparatu, a gdy nie jest on systematycznie myty, to staje się siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. To natomiast sprzyja powstawaniu próchnicy i tworzeniu się kamienia nazębnego, będącego jedną z przyczyn nieprzyjemnego oddechu i opuchlizny dziąseł. 

Skutki braku higieny w leczeniu ortodontycznym

Nieczyszczenie aparatu prowadzi do osadzania się kamienia nazębnego na styku dziąseł i zębów, przez co nieustannie drażni on błony śluzowe i osłabia mocowania zębów. W ten sposób może dojść do paradontozy i w jej skutek wypadania zębów. Wiedz, że paradontoza nie grozi jedynie osobom starszym, ale także młodszym – zwłaszcza tym noszącym aparaty ortodontyczne. 

Zobacz też:  Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Wśród powodów, dla których regularne czyszczenie aparatu ortodontycznego jest tak istotne, warto wspomnieć też o tym, że w ten sposób możesz usuwać liczne bakterie. Jeśli nosisz aparat ruchomy i zakładasz go jedynie na kilka godzin w ciągu dnia, to wiedz, że i tak osadzają się na nim rozmaite drobnoustroje, które po wyjęciu aparatu z ust, mogą się namnażać, rozwijać i przez to powodować brzydki zapach z ust czy kwaśny posmak w jamie ustnej. 

Jak czyścić aparat ortodontyczny

Czym można czyścić aparat ortodontyczny?

Osoby noszące aparaty ortodontyczne każdego dnia muszą pamiętać o ich czyszczeniu. Czym czyścić stały aparat ortodontyczny? Obecnie na rynku istnieje szereg rozmaitych akcesoriów, które powinien mieć każdy pacjent ortodontyczny. Już na początku leczenia warto się w nie wyposażyć, aby czyszczenie stałego aparatu ortodontycznego przebiegało bezproblemowo. 

Co warto kupić dla osoby z aparatem ortodontycznym?

Gdy już skompletujesz wszystkie niezbędne akcesoria do czyszczenia stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego, to jeszcze musisz zadbać o prawidłową technikę ich używania. Poproś o pomoc w tym zakresie swojego stomatologa lub ortodontę, który podpowie Ci, jak właściwie dbać o aparat ortodontyczny.

Jak prawidłowo czyścić aparat ortodontyczny?

Pacjenci po rozpoczęciu leczenia ortodontycznego bardzo często zastanawiają się, jak czyścić aparat ortodontyczny. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Należy jednak wiedzieć, że higiena takiego urządzenia powinna być realizowana dopiero po zdjęciu ewentualnych ruchomych elementów. Jeśli nosisz np. wyciągi, to musisz je najpierw zdjąć. Czyszczenie aparatu ortodontycznego rozpocznij od elementów umieszczonych na zębach trzonowych. Najpierw wyczyść rurki i pierścienie, a dopiero później zamki i łuki.

Zobacz też:  Retainer na zęby (aparat retencyjny) – co to, dla kogo, jak długo nosić?

Szczególnie ważne jest również to, abyś podczas higieny aparatu ortodontycznego wykonywał odpowiednie ruchy szczoteczką pod kątem 45 stopni. Najlepiej, aby były to ruchy wymiatające, umożliwiające solidne oczyszczenie przestrzeni między zębami a urządzeniem. Pamiętaj także, aby ruchy wykonywane szczoteczką były delikatne, by nie uszkodzić części aparatu. W prawidłowym dbaniu o przestrzenie między zębami a aparatem może Ci pomóc też nić dentystyczna.

Jak myć zęby, nosząc stały aparat ortodontyczny?

Jeśli nosisz stały aparat, to na pewno zastanawiasz się, jak myć zęby? Może to być trochę utrudnione – w końcu na Twoich zębach znajdują się elementy aparatu, ale jest to jak najbardziej możliwe. Najlepiej, abyś używał do tego szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Raczej nie zaleca się stosowania klasycznej szczoteczki do zębów, ponieważ nią najłatwiej uszkodzić urządzenie. 

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym powinieneś rozpocząć od oczyszczenia tych zębów, na których umieszczone są części aparatu ortodontycznego. Gdy one zostaną oczyszczone, to możesz przejść do usuwania zanieczyszczeń z zębów, na których nie ma elementów stosowanych w ortodoncji. 

Wiedz również, że na początku może pojawić się u Ciebie nadwrażliwość zębów. To zupełnie normalne, ale możesz sobie pomóc, sięgając po pastę łagodzącą nadwrażliwość zębów. Najlepiej stosuj ją na przemian z pastą zatrzymującą rozwój kamienia nazębnego.

Z jaką częstotliwością myć zęby i aparat ortodontyczny oraz ile czasu to zajmuje?

Mycie zębów i czyszczenie aparatu ortodontycznego to czynności, które musisz wykonywać regularnie, czyli przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Ma to na celu dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń nie tylko z zębów, ale również aparatu ortodontycznego. Lekarze zalecają również korzystanie ze szczoteczek i nici dentystycznych między posiłkami, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. 

Warto również podkreślić, że mycie zębów z aparatem ortodontycznym na początku leczenia może pochłaniać sporo czasu. Z czasem jednak pacjenci nabywają wprawy, dzięki czemu cały ten proces przebiega dużo szybciej i sprawniej. Wiedz jednak, że według szacunków na każdy ząb trzeba poświęcić przynajmniej 10 sekund, aby mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostały wyeliminowane.

Zobacz też:  Ortodoncja i leczenie ortodontyczne. Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty?

Czy warto używać irygatora do czyszczenia aparatu ortodontycznego?

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie czyścić aparat ortodontyczny, koniecznie powinieneś zdecydować sięna irygator do zębów! Według wielu specjalistów posiadacze aparatów ortodontycznych powinni mieć w swoich łazienkach irygatory dentystyczne, czyli urządzenia, które przy pomocy strumienia wody, wypłukują pozostałości pokarmów z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Świetnie radzą sobie również z obluzowaniem nagromadzonej płytki nazębnej. 

Irygacja przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych i aparatu ortodontycznego to efektywny i bezinwazyjny dla dziąseł proces, który pozwala na dokładne oczyszczenie miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów irygatorów dentystycznych. Zaleca się jednak, aby pacjenci ortodontyczni wybierali te modele, które mają regulację mocy strumienia czyszczącego i napowietrzania strumienia wody. Aktualnie można nabyć nawet specjalistyczne dysze ortodontyczne stworzone przez producentów irygatorów do zębów, które znacząco zwiększają efektywność czyszczenia. 

Irygator do zębów jest wszechstronnym rozwiązaniem do codziennej higieny jamy ustnej. Solidnie oczyszcza nie tylko elementy aparatu, ale również przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe, czy inne prace protetyczne. Ponadto irygator dentystyczny to urządzenie, które idealnie się sprawdza również po zakończeniu leczenia ortodontycznego. 

irygator oclean w10
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook