Wady stawu skroniowo-żuchwowego mogą być spowodowane wieloma czynnikami – np. nieprawidłowym kształtem zębów, czego następstwem jest zespół zaburzeń wynikających z niewłaściwego kontaktu pomiędzy zębami szczęki i żuchwy. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu jest stres, ale nierzadko są to wady zgryzu. Osoby zmagające się z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego najczęściej skarżą się na przeskakiwanie w stawie żuchwy, ale mogą występować także inne objawy, chociażby bóle głowy. Co jeszcze warto wiedzieć? Dowiedz się, czym jest staw skroniowo-żuchwowy i dlaczego przeskakująca żuchwa to problem, który należy leczyć.
Przeskakująca i strzelająca szczęka – przyczyny
- 1 Przeskakująca i strzelająca szczęka – przyczyny
- 2 Jak objawiają się choroby stawu skroniowo-żuchwowego?
- 3 Jakie badania trzeba wykonać, aby móc stwierdzić dysfunkcję stawu skroniowo żuchwowego?
- 4 Przeskakująca żuchwa – leczenie
- 4.1 Wybierz szczoteczkę dla siebie
- 5 Przeskakująca szczęka i żuchwa – ćwiczenia
- 6 Przeskakiwanie żuchwy – domowe sposoby
- 7 Przeskakująca żuchwa- podsumowanie
- 7.1 Sprawdź naszą ofertę na szczoteczki soniczne i irygatory do zębów
Okluzja to jeden z najczęstszych przyczyn, która prowadzi do dolegliwości w postaci przeskakiwania, strzelania, czy też trzaskania szczęki podczas ruchu żuchwą. Okluzja to po prostu właściwy sposób stykania się zębów górnych z dolnymi. Czasami jednak jest on nieprawdłowy – przyczyną może być brak zębów, ich nieodpowiedni kształt, czy zbyt silne lub słabe działanie mięśni. Wspomniane przyczyny mogą doprowadzać do dysfunkcji stawy skroniowo-żuchwowego, natomiast to prowadzi do choroby okluzyjnej.
Wśród przyczyn tej dysfunkcji często wymienia się stres, urazy szczęki (zarówno makro-, jak i mikrourazy), choroby stawu oraz wady zgryzu. Do makrourazów dochodzi dość często – mogą one powstać np. poprzez uderzenie w twarz i nie tylko. Natomiast mikrourazy występują dużo częściej – powstają np. w wyniku zbyt wysokiego wypełnienia w zębie.
Wraz z biegiem lat obserwuje również, że coraz więcej osób zmaga się z bruksizmem, który także jest przyczyną przeskakiwania szczęki. W wyniku nadmiernego stresu wiele osób zaciska szczęki, mięśnie mocno się napinają, pojawia się nocne zgrzytanie zębami podczas snu, a to wszystko prowadzi do ścierania się szkliwa.
Co więcej, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest leczenie wad zgryzu. Według statystyk nawet co drugi Polak powinien zdecydować się na leczenie ortodontyczne, a to najlepiej pokazuje skalę problemu! Oczywiście to też może przyczyniać się do przeskakiwania szczęki. Innymi przyczynami mogą być też choroby ogólnoustrojowe takie jak, chociażby nowotwory.
Do innych możliwych przyczyn przeskakującej żuchwy i szczęki możemy zaliczyć:
- zgrzytanie zębami;
- zapalenie stawów;
- infekcje;
- złe nawyki jak zagryzanie wargi, zaciskanie szczęki w stresie, żucie gumy;
- braki w uzębieniu.
Jak objawiają się choroby stawu skroniowo-żuchwowego?
Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego może objawiać się na wiele sposobów. Jednym z najczęściej występujących objawów jest ból twarzy i stawu skroniowo-żuchwowego oraz jego najbliższych okolic. To właściwie pierwsze objawy, które występują na samym początku. Objawem choroby stawu skroniowo żuchwowego mogą być też początkowo bezbólowe przeskakiwanie żuchwy i tzw. efekt przeskakującej szczęki.
Później z czasem, mogą pojawić się inne takie jak bóle głowy, sztywność szyi, bóle pleców, brak możliwości całkowitego otworzenia ust, czy bolesny już objaw – przeskakiwania i strzelania w stawie skroniowo-żuchwowym. Niektórzy zauważają u siebie także inne, rzadziej występujące objawy. Zaliczamy do nich nadwrażliwość na ciepło i zimno, dużą ruchomość zębów, ich przemieszczanie, czy skracanie i wydłużanie.
Jakie badania trzeba wykonać, aby móc stwierdzić dysfunkcję stawu skroniowo żuchwowego?
Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego są dość podobne do tych, które daje, chociażby próchnica zębów. Występują one także przy problemach z zatokami, czy w przypadku chorób dziąseł.
Dlatego, gdy pojawią się pierwsze uciążliwe objawy, to powinniśmy jak najszybciej zapisać się na wizytę do swojego dentysty, który przeprowadzi wywiad i odpowiednie badanie.
Specjalista skupi się przede wszystkim na sprawdzeniu stawów szczękowych pod kątem bólu lub tkliwości. Sprawdzi, czy pojawiają jakieś trzaski i zgrzyty, czyli jeden z najczęstszych objawów dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Podczas takiego badania lekarz upewni się, czy sposób działania żuchwy jest prawidłowy, a także czy zgryz jest prawidłowy. W niektórych przypadkach niezbędne może być też wykonanie zdjęcia rentgenowskie, dzięki któremu dentysta będzie mógł powiedzieć nieco więcej i potwierdzić lub wykluczyć problem. Co więcej, czasem niezbędna jest też tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny.
Niektórym osobom wydaje się, że stomatolog to osoba, która zajmuje się dosłownie wszystkim – leczy choroby zębów, wady zgryzu, jak i zajmuje się chirurgią. Oczywiście nie do końca jest to prawda, dlatego też w niektórych sytuacjach nie jest nam w stanie pomóc. Gdy okaże się, że faktycznie zmagamy się z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, to być może będziemy musieli udać się do innego specjalisty – np. chirurga, który się nami zaopiekuje i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli natomiast przyczyną jest wada zgryzu, to najpewniej niezastąpiona będzie pomoc ortodonty.
Przeskakująca żuchwa – leczenie
W leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego wykorzystuje się kilka metod. Mają one na celu przede wszystkim zmniejszyć nasilenie objawów. Zastosowanie konkretnych sposobów zawsze powinno być jednak poprzedzone wizytą u dentysty, który powie nam, jak najlepiej postępować, aby wyeliminować uciążliwe objawy.
Jednym z podstawowych sposobów łagodzenia objawów DSSŻ jest przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Może to być np. aspiryna, która ma działanie rozkurczające i raz-dwa może usunąć nieprzyjemne skurcze i bóle mięśni. Niektórzy decydują się również na zastosowanie wilgotnego ciepła.
Skutecznym sposobem leczenia jest natomiast noszenie specjalnej szyny relaksacyjnej, którą zakłada się na noc. Jest to szyna, którą wykonuje się na specjalne zamówienie, bowiem musi ona idealnie pasować do jamy ustnej pacjenta. Nakłada ją się na górne zęby, dzięki czemu są one chronione przed tarciem o zęby dolne. To wszystko ma na celu zlikwidowanie szkodliwego zaciskania i ścierania zębów.
Istnieje też wiele technik relaksacyjnych, których warto się nauczyć. W ten sposób możemy zyskać większą kontrolę nad napięciem mięśni żuchwy. W niektórych sytuacjach niestety te wszystkie metody mogą okazać się nieskuteczne – wtedy najprawdopodobniej nie obejdzie się bez zabiegu chirurgicznego. Często do takich sytuacji dochodzi, kiedy przez wiele lat problem z przeskakująca żuchwą lub szczęką jest ignorowany przez pacjentów.
Wybierz szczoteczkę dla siebie
Przeskakująca szczęka i żuchwa – ćwiczenia
Pierwszy krok, jaki powinna wykonać osoba zmagająca się z problemami z żuchwą, to wizyta u stomatologa. Jest to specjalista, który może postawić trafną diagnozę i powie nam, jak należy wyeliminować te dysfunkcje. Jak już wspomnieliśmy, jedną z najczęstszych przyczyn są wady zgryzu – zatem w takiej sytuacji nie obejdzie się bez leczenia ortodontycznego. Jeśli natomiast jest to spowodowane niewłaściwym trybem życia – ciągłym stresem, żuciem gumy itp. to należy ograniczyć te wszystkie złe nawyki. Wiemy jednak, że to wszystko wcale nie jest takie proste, dlatego przedstawiamy kilka pomocnych ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu. Usiądź wygodnie przed lustrem i poćwicz!
Połóż czubek języka na podniebieniu za górnymi jedynkami. Trzymaj go przez dłuższą chwilę i jednocześnie powoli otwieraj szczękę. Powtarzaj to ćwiczenie 10 razy.
Umieść dwa kciuki pod brodą, a następnie otwieraj powoli usta. W ten sposób Twoja szczęka będzie się obniżała w dół. W takiej pozycji trzymaj otwarte usta przez 8-10 sekund, a później je powoli zamykaj. Wykonaj je przynajmniej 10 razy.
Połóż dłoń na brodzie, chwyć żuchwę między kciukiem a palcem wskazującym i cofnij ją do tyłu – ruchem ślizgowym.
Ułóż dłoń na brodzie i staraj się powoli pociągać żuchwę w dół. Powinieneś poczuć delikatne rozciąganie mięśni żwaczy. Powtarzaj to 10 razy.
Połóż dłoń na policzku, otwieraj powoli usta i postaraj się przesunąć żuchwę w bok. Powtarzaj to ćwiczenie 10 razy, zmieniając strony.
Powyższe ćwiczenia są łatwe do wykonywania, a znacząco poprawiają elastyczność mięśni. Mają również pozytywny wpływ na rozluźnienie stawu skroniowo-twarzowego. Dodatkowo warto dodać, że obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór gadżetów, które są bardzo pomocne w gimnastyce mięśni twarzy, zatem warto po nie sięgać.
Przeskakiwanie żuchwy – domowe sposoby
Na szczęście w obecnych czasach istnieje wiele sposobów na szybkie usunięcie dolegliwości bólowych. Są to przede wszystkim leki przeciwbólowe, które możemy kupić bez recepty. Do najczęściej wybieranych zaliczamy ibuprofen i paracetamol, które skutecznie pokonują ból stawów skroniowo-żuchwowych. W niektórych przypadkach niezbędne jednak mogą być leki zwiotczające mięśnie na receptę – są najlepsze na silny ból.
Wśród innych metod możemy wymienić noszenie specjalnych ochraniaczy na zęby, które zapobiegają zgrzytaniu i zaciskaniu zębów, czy chociażby niezastąpione ciepłe okłady z ręczników. Ulgę w bólu przynosi także lód, jednak pamiętajmy, aby nie sięgać po niego zbyt często. Sporą skutecznością odznaczają się też techniki relaksacyjne, czy chociażby akupunktura.
Jeśli jednak zmagamy się z bardzo silnym bólem, to najprawdopodobniej powyższe sposoby nie będą skuteczne. W takim wypadku trzeba sięgnąć po dużo bardziej inwazyjne metody leczenia, do których zaliczamy m.in. wstrzykiwaniem kortykosteroidów do stawu skroniowo-żuchwowego.
Warto jednak wiedzieć, że ból stawu skroniowo-żuchwowego możemy leczyć też poprzez zmianę stylu życia. Wystarczy wprowadzić kilka nowości takich jak:
- delikatna dieta; rezygnacja z żucia gumy;
- eliminacja stresu;
- nieobgryzanie paznokci;
- regularne ćwiczenia;
- ograniczenie dużych ruchów szczęki i żuchwy np. ziewanie.
Przeskakująca żuchwa- podsumowanie
Nierzadko dzieje się tak, że zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego samoistnie ustępują po wdrożeniu w życie kilku powyższych zmian. Czasem jednak objawy nie znikają lub się nasilają – w takim wypadku powinien być to dla nas znak, że przeskakująca żuchwa to problem, który nie rozwiąże się sam i trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który sprawdzi, co złego dzieje się. Pamiętaj – nie zwlekaj, ponieważ możesz nabawić się zaawansowanych problemów z przeskakująca szczęką.
Sprawdź naszą ofertę na szczoteczki soniczne i irygatory do zębów
Przeskakująca żuchwa z pewnością jest uciążliwą, jednak jeśli chcemy zachować swoje zęby w stanie dobrym lub bardzo dobrym, być może to czas i moment na zmianę swoich nawyków. Badania udowodniły, że używanie szczoteczek sonicznych zapobiega paradontozie, próchnicy, grzybicy jamy ustnej i wielu innym chorobom.
3 comments
Od kilku lat mam problem z przeskakującą szczęką.Bagatelizowałam go,ale od jakiegoś czasu zaczęły mnie boleć zęby i dziąsła,pojawiła się również nadwrażliwość na zimne i gorące napoje.
Często mam wrażenie, że boli mnie pół twarzy i głowy,taki promieniujący, tępy ból.
Żałuję, że wcześniej nie zgłosiłam lekarzowi problemu z przeskakującą szczęką.
Mam to samo , ale boję się z tym iść do lekarza, jakie leczenie miałeś ?
Też mam ten problem. Zaczęła przeskakiwac po ciąży 4 lata temu. Z każdym slowem zmienia swoje położenie. Wszyscy to widzą i słyszą ten klik. I mój odruch przytrzymywania jej. Na szczęście mnie jeszcze nic nie boli. Musze jak najszybciej poszukać ortodontę.
Comments are closed.