Jak dbać o szkliwo? Praktyczne wskazówki

jak dbać o szkliwo obraz 5

Piękne, białe i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Często jednak nie dbamy o prawidłową higienę jamy ustnej. Zapominamy o regularnym myciu zębów, stosujemy złą technikę szczotkowania, czy korzystamy z nieodpowiedniej szczoteczki. Problemy z zębami jednak mogą być spowodowane również niewłaściwymi nawykami. Jakich zasad higieny jamy ustnej należy przestrzegać? Jak dbać o szkliwo?

Jak dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej?

Szkliwo zębów stanowi naturalną barierę dla bakterii. Aby jednak było ono mocne, to musimy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli nie chcemy zmagać się z ubytkami w szkliwie, to przede wszystkim musimy pamiętać o codziennym i dokładnym myciu zębów. Istotne jest tutaj stosowanie odpowiedniej szczoteczki i pasty. W razie potrzeby o porady w zakresie doboru odpowiednich produktów możemy zapytać swojego stomatologa. 

Nie możemy zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych (możemy do tego używać nici dentystycznej i irygatora do zębów). To ważne, ponieważ tylko w ten sposób możemy dokładnie usunąć płytkę nazębną z obszarów między zębami, do których nie dociera szczoteczka manualna. Istotne jest również płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Rodzice dzieci natomiast powinni od najmłodszych lat wyrabiać u nich nawyk dbania o higienę jamy ustnej i uczyć maluchy, jak prawidłowo czyścić zęby.

czyszczenie przestrzeni międzyzębowych obrazek 7

Zadbaj o szkliwo i zrezygnuj ze złych nawyków

Istnieje długa lista konsekwencji braku właściwej dbałości o higienę jamy ustnej. Zaliczamy do nich nie tylko powszechnie występującą u dzieci i dorosłych próchnicę, ale również choroby dziąseł czy utratę szkliwa zębów. Co istotne jednak: codzienne szczotkowanie zębów i regularne wizyty u stomatologa to często zbyt mało, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami. 

Szkodliwe nawyki, które mogą niszczyć szkliwo

Niezdrowa dieta

Częste spożywanie słodyczy negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, ponieważ słodycze pobudzają obecne w jamie ustnej bakterie do produkcji kwasów odpowiedzialnych za niszczenie szkliwa, a to zaś może prowadzić do próchnicy. Osłabienie zębów i dziąseł rzecz jasna może być też spowodowane brakiem cennych witamin i minerałów w diecie.

Palenie papierosów

W dymie papierosowym zawarte są substancje smoliste i mnóstwo innych toksyn, które niszczą komórki tkanki wyścielającej jamę ustną. U palaczy regeneracja tej tkanki przebiega znacznie wolniej, wytwarzanie śliny jest upośledzone i co więcej: palenie papierosów może doprowadzić nie tylko do powstania brzydkich przebarwień na zębach, ale również chorób dziąseł i nowotworów jamy ustnej. Zobacz jak palenie papierosów wpływa na zęby.

Obgryzanie paznokcie

To powszechny nawyk, który skutkuje przenoszeniem niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych do ust. Do innych szkodliwych nawyków możemy zaliczyć obgryzanie długopisów lub ołówków, czy ślinienie palca, gdy chcemy przewrócić stronę w gazecie. Należy także unikać otwierania kapsli zębami, ponieważ w ten sposób łatwo naruszyć szkliwo. 

Jak dbać o szkliwo? 9 sposobów

jak dbać o szkliwo obraz 4

Szkliwo to zewnętrzna część koron naszych zębów. Jej zadaniem jest ochrona zębów. Z czasem jednak ulega zużyciu, choć na szczęście możemy temu zapobiec! Jakie kroki należy podjąć, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem? Sprawdź, jak dbać o szkliwo!

Ogranicz lub zrezygnuj ze słodkich potraw i napojów

Cukier z żywności i napojów to idealne pożywienie dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Żywią się one nim, wytwarzają kwasy, zaś te zmiękczają i ścierają szkliwo. Niebezpieczne dla szkliwa mogą być również cukierki do żucia, które przyklejają się do zębów i mogą powodować uszkodzenia. Spore ilości dodatkowych kwasów zawierają także napoje bezalkoholowe. Zdecydowanie lepszym wyborem są napoje bezalkoholowe ze sztucznymi słodzikami niż te z zawartością cukru, choć jednak też są kwaśne i wraz z upływem czasu mogą niszczyć szkliwo. Zatem najlepiej po prostu przerzucić się na czystą wodą – to najbezpieczniejszy wybór dla naszych zębów. 

Spożywaj pokarmy chroniące szkliwo

Warto zadbać o to, aby w naszej diecie znajdowały się pokarmy bogate w wapń, ponieważ przeciwdziała on kwasom w jamie ustnej powodującym próchnicę. Jest także pomocny w zachowaniu mocnych kości i zębów. Duże ilości wapnia możemy znaleźć przede wszystkim w mleku, serze i innych produktach mlecznych. Zdecydowanie warto po nie sięgać, by wzmacniać szkliwo. Niektórzy jednak są na diecie bezmlecznej – w takim wypadku wapnia należy szukać w takich produktach jak tofu, brokuły, czy kapusta biała. 

Zobacz też:  Mity stomatologiczne - fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Nie szczotkuj zbyt agresywnie zębów

Do ścierania szkliwa bardzo często dochodzi podczas zbyt agresywnego szczotkowania zębów. Należy zdecydowanie tego unikać. Do higieny jamy ustnej powinniśmy używać szczoteczki z miękkim włosiem i podczas mycia trzymać ją pod kątem około 45 stopni do dziąseł. Podczas szczotkowania należy delikatnymi i krótkimi ruchami poruszać nią w przód i w tył. Co ważne: po spożyciu słodyczy lub owoców cytrusowych zaleca się odczekanie przynajmniej 30 minut przed umyciem zębów. Wynika to z faktu, że kwaśne produkty mogą zmiękczyć szkliwo i ułatwić jego uszkodzenie. 

Stosuj fluor

Aby cieszyć się mocnym szkliwem, warto też zdecydować się na stosowanie fluoru, który wzmacnia szkliwo i jest pomocny, jeśli chodzi o naprawianie pierwszych szkód spowodowanych przez próchnicę. Fluor znacząco zwiększa odporność naszych zębów na kwasy pochodzące z żywności i bakterii w jamie ustnej. Zaleca się stosowanie pasty z fluorem już po pojawieniu się pierwszego zęba. Dobrym pomysłem będzie również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z fluorem w celu zapobiegania próchnicy i utrzymania mocnego szkliwa.

Lecz zgagę i zaburzenia odżywiania

Innym zagrożeniem dla szkliwa może być zgaga, ponieważ kwasy żołądkowe mogą dotrzeć aż do ust i spowodować erozję szkliwa. Niebezpieczne są równie zaburzenia odżywiania takie jak bulimia. Osoby zmagające się z nią wymiotują po jedzeniu, a to kolejne niebezpieczeństwo dla szkliwa. Zarówno w przypadku zgagi, jak i zaburzeń odżywiania zaleca się wdrożenie odpowiedniego leczenia w celu ochrony szkliwa.

Rozważnie korzystaj z chlorowanych basenów

Uwielbiasz chodzić na basen? Nie da się ukryć, że pływanie to jedna z ciekawszych aktywności fizycznych. Jednakże należy pamiętać, że niewłaściwie chlorowana woda basenowa może być zbyt kwaśna i powodować uszkodzenia zębów, jeśli zamoczą się one. Dlatego, aby upewnić się, że woda w danym basenie jest bezpieczna, to warto skontaktować się z konkretnym centrum rekreacji i upewnić się, że poziom chloru w basenie jest systematycznie sprawdzany. Warto też pamiętać o tym, aby podczas pływania mieć zawsze zamknięte usta.

Pamiętaj o nawadnianiu organizmu

Niebezpieczna dla szkliwa zębów może być również suchość w ustach. Ślina pełni bardzo ważne funkcje – przede wszystkim jest niezwykle pomocna w usuwaniu żywności i bakterii z jamy ustnej, które mogą prowadzić do próchnicy. Dlatego zawsze warto dbać o to, aby pić często wodę. To szczególnie ważne podczas treningu – należy pić wodę zarówno w trakcie, jak i po aktywności fizycznej. Pomocne w utrzymaniu przepływu śliny w ustach może być również żucie gumy bez cukru czy ssanie twardych cukierków bez cukru. Co ważne: suchość w ustach czasem może być objawem choroby!

Zobacz też:  Jak myć zęby? Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie szczotkować zęby

Staraj się nie zgrzytać zębami

Zgrzytanie zębami, czyli inaczej bruksizm, to dość często występujący problem. Polega ono na zgrzytaniu zębami w niekontrolowany sposób lub zaciskaniu ich. Do zgrzytania zębami bardzo często dochodzi jedynie w nocy, dlatego osoby dotknięte bruksizmem często nie zdają sobie z tego sprawy. To zaburzenie jednak może prowadzić do ścierania się szkliwa. Dlatego jeśli podejrzewamy, że zmagamy się z bruksizmem, to warto udać się do dentysty, który najprawdopodobniej zaproponuje nam specjalną szynę relaksacyjną, która będzie chroniła zęby.

Odwiedzaj regularnie dentystę

Szczególnie ważne jest także regularne odwiedzanie stomatologa. Zaleca się, aby każdy odwiedzał dentystę co 6 miesięcy w celu kontroli i profesjonalnego czyszczenia. Specjalista bowiem jest w stanie dostrzec pierwsze oznaki problemów z uzębieniem takie jak np. ubytki i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, zanim kłopoty z zębami wyrządzą więcej szkód.

Dbaj o szkliwo zębów ze szczoteczką Oclean

Do mycia zębów najlepiej używać szczoteczkę soniczną, która znacznie dokładniej czyści jamę ustną. To urządzenie, które wykorzystuje ruch wymiatający – może osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy drgań na minutę! Wiele modeli tego rodzaju szczoteczek jest wyposażonych również w mnóstwo trybów. Dodatkowo warto wiedzieć, że szczoteczki soniczne są rekomendowane przez wielu dentystów. Zapewniają również delikatniejsze mycie zębów, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia szkliwa. Ogromny wybór tego typu urządzeń znajduje się w naszej ofercie. Poznaj nasze wyjątkowe szczoteczki Oclean!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook