Podczas porannego mycia zębów zauważyłeś w lustrze, że Twoje zęby bledną bądź ich końcówki stają się przezroczyste? Jeśli odpowiedziałeś tak, to koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł do końca. Wyjaśnimy Ci, czym spowodowane są przezroczyste zęby i nie tylko.
Szkliwo
- 1 Szkliwo
- 2 Dlaczego zęby stają się przezroczyste?
- 2.1 Wybierz szczoteczkę dla siebie
- 3 Jak wygląda leczenie erozji zębów?
- 3.1 Wypełnianie lub klejenie zębów
- 3.2 Licówki
- 3.3 Korony dentystyczne
- 4 Czy da się przywrócić szkliwo zębów?
- 5 Jak nie dopuścić do powstania przezroczystych zębów?
- 6 Zęby stają się przezroczyste – co robić?!
- 7 Zadbaj o piękny uśmiech i zdrowe zęby z produktami Oclean
Jak zapewne wiesz, zęby mają zewnętrzną białą warstwę, inaczej nazywaną szkliwem. Czy wiesz, że jest to najtwardsza substancja w ludzkim ciele? Składa się przede wszystkim z wapnia. Pod szkliwem natomiast obecna jest zębina, czyli większość zęba, która ma kolor bladożółty, ale może być także ciemnobrązowy.
W sytuacji gdy szkliwo zaczyna erodować, zęby mogą zyskać półprzezroczysty wygląd. Najczęściej przezierność widoczna jest jedynie na czubkach, ponieważ zębina nie sięga do czubków zębów.
Dlaczego zęby stają się przezroczyste?
Przezierne zęby mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Bardzo często przyczyną jest celiakia, czyli rodzaj nietolerancji, która często powoduje słaby rozwój szkliwa, przez co zęby przednie są niezwykle cienkie. Hipoplazja szkliwa to kolejna możliwa przyczyna takiego stanu. Jeśli masz przezroczyste zęby już od urodzenia, to przede wszystkim powinieneś rozważyć te dwie powyższe choroby – być może chorujesz, na którąś z nich!
To oczywiście jednak nie wszystkie możliwe przyczyny przeziernych zębów. Erozja może być spowodowana także przyjmowaniem kwaśnych pokarmów, jedzeniem słodyczy, bulimią, refluksem żołądkowo-przełykowym, a nawet nadmiernym spożywaniem alkoholu! Zęby bowiem są narażone na stałe działanie kwasów, co doprowadza do ich demineralizacji. Co więcej, nie powinniśmy zbyt często sięgać po produkty do wybielania zębów, ponieważ one również mogą powodować przezierność zębów.
Wybierz szczoteczkę dla siebie
Jak wygląda leczenie erozji zębów?
Niestety leczenie całkowitej erozji zęba jest niemożliwe w domu. Konieczna jest wizyta u stomatologa, który zapewne zaproponuje jeden z kilku sposobów leczenia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Wypełnianie lub klejenie zębów
Łączenie zębów to zdecydowanie jedna z najczęściej wykonywanych procedur stomatologicznych w przypadku pacjentów zmagających się z przezroczystymi zębami. Ta metoda jest bardzo tania, ekspresowa i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi.
To dosyć prosta procedura, która polega na nałożeniu przez lekarza stomatologa żywicy kompozytowej, która doskonale wygląda w połączeniu z naturalnym kolorem zębów. Zęby zostają zatem pokryte żywicą i tym samym zabarwione. Cały proces zajmuje maksymalnie 30 minut.
Stomatolog może również wyrzeźbić ząb – zarówno przed, jak i po nałożeniu żywicy, dzięki czemu zyska on odpowiedni kształt.
Licówki
Licówki dentystyczne to nic innego jak powłoki, które są w kolorze zęba. Są one przyczepiane do przedniej części zębów. To równie częsty sposób leczenia stosowany u osób z erozją szkliwa.
Wspomniane licówki mogą być wykonywane z materiałów porcelanowych bądź z żywicznych. Z przeprowadzonych badań jednak wiemy, że licówki żywiczne są podatniejsze na odpryskiwanie, natomiast licówki porcelanowe – zapobiegają powstawaniu nieestetycznych przebarwień i zapewniają naturalny wygląd.
Założenie licówek wymaga najczęściej 1 bądź 2 wizyt u dentysty.
Korony dentystyczne
Korony dentystyczne to kolejny sposób leczenia erozji szkliwa. Są to nakładki na zęby, które pokrywają cały ząb. Uwzględniając ten fakt – są idealnym rozwiązaniem dla zębów przeziernych. Możemy je znaleźć w wielu wersjach – m.in. metalowej, żywicznej, ceramicznej bądź porcelanowej. Najczęściej wystarczą jedynie 2 wizyty u stomatologa.
Czy da się przywrócić szkliwo zębów?
Wiele osób się zastanawia, czy istnieje sposób na przywrócenie szkliwa zębów? Niestety nie ma takiej możliwości.
Wynika to z faktu, że szkliwo nie jest żywą tkanką, dlatego gdy zostanie trwale zniszczone, to nie da się go przywrócić, choć oczywiście producenci płynów do płukania jamy ustnej mówią co innego, ale jest to nieprawda.
Osoby z przezroczystymi zębami mogą zdecydować się jedynie na zabiegi kosmetyczne, których celem nie jest przywrócenie utraconego szkliwa zębów. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwe jest remineralizowanie zębów będących w trakcie procesu erozji szkliwa. Polega to na ponownym wbudowaniu w tkankę zębów utraconych jonów wapnia i fosforanowych.
Według wyników przeprowadzonych badań leczenie fluorem jest właściwe do remineralizacji szkliwa. Jeśli zatem zauważysz, że czubki Twoich zębów stają się półprzezroczyste, to rozpocznij szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, stosując do tego pastę z fluorem. Co więcej, leczenie erozji zębów jest skomplikowane i najczęściej nie da się go przeprowadzić w domu, dlatego zawsze najpierw zalecamy konsultację z dentystą.
Jak nie dopuścić do powstania przezroczystych zębów?
Jeśli nie chcesz dopuścić do tego, aby Twoje zęby stały się przezroczyste, to przede wszystkim musisz unikać bezpośredniego kontaktu z kwasami. To trudne, aby nie powiedzieć, że niemożliwe. Możemy jednak starać się ich unikać.
Należy zrezygnować z napojów gazowanych i kwaśnych soków (np. pomarańczowych). Czasem jednak nie mamy wyboru – np. podczas imprezy, i co wtedy? Nic się nie stanie, jeśli jednorazowo wypijemy szklankę takiego napoju, lecz od razu po wypiciu trzeba wypłukać usta oraz jeśli mamy możliwość – umyć zęby po 30 minutach. Bardzo istotne jest także, aby nie szczotkować zębów od razu po spożyciu kwaśnego napoju bądź posiłku. Spowoduje to bowiem wcieranie kwasu w zęby!
Istnieją oczywiście również inne nawyki, które mogą być pomocne. Przede wszystkim mowa o delikatnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Warto także używać słomki do picia kwaśnych napojów – dzięki temu nasze zęby nie mają bezpośredniego kontaktu z kwasami.
Osoby, które uwielbiają żuć gumy do żucia, powinny wybierać także te bez zawartości cukru. Jest to bowiem składnik, który może spowodować jeszcze większe zniszczenia szkliwa zębów. Obecnie zamiast cukru w gumach znajduje się najczęściej ksylitol, czyli sztuczny słodzik, którzy neutralizuje kwasy w jamie ustnej.
Zęby stają się przezroczyste – co robić?!
Jeśli Twoje zęby dopiero stają się przezroczyste, to przede wszystkim nie panikuj i nie próbuj samodzielnego leczenia! Jak najszybciej skontaktuj się ze swoim stomatologiem, który pomoże Ci w remineralizacji i odbudowie szkliwa, jeśli nadal będzie taka możliwość. Gdy to nie będzie możliwe, to Twój lekarz wdroży działania, które zapobiegną przeziernym zębom.